План-конспект уроку є дипломантом ІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ»)
Урок №26
Тема. Планети земної групи.
Мета:
- Навчальна: розширити знання учнів про планети Сонячної системи, їх класифікацію та основні характеристики;
- Розвивальна: розвивати процеси мовлення та пам’яті, довільну увагу, логічне мислення, спостережливість; розвивати навички роботи з різними джерелами інформації та робити висновки;
- Виховна: виховувати інтерес до вивчення природничих наук, вміння працювати в колективі та поважати думку інших.
Тип уроку: інтегрований.
Обладнання: підручник, робочі зошити, сенсорні телефони учнів, картки з QR-кодами, відео про планети з Інтернет – ресурсів, хмаринки зі слів, тести на «хмарі», кубики з інформацією, клейкі листочки, кольорові картки (два кольори).
Очікувані результати: учні називають планети Сонячної системи, їх класифікацію та коротку характеристику, вміють користуватися різними джерелами інформації.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
- Прийом «Підтримка».
Учні пишуть сусіду по парті в зошиті слова підтримки: «Ти молодець, тому що …».
- Прийом «Очікування».
Учні пишуть на клейких листочках свої очікування від уроку та наклеюють їх на дошку, на певний малюнок (наприклад, Сонце).
ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
- Прийом «Приваблива мета».
Ще в Стародавній Греції згадували про сім тіл, які світяться, рухаються по небу на тлі нерухомих зір. Цими космічними тілами були: Сонце, Меркурій, Венера, Місяць, Марс, Юпітер і Сатурн. Земля в цей перелік не входила, так як стародавні греки вважали центром саме Землю. І лише в 16 ст. Микола Коперник прийшов до висновку, що не Земля, а саме Сонце повинне бути в центрі системи планет. Тому зі списку вилучили Сонце і Місяць, і внесли в нього Землю. А після появи телескопів додали Уран і Нептун. Останньою відкритою планетою Сонячної системи з 1930 року до недавніх пір вважався Плутон.
- Прийом «Відгадай загадку».
Бігають круг Сонечка
Шість синочків і дві дочки,
Промайнуть роки і дні,
Але не зустрінуться вони (планети).
Отже, сьогодні будемо дізнаватися більше про планети.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- Прийом – Гра «Так чи ні» (учні використовують кольорові картки).
- Сонце – це зірка? (Так).
- Сонце вивчав Галілео Галілей? (Так).
- Сонце не обертається навколо своєї осі? (Ні).
- В Сонячній системі безліч зірок? (Ні).
- В середині Сонця є ядро? (Так).
- Найпоширеніший ХЕ на Сонці – це Гелій? (Так).
- Температура на поверхні Сонця 100000ᴼС? (Ні)
- Сонце – це розжарена газова куля? (Так).
- Сонце не випромінює тепло? (Ні).
- На Сонці є плями? (Так).
- Прийом «Світлофор».
Учні ставлять питання один одному, заздалегідь підготовлені вдома, про Сонячну систему та будову Сонця.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
- Розповідь вчителя та заповнення схеми.
Сонячна система – це планетна система, яка складається з восьми планет: чотирьох внутрішніх, так званих планет земної групи, і чотирьох зовнішніх планет, які називають газовими гігантами.
Планети земної групи – це планети, які розташовуються найближче до Сонця. Здебільшого вони складаються із металів і щільної кам’янистої речовини. Такими планетами є Меркурій, Венера, Земля і Марс.
- Прийом «Словникова робота».
Учні самостійно шукають визначення поняття «планета» в словнику або в Інтернеті за допомогою смартфона.
- Прийом «Робота в групах».
Учні на початку уроку поділені на чотири групи.
Кожна група отримує картку із QR – кодом, переходить за посиланням і отримує відео про планету.
1 група – переглядає відео про Венеру.
2 група – переглядає відео про Марс.
3 група – переглядає відео про Меркурій.
4 група – переглядає відео про Землю.
- Прийом «Робота з підручником».
Учні самостійно опрацьовують інформацію в підручнику про задану їм планету. Порівнюють та аналізують отриману інформацію з відео та підручника, роблять висновки про характеристики планет.
- Прийом «Хмаринка зі слів».
Отриману інформацію учні узагальнюють і за допомогою сервісу Word Art записують основні характеристики планет, щоб запам’ятати. Створюють хмари слів (або довільної форми).
- Прийом «Віртуальна подорож».
Учні у групах отримують паперові кубики з інформацією. У дитячих смартфонах є додаток Explorer, який їх відтворює та дає можливість віртуально подорожувати.
V. первинна перевірка, засвоєння та закріплення знань.
- Прийом «Складання синквейну».
В групі учні діляться по парах та складають синквейни про вивчені планети.
- Прийом «Тестування на хмарі».
Учні отримують картки із QR – кодами, переходять за посиланням і виконують тестування із вивченої. За результатами тестування виставляються оцінки за урок.
Тести
VI. Підведення підсумків.
- Прийом «Мікрофон».
Учні продовжують речення.
«Сьогодні на уроці я дізнався (дізналася) про…»
- Прийом «Очікування».
Якщо очікування від уроку здійснилися, то учні переносять свої клейкі листочки на середину Сонця, якщо ні, то залишаються на місці.
VII. Домашнє завдання.
- Опрацювати параграф підручника.
Творче завдання: скласти кросворд за темою уроку або підготувати цікаву інформацію про планети.
Підготувала: Ясінська Леся Олександрівна, учитель Городоцької гімназії, Хмельницька область