Гра-аукціон "Розпізнай підступ" для використання з дітьми 8-13 років є вправою-переможницею конкурсу "Медіаграмотна вправ для широкого загалу".
Автори: Наталія Вдова, Оксана Левшина, Альона Токар.
Які навички формує вправа:
Навички критичного мислення; безпечного та відповідального користування мережею Інтернет; толерантної та неупередженої взаємодії з іншими користувачами на засадах ненасильницького спілкування; підтримки рівноваги між онлайн та офлайн спілкування.
Що потрібно для виконання вправи з (не) підручних матеріалів:
Заздалегідь підготовлені шаблони «лотів», «інформаційних коштів», «карта антивірусу», пам’ятки та корисні контакти, які використовуються в грі. Молоток (дерев’яний) як атрибут для аукціона.
Послідовність виконання, опис вправи:
Гра-аукціон «Розпізнай підступ» (власна розробка)
Правила гри-аукціону:
Хід гри:
Лот №1 «Таємний агент»
+ Цікава гра, всі в школі тільки про неї і говорять, можна грати в мережі з друзями й знайомитись з іншими гравцями. Вас запросили зіграти в цю гру знайомі з паралельного класу. Але для того, щоб отримати доступ, вам необхідно зареєструватися. Вартість цього розрахунку – ваші особисті дані: ПІБ, дата народження, домашня адреса?
Чи бажаєте придбати гру (лот)?
Лот №2 «Інста-сторіз»
+ Старша сестра одного з однокласників постійно «сидить» в Інстаграмі, постить різні фото і сторіз. Вам теж захотілось бути в тренді і зареєструватись в цій мережі, тим більше, що вона, зі слів старших сестер і братів, безпечна для використання навіть з 5 років. Тож, для реєстрації акаунту вам необхідно розрахуватись фотокарткою на якій зображені ви, ваші батьки і рідні та обов’язково зняти сторіз у своєму домі.
Чи зацікавлені ви у придбанні цієї мережі (лоту)?
Лот №3 «Анонімний чат»
+ Вчора ввечері, вам в телеграм кинули запит на анонімний чат. Вам дуже цікаво, хто до вас проявляє інтерес, і ви думаєте запит прийняти, але для цього необхідно надіслати свої відверті фото, а в розмові анонімний співбесідник цікавиться планами вашої родини на найближчі вихідні.
Чи готові ви розрахуватись за цей лот такими ресурсами?
Лот №4 «Невідомий друг»
+ В тіктоці у вас з’явився новий підписник, він почав лайкати ваші пости і вподобання. Ви швидко знайшли спільну мову, наче знайомі вже давно, багато спілкувалися про різні відосики, з’ясували, що граєте в одні і ті ж ігри. Вам дуже подобається з ним спілкуватися. Але щоб продовжити спілкування він просить розповісти про те, де працюють батьки, графік їхньої роботи, номери телефонів. Про всяк випадок, він завжди просить, щоб ваше спілкування залишалося в секреті.
Чи бажаєте ви продовжити спілкування з цим «Другом» і віддати те, що він просить?
Лот №5 «Космолот»
+ Граючи в гру, вам постійно реклама пропонує зайти в інтернет-магазин і придбати нові доповнення до гри, щоб грати було цікавіше. Натиснувши на оновлення, у вас просять надати дані банківської картки, але так як у вас ще немає власної картки, то картки батьків, так як доповнення платне. Якщо даних банківської картки батьків ви не знаєте, можна розрахуватися готівковими грошима або дорогими речами (телефон, планшет тощо).
Чи готові ви заплатити за цей бонус до гри?
Лот №6 «Лист щастя»
+ У вайбері вам надійшов лист з невідомого номеру, в ньому зазначається, що його треба розіслати 10 друзям, і твоя мрія, яку ти зараз маєш, обов’язково здійсниться. Але для цього необхідно ввімкнути передачу геоданих і вказати свою геолокацію.
Чи готові ви розрахуватися цим за розсилку?
Лот №7 «Спілкування»
+ Вам прийшло повідомлення від друга/подруги, близької людини, які виїхали за кордон. Ви дуже зраділи і хочете з ними поспілкуватися. Але звичайно на спілкування з ними вам необхідно витратити певний час і відмовитись від сидіння в соціальній мережі чи в грі.
Чи готові ви віддати час і будь-який лот із вже придбаних за спілкування з другом/подругою/близькою людиною?
+ Ви зробили правильний вибір, що обрали «живе» спілкування замість гри. Ви чудово провели час, добре поспілкувались, дізнались багато нового про країну, в яку поїхав ваш друг, він також розповів, як цікаво проводить час. Він також дуже зрадів спілкуванню з вами.
Лот №8 «Ілюзія правди»
Цей лот дає можливість отримати антивірусне програмне забезпечення, яке дуже корисне для вашого смартфона. Але доступ до нього запаролений і щоб його взламати, необхідно правильно дати відповідь на всі запитання вікторини (Фейк/правда):
+ Якщо учасники відповіли на всі питання правильно, вони отримують картку антивірус (додаток 3), яка зможе нейтралізувати дію одного з небезпечних лотів і до учасників повертаються інформаційні кошти, затрачені на обраний лот.
Додаток 1.
Додаток 2.
Додаток 3.
Ключова фраза для закріплення знань (висновки до вправи):
Кожна халепа, в яку ви вскочили, однаково може трапитись в будь-якій ситуації (Лоті), тому завжди потрібно бути уважним,
- перевіряти інформацію, яку вам надсилають навіть знайомі і рідні, їх аканти і сторінки теж можуть бути взломані зловмисниками;
- не переходити за невідомими, підозрілими посиланнями;
- особисті дані твої і твоїх батьків ніхто не має права вимагати в мережі;
- ти завжди можеш відмовитись від спілкування яке тобі неприємне, не додавай в друзі запити людей, яких ти не знаєш в реальному житті;
- фото завантажене в інтернет залишається там на завжди, тому перед тим, як його завантажити задай собі питання чи готовий ти його побачити на біл-борді, якщо так, то це фото безпечне і ним тебе не зможуть шантажувати.
Інтернет – це дуже цікава мережа, яка дає багато можливостей, але ним як і велосипедом треба навчитись правильно користуватись, тримати рівновагу між безпечними чатами, іграми, групами і ризикованими, знати правила безпечного руху, поважно ставитись до інших учасників цього руху, бути відповідальним учасником руху Інтернет.
Джерела, які були використані:
«Ла-Страда Україна». Режим доступу: https://la-strada.org.ua/
Громадська організація StopSexтинг. Режим доступу: https://stop-sexting.in.ua/
Знання, вміння, навички та професійний досвід авторів!