План-конспект уроку є дипломантом І ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ»)
Тема: Які осінні явища відбуваються у житті рослин?
Мета:
- повторити матеріал про осінні зміни у природі; удосконалити вміння використовувати здобуті знання у власному житті; формувати знання дітей про явища, які відбуваються у житті рослин восени з використанням елементів медіаграмотності;
- розвивати вміння аналізувати, фантазувати, працювати у групах;
- виховувати почуття колективізму, поваги до думки іншого, бережне ставлення до природи.
Обладнання: презентація, малюнки, клей, ножиці, проектор.
Вікова група: 2 клас
Хід уроку
- Організація класу
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він казковий і цікавий,
Доброго ранку, доброго дня,
ми вам бажаєм здоров’я й добра!
За парти тихо сіли, випрямили спини.
Ноги разом стоять, руки спокійно лежать.
1.1 Вправа «Сигналізація»
Діти сигналізують світлофорами : « так» - зелений колір, « ні» - червоний
- Ви активні? (Так)
- Хочете читати? (Так)
- Готові відповідати? (Так)
1.2 Створення психологічного настрою. Вправа «Закінчи речення:
- Очі дивляться та все /бачать/.
- Вуха слухають та все /чують/.
- Голова /думає/.
- Який у вас настрій перед початком уроку?/Учні сигналізують картками./
- Я бажаю вам, щоб такий настрій був у всіх до кінця уроку.
1.3 Гра «Усмішка»
Що можна передати очима?/Радість, добро, любов, тепло/.
Сусіду по парті передайте усмішку очима. Ви усміхнулися. Ви засвітилися. Чим засвітилися?/Серцем, душею, усмішками/.
Сіли рівненько, підняли оченята, прочитайте тему уроку, малята.
- Створення казкової атмосфери:
Слайд 1
- Усім відома казка «Колобок». Але не всі знають, яка ще пригода трапилася з головним героєм цієї казки. Ось послухайте:
- Одного разу Колобок сидів на підвіконні та спостерігав за погодою надворі.
- А погода була такою ж як і у нас сьогодні.
- Кожен з вас ідучи до школи мав звернути увагу на погоду.
- Давайте, спробуємо побути ведучими прогнозу погоди і дізнатися, яка ж погода була у казці.
2.1 Гра « Кращий диктор» Слайд 3
- Ваше завдання повідомити усіх про погоду на сьогодні, використовуючи такий план:
- Скажіть, який сьогодні день? (Четвер)
- Яке число? (27 жовтня)
- Яка погода сьогодні? (Відповіді учнів)
- Яка температура повітря? (Відповіді учнів)
- Чи були опади? (Відповіді учнів)
- Молодці! Ви гарно впоралися.
- Ну, що ж, а пригода Колобка продовжується.
Слайд 2
- Колобок подивився на небо і побачив пташок, які відлітають ; у садку дерева змінили свої шати на різнокольорові. Сидячи на підвіконні він помітив, що сонечко швидше, ніж зазвичай зайшло за обрій і почалася ніч. Колобку стало прохолодно і він вирішив повернутися додому. Він не міг зрозуміти, що відбувається. Чому природа так змінилася. Наш герой вирішив зранку вирушити до лісу і запитати про це у лісових жителів. Вони ходять до лісової школи і напевно знають , що відбувається з деревами та тваринами.
2.2 Постановка проблемного питання:
- А чи можна іти у гості без дозволу батьків? (Ні)
То ж наш Колобок спитав бабусю та дідуся чи можна піти до лісових жителів і вони дозволили. Але перш ніж відпустити його повторили правила поведінки на природі.
- Чи правильно поводяться діти на картинках?
Слайд 4, 5
- Де знаходиться хлопчик? (у лісі)
- Що він робить?
- Чи можна так себе поводити? (ні)
- Чи вчинили б ви так само як хлопчик? (відповіді дітей)
Слайд 6, 7
- Чим займається хлопчик на цій картинці? (встромляє палицю у мурашник)
- До чого призведуть його дії? (мурашник буде зруйновано)
- Чи зможуть мурахи жити в зруйнованому мурашнику? (відповіді дітей)
- Яке правило ми можемо скласти за цією картинкою? (відповіді дітей)
Слайд 8, 9
- Які дії дітей можуть призвести до катастрофи? (залишене без нагляду багаття)
- Якої шкоди може принести не погашене багаття у лісі? (відповіді дітей)
- Яке правило ми можемо скласти за цією картинкою? (не залишай не погашене вогнище)
Слайд 10, 11
- Складіть самостійно правило до цього малюнка. (відповіді дітей)
Слайд 12, 13
- Що робить хлопчик ? (закопує сміття)
- Чи правильно він вчинив? (відповіді дітей)
- Що зробила дівчинка? (пішла геть не прибравши сміття)
- Які емоції у вас викликає вчинок дівчинки? (відповіді дітей)
- Тепер, знаючи усі правила можна вирушати у подорож.
Слайд 14
- І ось наш герой покотився до лісу. Котився, котився і закотився у ліс. Навколо нього шуміли дерева, тріщали гілочки, звірі метушилися у своїх клопотах. Повітря також змінилося. Тепер воно було наповнене новими ароматами – запахом сухої трави, опалого листя, вогкості, квітів. «На носику» залишається запах хвої та грибів. Відчувалася свіжість і прохолода.
Колобку здалося, що навколо нього грає незвичайна мелодія.
- А як ви вважаєте, яка могла б бути ця мелодія? (повільна, спокійна, лірична)
Релаксаційна пауза за технікою «Колір мелодії»
Послухайте мелодію, яку почув Колобок. Спробуйте уявити картину лісу. Перегляд відео
https://youtu.be/vnhjqApXWwA
- Яку картину ви уявили? (відповіді дітей)
- Чи сподобалось вам у цьому лісі?
- Чи такою ви уявляли мелодію, яку почув Колобок? (відповіді дітей)
Ну, а поки ми з вами відпочивали на галявину до Колобка вибігла білочка. (Слайд 15)
Вона була дуже заклопотана. В лапках у неї були горішки, грибочки та ще й жолуді. Побачивши Колобка вона запитала, що він тут робить. Колобок відповів, що помітив зміни у природі і хоче дізнатися, що сталося. Білочка сказала, що із задоволенням допоможе і усе пояснить йому. Вона сказала, що Колобок має відгадати загадку.
- Діти, Колобок просить у нас допомоги у відгадуванні загадки. Допоможемо йому? (Так)
Виснуть хмари низько-низько,
Опустили пасма-коси.
Всюди мокро, всюди слизько –
Ходить нашим краєм…
(Осінь)
Перевірка домашнього завдання.
Ми за вами вже почали вивчати цю тему. І домашнім завданням для вас було створення селфі на фоні осінньої природи та написання короткого опису фото.
Створення газети з тематичними фотографіями.
- Зараз ви зможете уявити себе редакторами газети і зробити новий випуск під назвою «Осінній вернісаж». Кожен з вас розкаже Колобку, які зміни у природі він помітив, коли робив фото.
Виступи дітей та створення колажу із фотографій.
- Колобка дуже зацікавили ваші виступи. Він дізнався багато нового. Але наш герой ще просить розказати йому що ви знаєте про осіння місяці.
Робота у групах.
- Для цього нам потрібно попрацювати в групах. Ви поділитеся на три групи. Ваше завдання скласти пазл-картинку і відгадати за ознаками, який це місяць осені.
Виступи груп.
Вересень (завдання для 1 групи)
Слайд 16
- Жовтень ( завдання для 2 групи) Слайд 17
Листопад (Завдання для 3 групи) Слайд 18
Слайд 19
- Слухаючи ваші відповіді колобок помітив перед собою берізку. Але вона була не такою як завжди. Її листячко сяяло у золоті. Інші дерева радували око осінніми нарядами - жовті, багряні, золоті. Неначе намальовані пензлем художника. Це дуже сподобалося Колобку. І він зацікавився чому листя змінило колір.
- А ви здогадуєтесь чому так сталося? (відповіді дітей)
- На які групи поділяють рослини? (дерева, кущі, трав’янисті рослини)
- Які ви знаєте дерева?
- Погляньте та порівняйте берізку влітку та восени. (змінилося забарвлення листків)
- Восени листки рослин змінюють своє забарвлення з зеленого на жовте, багряне.
- Першим жовкне листя берези.
- Якими стають дні з приходом осені? (коротшими).
- Рослини отримують менше світла. Зелена речовина руйнується і протягом короткого дня не встигає відновитися. Помітним стає жовтий колір.
Отже, пожовтіння листків є осіннім явищем в житті рослин.
- Білочка підготувала для вас і Колобка відео з поясненням цього явища.
Перегляд відео за посиланням:
https://youtu.be/VcH9FP680kA
Аналіз переглянутого відео з елементами бесіди:
- Який елемент відповідає за забарвлення листочків? (хлорофіл)
- Чому хлорофілу стає менше? (У листку є речовини зеленого та жовтого кольорів. У живому листку зелена речовина руйнується і знову утворюється. Але відбувається це на світлі. А восени світла стає менше)
- Як називається явище, коли падає листя з дерев? (листопад)
- Найбільше листя опадає після перших заморозків. Раніше за інші дерева скидає своє листя липа, потім клен і горобина. До пізньої осені зберігає своє листя берізка та дуб.
- Чому листя опадає?
- Листки рослин випаровують воду. Восени вологи мало і листок відмирає. Таким чином, скидаючи листя, дерево або кущ готується до відпочинку взимку.
- Які ще зміни відбулися з настанням осені в житті рослин? (дозрівають плоди)
- У яких дерев та кущів дозрівають плоди восени? (калина, каштан, горобина)
- Дозрівання плодів – це теж явище в житті рослин.
Хвойні дерева.
Слайд 20
- А чи у всіх дерев опадає восени листя?
- У яких дерев восени листя зелене? (сосна, ялина)
- До якої групи належать ці дерева - листяні чи хвойні?
- Чому? (Їхні листки, хвоїнки, живуть декілька років і опадають поступово)
Трав’янисті рослини.
Слайд 21
- Що відбувається з трав’янистими рослинами? (жовтіють і в’януть)
- Зеленіють лише суниця і копитняк, які не бояться морозу.
Фізкультпауза
Білочка пропонує вам попрацювати у групах і створити аплікацію «Весела осінь»
Робота у групах.
У кожній групі є різні малюнки: дерева, кущі, квіти, тварини… Одні елементи підходять для створення літньої картини, а інші осінньої.
Ваше завдання прослухати вірш і в групах створити аплікацію до нього. Після закінчення роботи кожна з груп презентує свою роботу.
Перегляд відеоматеріал за посиланням:
https://youtu.be/hMHIC8VZpBU
Знову я дивлюсь в віконце:
Он за ліс заходить сонце.
В лісі ходить хитрий лис...
«Мамо, що це, подивись?
Вчора ліс ще був зеленим
А сьогодні... онде клени
Червоніють, мов вітрила,
І берізка пожовтіла».
«Як красиво, — каже мама,
- Це віконце — наче рама,
А від сонця подарунок
— Панни Осені малюнок».
О. Роговенко
Аналіз вірша :
- Який настрій відображається у вірші?
- Які дерева зустрічаються у вірші?
- Які кольори використав поет для опису осінніх дерев?
Презентація робіт груп.
- Чому обрані такі кольори?
- Які дерева використали?
- Який настрій викликало у вас створення картини?
Колобок дуже вдячний білочці та вам за те, що ви розказали йому про осінь. Адже це була перша у його житті осінь. Він попрощався з білочкою та повернувся до дідуся з бабусею. Тепер він знав, що таке осінь, які осінні місяці існують, чому дерева змінюють свій колір та чому опадає листя.
- А бабуся дідусем вирішили перевірити чи добре він запам’ятав усе, що йому розповіли і попросили виконати його підготовлені завдання. Колобок виконав усе на відмінно, а чи зможете ви так само гарно виконати це завдання?
Тестове завдання :
- Осінь складається з :
а) трьох місяців;
б) чотирьох місяців;
в) двох місяців.
- Перший місяць осені:
а) вересень;
б) жовтень;
в) листопад.
- Як називається елемент, який забезпечує забарвлення листочків:
а) монофіт
б) хлорофіл
в) колорит
- Які зміни відбулись у житті рослин восени:
а) опала кора;
б) змінює своє забарвлення та опадає листя;
в) буйно цвітуть
- плоди, яких росли дозрівають восени:
а) калина, каштан, горобина
б) малина, абрикоси
в) черешня, вишня
Перевірка роботи сусіда по парті
Самооцінювання.
У кожного з вас на парті є смайлик. Ваше завдання розфарбувати його у відповідний колір. Якщо ви працювали активно – розфарбуйте смайлик у жовтий колір, якщо ви вважаєте, що працювали менш старанно і можете краще, то зафарбуйте зеленим, якщо вам потрібно більше працювати – зафарбуйте червоним.
- Що найбільше сподобалось на уроці?
- Що нового дізнались на уроці?
- Тож давайте ці знання візьмемо собі. Встаньте. Зробіть руки ось так (руки перед собою) і швиденько заберемо собі нові знання. Стисніть долоньки.
Дуже ви були старанні –
Отже, всі ви учні гарні.
І за труд ваш на уроці
Вам подякувати хочу!
- Покладіть на голівку долоньку, погладьте себе і скажіть золоті слова:
«Я сьогодні – молодець!».
- Дітки, за те що ви сьогодні гарно працювали на уроці, Колобок дарує вам ось такі осінні листочки, щоб ви запам’ятали сьогоднішній урок.
Урок розробила: Кусова Ірина Сергіївна, учитель початкових класів, м. Нова Каховка