План-конспект уроку є дипломантом І ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. (Географія)
Тема. Погода, її елементи, типи, зміна в часі.
Мета: систематизувати знання учнів про атмосферні явища, сформувати в учнів основні поняття про погоду, її типи; розглянути взаємозв'язок між елементами і явищами погоди; поглибити навички учнів вести спостереження за погодою; розвивати вміння учнів самостійно робити висновки, розвивати мислення.
Очікувані результати:
Тип уроку: засвоєння нових знань
Форма уроку: комбінований
Обладнання: підручник В. М. Бойко, С. В. Міхелі «Загальна географія», географічний атлас для 6 класу, «Атлас хмар», синоптична карта, календарі погоди, зошит для практичних робіт з друкованою основою, комп′ютерна презентація, міні-хрестоматія «Живі барометри».
Опорні знання: атмосфера, температура повітря, атмосферний тиск, хмарність, опади, сила і напрямок вітру.
Базові знання: погода, типи погоди, прогноз погоди, метеорологія.
Структура уроку
Етап уроку | Час (хв) | Форми та прийоми діяльності вчителя | Результат |
Організаційний момент | 2 | Психологічна розминка | Налаштування на продуктивну працю |
Повідомлення теми та мети уроку | 2 | Прийом «Фантастична добавка» | |
Мотивація навчальної діяльності | 4 | Прийом «Приваблива мета» | Розвиток пізнавального інтересу. Підготовка до сприйняття матеріалу |
Узагальнення, систематизація, поглиблення знань | 20 |
Пояснення вчителя. Прийом «Мозковий штурм». Прийом «Практичність теорії». Робота з інтернет джерелами. Групова робота. Випереджуюче завдання.
|
Засвоєння навчального матеріалу. Розвиток самоосвітніх компетентностей. Розвиток медіаграмотності.
|
Осмислення і узагальнення знань | 12 | Презентація домашніх робіт. Складання «Сенкану». Складання твору-мініатюри «Погода і мій настрій» | Систематизація та закріплення знань |
Підсумок уроку | 3 | Вправа «Мікрофон» | Підбиття підсумків вивченого |
Домашнє завдання | 2 | Диференціація. Творчо-пошуковий характер. | Засвоєння матеріалу |
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
(Комп′ютерна презентація. Слайд 1)
IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом «Приваблива мета»
Вчитель.
На блакитних тихих плесах
Спочива бува принцеса.
То вона сміється щиро,
Всіх стріча любов’ю, миром,
То буває шаленіє,
Аж від страху небо мліє.
Там дивись дощами плаче ,
Та ніхто її не бачить.
Про яку принцесу йде мова? Про яку її властивість? (погода, мінливість)
Перш ніж вийти з дому до школи, ви, мабуть, виглядаєте у вікно. Для чого? (Щоб дізнатися, що відбувається в природі сьогодні)
А що залежить від того, що ми і побачимо? (Залежить, як ми будемо одягнуті, коли підемо до школи)
Життя кожного із нас певною мірою залежить від погоди. Погоду необхідно знати працівникам сільського господарства, льотчикам та морякам та й кожному пересічному громадянину нашої країни.
Цікаво, якою буде погода завтра? У неділю? Влітку? Зазвичай, намагаючись відповісти на це запитання, ми дивимось у небо, адже там, у повітряному океані, народжується погода. Немає нічого більш рухливого та мінливого, ніж повітря. Перш ніж вчені відкрили таємниці передбачення погоди, люди уважно стежили за небом, поведінкою тварин, станом рослин.
ІV. Узагальнення, систематизація, поглиблення знань
Відомий учений хімік Д. І. Менделєєв говорив «Атмосфера – велика лабораторія погоди». «Екскурсію» до цієї лабораторії ви вже здійснювали неодноразово. Ви знаєте, де народжуються атмосферні опади, чому дме вітер, як змінюється атмосферний тиск та багато іншого. Сьогодні ми з′ясуємо, як у цій лабораторії народжується погода, чому вона така мінлива та як її передбачити.
(Комп′ютерна презентація. Слайд 2)
Прийом «Фантастична добавка».
Чується стукіт у двері. Заходить дівчинка-старшокласниця у ролі Погоди.
Вчитель. Хто ти? Чи бува не заблукала?
Дівчинка-Погода. Зовсім ні.
Добрий день, мої друзі шестикласники! Це я, пані Погода. Ви здивовані: звідки я знаю, що сьогодні Ви будете говорити про мене? У мене є син — він швидкий, невсидючий. Чи здогадалися хто він? Так, це Вітер. Ви хочете розгадати таємницю, чому я мінлива? Хто допомагає творити в моїй лабораторії? Згадайте, коли ви посміхаєтесь, ваше обличчя стає милим, добрим. Коли посміхаюся я, навколо стає сонячно, вітерець ледь-ледь колише гілля дерев, теплом обвіває вас; коли ви плачете — сльози ллються з ваших очей, коли сумно мені — плачу я дощами, зливами. Я думаю, ви уже зрозуміли — хто мої помічники. Якщо ви їх запам'ятали на попередніх уроках, то ви відкриєте сьогодні мої таємниці. А послухаю вас тихенько, припавши до вікна. Однак мені пора йти, на мене дуже чекають. Удачі вам!
Вчитель. То хто ж така ця пані Погода ? Давайте з'ясуємо, що називають погодою?
Завдання. Працюємо в парах над поняттям. Прочитаємо в підручнику на с. 138, складаємо відповіді, записуємо. Зачитуємо.
Погода — це стан нижнього шару атмосфери в даний час і в даному місці.
(Слайд 3)
Вчитель. Але стан погоди залежить від певних елементів. Про них у нас запитувала пані Погода. Які ж вони? Зараз ми з'ясуємо, чи були ви уважні на попередніх уроках. Назвіть, будь ласка, елементи погоди.
На дошці пише вчитель, а учні називають.
Елементи погоди
Слайд 4
Вчитель. Ну що ж, давайте згадаємо, що ви знаєте про елементи погоди і з'ясуємо, як вони впливають на матінку-природу.
Прийом «Мозковий штурм»
-Як змінюється температура повітря з висотою?
-Що таке атмосферний тиск? Від чого він залежить?
-Що таке вологість? Від чого вона залежить?
-Що таке хмарність?
-Що таке вітер?
-Що таке атмосферні опади? Які є види опадів?
Вчитель. Молодці. Добре знаєте елементи погоди.
Проблемне питання. Чи взаємопов′язані ці елементи?Як вони впливають на стан погоди?
Прийом «Послухайте! Уявіть! Поміркуйте!»
Вчитель. Послухайте, будь-ласка, уважно вірш.
- Яка ж то погода? – колись запитали у класі лінивого друга.
- Погода – що треба. Бо сонце палило, і бджоли літали над лугом.
- Погода «що треба?!» - розсердилась Нюра.
- Не знаю кому таку треба.
На пляжі ще зранку – як в лісі похмуро, і навіть гриміло у небі.
- Не тільки гриміло, - тут втрутився Юра, - а й градом як камінь косило.
- Спочатку - мов злива, а потім – мов буря. Картоплю у діда всю змило.
- Було дуже жарко. Дощу ні краплини, - уже хвилювалась Одарка.
Ось мимоволі у класній родині.
Мов дим, піднімалася сварка.
А ви тут задумайтесь, що пропустили усі, хто почав говорити.
І як в суперечці, що вже розгорілась, нарешті усіх помирити?
- Діти, чому виникла сварка? Де спостерігали погоду Нюра, Юра, Одарка? (в різних місцях, і тому вона була різною)
Це значить, що погода постійно змінюється.
Учитель. Усі характеристики погоди тісно пов'язані між собою. Це можна довести простим прикладом. Літній ранок прохолодний і безвітряний. Зі сходом Сонця підвищується температура повітря, отже, будуть змінюватись атмосферний тиск і сила вітру, посилюватиметься випаровування, змінюючи вологість. На небі можуть з'явитись хмаринки, в деяких випадках провіщаючи дощ. Увечері температура знижується і разом з нею змінюються інші елементи погоди.
Якщо протягом декількох днів зберігається однакова погода, то її називають стійкою.
Характеризуючи погоду як жарку, теплу, холодну, ми говоримо про типи погоди.
Тип погоди — це узагальнена характеристика погоди, що включає відомості про середньодобові показники температури, стан хмарності, опади, наявність або відсутність вітру. (Слайд 5)
Усі компоненти погоди зв'язані між собою. Погода не може бути постійною протягом тривалого часу.
4. Служба погоди.
Вчитель. У кожній країні існує служба погоди. Це метеорологічні станції, які працюють за певною програмою.
Основи метеорології було закладено давньогрецьким ученим Аристотелем. Свою наукову працю про погоду він назвав «Метеорологією».
Завдання. Продовжуємо роботу в парах над поняттями. Прочитаємо в підручнику на с. 138, записуємо в зошит, отже, зачитаємо...
Наука, що вивчає зміни основних показників стану повітря, називається метеорологією.(Слайд 6)
Вчитель. Хто знає що таке «Вікіпедія»? Давайте звернемося за довідкою до Вікіпедії. Тож давайте звернемося за посиланням https://uk.wikipedia.org/wiki/
І знайдемо тлумачення терміну «метеорологія». (Працюють з інтернет ресурсом)
Учень Метеороло́гія (від грец. μετέωρον, metéōron, «високо в небі»; та грец. λόγος, lógos, «знання») — наука про земну атмосферу, яка вивчає її фізичні явища та процеси.
Метеорологія — в перекладі з грецької означає «наука небесних явищ».
Вчитель. Що називають метеорологічними станціями?
По допомогу у визначенні поняття звернімось знову до Вікіпедії.
Учень. Метеорологічні станції — спеціальні майданчики, де встановлені різноманітні прилади, за допомогою яких ведуться спостереження за погодою.
Цілодобово за станом погоди ведуть спостереження синоптики.
— Хто ж такі синоптики?
Завдання. Далі працюємо в парах над поняттями. Згадаємо за 5 клас та записуємо в зошити. Отже, озвучимо згадане.
Синоптики — це люди, які працюють на метеорологічних станціях. (Слайд 7)
— Просимо доповнення із Вікіпедії!
Учень. Сино́птика — розділ метеорології, що вивчає фізичні процеси в атмосфері, які визначають стан погоди. «Синоптикос» означає «той, що спостерігає все разом». Люди, що займаються синоптикою, називаються синоптиками.
Назва цієї професії перекладається з грецької, що в перекладі означає «здатний все оглянути».
Результати спостереження систематично передаються в зашифрованому вигляді за особливим міжнародним кодом у світові та регіональні метеорологічні центри. Там синоптики складають синоптичні карти. Синоптична карта складається кілька разів на добу. (Робота з атласом.)
Вчитель. Праобразом метеорологічної станції є наш шкільний метеомайданчик. Давайте згадаємо які прилади на ньому розміщені та що за допомогою них вимірюють. (Презентація Слайди 8, 9,10,11)
Прийом «Практичність теорії» (Виконання практичної роботи №8 )
Зайдіть на сайт : https://ua.sinoptik.ua/ і подивіться прогноз погоди на вчора і сьогодні у Володимирі-Волинському.
А тепер, користуючись календарем спостережень опишіть погоду вчорашнього і сьогоднішнього дня у нашому населеному пункті.
IV. Осмислення знань і умінь
Пророкувати погоду можуть не тільки синоптики. Перш ніж вчені відкрили таємниці передбачення погоди, люди уважно стежили за небом, поведінкою тварин, станом рослин. А чи відомі вам такі «синоптики»?
Демонстрація слайд-шоу про рослини, що передбачають зміни погоди
Місцевими прикметами погоди називаються такі зміни метеорологічних елементів і явищ, які відбуваються в атмосфері і є провісниками зміни погоди або збереження її.
Місцеві прикмети дають змогу зробити прогноз погоди за кілька годин наперед (6-12 годин), іноді на добу.
Випереджальне завдання «Народні прикмети, що віщують гарну і погану погоду».
Комп′ютерна презентація слайд 12
Прикмети погіршення погоди
Коли сонце заходить на заході, то видно смугу перистих хмар, які розходяться з однієї точки горизонту.
Вітер надвечір не стихає. А, навпаки. Посилюється. Сонце сідає в суцільний шар перистих хмар.
Ластівки та стрижі літають низько над землею.
Слайд 13
Великі квітки латаття (вони знаходяться на поверхні води в досить глибоких водоймах) закриваються і в хмарну погоду перед дощем.
Квіточки червоної лучної конюшини згортаються (в хмарні дні, перед дощем і вночі.
Перед настанням дощової погоди квіткові віночки чистотілу помітно никнуть.
Дим іде донизу або стелиться по землі. Зранку квітки кульбаби не розкриваються.
Слайд 14
Прикмети поліпшення погоди
В улоговинах, низовинних місцях увечері і вночі збирається низовий туман, який розходиться після сходу сонця.
Після заходу сонця при цілком ясному небі на заході довго видно сріблясте сяйво без будь-яких різких меж.
Презентація слайд 15
Ластівки і стрижі літають високо над землею
Ранок ясний. Назустріч сонцю широко розкриваються віночки польової березки.
Дим піднімається вгору
Завдання. Скласти сенкан до слова, яке позначає тему.
Перший рядок — слово, яке позначає тему (іменник).
Другий рядок — опис теми, який складається з двох слів (два прикметники).
Тертій рядок — називає дію, пов'язану з темою (три дієслова).
Четвертий рядок — речення з чотирьох слів, що висловлює основну думку теми.
П'ятий рядок — одне слово — іменник, синонім до першого слова (у ньому висловлюється сутність теми, ніби підбивається підсумок
Мій настрій дуже подібний до погоди — такий же мінливий і, буває, примхливий. Коли я впевнена в собі і спокійна, перед моїми очима постають вечірні сутінки і захід сонця. Коли мені весело — здається, що це саме сонечко посміхається до мене.
А от коли відчуваю розчарування, я стаю колючою, мов крижинка. Моя злість — це літня гроза, що випадає зливовим дощем чи градом, але дуже швидко минає. І тоді на зміну їй приходять сумніви і невпевненість — ніби я іду в ожеледицю вулицею. Коли ж у мене настрій мрійливий, то це пухнастий, лапатий сніг, що легко, елегантно і красиво падає на землю.
V. Підсумки уроку
Гра «Мікрофон». Що нового я дізнався..
VI. Домашнє завдання
№ 1 Підберіть і запишіть (використовуючи Microsoft Word) уривки з художньої літератури з описом погоди
№ 2
Пояснювальна записка до уроку
Роль і місце даної теми в курсі.
Відповідно до чинної програми Міністерства освіти і науки, молоді і спорту «Загальна географія» 6клас для загальноосвітніх навчальних закладів на вивчення теми «Атмосфера» відводиться 12 навчальних годин (уроків). Тема «Атмосфера» вивчається в розділі «Географічна оболонка та її складові частини», після розгляду питань, пов'язаних з будовою літосфери. Головні освітні та виховні завдання теми «Атмосфера»:
Перелік уроків по даній темі:
Урок «Погода» є 40-й урок по плануванню, 8 (з 12) уроком в темі «Атмосфера».
За дидактичною метою – урок закріплення вивченого матеріалу.
За характером пізнавальної діяльності – проблемний урок.
Форма організації навчальної діяльності на уроці – фронтальна, групова (робота в парах), індивідуальна.
Методи пізнання: інформаційний, репродуктивний, проблемний, частково – пошуковий, ігровий.
До цього часу учні
В курсі природознавства 5 клас, учні в темі «Повітряна оболонка Землі» отримали на рівні уявлення знання поняття «погода». В курсі географії 6 класу в темі «Атмосфера. Погода.» розглядаються нові ключові питання :
Основні особливості використання цифрових освітніх ресурсів (компакт-диски, ресурси інтернет) і комп'ютерних програмних засобів.
При вивченні теми на уроці мною використані:
- Гідрометцентр України www.meteoinfo.ru
Microsoft Word
Microsoft Power Point
Microsoft Publisher
Основне застосування сайтів і електронних навчальних засобів заключається в демонстрації на уроці ресурсів, необхідних для ілюстрації основних атмосферних процесів і явищ, пов'язаних з темою уроку.
Програмні засоби дозволили підготувати матеріал для проведення практичної роботи на уроці і творчих робіт вдома, а також підготувати авторський ілюстративний матеріал.
З допомогою комп'ютера були створені наступні матеріали:
«Погода, елементи погоди, її типи, передбачення погоди»,
«Живі барометри»,
Засоби навчання.
Очікувані результати.
Після вивчення теми «Атмосфера. Погода» учні повинні знати і вміти:
Міжпредметні зв'язки на уроці:
Математика (побудова відрізків, променів; система координат).
Художня культура, образотворче мистецтво (використання ілюстративного матеріалу).
Домашнє завдання:
№1 Підберіть і запишіть (використовуючи Microsoft Word) уривки з художньої літератури з описом погоди
№ 2
Підготувала: Сьомка Раїса Іванівна, вчитель географії ЗОШ І-ІІ ст. с. Жовневе