План-конспект уроку є переможцем Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ»)
Конспект уроку курсу «Я досліджую світ» у 1 класі на тему:
«Як і де живуть тварини? Наші сусіди на планеті Земля»
Мета:
- Познайомити дітей з умовами життя тварин, розширити уявлення про життя тварин, про тісний взаємозв’язок з людиною.
- Сприяти розвитку зв’язного мовлення, критичного мислення, оперативної пам’яті, довільної уваги, розвитку вміння аналізувати та оцінювати достовірність інформації.
- Виховувати бережне ставлення до тварин; активність та самостійність.
КОРи . Наприкінці заняття учні:
- називають умови життя тварин, умови їх співіснування з людиною, діляться результатами власних досліджень.
- розрізняють тварин, трансформують та оцінюють одержану інформацію, роблять висновки в результаті спільної роботи усього класу, роботи в групах.
- усвідомлюють необхідність бережного ставлення до тварин.
Обладнання та матеріали: демонстраційний матеріал, картки «Бінго», кейси – конверти з завданнями для роботи в групах, відео ролики
Хід уроку
І. Самовизначення до діяльності. Підготовка учнів до активного й свідомого засвоєння нового матеріалу.
Ранкове коло :
- Поділ класу на групи за принципом «Бінго».
У вчителя два набори карток зі зображенням горобця та лелеки. Діти навмання вибирають одну картку, далі лелеки об’єднуються з лелеками, горобці з горобцями.
- Евристична бесіда. Колективне заповнення діаграми Вена. (картинки – підказки в групах)
- Що спільного у горобця та лелеки? (Вони - птахи)
- Чим вони різняться? (Горобець – зимуючий птах , а лелека перелітний)
- Назвіть своє ім’я та по одному зимуючому, або перелітному птахові, в залежності від групи вибору.
- Аналіз інформації з медіа - ресурсів.
- Вчора, шукаючи потрібну мені для уроку інформацію на безкрайніх просторах Інтернету , я звернула увагу на те, що деякі Інтернет видання висвітлюють одну і ту ж інформацію по-різному. Причому не вся подана інформація правдива. Неправдива інформація називається фейками. Пропоную прослухати коротку статтю з Інтернету (http://cikavo.net/cikavi-fakti-pro-gorobciv/) та спробувати визначити, яка інформація з поданої статті – фейкова.
- Горобці зазвичай літають на швидкості 38 км/год, але переляканий горобець може розігнатися до 50 км/год! Через кожні 15 хв. польоту вони зупиняються, щоб відпочити.
- За будівництво гнізда відповідальні самці. Поки йдуть роботи вони намагаються привабити партнерок. Горобчихи оцінюють горобця і нерухомість і тоді роблять своє рішення.
- Новонароджені пташенята можуть відразу залишати гніздо та літати.
- У 1992 році, готуючись до Дня Народження, син одного правителя подарував своєму батькові незвичайний подарунок — велику ковдру з горобиного пір'я. За півроку його команда вбила близько 700 горобців.
- У Боснії в XIX столітті зробили пам'ятник горобцям.
- Крісло автора.
Легенда про лелеку.
Бог дав людині лантух і наказав віднести далеко в ліс і закопати з умовою не розв’язувати і не заглядати в нього. Та на півдорозі чоловік не витримав і поцікавився, що ж він несе. Тоді з мішка повистрибували жаби, вужі та змії і розповзлися по всьому світові. Розгніваний Бог перетворив чоловіка на лелеку і звелів ходити по полях та болотах і збирати усяке гаддя.
Люди вірили, що лелека приносить щастя тій оселі, де він збудував гніздо. Якщо ж хтось зруйнує гніздо, то лелека принесе вогню і спалить хату, або накличе блискавку.
- Як ви гадаєте , чи може бути правдою інформація про те, що лелека приносить щастя в оселі? Якщо так, чому ви так вважаєте?
- Коли до нас повертаються перелітні птахи?
- Що об’єднує птахів з комахами, звірами, рибами, плазунами, земноводними? (Всі вони тварини)
- Повідомлення теми та мети уроку.
- На минулому занятті ми говорили з вами про тварин навесні. Сьогодні ми дізнаємося де і як живуть тварини, будемо вчитись правилам добросусідства з ними, навчимося доглядати за тваринами живого куточка в класі.
- Якої мети не зможемо досягти сьогодні? (навчитися доглядати за тваринами живого куточка, бо в класі його немає).
ІІ. Відкриття учнями нового знання.
- На минулому уроці ми з вами дізналися які умови необхідні для життя рослинам. Давайте зараз згадаємо їх. (Побудова асоціативного куща «Чому рослини - живі». )
- Дослідження № 1.
- Отже, ми довели, що рослини живі. А тварини? (Всі тварини дихають, ростуть, харчуються, пересуваються, розмножуються та помирають).
- Давайте дізнаємося , що необхідно тваринам для життя.
Почнемо з того, що будь-якій живій істоті потрібно харчуватися. У кожної групи на столі лежать кейси – конверти з завданнями, які ми будемо виконувати впродовж уроку. Зараз відкрийте конверт № 1.
- Назвіть тварин, зображення яких ви там знайшли. Виберіть картинку з їжею, яку вони зазвичай вживають. Прокоментуйте свій вибір.
У трьох групах зображення тварин поділених за способом харчування: хижаки, травоїдні, всеїдні. Діти роблять висновок, що за способом харчування тварини поділяються на три групи.
- Чи можна сказати, що всі тварини харчуються?
- Значить їм необхідна їжа.
На дошці вивішується слово «їжа». Починається побудова ментальної карти «Щоб потрібно для життя тварин».
- Дослідження № 2.
За допомогою чого різні тварини можуть пересуватись? У цьому дослідженні нам допоможе конверт № 2.
- Визначте, яким тваринам належать ці частини тіла і для чого вони потрібні.
- Який висновок можемо зробити?
- Всі тварини рухаються по різному: літають, повзають, плавають, стрибають. Завдяки цьому вони добувають їжу та воду для себе та своїх дитинчат.
- А чи можуть вони жити без води? А без повітря?
Ментальна карта доповнюється словами «повітря», «вода».
Руханка «Веселі звірята» ( https://www.youtube.com/watch?v=5gxZ2-Hoyqo)
- Дослідження № 3.
Всі тварини розмножуються, вони ретельно піклуються про своїх дитинчат. Але для дітей тварин, як і для людських дітей потрібне своє житло. (На дошці з’являється напис «житло»). Чому вони не живуть на відкритому місці? (Бо в житлі тепло)
- Що ж ще необхідно тваринам для життя? (Ментальна карта доповнюється словами «тепло» і «світло»).
- Відкрийте конверт № 3. Відгадайте загадки і «поселіть» тварин з відгадок у їхні житла на дошці.
Я руда, низького росту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа –
В них таке смачненьке м'ясо…
Вовку-брату я сестриця,
А зовуть мене…
(Лисиця)
Маленький, сіренький
По гаях літає,
Уночі співає.
Як сонце заходить,
Він чарівний спів заводить.
(Соловейко)
Я веселенький звірок,
Плиг з ялинки на дубок.
(Білка)
Довгі ноги - довгий ніс.
Прилетів – обід приніс.
Смачних жабеняток
Для своїх маляток.
(Лелека)
Ось хатина, в ній – Співак
Як цю пташку звати…
(Шпак)
Наче птиця, крила має,
Все літає і співає:
- Я медок вам ношу,
Не чіпай же, бо вкушу.
Так лякає нас мала,
А зовуть її…
(Бджола)
Тіло як у черв’ячка,
Вуса наче у жучка,
Крила гарні, кольорові,
Наче квіточки казкові.
(Метелик)
- Дослідження № 4 (домашнє).
- До якої групи тварин належать тварини з останніх двох загадок? (Комахи).
- А чи знаєте ви, що комахи найчисельніша група тварин нашої планети? Я просила кожного з вас вдома провести невеличкий дослід.
Ви повинні були пройти своїм подвір’ям біля маминої клумби і татового города та за невеликий проміжок часу підрахувати кількість комах, яких ви зустріли в цей період. Чи виконали моє прохання? А зараз перегляньте відео ролик Інтернет ресурсу «Цікава наука» (https://www.youtube.com/watch?v=jFlN53P14WQ ), згадайте якими були результати вашого домашнього дослідження і зробить висновок: чи погоджуєтесь ви з твердженням авторів ролика про те, якби комахи збільшилися у розмірі та вирішили піти на нас війною, то людство зазнало б поразки. (Діти переглядають ролик, роблять висновки).
ІІІ. Закріплення нових знань.
- Прочитайте ще раз які умови потрібні тваринам для життя. Всі ці умови дає їм природа Такі ж умови потрібні не тільки диким тваринам, а й домашнім. Та є ще одна умова, без якої тварини жити не зможуть. Вона залежить від людини. Це турбота людини про тварин.
- Як ми можемо піклуватися про тварин? Але не завжди людина повинна піклуватися про тварин, особливо диких. Є випадки, коли нам краще не втручатися у справи природи, інакше тварини та рослини можуть загинути.
- Ми, наприклад, звикли відвідувати циркові вистави та спостерігати за кумедними трюками, які виконують циркові тварин, артисти. А чи задумувались ви над тим, як їм живеться в неволі? Перегляньте рекламний ролик «Дитячі розваги – реклама про права тварин» (https://www.youtube.com/watch?v=8t7pVb_om0k ).
- Чи підтримуєте ви заклик авторів ролика : «Не купувати квитки на шоу з тваринами». Чому?
ІV. Рефлексія діяльності.
- Урок добігає кінця і мені б хотілося провести останнє сьогоднішнє дослідження. Рідко яка родина не тримає вдома пухнастого воркотуна – котика. Інтернет видання «КорреспонденТ.net » розмістило статтю, в якій стверджується, що перегляд роликів з котиками чи іншими тваринами зовсім не шкодить, а навпаки приносить користь. Люди відчувають себе значно щасливішим та більш енергійними після перегляду цих відео. Натомість тривожність, роздратованість та сум вони стали відчувати менше. (https://ua.korrespondent.net/lifestyle/health/3528767-perehliad-video-z-kotamy-maie-terapevtychnyi-efekt-ucheni )
- Давайте переглянемо такий ролик і ми. А потім ви поділитесь своїми відчуттями.
- (Перегляд ролика (https://www.youtube.com/watch?v=l316DHLXV4Q ). Висновки дітей).
- Отже тварини оточують нас все наше життя. Вони – наші помічники та друзі, наші домашні улюбленці. Бережіть їх, піклуйтеся про них і вони обов’язково вам віддячать.
Автор: Кондратенко Ольга Василівна, вчитель 1 класу Благовіщенської ЗОШ І – ІІІ ступенів Комиш – Зорянської селищної ради Більмацького району Запорізької області