Вправа "Відкриття та освоєння Північної Америки" для використання на уроці географії у 7 класі є вправою-переможницею Всеукраїнського конкурсу вправ "STEM та медіаграмотність: навчись аналізувати світ".
Авторка: Таран Ірина, заступник директора з навчально-виховної роботи Черкаської загально-освітньої школи І-ІІІ ступенів №32 Черкаської міської ради Черкаської області.
Короткий опис вправи, анотація: Вправу доцільно використовувати на уроках географії 7-го класу при вивчені теми Північна Америка. Застосування вправи з елементами медіаграмотності на уроці географії відкриє можливість розвинути учнівські вміння критично сприймати та аналізувати візуальні джерела інформації - географічні карти ХVІ ст, розуміти їх особливості та обмеження, а також виявляти інформацію, приховану за зображенням. Учні зможуть навчитися користуватися програмою «Google Earth» для більш точного розуміння теми «Відкриття та освоєння Північної Америки».
Мета вправи/заняття: Розвинути критичне мислення учнів щодо інформації, яку вони отримують з різних джерел, пов'язаних з історією відкриття та освоєння Північної Америки; сформувати вміння шукати та працювати з джерелами та першоджерелами; ознайомити учнів із програмою «Google Earth»; сформувати вміння втілювати ідеї завдяки онлайн-інструментам.
Необхідне обладнання/матеріали:Проєктор (телевізор, мультимедійна дошка), комп’ютер для перегляду відео «Як користуватись програмою Google Earth», роздаткові друковані матеріали, маркети, ручки.
Детальний опис вправи/уроку:
Етап І.РОЗКАЖІТЬ: Офіційною датою відкриття Північної Америки вважається 12 жовтня 1492 року, коли кораблі експедиції Христофора Колумба досягли берегів острова Сан-Сальвадор у складі Багамських островів. Проте першими європейцями, що побачили береги Нового Світу ще в Х ст., були вікінги (нормани). Лейф Еріксон (на прізвисько Щасливий) (мал. 168), який чув про невідомі землі, що розташовані за «холодним» морем на захід від Гренландії, вирішив дістатися до них. Про цю експедицію, що відбулася близько 1000 р., збереглося досить багато свідчень у норвезьких сагах. Першим дослідив північно-східне узбережжя материка, відкрив острів Ньюфаундленд та частину півострова Лабрадор Джон Кабот (XV ст.) – генуезький мореплавець і купець на англійській службі. На початку XVII ст. плавав уздовж східного та південно-східного узбережжя материка, а також досліджував південне узбережжя Гудзонової затоки англійський мореплавець Генрі Гудзон. Якщо до східних берегів материка з Європи вирушало чимало експедицій, то північно-західні та західні райони досить довго залишалися невивченими. У XVIII ст. тут побувала експедиція Вітуса Беринга, яка відкрила Алеутські острови та півострів Аляску.
ЗАПРОПОНУЙТЕ учням розділитися на 4 групи використовуючи систему поділу «пори року» та зануритися у часи великих мореплавців і розглянути контурні карти того часу.
ОПИС: Кожна група отримує контурну карту, учасникам групи потрібно уважно роздивитися та проаналізувати інформацію на карті і заповнити чек-лист опису карти. Для того щоб дати відповідь на запитання з останньої колонки запропонуйте учням скористатися пошуковою системою Google.
ПОЯСНІТЬ учням що аналіз візуальної інформації з карти та пошук відповідей на питання до карти допоможуть їм:
- зрозуміти, що карти – це не просто зображення, а відображення знань, уявлень і цілей людей, які їх створювали;
- оцінити роль карт у пізнанні світу;
- розвинути навички аналізу візуальної інформації;
- зрозуміти, як змінювалися погляди людей на світ з часом.
Роздатковий матеріал для групи І
Історичні карти
Карта світу з атласу «Theatrum Orbis Terrarum». Містить зображення Америки, Африки, Азії, Європи і невідомої території під назвою Австралія, до якої входила і сучасна Антарктида, відділена від Південної Америки Магеллановою протокою. Автор: Абрагам Ортелій (Abraham Ortelius).
Оригінальна назва: Typus Orbis Terrarum. Розмір карти: 33см х 49см.
Масштаб: 1:80 000 000. Дата створення: 1570 рік. Видавець: Gielis Coppens van Diest, Antwerp, 1584 рік.
Чек-лист опису карти
Мета створення карти:Для чого, на вашу думку, була створена ця карта? Які завдання вона мала вирішувати? | Джерело інформації: Які джерела інформації, на вашу думку, використовували картографи при створенні цієї карти? | Точність відображення географічних об’єктів:Наскільки точно, на ваш погляд, на карті відображені географічні об’єкти? Чому? | Як на цій карті зображена Америка? Які деталі про неї відомі картографу?
Як відображено географічні відкриття того часу? |
|
Роздатковий матеріал для групи ІІ
Історичні карти
Овальна карта світу з манускрипта османського мореплавця Пірі Рейса (1465/1470 - 1553) «Книга морів», яка містить детальну інформацію про навігацію в портах Середземного моря і про міста на його узбережжі. З особливостей карти - напрочуд точне відтворення контуру Південної Америки і зображення острова Вогняна Земля, який відділяє її від Антарктиди.
Автор: Пірі Рейс (پيري رئيس بن حاجي محمد). Розмір карти: 34см х 24см.
Дата створення: 1525 рік. Видавець: рукопис «كتاب بحريه» («Kitāb-i baḥriye»).
Місце зберігання: Художній музей Волтерс, Балтимор, штат Меріленд
Чек-лист опису карти
Мета створення карти:Для чого, на вашу думку, була створена ця карта? Які завдання вона мала вирішувати? | Джерело інформації: Які джерела інформації, на вашу думку, використовували картографи при створенні цієї карти? | Точність відображення географічних об’єктів:Наскільки точно, на ваш погляд, на карті відображені географічні об’єкти? Чому? | Чим ця карта відрізняється від європейських карт того часу? Які джерела інформації, на вашу думку, використовував Пірі Рейс? |
|
Роздатковий матеріал для групи ІІІ
Карта створена іспанським мореплавцем, який брав участь у трьох експедиціях Христофора Колумба (включаючи першу, під час якої командував караккою «Санта-Марія») 1492, 1493 і 1498 років, експедиції 1499 року Алонсо де Охеди з участю Амеріго Веспуччі, під час якої було детально обстежене узбережжя Південної Америки в районі сучасних Гвіани, Венесуели, островів Кюросао, Аруба, озера Маракайбо та півострова Гуахіре і експедиції Васко Нуньєса де Бальбоа 1500 року до Колумбії та Панами. З кілької карт Хуана де ла Коси збереглась єдина, на котрій вперше нанесена Південна Америка. Публікується за «Атласом з історії географії» Чарльза Пауліна (Charles O. Paullin) 1932 року. Автор: Хуан де ла Коса (Juan de la Cosa). Дата створення: 1500 рік.
Чек-лист опису карти
Мета створення карти:Для чого, на вашу думку, була створена ця карта? Які завдання вона мала вирішувати? | Джерело інформації: Які джерела інформації, на вашу думку, використовували картографи при створенні цієї карти? | Точність відображення географічних об’єктів:Наскільки точно, на ваш погляд, на карті відображені географічні об’єкти? Чому? | Які особливості цього зображення Америки? Як відображено перші європейські відкриття в Новому Світі? |
|
Роздатковий матеріал для групи ІV
Автор: Мартін Вальдземюллер (Martin Waldseemüller).
Оригінальна назва: Universalis Cosmographia Secundum Ptholomaei Traditionem et Americi Vespucii Alioru[m]que Lustrationes. Розмір карти: 248см х 138см. Дата створення: Квітень 1507 рік. Видавець: Vosgean Gymnasium, Saint-Dié-des-Vosges, Lorraine. Місце зберігання: Бібліотека Конгресу США
Чек-лист опису карти
Мета створення карти:Для чого, на вашу думку, була створена ця карта? Які завдання вона мала вирішувати? | Джерело інформації: Які джерела інформації, на вашу думку, використовували картографи при створенні цієї карти? | Точність відображення географічних об’єктів:Наскільки точно, на ваш погляд, на карті відображені географічні об’єкти? Чому? | Чому саме ця карта стала відомою тим, що на ній вперше з’явилася назва «Америка»?
Які зміни в уявленні про світ відображає ця карта порівняно з попередніми? |
|
Представлення результатів роботи групи: кожна група демонструє карту з якою вони працювали та ознайомлюють однокласників з інформацією, яку записали до чек-листа опису карти.
ПІДСУМОК: Стародавні джерела – це скарбниця знань, але й пастка для довірливих. Щоб дістатися до істини, необхідно критично оцінювати кожну деталь. Хто створив це джерело? З якою метою? Які фактори могли вплинути на його зміст? Відповіді на ці запитання допоможуть вам зрозуміти, наскільки інформація використана в джерелі достовірна. Не бійтеся сумніватися і шукати додаткові докази.
Етап ІІ
ЗАПРОПОНУЙТЕ учням переглянути відеоролик, як працювати з програмою «Google Earth», ознайомте учнів із її роботою та основними навігаційними можливостями.
https://drive.google.com/file/d/1lp-kQPWcZDpJ7lmgkWmUPyNqvpFwZV-n/view?usp=sharing
Після перегляду відео, ЗАПРОПОНУЙТЕ учням відкрити додаток «Google Earth» на комп’ютерах (власних мобільних пристроях) та працюючи в парах (групах) за допомогою додатку «Google Earth» створити проєкт "Відкриття Північної Америки Христофором Колумбом" використовуючи покрокову інструкцію.
НАГОЛОСІТЬ учням, що робота над створенням проєкту допоможе їм краще зрозуміти, що відбувалося в минулому, але й розвине в них такі важливі навички як: критичне мислення; аналітичні здібності; робота з інформацією; креативність; комунікативні навички.
Примітка: бажано для проведення цієї вправи використовувати кабінет інформатики де є комп’ютери (ноутбуки).
ІНСТРУКЦІЯ
Крок 1: Відкрити Google Earth та створити новий проєкт
Крок 2: Додавання місць
Крок 3: Створення маршруту
Крок 4: Додавання фотографій та відео
Крок 5: Додавання нотаток
Крок 6: Налаштування 3D-моделей (опціонально)
Якщо ви знайдете 3D-моделі кораблів або історичних будівель, ви можете додати їх до свого проєкту, щоб зробити його більш наочним.
Крок 7: Збереження проєкту
Після того, як ви завершите створення проекту, збережіть його. Ви зможете повернутися до нього в будь-який час і продовжувати редагувати.
ПОЯСНІТЬ та продемонструйте учням зразок створеного проєкту за допомогою застосунку «Google Earth»
Представлення результатів роботи пари(групи): кожна пара(група) демонструє однокласникам створений проєкт «Відкриття Колумбом Америки»
Очікувані результати: учні отримають уміння працювати з джерелами та першоджерелами; уміння систематизувати інформацію, висувати гіпотези та оцінювати альтернативи; уміння аналізувати карти; уміння ставити питання, працювати з онлайн інструментами та програмою «Google Earth»
Підсумок / рефлексія за результатами проведення вправи:
Вправа «Наплічник медіаграмотного школяра». Учням пропонується уявити, що вони збираються в подорож по безмежному простору інформаційного світу. Для такої подорожі потрібно зібрати спеціальний наплічник, в який вони мають покласти найважливіші знання та вміння, які їм знадобляться для безпечної подорожі.
Учням роздаються аркуші паперу, де вони мають вписати своє ім’я та у пусті віконечка необхідні їм вміння, навички та знання, які допоможуть безпечно мандрувати інформаційним простором. Після виконання вправи учні за бажанням презентують свої зібрані наплічник медіаграмотного, пояснюючи свій вибір.
Використані джерела: