info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

План-конспект уроку біології "Вплив музики на психічний та емоційний стан людини"

План-конспект уроку є дипломантом І ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. (Біологія).


Тема:«Вплив музики на психічний та емоційний стан людини»

Очікувані  результати  навчально-пізнавальної  діяльності  учнів

Знаннєвий компонент: називає види  емоцій, знає аспект впливу музичних складників(тексту, музики, голосу тощо) на емоційний стан людини ; наводить приклади емоційних станів людини; пояснює природу  емоцій їх види, прояви.

Діяльнісний компонент: встановлює роль емоцій в житті людини, порівнює вплив  різних видів музики на емоційний стан людини та визначає свої емоції в кольорі.

Ціннісний компонент: оцінює аспекти впливу музичних складників (тексту, музики, голосу тощо) на емоційний стан людини; уміє характеризувати психоемоційний вплив музичних творів  , використовувати здобуті знання для  своєї практичної діяльності,  виявляє переваги і недоліки різних видів емоцій на психологічний стан людини.

Наскрізні  змістові  лінії.

Екологічна безпека та сталий розвиток Аналізує  негативні наслідки впливу  різних факторів на  емоційний стан людини.

Здоров’я і безпека Аналізує  негативні наслідки впливу музики   на здоров’я людей.

Мета:

  • дати характеристику видам емоцій, їх значення, основні види емоцій, прояви;
  • розвивати спостережливість, пам'ять, мову; вміння працювати  з інформацією;
  • встановити роль емоцій в житті людини;
  • сформувати знання про вплив емоцій на психофізіологічний стан людини;
  • формувати медіакультуру учнів через через вміння використовувати музику, як засіб вираження емоцій ;
  • удосконалювати вміння працювати з різними видами інформації;
  • виховувати наполегливість у досягненні мети, працелюбність, інтерес до вивчення біології.

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.

Програмне забезпечення: комп’ютерна програма Paint.

Обладнання:  комп’ютер, колонки, папір, клей, кольоровий папір, зразки музичних творів.

Навчитись можна лише тому, що любиш і

чим глибші і повніші повинні бути знання,

 тим сильнішою і живішою повинна бути любов.

Й. В. Гете

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності учнів-перевірка готовності учнів до уроку.

Вступне  слово  вчителя.

Дорогі діти! Подивіться один одному в очі, посміхніться, поділіться своїм  гарним о настроєм з  іншими. От бачите від ваших посмішок  стало затишніше і світліше у нашому класі.

Музика супроводжує нас щодня. Навіть якщо ми спеціально не слухаєте музику за допомогою плеєра,  комп’ютера або інших гаджетів, то все одно ви чуєте музику: в  транспорті, з телевізора, з радіоприймача сусідів тощо. Науковці  неодноразово доводили, що музика позитивно впливає на організм людини, задаючи потрібні емоції та гармонійний стан людини . Соціологічні дослідження свідчать, що більшість  свого вільного часу сучасна молодь слухає музику. Сьогодні  ж ми спробуємо з’ясувати мотиви цього та як музика впливає на нас.

ІІ. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок.

Фронтальна бесіда з класом.

Як ви думаєте, який у мене сьогодні настрій?  (Добрий)

І чому ви так вирішили?  (Посмішка, очі сяють…)

Ви маєте рацію. У мене гарний  настрій. По-перше, я знов зустрілась з вами, по - друге, у нас  буде цікавий урок.

А розпочати  хочу з читання двох історій. Готові?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

І історія.

Неділя… Вихідний… Нарешті. Якось дуже темно у кімнаті. Включила світло, але світла не додалося. Не розумію чому так, проте  відчуваю , що щось не так.

Підходжу до вікна, дивлюсь - на душі стало неприємно: стіна дощу відділяє  мене від світу. Футбольне поле схоже  у невелике озеро. Птахи, люди, дворові тварини - всі поховалися. Стоять похмуро лише самотні дерева. Здається, що по їх стовбуру проходить холод .  Листям, що залишилося , дерева намагаються прикрити  своє частково оголене гілля.

Я дивлюсь у глибину вулиці, шукаючи порятунку. Небо безжальне. Розумію, що сьогодні день буде похмурим. Футбольного матчу, як і зустрічі з друзями, не буде. Відходжу від  вікна, плентаюсь до ліжка з єдиним бажанням сховатися під ковдрою від темряви та холоду.

ІІ історія

Неділя… Вихідний… я прокинулась  сьогодні дуже рано. Щось не так. Обережно  обходжу свої володіння. Ніби нічого  не змінилося. І розумію, що мені  стало легко дихати. Я повними грудями хапаюсь за свіже повітря. Підходжу до вікна , а на вулиці стіна дощу. Великі краплі без зупину б’ють по деревах, землі,  загадково витанцьовують на даху. А земля, яка за спекотне літо зачерствіла, постаріла, зім’ялася, жадібно всмоктує воду, як улюблений сік. Швиденько, поспіхом  одягаюсь, передзвонюю друзям. Декілька  хвилин - і ми вже бігаємо по вулицях, знаходимо великі калюжі і бігаємо  по них, як малі діти. Я підняла голову до неба, посміхнулася загадково  і, підморгнувши, сказала  : «Сонечко, відпочинь!»

2. Бесіда з учнями

  • Сподобалися вам історії?
  • Чи схожі вони ?
  • Який настрій після їх читання?
  • Що ці історії у вас викликають?

3. Вчитель узагальнює відповіді учнів

ІV. Оголошення теми, мети  уроку.

1. Прийом «Мозковий штурм»  

  • Чи можемо ми жити без емоцій?
  • Які ви знаєте види емоцій?

2, Прийом «Ставлю мету»

V. Вивчення нового матеріалу.

Звучить Ф. Шопен «Вальс дощу»

 https://www.youtube.com/watch?v=dqN-xPSP_ru 

Емоції - це своєрідне особистісне ставлення людини до навколишньої дійсності і до самого себе

Емоції - переживання людини під впливом зовнішніх або внутрішніх подразників, тобто переживання людиною свого ставлення до світу й до людей, душевне переживання відчуттів приємного або неприємного.

Почуття - емоції, що супроводжують оцінку певних суспільних явищ, вияв схвильованості, душевного піднесення.

Емоції викликані певними душевними переживаннями. На відміну від емоцій, почуття є стійкими, глибокими, саме вони роблять наше ставлення до різних сторін життя постійними.

Визначення яке з визначень є фактом, а яке судженням.

Перегляд  відео

Кольори та емоції     https://youtu.be/hbIChREw7pU

Музика та емоції      https://www.youtube.com/watch?v=gLehJ-7p3v4

Вплив музики на  емоційний стан людини.

Готуються  кілька аркушів чистого паперу, клей та велика кількість різнокольорових маленьких папірців (кольоровий папір нарізати на шматки , з великою кількістю різноманітних  кольорів).

Готуються аудіо-треки різних жанрів з чітким жанром: рок-музика, поп-музика, класична музика, хіп-хоп, фолк-музика, кантрі, реггі, електронна музика, джаз, блюз тощо.

Учні  розбиваються  на 3 групи і вмикається  аудіо-трек  , що звучить (1-1,5 хв.).

Учні на білий аркуш А1  приклеюють кольоровий папірець такого кольору, які емоції в них викликає певна композиція.

Треки музики:

  1. Блюз https://www.youtube.com/watch?v=SFuBJi34kac
  2. Джаз https://www.youtube.com/watch?v=vmDDOFXSgAs
  3. Класика https://www.youtube.com/watch?v=C5WTGOdOek0
  4. Рок https://www.youtube.com/watch?v=QXDRPtufEbA
  5. Поп https://www.youtube.com/watch?v=tMnS28EvqRY
  6. Електронна музика https://www.youtube.com/watch?v=FUXky5_t7Dw
  7. Реггі https://www.youtube.com/watch?v=CHHTnehrnDg
  8. Кантрі https://www.youtube.com/watch?v=GDuHdSmPPYU
  9. Хіп - хоп https://www.youtube.com/watch?v=p-qIpQrLmm8
  10. Фолк https://www.youtube.com/watch?v=qcc_C2MPHc8

Прошу прокоментувати вибраний колір:  і чому саме цей колір, які асоціації  він  викликає. Свою емоцію запишіть  на листочку, т. я за кольорами можна заплутатись.

Досить часто:

  • коли грає рок-музика ,у більшості темні кольори,
  • коли реггі - то зелені,
  • коли електрона - фіолетові або  рожеві,
  • коли класика- то світлі.

Таким чином ми   наочно можемо побачити з якими кольорами холодними  чи теплими , м’якими чи яскравими - у  нас асоціюється музика різних жанрів.

VІ. Фізкультхвилинка.

https://www.youtube.com/watch?v=8HvWHkDLDqM

VІІ. Підведення підсумків

  1. Які ви знаєте різновиди відеокліпів?
  2. Яка різниця між аудіовізуальним та аудіо сприйняттям музичного твору?
  3. Про які нові терміни та поняття ви вивчили на уроці?

Сьогодні ми впевнились, що на сприйняття людини  впливає передусім жанр музичного твору, тобто його музичний складник: «розмірлива або агресивніша,  «важча» музика або, навпаки, «легша», комп’ютеризована або справжня. Крім того, як  впливають  на нашу свідомість та розуміння пісні  такі елементи, як голос,  текст, статусність інколи зовнішність виконавця,

Який вплив чинить музика на психоемоційний стан людини, залежить насамперед від ставлення людини до цієї музики. В тих, кому сподобалася прослухана ними музика, незалежно від стилю різко покращується психоемоційний стан, самопочуття і настрій.

VІІІ. Домашнє завдання

Намалюйте план вашого улюбленого кліпу на улюблену музику з 10 кадрів.

ДОДАТОК 1

ТРЕКИ МУЗИКИ

  1. Блюз https://www.youtube.com/watch?v=SFuBJi34kac
  2. Джаз https://www.youtube.com/watch?v=vmDDOFXSgAs
  3. Класика https://www.youtube.com/watch?v=C5WTGOdOek0
  4. Рок https://www.youtube.com/watch?v=QXDRPtufEbA
  5. Поп https://www.youtube.com/watch?v=tMnS28EvqRY
  6. Електронна музика https://www.youtube.com/watch?v=FUXky5_t7Dw
  7. Реггі https://www.youtube.com/watch?v=CHHTnehrnDg
  8. Кантрі https://www.youtube.com/watch?v=GDuHdSmPPYU
  9. Хіп - хоп https://www.youtube.com/watch?v=p-qIpQrLmm8
  10. Фолк https://www.youtube.com/watch?v=qcc_C2MPHc8

ДОДАТОК 2

ВІДЕО

  1. Ф. Шопен « Вальс дощу» https://www.youtube.com/watch?v=dqN-xPSP_ru
  2. Кольори та емоції https://youtu.be/hbIChREw7pU
  3. Музика та емоції https://www.youtube.com/watch?v=gLehJ-7p3v4
  4. Фізкультхвилинка.
  5. https://www.youtube.com/watch?v=8HvWHkDLDqM

Презентація до уроку>>>

Додатки до уроку>>>


Підготувала: Мамчур Юлія Володимирівна, вчитель біології, спеціаліст вищої категорії, «старший  вчитель», Запорізький навчально-виховний комплекс №67 Запорізької міської ради  Запорізької області

tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram