info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

План-конспект уроку географії у 7 класі "Клімат і внутрішні води Австралії"

План-конспект уроку є дипломантом І ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. (Географія)


Урок №2

Тема. Клімат і внутрішні води Австралії. 7 клас

Мета:

  • формувати знання про загальні особливості клімату і внутрішніх вод, кліматичні пояси та типи клімату, його вплив на формування вод суходолу;
  • розвивати практичні навички складання комплексної характеристики річок за типовим планом, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки в географічних процесах;
  • виховувати активну життєву позицію, екологічну культуру учнів.

Обладнання: кліматична карта, додаткова література, презентація, атласи, підручники.

Тип уроку: формування умінь і навичок.

Форма уроку: урок-подорож.

Методи і прийоми: дослідницький, рольова гра, презентаційні технології, метод проектів, асоціативний кущ, дерево рішень.

Очікувані результати: учні повинні знати – річки і озера Австралії, основні типи клімату.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Географічний крос

  1. Багаторічний режим погоди, що характерний для певної місцевості називається ...
  2. Що в поданому переліку відсутнє: підстилаюча поверхня, циркуляція атмосфери,...
  3. Що зумовлює надходження значної кількості сонячної радіації протягом усього року?...
  4. У яких кліматичних поясах розташована Австралія?...
  5. Який об’єкт рельєфу затримує рух вологих повітряних мас із Тихого океану вглиб континенту?...
  6. Пересихаючі водотоки В Африці називаються...
  7. Які типи повітряних мас панують над Австралією?...
  8. Замкнута природна заглибина на суходолі...
  9. Природний водний потік, який протікає у виробленому ним заглибленні...
  10. Атмосферний вихор з високим тиском у центрі...

ІІІ. Мотивація навчально - пізнавальної діяльності учнів.

Прийом «Проблемне питання»

Учитель. Маленька, оточена з усіх боків водами морів і океанів Австралія - найпосушливіший континент на Землі. Чому вона, розташувавшись не так далеко від екватора, не отримує відповідну кількість опадів? Що таке кріки? Чому посухи на континенті можуть продовжуватися кілька років поспіль? Як знайти вихід жителям в таких ситуаціях? Відповіді на ці запитання ви почуєте сьогодні на уроці. Допомагатимуть нам подорожувати континентом гіди - ваші однокласники.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Загальна характеристика клімату Австралії

Учитель.

Австралія – найпосушливіший материк Землі. Це пояснюється її положенням у тропічних широтах. Протягом року на материк надходить велика кількість сонячної радіації. Переважання нисхідних рухів повітря заважає утворенню дощових хмар, тому опадів випадає дуже мало. Південно-східний пасат із Тихого океану втрачає більшу частину вологи, зрошуючи схили Великого Вододільного хребта. У тропічних широтах формуються сухі й жаркі повітряні маси, які визначають кліматичні особливості великих масивів суходолу.

  1. Кліматичні пояси

Робота з картами, підручником мал. 94, 95.

Учитель. Більша частина території материка лежить у тропічному кліматичному поясі, де панує сухе тропічне повітря. У субекваторіальному поясі розташована північна частина материка, а в субтропічному – південна. Острів Тасманія, за винятком північної частини, лежить у помірному кліматичному поясі.

Отже, креслимо таблицю.

Назва поясу

Географічне

положення

Повітряні маси

Температурний

режим

Опади

Тип

клімату

Субекваторіальний

Північна

Австралія

Улітку - вологі екваторіальні,

узимку - сухі тропічні

Високі температури протягом року. Середні= +24°С.

1000-

1500мм,

в літній період

Субекваторіальний
Тропічний

Між 20-30

південними

широтами вздовж Південного

тропіка

Тропічні, у західних і центральних районах - сухі континент., на сході - вологі.

Середні:

улітку+30°С

узимку +16°С

200мм на заході,

1000мм

на сході

на рік

Тропічн. сухий

 

Тропічн. вологий

Субтропічний Південна частина материка

Улітку - тропічні,

Узимку – помірні

Середні улітку:

+20°...+25°С

Узимку+10°...

+15°С

На пд.-зх(500-1000мм)

На пд.-сх (понад 1000мм)

Велика Австрал.

затока - 250мм на рік

Середземном.

 

Субтр. вологий

 

Субтроп. контин.

  1. Внутрішні води.

? Зверніть увагу, як позначені ріки, озера на фізичній карті Австралії. Що це означає? Де ми з цим уже зустрічались?

1-й гід. В Австралії такі ріки називають кріками. Річок там мало і майже всі вони пересихають. Найдовша ріка на материку – Муррей із притокою Дарлінг. Під час дощу ріка широко розливається. Повінь наступає надзвичайно швидко і триває лічені години. Води всіх рік використовують для зрошення.

Мало на материку й озер, і майже всі вони солоні. Найбільшим є озеро Ейр, живих організмів у ньому немає, мабуть, за це його назвали «мертвим серцем Австралії».

Нестачу поверхневих вод природа частково компенсувала багатством підземних, що залягають у численних артезіанських басейнах. У Центральній низовині артезіанські колодязі- це практично єдине джерело прісної води.

2-й гід. Артезіанські колодязі є на багатьох пасовищах для овець. Вода потрібна не тільки тваринам, але і для поливу трави на пасовищах. Під час посухи австралійцям доводиться поливати не тільки городи і сади, але й поля пшениці. Трубопроводи, по яких подається вода, прокладаються не тільки вглиб материка, де посуха - звичайна справа, але й в обжиті, освоєні райони на сході, де достатньо дощів. На кожній австралійській фермі за будинком звичайно є невеличкий басейн, резервуар або хоча б велика бочка для збору дощової води.

Прийом «Асоціативний кущ»

Води суходолу, снігове, болота, річки, дощове, озера, витік, гирло, види живлення, басейн, підземне, частини річки.

  1. Особливості річкової системи материка.

Клас об'єднаний у групи, які напередодні отримали завдання проектів.

Група

Завдання

проекту

       Захист проекту під час рольової гри

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Дослідити

річку Муррей

 

 

 

 

 

 

Дослідити озеро Ейр.

Муррей. Я – Муррей, річка в Австралії. Відкрита в 1824 році колоністами Юмом і Ховеллом і названа на честь одного з них рікою Юма. У 1829 році мене досліджувала інша експедиція і мене перейменували на Муррей, на честь Дж. Муррея, статс-секретаря відомства колоній. Несу свої води в Індійський океан. Я беру початок з Австралійських Альп і впадаю у Велику Австралійську затоку. Напрямок своєї течії змінюю: спочатку на захід, а потім повертаю на південь. У верхній течії порожиста, а у нижній маю широку долину на плоскій рівнині. Маю притоки праві: Дарлінг, Лаклан. Довжина - 2570км. Для мене характерне  дощове живлення та талими водами з гір. Під час дощів рівень води високий і є основним джерелом водопостачання, а в нижній течії для судноплавства.

Дарлінг. Я – притока Муррею. Відкрита в 1829 р. дослідником Австралії офіцером Чарльзом Стертом і названа ним на честь губернатора Нового Південного Уельсу Р. Дарлінга, який призначив Стерта начальником експедиції. Витікаю з Великого Вододільного хребта. Несу свої води до Муррею. Маю притоку– Пару. Мої води – джерело водопостачання. Я найдовша річка Австралії. Довжина – 2740км

Ейр. Я - озеро Ейр. Мене відкрив  у 1840 році вівчар Едуард Джон Ейр. Мешкаю на кордоні пустель та Центральної низовини. Я дуже ображаюся, коли мене називають «мертвим серцем Австралії», мабуть, через мертві мої береги, вкриті глиною. З річками я товаришую і, коли випадає дощ, тоді вони дарують мені воду. Але сонце так нестерпно палить, що вода швидко випаровується і я перетворююсь в солончак- землю, що розтріскалася від спеки і покрилася сіллю.

Презентація

  1. Екологічні проблеми вод суходолу.

Метод «Дерево рішень»

Посухи на континенті можуть тривати кілька років поспіль. Тоді вигорає вся трава, втрачають листя чагарники. В часи таких жорстоких посух пасовища перетворюються на випалену пустелю, гинуть мільйони овець, які не можуть дістатися до джерел води. Які шляхи розв̕'язання цієї проблеми ви б запропонували?

(прокласти трубопроводи, резервуари, подбати про артезіанські колодязі, бережливе ставлення до побутового використання вод тощо.)

V. Узагальнення та систематизація знань учнів.

Прийом «Інтелектуальна гра»

Питання до Групи І:

У 1918 році дощ став причиною екологічної катастрофи поблизу берегів Австралії: тоді загинуло все живе в океані на глибині до 6м. Як саме тижневий дощ зміг наробити таке? (опріснив морську воду)

Питання до Групи ІІ:

Чому пустелі Австралії багатші на рослинність, ніж інші пустелі Землі?

(через близьке залягання підземних вод)

Детективна справа Шеллі Холмс

Круїз по Дарлінгу

Зима це час спокою і роздумів, отож Шеллі сиділа у зручному кріслі і, примруживши очі, розмірковувала над новою справою, котру отримала лишень учора.

- Вставай, сплюхо! - у дверях кабінету, посміхаючись, стояли Джеррі  та Джейн.

- Привіт, друзі! Проходьте.

- А ми забігли, щоб поділитися радістю. За тиждень річниця нашого весілля, і ми купили собі тижневий тур по Австралії. Уяви: круїз на старовинному пароплаві вниз по Дарлінгу. Нові міста і краєвиди щодня. Скільки має бути вражень! Ласкаве сонечко, чиста вода, чарівна природа. Пасажирів повинно бути небагато і, головне, недорого.

- Круїз по Дарлінгу? Влітку? Хто вам рекомендував це агенство? - здивовано запитала Шеллі.

- Та ніхто. Ми йшли вулицею і помітили нову вивіску. Зайшли з цікавості, а менеджер умовила нас купити саме цей тур - спеціальний, молодіжний, - відказали друзі.

- Негайно поверніться до агенства і поверніть їм ці путівки, якщо не хочете зіпсувати собі свято, - порадила детектив.

- Але чому? - зробили круглі очі Джеррі і Джейн.

??? Чому Шеллі Холмс дала таку пораду своїм друзям?

(Австралія – материк навпаки. Зима припадає на червень, липень, серпень, літо – відповідно на грудень, січень, лютий. Дарлінг розливається влітку, коли на Великому Вододільному хребті тане сніг і починаються дощі в субекваторіальному поясі.)

VІ. Підбиття підсумків

VІІ. Домашнє завдання

Опрацювати параграф у підручнику

Підготувати презентації проектів (дослідження природних зон материка)


Підготувала: Параска Оксана

tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram