info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

Інформаційна гігієна. Розпізнай фейк

05.09.2024  

Вправа "Інформаційна гігієна. Розпізнай фейк" є вправою-учасницею конкурсу "Медіаграмотна вправ для широкого загалу".

Авторка: Олена Топчій.

Тривалість виконання: 20 хвилин

Аудиторія та її вік:

Здобувачі освіти 8-11 класів, віком 13-17 років

Які навички формує, для чого вправа:

Формує навички з розрізнення  форм маніпуляцій у медіа сьогодення від правдивої інформації, що дуже важливо у формуванні інформаційної гігієни здобувачів освіти.

Що потрібно для виконання вправи з (не) підручних матеріалів:

Презентація «Фейк чи правда», або набір карток з описом новин з медіа

Послідовність виконання, опис вправи:

Зазначену вправу рекомендую проводити після розгляду основних форм маніпуляції у медіа для закріплення знань та практичного їх використання.

Для проведення вправи пропоную розробити тематичні картки з прикладами різноманітних новин з медіа. Вчителю пропоную об’єднати учнів у декілька груп для обговорення описаних на картках медіа новин та визначення фейку. Після роботи у групах, кожна команда презентує свої напрацювання та аргументує зроблений вибір: «фейк» чи «правда». Або використати групову форму роботи з використанням презентації «Фейк чи правда», коли всі діти разом обговорюють та приймають рішення про вид зображеної на слайді новини.

Слова вчителя:

Фейкові новини – це навмисне поширення неправдивої інформації з метою змінення громадської думки або розділення людей на кілька ворогуючих таборів. Розгляньте наступні новини медіа та визначте, які з них і чому є фейком.

  1. «На Полтавщині знайшли піраміди, дуже схожі на єгипетські.»

Це правда. Це унікальні споруди, побудовані як сімейні усипальниці у селах Комендантівка та Березова Рудка.

  1. Повідомлення від «Громадське радіо». «Патрульна поліція Вінничині: Увага! Важливо! Ворог зрозумів, що українці знищують мітки. Тому тепер використовує телефони з увімкненою геолокацією. Прохання до всіх вимкнути геолокацію на своїх телефонах. Це дуже серйозно. Увімкнена геолокація може коштувати вам життя.»

Це фейк! Нажаль це повідомлення швидко поширилося і чомусь ніхто спершу не поставив запитання, а чи можливо це з технічної точки зору? Сигнал GPS – односторонній. Ваш телефон приймає сигнал з кількох супутників і на основі цих даних визначає власне положення. Ніякої інформації ваш телефон не надсилає.

  1. «Перший в Україні пам’ятник борщу відкрили у Миколаєві»

Це фейк! Перший українській пам’ятник відкрили у серпні 2021 року у Коростишеві на Житомирщині.

  1. «Вже сьогодні кожен українець може скористатися правом на оформлення одноразової виплати у розмірі 10 000 гривень. Поспішайте! Переходьте за посиланням наведеним нижче для оформлення коштів!»

Це фейк! Такі новини зазвичай поширюють шахраї, користуючись ситуацією збідніння населення в умовах війни. Якщо необачний користувач перейде за посиланням, то шахраї можуть дізнатися реквізити банківських карток та іншу особисту інформацію про особу.

  1. «Національна академія наук України підтвердила факт про відкриття музею науки та інновацій у Львові».

Це правда! Національна академія наук України – це авторитетний орган.

  1. «Благаю допоможіть закрити збір! Залишилося зовсім трішки 14 450 грн. Номер картки 576890781213»

Це фейк! Так діють шахраї! Не вказано, яка благодійна організація робить збір і куди будуть йти дані кошти. Надійні організації інформують, куди спрямовані кошти: звітність можна знайти на сайті або в соціальних мережах. Якщо її немає, а з сайту та офіційних джерел не дуже зрозуміло, чим займається ініціатива — це привід ще раз подумати, чи варто її підтримувати.

Ключова фраза для закріплення знань (висновки до вправи):

Дуже важливо в умовах сьогодення розрізняти достовірні новини від навмисно зманіпульованих. Дуже часто ворог поширює шокуючи фейки для залякування та сіяння паніки серед українців. Будьте обачні!

Джерела, які були використані:

1.Звалище шейків. 5 найбільш розповсюджених рейкових новин з бота «Перевірка» https://gwaramedia.com/zvalyshhe-fejkiv-5-najbilsh-rozpovsyudzhenyh-fejkovyh-novyn-z-bota-perevirka/

2.Школа критичного мислення від четвертого брата. Урок 5: Фейк, діп-фейк і сестра маніпуляція https://uchoose.uacrisis.org/urok5/

tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram