План-конспект уроку є дипломантом І ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. (Біологія).
План-конспект уроку біології з використанням елементів медіаграмотності на тему
Тема «Поняття про вищу нервову діяльність та її основні типи»
Мета уроку:
- освітня: ознайомити учнів з основними нервовими процесами (збудження та гальмування), показниками нервових процесів (сила, рухливість, урівноваженість); сформувати уявлення про вищу нервову діяльність та її основні типи, темперамент, типи темпераменту; установити особливості вищої нервової діяльності, притаманні лише людині, причини індивідуальних особливостей поведінки людини;
- розвивальна: формування навичок критичного мислення під час роботи з художнім кіно та мультфільмами , фотографіями та медіатестами; розвивати увагу, пам’ять, уміння працювати в малих групах, порівнювати, аналізувати та узагальнювати інформацію, установлювати причинно-наслідкові зв’язки;
- виховна: виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я, товариські відносини, інтерес до біології, літератури, формувати науковий світогляд.
Обладнання та матеріали: ноутбук (проектор), індивідуальні гаджети, підручники, роздатковий матеріал.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
- Організаційна частина
Емоційне налаштування (Прийом «Прогноз погоди»)
Прогноз погоди на найближчі 45 хвилин: «в Широкогребельській школі очікується спокійна, сонячна погода, грозових хмар в кабінеті біології та зливових дощів на обличчях восьмикласників не передбачається…»
- Актуалізація опорних знань
Аналіз узагальнення з теми «Сенсорні системи»
- Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
Вправа 1. Робота з мультфільмами
Завдання 1
Клас об’єднується у 4 групи.
Кожна група переглядає уривок мультфільма.
1 група – 10.00 хв. – 13.00 хв
2 група – 34.00 хв. – 37.00 хв.
3 група- 17.00 хв. – 20.00 хв.
4 група – 42.00 хв – 45.00 хв.
https://www.youtube.com/watch?v=OeBEr6LWKuI
Запитання до кожної групи:
- Хто зображений у мультфільмі?
- Які враження викликають образи особистостей, поданих у мультфільмі?
- Пригадайте, які якості притаманні цим героям. Як вони поводяться в різних ситуаціях? (Буратіно — веселий, енергійний, рухливий, товариський, наполегливий, збудливий, дратівливий, не вміє стримувати свої емоції. Черепаха Тортилла — спокійна, розсудлива, малоемоційна, терпляча, малорухлива, зосереджена, уважна. Артемон — спокійний, наполегливий, оптимістичний, урівноважений, рухливий, упевнений, уважний. П’єро — боязкий, вразливий, образливий, плаксивий, нетовариський.)
— Такі відмінності в поведінці людей були помічені дуже давно. Ще в Стародавній Греції відомий лікар Гіппократ поділив усіх людей на чотири основні типи. Чи знаєте ви, як він назвав ці відмінності? (Темперамент.)
— Темперамент людини залежить від типу її нервової системи. Чи здогадалися ви, якою буде тема сьогоднішнього уроку?
- Вивчення нового матеріалу
Уперше науковий підхід до з’ясування фізіологічних основ темпераменту застосував І. Павлов у своєму вченні про типи вищої нервової діяльності у тварин і людини.
Ці основи він вбачав у особливостях функціонування кори великих півкуль головного мозку, її умовнорефлекторній діяльності. Спираючись на експериментальні дані, він показав, що нервові процеси в корі головного мозку характеризуються певними властивостями, які у своєму поєднанні утворюють типи вищої нервової діяльності (типи нервової системи). Такими властивостями є сила, врівноваженість і рухливість процесів збудження і гальмування.
Сила нервової системи виявляється в її здатності витримувати сильні тривалі або часто повторювані збудження, не переходячи в стан гальмування.
Урівноваженість нервових процесів — це рівень балансу між процесами збудження і гальмування. Не завжди ці процеси відповідають один одному. Ступінь урівноваженості може бути різним.
Рухливість нервових процесів визначається легкістю переходу від збудження до гальмування і навпаки. Певне поєднання цих властивостей утворює тип нервової системи. Павлов виділив чотири їх види:
1) сильний, неврівноважений;
2) сильний, урівноважений, рухливий;
3) сильний, урівноважений, інертний;
4) слабкий.
На його думку, ці типи вищої нервової діяльності відповідають чотирьом типам темпераментів: холеричному, сангвінічному, флегматичному і меланхолійному. Він вважав темперамент найзагальнішою характеристикою кожної людини, яка накладає відбиток на всю її діяльність.
Вправа 2. Робота з медіатекстами
Завдання 1
Клас об’єднується у 2 групи
Група опрацьовує медіатекст, на основі якого створює ментальну карту «Типи темпераменту»
2 група http://enpuir.npu.edu.ua/bitstream/123456789/5143/1/TKACHENKO.pdf
Групи представляють свої ментальні карти.
Вправа 1. Робота з мультфільмами
Завдання 2
Перегляньте відеоролик, та визначте тип темпераменту кожного героя.
https://www.youtube.com/watch?v=-VMQFLNYnHA
- Узагальнення
Вправа 3. Робота з онлайн-опитувальником
Завдання 1
Пройти тест на визначення свого типу темпераменту
http://prof.osvita.org.ua/uk/determine/testing/1/index.html
- Домашнє завдання
Створити фільм «Учні та вчителі нашої школи» (у фільмі мають бути особистості із різним типом темпераменту; тип темпераменту потрібно вказати у фільмі), та розмістити його на сайті своєї школи
Додатки
Джерела відео:
Джерела текстів:
- https://wiki.cuspu.edu.ua/index.php/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%82%D1%8F_%D0%A2%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0_2016
- http://enpuir.npu.edu.ua/bitstream/123456789/5143/1/TKACHENKO.pdf
Джерела опитувальників:
Підготувала: Куманецька Марина Олегівна, вчитель хімії та біології Широкогребельського ЗНВК І-ІІІ ступенів «Школа –дитячий садок» села Широка Гребля Козятинського району Вінницької області