План-конспект уроку є дипломантом І ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. (Географія)
Тема: Вулканізм і вулкани, гейзери. Сейсмічні пояси Землі
Мета: продовжити знайомство із внутрішніми процесами, які зумовлюють зміни земної кори, сформувати поняття «магматизм», «вулканізм», «гейзери»,уявлення про причини магматизму та їх наслідки, уміння за картами визначати імовірні місця прояву вулканізму;
розвивати допитливість, спостережливість, логічне мислення, уміння робити висновки;
виховувати повагу до людських знань, взаємодопомогу.
Обладнання: атлас, контурні карти, підручник, відеоматеріали, фізична карта півкуль, ноутбук, планшети (комп’ютери), проектор, тести в програмі «Майтест».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Перебіг уроку
1. Організаційний момент.
Перевірка домашнього завдання.
1. Географічна розминка: показати на карті найбільші сейсмічні пояси Землі, пояснити причини їх виникнення.
2. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності. Оголошення теми і визначення мети уроку вчителем.
Перегляньте уважно уривок із візуальної хроніки виверження вулкана 24 серпня 79 року н. е. Помпея в Італії https://www.youtube.com/watch?v=JG6xxnsd6SY
(Повідомлення теми уроку, робота з таблицею ЗХД)
3. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів.
- Який шар Землі розташований під земною корою?
- У якому стані перебувають там речовини, яка їхня температура?
- У яких напрямках рухаються літосферні плити одна відносно іншої?
- У якому випадку на їхній межі виникає більше напруження?
4. Вивчення нового матеріалу.
Робота зі схемою на дошці.
Пояснення вчителя: Магматизм - процес переміщення речовини мантії - магми - на земну поверхню тріщинами і розломами.
Розрізняють:
1. Внутрішній магматизм - магма не виходить на поверхню, а застигає в шарах земної кори на різних глибинах.
2. Зовнішній магматизм - магма виходить на поверхню у вигляді вулканів.
Демонстрація досліду вчителем.
- Як діє вулкан?
- Що відбувається з вулканом?
2. Пояснення учителя Утворення та будова вулкана.
3. Робота з підручником с.85 мал.59 Утворення та будова вулкана.
(замальовування схеми будови вулкана)
Учитель: Вулканів на Землі дуже багато, десятки тисяч на материках та ще більше в океанах. Однак діючих вулканів значно менше - близько тисячі (850). Переважна частина вулканів так само як і райони землетрусів, розташована на межах літосферних плит, поблизу розломів земної кори. Вони створюють вулканічні пояси. Найбільший має назву «Вогняне кільце» і знаходиться в Тихому океані.
Перегляньте відеоролик «Найдивовижніші вулкани світу» https://www.youtube.com/watch?v=q7VBZ9NnuvM
Яку нову інформацію ви почули з відео та про що ще не згадувалося на сьогоднішньому уроці?
5. Робота з картами атласа і контурними картами. Нанесення найбільших вулканів світу на контурні карти.
- Які найбільші вулкани світу ви запам’ятали?
6. Перегляньте відеоматеріал і скажіть, як ви гадаєте чи можемо ми це явище назвати вулканом і чому?
Перегляд відео «Виверження гейзера Велетень» https://www.youtube.com/watch?v=FzUrvtBNKHM (відповіді дітей)
7. Робота в парах за текстом підручника с.86. З´ясувати поняття «гейзер», «гарячі джерела».
(Прийом учитель - учень.)
- Чи пов’язані з вулканізмом гарячі джерела і гейзери? (відповіді учнів)
7. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Виконання тестів за комп’ютерами (планшетами) (програма «Майтест») (друкований Додаток №2)
8. Підсумок уроку.
Робота із таблицею ЗХД . (діти заповнюють останню колонку таблиці)
- Заповніть останню колонку таблиці ЗХД. І зачитайте , що ви дізналися сьогодні на уроці.
9. Домашнє завдання:
Довідка «Як впливають на організм продукти виверження вулканів» https://www.meteoprog.ua/ua/news/15026/
Додаток №1
Додаток №2
Тест
«Вулканізм і вулкани, гейзери»
а. гейзером;
б. вулканом;
в. вулканізмом;
г. землетрусом.
а. кратер;
б. вулкан;
в. гейзер;
г. вулканізм.
а. понад 450;
б. понад 100;
в. понад 850;
г. понад 55.
а. жерлом;
б. лавою;
в. гейзером;
г. кратером.
а. чашоподібне розширення жерла, через яке на земну поверхню виливається магма, виривається чорний дим і стовпи вогню, вивергається розжарене каміння;
б. трубоподібний канал, який прокладає магма піднімаючись на земну поверхню;
в. джерела, що періодично фонтанують, викидаючи стовпи гарячої води і пари;
г. місце виходу магми на земну поверхню у вигляді конусоподібної гори.
а. Демавенд;
б. Чімборасо;
в. Гекла;
г. Кіліманджаро.
а. Австралія;
б. Євразія;
в. Африка;
г. Північна Америка.
а. трубоподібний канал, який прокладає магма піднімаючись на земну поверхню;
б. місце виходу магми на земну поверхню у вигляді конусоподібної гори;
в. магма, яка вилилася на поверхню Землі;
г. чашоподібне розширення жерла, через яке на земну поверхню виливається магма, виривається чорний дим і стовпи вогню, вивергається розжарене каміння.
а. Ключевська Сопка;
б. Везувій;
в. Кракатау;
г. Етна.
а. магма, яка вилилася на поверхню Землі;
б. місце виходу магми на земну поверхню у вигляді конусоподібної гори;
в. чашоподібне розширення жерла, через яке на земну поверхню виливається магма, виривається чорний дим і стовпи вогню, вивергається розжарене каміння;
г. трубоподібний канал, який прокладає магма піднімаючись на земну поверхню.
а. Везувій;
б. Казбек;
в. Сан-Педро;
г. Етна.
а. вулканічний попіл;
б. вулканічні бомби;
в. магма;
г. вулканічні гази.
Підготувала: Терещенко Марина Володимирівна, вчитель географії, Бірківська філія КЗ «Олександрівське НВО № 2» Олександрівської районної ради, Олександрівського району, Кіровоградської області