План-конспект уроку є дипломантом І ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. (Географія)
Тема: Механічний рух населення. Міграційна політика держав. Українська діаспора.
Мета: формувати в учнів систему знань про причини і види міграцій; визначити основні напрямки міграційних потоків у світі та в Україні; розкрити особливості розселення українців у світі; продовжувати формувати навички роботи зі статистичними показниками; виховувати повагу та почуття духовної єдності українців з українськими діаспорами, толерантне ставлення до іммігрантів.
Обладнання: атлас, політична карта світу, карта адміністративно-територіального устрою України, економічний словник.
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати: учні навчаться:
- пояснювати причини і види міграції;
- розуміти поняття «еміграції», «імміграції», «сальдо міграції», «українська діаспора»;
- визначити показники міграційного руху населення;
- визначити країни з найчисельнішою українською діаспорою.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання. Клас розбивається на дві групи. Буде використовуватись як фронтальна робота, так і групова.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Методичний прийом «Продовж речення»
- Різниця між народжуваністю і смертністю…
(природний приріст);
- Зміна чисельності населення в результаті народжуваності і смертності.
(природний рух);
- Наука про закони народонаселення.
(демографія);
- Комплекс заходів, спрямованих на регулювання динаміки кількості населення.
(демографічна політика).
Методичний прийом «Міні – дискусія»
Питання 1 групі:
Що вам відомо з приводу проведення і реалізації демографічної політики в нашій державі?
Учень: за кожну народжену дитину сім’я отримує одноразову виплату у сумі 11 тис. Мати дитини може знаходитися в оплачуваній декретній відпустці до 3 років, та отримувати щомісячну виплату – 860 грн. Багатодітним сім’ям, а це 3 дітей та більше, надаються різноманітні пільги.
Демографічна політика в Україні направлена на збільшення народжуваності та приросту населення.
Питання 2 групі:
А як ви вважаєте, чи вдало проводиться ця політика в Україні?
Учень: Не зовсім, приріст населення в Україні у 2008 році склав 5,3%, а у 2017 р. – (-3,9 %), хоча здвиги є, але приріст населення залишається від’ємним. Бачу причини у наступному:
- не має у людей впевненості у завтрашньому дні;
- у країні економічна криза;
- низький рівень добробуту населення;
- низький рівень медичного обслуговування;
- зона АТО на Донеччині та Луганщині.
Вчитель: Так, я згодна, хочу доповнити що, в країні існує проблема працевлаштування, та політична криза в державі, процвітає корупція.
Методичний прийом «Визнач країну»
За даними в таблиці народжуваності, смертності визначте країну: Україна, США, Нігер.
Країна | Народжуваність, % | Смертність, % |
Нігер | 50 | 11 |
Україна | 11 | 15 |
США | 13 | 8 |
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
Розвиток людства завжди супроводжується процесами переміщення населення. У пошуках кращих умов життя громадяни змінюють місця проживання. Міграції істотно впливають на загальну картину населення як всієї планети, так і України. Завдяки міграціям українці розселилися по багатьох країнах світу.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Методичний прийом «Note bene»
(замітка на полях)
Вчитель: Міграції – це переміщення населення зі зміною місця проживання.
Тема уроку: Міграції. Українська діаспора.
Перше питання нашого уроку – це міграції.
Поглянемо на схему «Види міграцій»
Звернемося до економічного словника та з’ясуємо, що таке «еміграція», «імміграція», «сальдо міграції».
А зараз невеличкий інформ-дайджест учнів по поділу міграцій за причинами (випереджальні завдання).
І група – розкриває міграції за економічними та політичними причинами:
- Політичні причини міграцій: це війни, революції, зміни державних кордонів. На сучасному етапі загострилася проблема незаконного в’їзду біженців із Сирії до країн Європи.
- Економічні причини викликані пошуком роботи. Емігранти з України спрямовані до країн Західної Європи, Північної Америки.
ІІ група – розкриває релігійні, національні, екологічні причини міграції:
- Релігійні причини міграцій виникають на основі конфліктів різних релігій. В 1947 році Пакистан, де мусульманство, відділився від Індії, де індуїзм.
- Національні причини – в 1948 році на окупованій території Палестини виникла держава Ізраїль (де зібралися євреї з усього світу).
- Екологічна причина – люди залишають райони екологічних катастроф, так в 1986 році люди покинули зону Чорнобильської АЕС.
Методичний прийом «Визнач види міграцій»
Учні по групам на основі наведених фактів визначають види міграцій.
І група:
У 2010 році у ВНЗ нашої країни навчалися 38166 іноземців (тимчасова, легальна, зовнішня, добровольча).
ІІ група:
У 2014 році за незаконне перетинання кордону України затримано 227 громадян Афганістану (зовнішня, нелегальна).
І група:
Із зони АТО загальна кількість переміщених осіб по території України становила 630 тис. осіб (внутрішня, політична).
ІІ група:
Шестикласника Андрія відвезли на літні канікули до бабусі у Херсонську обл. (внутрішня, сезонна).
І група:
Родина Шварцбаумів переселилася до Ізраїлю (зовнішня, постійна).
ІІ група:
Щодня Іван Петренко їздить на роботу із села Лозуватка до м. Кривого Рогу (внутрішня).
Методичний прийом «Робота з картою»
І група – називає області України з додатнім сальдо міграцій.
ІІ група – називає області України з від’ємним сальдо міграцій.
Методичний прийом «Рішення задач»
Приклад завдання:
За 2013 рік – кількість прибулих людей в Україну становила 542506 осіб, кількість вибулих – 519914 осіб. Населення складало – 42831000 осіб.
Обчисліть коефіцієнт міграційного приросту.
Вчитель: Друге питання нашого уроку – це українська діаспора. Знову звертаємося до економічного словника. Що таке українська діаспора?
Учень: Українська діаспора – це перебування українців поза етнічною територією в результаті добровільної чи вимушеної еміграції.
Вчитель: У долі будь-якої країни велику роль відіграє ментальність. Звернемося до словника.
Учень: Ментальність – образ мислення, характер народу. Українці відзначаються терпимістю до інших народів, відсутністю агресивності (ніколи не загарбували землі інших країн), лагідністю, гумором, працелюбністю, акуратністю тощо.
Вчитель: Українська діаспора складає до 16-20 млн. чоловік.
Переглянемо чотири хвилі еміграції:
І група – пояснює причини І та ІІ хвилі еміграції.
ІІ група – пояснює причини ІІІ та IV хвилі еміграції.
І група учнів: І хвиля (до 1914): Переважно із Галичини, Буковини, Закарпаття, що належали до складу Австро-Угорщини, до інших провінцій цієї імперії та за океан виїхали до 10% населення. Причини – соціально-економічні.
ІІ хвиля (1914-1941): Соціально-економічні причини доповнилися політичними. Примусове населення спрямували на освоєння віддалених територій, не менше 1 млн розкуркулених селян були вислані в період колективізації.
ІІ група учнів: ІІІ хвиля (1945-1985): У західному напрямку була майже винятково політичною. У східному – складалася з наступних компонентів: вимушена евакуація та біженство воєнних часів, репресивні депортації. Організоване спрямування робочої сили на освоєння цілинних земель, природних ресурсів Сибіру й Далекого Сходу Росії.
IV хвиля (після 1985): Має передусім соціально-економічний характер.
Вчитель: Українську діаспору ділять на Східну та Західну.
Методичний прийом «Картографічний практикум»
Переглянути карту «Українці в світі». На контурну карту кожна з груп наносе по 3 країни з українською діаспорою: І група із східною, ІІ група із західною.
Методичний прийом «Міні-кейс» (міні-дослідження)
Вчитель: Проблема: Кількість осіб українського походження, які проживають за межами України дорівнює приблизно 16-20 млн, тобто за кордоном проживає третина нашої нації.
Ситуація: За останні п’ять років, за різними оцінками, за кордон виїхало до 7 млн. українських представників- мігрантів, а також збільшилася еміграція українців за кордон до країн Європи – Польщі, Італії, Чехії, а також Росії.
Довідка: з 2014р. загострилася політична ситуація в Україні: виникла зона АТО, відбулася анексія Криму, зросла інфляція.
Вчитель: кожна група отримує кейси із завданнями.
І група завдання:
- Які позитиви має країна, в яку в’їжджають емігранти?
- Що потрібно знати, щоб емігрувати?
ІІ група завдання:
- Які негативи має країна, з якої виїжджають емігранти?
- Що потрібно зробити, щоб зменшити зовнішню міграцію українців?
Учні І групи:
Якщо у вас виникла шалена думка про еміграцію, скажімо, до Канади, то непогано було б знати про те, що..
- В обов’язковому порядку до одного з батьків повинна бути перерахована сума не меньше 4,000$ на одну людину. На родину з двома дітьми – 12,000$. У цьому випадку діє одне правило: чим більше, тим краще. Тому що на новій «Батьківщині» не потрібні нужденні громадяни.
- Схвалюється тільки абсолютно благодійне минуле і співбесіда у посольстві – неформальний захід, а для декого – камінь спотикання;
- Обов’язкове знання англійської мови(зрозуміло, не в межах шкільного курсу);
- Диплом про вищу освіту необхідно підтверджувати іспитами, причому дуже серйозними. Наприклад, медичний диплом не визнають зовсім.
- Найголовніше – це наявність потрібної (для суспільства) професії, навичок, умінь.
Ми патріоти своє Батьківщини і вважаємо, що наше покоління може побудувати нову Україну.
Учні ІІ групи:
Що потрібно зробити, щоб зменшити зовнішню міграцію українців?
Пропонуємо такі заходи:
- Підняти рівень розвитку економіки;
- Цим збільшувати робочі місця;
- Зробити українську продукцію конкурентоспроможною на світовому ринку;
- Покращити медичне обслуговування, ввести медичне страхування;
- Покращити відносини між країнами-сусідами, ліквідувати зону АТО;
- Підвищити рівень добробуту населення. У людей буде впевненість у завтрашньому дні та відпаде бажання покидати свою неньку-Батьківщину.
Вчитель:
Дякую. Дійсно, хто, як не ви зміните ситуацію на краще. Саме ви, підростаюче покоління своєю працею, знаннями, талантом зможете зробити Україну – процвітаючою державою, і ми зможемо пишатися своєю Батьківщиною, країною, де немає корупції, де є свобода слова, демократія, забезпечене життя.
Закріплення вивченого матеріалу:
Методичний прийом «бесіда»
- Перелічіть нові терміни, з якими ознайомилися на уроці. Дайте визначення цим термінам;
- Поясніть, чим різняться між собою маятникова та сезонна міграції;
- Поясніть причини міграцій в Україні;
Метод прийом «Оберіть зайве»
Методичний прийом «Знайти помилку»
Методичний прийом «Так» – «Ні»
- Найбільша у світі українська діаспора в США (Ні)
- Австралія відноситься до Західної української діаспори (Так)
- В Україна позитивне «сальдо» міграцій (Ні)
- Коефіцієнт міграційного приросту вимірюється в проміле (Так)
Домашнє завдання:
- 49 вивчити, підготувати повідомлення (презентацію) «Українські символи за кордоном).
Наприклад: Троїцький монастир в Тюмені, пам’ятники Т. Г. Шевченка, пам’ятники Пилипа Орлика у м. Бендер у Молдові і т.д.
Економічний словник
- Демографія – наука про закони народонаселення;
- Природній рух – зміна чисельності населення в результаті народжуваності й смертності;
- Природний приріст – це перевищення рівня народжуваності над рівнем смертності;
- Міграція або механічний рух – це переміщення населення зі зміною місця проживання;
- Еміграція – виїзд громадян із своєї країни в іншу;
- Імміграція – в’їзд іноземців у будь-яку країну на постійне або тимчасове проживання;
- Сальдо міграцій – різниця між імміграцією та еміграцією.
- Депопуляція населення – зменшення кількості населення;
- Українська діаспора – перебування українців поза етнічною територією в результаті добровільної чи вимушеної еміграції;
- Ментальність (образ мислення, характер) її народу. Українці відзначаються терпимістю до інших народів, відсутності агресивності (ніколи не загарбували землі інших країн), лагідністю, гумором, працелюбністю, акуратністю тощо;
- Демографічна політика держави – це комплекс заходів, спрямованих на регулювання динаміки кількості населення.
І група «Міні-кейс»
Проблема: Кількість осіб українського походження, які проживають за межами України дорівнює приблизно 16-20 млн, тобто за кордоном третина нашої нації.
Ситуація: За останні п’ять років, за різними оцінками, за кордон виїхало до 7 млн. українських представників- мігрантів, а також збільшилася еміграція українців за кордон: країни Європи – Польща, Італія, Чехія, а також Росія.
Довідка: з 2014р. загострилася політична ситуація в Україні: виникла зона АТО, відбулася анексія Криму, зросла інфляція.
І група завдання:
- Які позитиви має країна, в яку в’їжджають емігранти?
- Що потрібно знати, щоб емігрувати?
ІІ група «Міні-кейс»
Проблема: Кількість осіб українського походження, які проживають за межами України дорівнює приблизно 16-20 млн, тобто за кордоном третина нашої нації.
Ситуація: За останні п’ять років, за різними оцінками, за кордон виїхало до 7 млн. українських представників- мігрантів, а також збільшилася еміграція українців за кордон: країни Європи – Польща, Італія, Чехія, а також Росія.
Довідка: з 2014р. загострилася політична ситуація в Україні: виникла зона АТО, відбулася анексія Криму, зросла інфляція.
ІІ група завдання:
- Які негативи має країна, з якої виїжджають емігранти?
- Що потрібно зробити, щоб зменшити зовнішню міграцію українців?
Підготувала: Іноземцева Тетяна Володимирівна, вчитель географії КЗШ І-ІІІ ступенів №126 міста Кривого Рогу Дніпропетровської області