Вправа "Ефект ілюзії правди" для використання на уроках географії, математики, фізики у 10-11 класах є вправою-учасницею Всеукраїнського конкурсу вправ "STEM та медіаграмотність: навчись аналізувати світ".
Авторка: Кулик Марія, вчителька фізики та астрономії Кременецького академічного ліцею імені У. Самчука.
Короткий опис вправи, анотація: Людству дуже мало відомо про космос – лише 7 відсотків інформації. Якщо немає точної інформації, то наш мозок створює різні теорії про планети та явища, які вплинуть на Землю. Одна з таких теорій – планета Нібіру , яка зіткнеться з Землею і це знищить людство. Вперше вона з’явилася у 1995 році, і відтоді з певною періодичністю у ЗМІ знову згадується теорія про те, що загадкова планета Нібіру може прилетіти до Сонячної системи і знищити нашу планету.
Спробуємо провести деякі розрахунки, щодо загадкової планети.
Мета вправи/заняття: Критично відноситися до інформації, яка поширюється ЗМІ, навчитися прораховувати та оцінювати ризики , які можуть виникнути при зіткненні довільного космічного об’єкта з Землею.
Необхідне обладнання/матеріали: Доступ до мережі інтернету, калькулятор, чистий листок паперу, ручка.
Детальний опис вправи/уроку: тривалість 45 хвилин
Очікувані результати: У подальшому не переказувати інформацію, яка не містить точних даних.
Підсумок / рефлексія за результатами проведення вправи: Отже, ми провели деякі обрахунки і переконалися, що на теперішньому етапі розвитку науки планета Нібіру - це міф. Подібні історії про кінець світу в Інтернеті не закінчяться. Вони створюються для банальної справи − заробляння грошей на довірливості неосвіченого населення. На щастя, більшість користувачів Інтернету реагує на це скептичною посмішкою. На сьогодні ми вже маємо певний імунітет до описання сценаріїв кінця світу.
Використані джерела: