info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

Розвиток емпатії – ключ до медіаграмотності

06.09.2024  

Вправа "Розвиток емпатії – ключ до медіаграмотності" є вправою-учасницею конкурсу "Медіаграмотна вправ для широкого загалу".

Авторка: Маріна Остапенко.

Тривалість виконання: 30 хвилин

Аудиторія та її вік: 

Молодь: Учні старших класів закладів загальної середньої освіти (16-18 років) Студенти (18-25) Люди середнього віку робітничих професій (30 – 45 років) Проте вправу можна застосовувати і до інших соціальних груп за потреби.

Які навички формує, для чого вправа:

Емпатія, критичне мислення, ментальна стійкість

Що потрібно для виконання вправи з (не) підручних матеріалів:

Ноутбук, проєктор (якщо вправу демонструють великій аудиторії), в малих групах для виконання можна використовувати роздруківки із поданим завданням на встановлення відповідностей.(менш екологічний варіант).

Послідовність виконання, опис вправи:

Telegram є однією з найпопулярніших соціальних мереж та джерелом інформації, зокрема новин, серед українців. Оперативність – це те, чим зазвичай зловживають канали, адже у користувача загострюються емоції саме від цього фактору. Часто здається, що часу на те, аби перевірити новину немає або ж швидко – означає правдиво. Тому подана далі вправа вчить розпізнавати емоції, за допомогою якої реципієнтом намагаються маніпулювати. Запропонуйте аудиторії встановити відповідність між емоцією та новиною з Telegram-каналу.

Базові тригери: сміх, сльози, страх, секс, скандал, сенсація і гроші.

Спочатку запропонуйте цей перелік. Далі зачитуйте по черзі новини. Аудиторія має відповісти перше, що викликає у неї ця новина. Слідуйте один за одним до завершення зразків матеріалів. Зробіть енерджайзер для переключення уваги. За 5-10 хвилин запропонуйте самостійно опрацювати інформацію і встановити відповідності.

Ключова фраза для закріплення знань (висновки до вправи):

Звертайте увагу на емоційно-забарвлену лексику. Вона допоможе визначити емоцію, за допомогою якої вами намагаються маніпулювати. Якщо кількість таких слів перевищує кількість нейтральної лексики, варто перевірити цю новину або ж обрати інше джерело інформації. Насправді такі матеріали можуть мати правдиве першоджерело, АЛЕ працюючи на довготривалу перспективу такий інформаційний канал присипляє пильність та завойовує вашу довіру. Безпечніше уникати такі медіа. Намагайтеся відокремити факт від коментаря, часто саме пряма мова стає елементом маніпуляції. А ім’я, статус, професія людини, яка його дала, створює емоційну прив’язку.

Джерела, які були використані:

https://ua.telegator.biz/novosti/top-10-telegram-kanaliv-ukrayiny
https://t.me/truexanewsua/88710 (гроші)
https://t.me/truexanewsua/88707 (скандал, сміх)
https://t.me/truexanewsua/88657 (страх)
https://t.me/truexanewsua/88654 (страх)
https://t.me/truexanewsua/88650 (скандал)
https://t.me/truexanewsua/88649 (секс)
https://t.me/truexanewsua/88627 (смерть)
https://t.me/truexanewsua/88622 (скандал)
https://t.me/truexanewsua/88578 (скандал)
https://t.me/truexanewsua/88562 (гроші, сміх)
https://t.me/truexanewsua/88548 (скандали, сенсації)
https://t.me/truexanewsua/88540 (сенсація)
https://t.me/truexanewsua/81219 (страх)
https://t.me/truexanewsua/80877 (сльози)

tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram