info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

Стандарти журналістики від Андрія Куликова, якому асистував Карлсон

01.09.2020  

На другий день до 20 Літньої школи медіаосвіти та медіаграмотності АУП разом зі зливою завітав Андрій Куликов, Голова Комісії з журналістської етики, журналіст, редактор, радіоведучий, телеведучий, медіаексперт та медіатренер.

У 2013 році він виступив співзасновником «Громадського радіо» (разом з Наталею Соколенко, Олександром Бузюком і Володимиром Корсунським) і з вересня 2015 року очолює його правління. Гасло «Громадського радіо»: Слухайте. Думайте. Тож ми слухачі намагалися відповідати йому.

Андрій говорив про стандарти журналістики: чесність; точність; неупередженість… і небайдужість.  Саме до них зводяться стандарти подачі інформації у журналістиці на його думку. Саме від того наскільки чесно журналіст інформує авдиторію залежить те, як авдиторія поводиться у тій, чи іншій ситуації; наскільки чесно зображено умови, в яких живуть люди – настільки вони матимуть змогу визначати безпечну лінію поведінки, безпечні відносини з іншими людьми у суспільстві. А безпечні відносини з іншими людьми у суспільстві – це взаємна повага, або принаймні – бажання зрозуміти, чому інша людина думає так, як вона думає, чому вона діє так, як вона діє. І на підставі цього – розуміння і прагнення до розуміння  – може виникати вже і бажання до порозуміння.

Отже, чесність: не приховувати, говорити те, про що точно дізналися, перевіряти те, що багато хто видає за факти, а насправді воно фактами не є.

Точність. Точність у тому, щоби поставити інформацію у контекст: не просто явище само по собі, не просто підняття мінімальної зарплати, або збільшення податкового тиску, а – які можуть бути наслідки цього, чому це важливо; як знову ж таки поводитися за умов, коли обставини, в яких ти живеш, змінюються?

Як приклад чесної точності Андрій навів використання  даних щодо результатів референдуму щодо проголошення незалежності України, який було проведено 1 грудня 1991 р., коли зазначають, що 90,32 % проголосувала «за», але не враховується, що участь взяли 84,18 % населення України.

Неупередженість. У кожної і кожного з нас є свої вподобання, свої звички і  свої, ну так сказати, способи діяльності. Нам вони можуть видаватися найкращими, найправильнішими, або просто правильними, так?

Чесність. Точність. Неупередженість… Небайдужість. Дехто може сказати: «А до чого тут – небайдужість, адже журналістки і журналісти мають бути… нуу, однаково настроєні до всіх, і ми щойно говорили про неупередженість?».  Так небайдужість і неупередженість постійно конфліктують, ти все одно бачиш те, що відповідає і підтверджує твої цінності.

Небайдужість у нашій роботі полягає в тому, щоби прагнути виконувати оці самі стандарти, втілювати їх у нашій роботі. Якщо ми – байдужі до результату нашої роботи, байдужі до результату того, про що і як ми розповідаємо аудиторії – тоді і результат нашої роботи незастрахований від того, що замість «принести користь» цей результат становитиме шкоду. І от до цього, ми маємо бути – небайдужі: ми маємо повідомляти аудиторії корисну інформацію.

Отже, чесність, точність, неупередженість, небайдужість… і якщо хочеш щось важливе сказати, то розпочинай з цього.

У книзі «Малий і Карлсон, що живе на даху» є кілька епізодів, значущих для роботи журналістів та й взагалі для спілкування у суспільстві. Коли Малий і Карлсон дивилися по телевізору виступ якогось дядька: «Я зі свого боку вважаю, що…». Тут Карлсон підійшов і перемкнув канал: «Уявляєш, як тепер цьому дядькові прикро, що ніхто ніколи не дізнається, що він вважає зі свого боку». Отже, якщо ти хочеш сказати щось найголовніше, то маєш зробити це на початку.

На фото: А.Куликов

Давайте, хоч і наприкінці перевіримо знання щодо класичного твору, де медіа таки спричинилися для розвитку сюжету.

Яка новина найбільше вразила Карлсона в газеті?

Той, хто першим надішле відповідь на це запитання на електронну пошту oksana@aup.com.ua, отримає добірку посібників з Бібліотеки масової комунікації і медіаграмотності АУП.


Проведення Літньої школи стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю авторської групи та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram