План-конспект уроку є дипломантом ІІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ»)
Урок-подорож у 2-му класі:
«Як змінюється життя звірів восени?»
МЕТА: ознайомити учнів із життям звірів восени, зі змінами, що відбуваються в їх житті; з`ясувати, які тварини змінюють забарвлення хутра, готують запаси кормів, впадають в зимову сплячку; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; формувати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного, побаченого, почутого; розвивати творчі здібності, збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до тварин.
ОБЛАДНАННЯ: Мультимедійна презентація; казкова осіння галявина; листочки з завданнями; схема «Групи тварин»; гра «Перелітні та зимуючі птахи»; картки із тестуванням; ілюстрації тварин; слайди «Осінь фарбами заграй», мікрофон, смайлики: зеленого, розового та голобого кольорів.
ХІД УРОКУ:
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ.
- Привітання.
Холодно зараз в лісах і в лугах,
Холодно зайчикам, лискам, птахам.
Тепло і затишно в класі у нас,
Доброго ранку, вітаю я вас!
Дітки, поверніться до гостей,
Скажемо їм: « Добрий День!»
Всім присутнім здоров’я ми зичим й добра,
А тепер до роботи нам братись пора.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Вправа «Очікування».
(На дошці прикріплено модель сонечка)
- Дітки, яка в нас зараз пора року? (Осінь)
- З приходом осені, сонечко все частіше ховається за хмарку, ховає свої промінчики і тому стає дуже холодно.
- Тож, давайте разом із вами складемо сонечко сподівань, яким ми зігріємо та звеселимо наш клас. (Сонечко – Додаток 1)
- Подумайте і скажіть, яким має бути урок, щоб вам було затишно і приємно працювати? (Цікавим, веселим, корисним, пізнавальним, казковим, проблемним, пошуковим).
- А щоб урок був (цікавим, веселим, корисним, пізнавальним, казковим, пошуковим та продуктивним) якими ви повинні бути? СЛАЙД 2 (Працьовитими, розумними, обізнаними, активними, життєрадісними).
Отже, я сподіваюсь, що ви будете виконувати ці умови, СЛАЙД 3 і ми разом створимо цікавий, творчий, продуктивний урок.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
- З’ясування змін у природі. СЛАЙД 4
Осінь гріється в теплім промінні,
Усміхається сонцем згори
І малює картини чарівні,
Та міняє щодня кольори.
- А яка ж сьогодні осінь?! Про погоду сьогоднішнього дня нам допоможуть дізнатися чергові синоптики.
- Надамо їм слово.
- Прогноз погоди від синоптиків. (Картки «Показники погоди» – Додаток 2)
- Будь ласка, повідомте нам погоду.
- Дякуємо нашим синоптикам! Діти, а ви продовжуйте вести спостереження, помічайте зміни, які відбуваються в природі і записуйте в календарі спостережень.
Про народний прогноз погоди.
Сьогодні СЛАЙД 5 29 листопада за народним календарем вшановується пам’ять Апостола й євангеліста Матвія.
- У народі казали: «Якщо в день апостола Матвія віють буйні вітри, то буде завірюха до Миколи Зимового».
- Хто знає, коли день Святого Миколая? (19 грудня).
- А ще холодний Матвій передвіщає сурову зиму.
- Перевірка домашнього завдання. Фронтальне опитування. СЛАЙД 6
- Скажіть, що ми вивчали на попередньому уроці? (Життя птахів восени).
- Які групи птахів знаєте? (Перелітних та зимуючих)
- Як називають птахів, які покидають рідну домівку? (Перелітними).
- Куди вони летять? (В теплі краї).
- А чому ж вони вимушені відлітати з рідного краю? (Тому що холодно і голодно).
- Ви молодці! Добре знаєте життя птахів.
- А чи всі птахи відлітають в теплі краї? (Ні).
- Які залишились? (Сороки, ворони, синички, горобці).
- То як називають цих птахів? (Зимуючими).
- Молодці, добре попрацювали!
- Осінь хазяйнує скрізь, куди не глянь. Вітрів накликала, листочки порозсипала, холод привела і примусила птахів покинути рідній дім.
- Дітки, погляньте, осінь і вам подарувала гарні листочки, але вони різні та ще й незвичайні: з іншої сторони осінь залишила завдання, загадки, які ми маємо виконати на протязі уроку.
- Ось перша із них.
- Загадка.
Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски
Звуть цих подружок… (Берізки) СЛАЙД 7
- Дітки, погляньте, на чию парту впав березовий листочок? (Відповіді учнів)
- Добре, а тепер погляньте на дошку. Осінь-чарівниця залишила нам казкову лісову галявину, (Лісова галявина – Додаток 3) яку ми повинні застелити осіннім килимом із листочків-завдань.
- Ось березовий листочок перший впаде на осінню галявинку.
- Прочитай, будь ласка, завдання. На березовому листочку завдання: гра «Впізнай пташку». (Листочки – Додаток 4)
- Гра «Впізнай пташку».
- Осінь пропонує пограти гру «Впізнай пташку». На дошці розміщені птахи та групи птахів. Ваше завдання: впізнати пташку та віднести до певної групи (до зимуючих чи перелітних?) (Картинки до гри «Впізнай пташку» – Додаток 5)
- Прошу, на допомогу одного помічника, будь ласка.
- Дуже добре! Ви активні учні.
- А зараз наступна загадка.
Загадка
- На дереві я народився в кожусі, кожух розірвався й на землю я впав. (Каштан) СЛАЙД 8
- Що це?
- В кого на парті каштановий листочок? Мерщій читай завдання і ложи листочок на галявинку. На каштановому листочку завдання: гра «Перелітні чи осілі?». (Листочки – Додаток 4)
- Що в нас? У нас гра на кмітливість «Перелітні чи осілі?».
(Грає мелодія Антоніо Вівальді «Осінь»)
- Гра «Перелітні чи осілі?» СЛАЙД 9
- Встаньте, будь ласка. Я буду називати птахів: перелітні – махаєте крилами, осілі – присідаєте.
- Правила гри зрозумілі? (Ластівка, лелека, синичка, голуб, журавель, горобець, соловей, жайворонок, дятел, дикі гуси, зозуля, ворона, шпак, снігур).
- Чудово, ви всі проявили свою кмітливість! Сідаємо за парти.
- А знаєте, що снігур прилітає до нас з ще холодніших місць, бо в нас тепліше.
- Чим можемо допомогти птахам, які залишилися у нас? (Будувати годівнички та підгодовувати постійно). СЛАЙД 10
- Дуже добре! Ви добре засвоїли тему птахів. Я вами пишаюсь! Тепер я впевнена, з такими друзями птахи не загинуть взимку.
- Розв’язання логічного завдання «Що зайве? Чому?»
- А зараз виконаємо більш складніше завдання. Завдання на логіку «Хто зайвий?». СЛАЙД 11
- Шпак, ластівка, ведмідь, грак.
- Хто зайвий? (Ведмідь)
- Чому? (Зображені птахи)
- СЛАЙД 12 Оса, метелик, заєць, бджола.
- Зайвий? (Заєць)
- Чому? (Тому, що тут зображені комахи)
- До якої групи тварин СЛАЙД 13 ми відносимо ведмедя, зайчика? (Звірів)
- Де вони мешкають? (У лісі).
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
- Отже, тема нашого уроку: СЛАЙД 14 «Як змінюється життя звірів восени? Підготовка звірів до зими».
- На уроці ми дізнаємося, які труднощі з’являються в диких тварин з настанням осені та як вони їх вирішують.
- Уже з жовтня у всіх звірів замість рідкого хутра відростає СЛАЙД 15 нове – густе і пухнасте. А в деяких змінюється і забарвлення. Такі зміни називаються линянням.
- Дітки, залежно від того як звірі готуються до зими, їх ділять на 3 групи.
- Наше завдання сьогодні на уроці дізнатися як дикі тварини готуються до зими та заповнити цю схему.
(На дошці таблиця «Групи тварин») (Схема «Групи тварин – Додаток 6)
- Тож мандруймо разом з дівчинкою Осінню у царство тварин, де спробуємо дізнатися про їхнє життя та турботи, які з’явилися в осінню пору.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
- Робота над загадкою
Стоїть велетень у лісі
Такий дужий і міцний.
Ще й плоди, мов на горісі
Відгадайте, хто такий? (Дуб) СЛАЙД 16
- Підніміть у кого дубовий листочок? Іди до дошки читай завдання і прикрашай нашу галявинку. На дубовому листочку завдання: відгадати ребуси та загадки. (Листочки – Додаток 4)
- Відгадування ребусів та загадок. (Ребуси – Додаток 7)
- Знаєте як розгадувати ребуси?
- Ось погляньте, будь ласка і відгадайте.
- Перший ребус у нас. (Білка) СЛАЙД 17
- Як ці звірята будуть жити, будемо ми зараз говорити.
- Розповідь вчителя про білочку.
Білка
Білки дуже старанно запасають на зиму корм — жолуді, горіхи, гриби, які ховають у дуплах, під опалим листям, або розвішують на сучках дерев. У білочки в запасах буває до трьох і більше кілограмів горіхів. Міняє хутро руде на сіре – тепліше, пухнастіше. У зимову сплячку вони не лягають, хоч у дуже люті морози і в хуртовину кілька днів сплять.
Закриває дверцята листочком,
згортається клубочком,
вкривається пухнастим хвостиком і кілька днів спить,
чекає поки пройде негода.
- Дітки, давайте розгадаємо наступний ребус. (Кріт) СЛАЙД 18
Кріт
Кріт на зиму заготовлює їжу, щоб не голодувати. Ловить хробаків і вбудовує їх у стіни своїх нір, іноді сотні штук відразу. Взимку вони не сплять, як їжаки, а риються під землею та снігом.
- А зараз, погляньте на екран і скажіть хто це? (Бобер) СЛАЙД 19
Бобер
Дуже цікавий звірок. Робить запаси з гілок, стовбурів дерев, які перегризає і складає у воді біля своїх хатинок. Коли замерзне вода, буде сидіти у своїй хатці і з задоволенням гризтиме кору й молоді гілки дерев.
- Ми дізналися про трьох звірів, як готуються до зими? Що їх поєднує? (Роблять запаси їжі на зиму).
- Але є ще один маленький звірок. Хто це? (Мишка-полівка) СЛАЙД 20
Мишка-полівка
- Вона теж робить запаси. В основному – це зерно.
- Дітки, тепер ми можемо заповнити в схему першу групу тварин, як звірі готуються до зими.
- Яка це група? (Роблять запаси на зиму). (Вивішую групу «Роблять запаси на зиму»). (Схема «Групи тварин – Додаток 6)
- То які звірята відносяться до цієї групи? (Білочка, кріт, бобер, мишка). СЛАЙД 21
- Молодці, дітки!
- Фізкультхвилинка СЛАЙД 22
Ви старанно потрудились,
бачу трішки вже стомились.
Час прийшов для відпочинку,
розпочнем фізкультхвилинку.
Розминка
Сплять маленькі зайченята (Очі заплющені).
Раз — відкрили оченята,
Подивились вліво, вправо (Рухи вліво, вправо)
вгору і додолу. (Рухи вгору, і до долу)
А тепер іще навколо. (Кругові рухи)
Оченята — блим, блим, блим!
Відпочити треба їм!
Зайченята будуть спати,
А ми будем танцювати.
Відео фізкультхвилинка. (1 хв. 57 с.) СЛАЙД 23
- Відпочинок закінчили і за парти тихо сіли.
- Продовжуємо нашу подорож. СЛАЙД 24 Ой, я бачу на дереві оголошення! «Ми залягли в сплячку, прохання не турбувати.»
- Дітки, а чи знаєте ви хто ж це заліг у сплячку? (Ведмідь) СЛАЙД 25
Загадка
Клишоногий, волохатий,
Влітку спритний та завзятий,
Ну а взимку, лежебока,
У барлозі гріє боки. (Ведмідь)
Ведмідь
СЛАЙД 26 Ведмідь за кілька тижнів до холодів намагається якомога більше наїстися – їсть усе, що трапляється їстивного: горіхи, рибу. Потім вибирає у тихому густому лісі закуток під великим деревом і там готує барліг: викидає зайву землю, носить туди сухе листя й гілочки ялини і вкладається спати на всю зиму.
- Дітки, говорять, що ведмідь смокче лапу. Правда це чи ні?
Тільки він не смокче її, а лиже. Взимку у ведмедів на підошві відшаровується й злазить стара шкіра, що огрубіла за літо. Молода ніжна шкірочка чешеться й мерзне. От ведмідь і облизує підошви гарячим язиком.
- А тепер, щоб відгадати тваринку, погляньте і розгадайте ребус. (Їжачок) СЛАЙД 27
Їжачок
Пізно восени, коли промерзає ґрунт і зменшується кількість кормів, їжаки зариваються в опале листя і загортаються у клубок, впадаючи у глибоку сплячку аж до березня.
Під час сплячки у їжаків більше, ніж на третину, зменшується маса, бо протягом сплячки вони не живляться, а живуть завдяки жиру, відкладеному в тілі восени.
Борсук СЛАЙД 28
- Дітки, а іншу тваринку ми повинні впізнати за її описом.
Дуже обережний звір. Полює вночі, тому побачити його не просто. Як ведмідь і їжак, запасається жиром, споживаючи жуків, ящірок, ягоди. Потім утеплює норку і лягає спати на цілу зиму.
- Хто це, дітки? (Борсучок)
- А що поєднує ведмедя, їжака і борсучка? (Впадають у сплячку)
- Тепер ми можемо доповнити нашу схему ще однією групою тварин.
- Якою, дітки, групою? СЛАЙД 29 (Залягають у сплячку). (Вивішую групу тварин «Залягають у сплячку»). (Схема «Групи тварин – Додаток 6)
- На вашу думку, що означає слово сплячка? СЛАЙД 30 (Малорухомий, сонний спосіб життя.)
- Щоб дослідити ще одну групу тварин переглянемо відеоролик «Звірі восени».
- Відеоролик «Звірі восени» (1 хв. 37 с.) СЛАЙД 31
- Ви дізналися про ще одну групу тварин, які ходять по лісі шукаючи поживу. Яких звірів зустріли? (Лисичку, зайчика та вовка).
Лисичка
- Що знаєте про лисичку? (Лисиця полює мишей. Опустивши низько голову, вона бігає по снігу, прислухаючись, чи не писне полівка. Лисиця ловить куріпок, які ночують під снігом. Часто підкрадається в село за домашньою птицею.)
Заєць
- Що можете сказати про зайчика? (З настанням холодів хутро у зайців стає густішим і світлішим. Зайці не мають постійних лігвищ, не риють нір. Запасів їжі на зиму вони не заготовляють. Харчуються дрібними корінцями, згризають молоді пагони дерев, кору.)
- Так дійсно, з настанням холодів, зайчики змінюють свою шубку.
Вовк
- Ну а вовк всім відомий хижак, який взимку майже завжди голодний, тому пробігає до 10 км, перш ніж вдасться кого-небудь вислідити. Взимку не погидує з’їсти навіть мишу, птаха й мертву тварину, хапає собак, що заґавилися, коло житла людини.
- Яка спільна ознака лисички, зайчика та вовка? (Ведуть активний спосіб життя). СЛАЙД 32
- Отже, тепер ми можемо заповнити вже і третю групу тварин. Це тварини, які ведуть активний спосіб життя. (Вивішую групу «Активний спосіб життя»). (Схема «Групи тварин – Додаток 6)
- А тепер підсумуємо, які групи тварин у нас утворилися. (Карточки тварин по групах - Додаток 8).
- 1-ша група – тварини, які роблять запаси їжі на зиму. (Вивішую картинку з тваринками, які роблять запаси на зиму).
- 2-га група – залягають у сплячку. (Вивішую картинку з тваринками, які залягають у сплячку).
- 3-тя група – ведуть активний спосіб життя. (Вивішую картинку з тваринками, які ведуть активний спосіб життя).
- Дітки, як ви думаєте, як живеться пізньою осінню й узимку в лісі звірам – добре чи погано? (Відповіді учнів) СЛАЙД 33
- Чому погано? (Холодно і голодно)
- Правильно, холодно й голодно буде звірам у лісі взимку.
- Тому наш Їжачок-хитрячок, який сам лягає у сплячку на зиму, передав листа, в якому просить про допомогу своїм друзям, звірятам, які блукають по лісі в пошуках поживи.
- Ось, послухайте.
- Читання та обговорення листа від Їжачка-Хитрячка.
- Дітки, ми можемо допомогти цим тваринкам? (Можемо)
- Як? (Ставити кормушки в лісах, ложити в них корм, кам’яну сіль)
- Тому в нашій країні є така професія – єгер (лісник), СЛАЙД 34 працівник який опікується лісовими звірятами. СЛАЙД 35
- Для зайців, наприклад, вони готують купи осикових гілок, для лосів – годівниці із сіном.
- Настав час повертатися із цього дивного світу – царства тварин, частини живої природи. Він дуже багатий і різноманітний.
- Але в нас ще залишилася одна загадка.
Дуже широке листя у мене
п’ятикутне і зелене.
Наче скульптор різаком,
працював над тим листком. (Клен) СЛАЙД 36
- У кого з вас на парті залишився листочок? На кленовому листочку завдання: робота з підручником. (Листочки – Додаток 4)
- Повідомляємо швиденько завдання та прикріплюємо листочок на галявину.
- Подивіться, яка вона прекрасна. Лісова галявина вкрилася розкішним осіннім килимом. Осінь дуже задоволена вашою працею, бо тільки за допомогою ваших зусиль виконали дані завдання.
- Робота з підручником ст. 60 СЛАЙД 37
- Відкрийте, будь ласка, підручники на сторінці 60. Осінь запрошує нас до художньої галереї.
- Розглянемо уважно картину Ісака Бродського «Осінь».
- Яка пора року зображена на картині? (Осінь)
- Які ознаки осені зобразив художник на даному полотні? (Похмуре небо, пожовклі листочки).
- Деякі дерева стоять безлисті, отже скоро наступить зима.
VІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ. СЛАЙД 38
- А тепер підведемо підсумки нашій подорожі і пограємо гру «Чи віриш ти?»
- Гра «Чи віриш ти?»
- Умови гри: якщо вірите в це – плескаєте два рази в долоні, якщо ні – один.
- Ви вірите в те, що з настанням холодів всі звірі готуються до зими? +
- А у лісі всі звірі лягають спати до весни? -
- Узимку вовк може з’їсти навіть мишу і птаха. +
- Заєць їсть узимку моркву і капусту? –
- Лисиця часто підкрадається в село за домашньою птицею. +
- Ви молодці. У вас партах лежать картки з тестами. Оберіть правильну відповідь. На дане завдання вам дається 2 хвилини.
- Тестування. Картки. (Картки тестування – Додаток 9) СЛАЙД 39
- Хто із звірів залягає в зимову сплячку?
а) білка
б) їжак
в) вовк
- Який звір у сплячку не впадає і веде активний спосіб життя?
а) миша
б) борсук
в) ведмідь
- Хто робить собі на зиму запаси?
а) білка
б) заєць
в) кабан
- Хто змінює літнє хутро на зимове?
а) заєць
б) олень
в) тхір
- Перевіряємо. Увага на екран. СЛАЙД 40-43
- Підніміть руки в кого все правильно. Чудово!
- В кого одна помилка? Молодці!
- Дві помилки і більше? Добре!
VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. ОЦІНЮВАННЯ.
- Вправа «Незакінчене речення» СЛАЙД 44
- Сьогодні на уроці ми познайомилися…
- Мені запам'яталося…
Рефлексія.
- Чи справдились наші очікування? (Відповіді учнів)
- Ви відповідально ставились до виконання завдань, були активними та дисциплінованими. Ви самі маленькі, але найяскравіші зірочки на шкільному небосхилі. Ви допитливі, кмітливі. Я пишаюся вами.
- Оцінювання (за допомогою смайликів). (Смайлики – Додаток 10) СЛАЙД 45
- А зараз оцініть свою роботу на уроці. Виберіть той смайлик, який відповідає вашій роботі. Якщо ви були уважними, активними на уроці, тобто «Я сьогодні розумник або розумниця», то підніміть розовий смайлик.
- Якщо ви працювали добре, але можете або хочете бути більш активними і працювати ще краще, то підніміть голубий смайлик.
- І якщо сьогодні на уроці ви були мало активними. Може були сором’язливі або невпевнені у ваших знаннях, то підніміть зелений смайлик.
- А тепер подивіться на свої смайлики. Всі вони до вас посміхаються.
- Зелений смайлик заспокоює вас і говорить, що все у ваших руках. Тільки потрібно більше працювати і старатися.
- Ви всі молодці, добре попрацювали. Дякую за увагу, старанність і активність на уроці.
У природі все взаємозалежне.
Природа – наш дім,
а ми з вами – господарі в нім.
Тож зростайте гарними господарями
на рідній українській
землі.
Дякую за урок!
Підготувала: Денисюк Ольга Сергіївна, вчитель початкових класів с. Буцин Старовижівський район Волинська область