info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

План-конспект уроку біології "Різноманітність рептилій, особливості зовнішньої будови та способу життя"

План-конспект уроку є дипломантом ІІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. (Біологія).


Мета: Вивчити, які тварини належать до класу Рептилії, розглянути особливості їх зовнішньої будови та способу життя.

Обладнання: мультимедійні засоби.

Відеоурок

Хід уроку

І. План уроку

  1. Різноманітність рептилій.
  2. Особливості зовнішньої будови ящірки.
  3. Види, що належать до підряду Ящірки.
  4. Особливості зовнішньої будови та способу життя представників підряду Змії.
  5. Особливості будови крокодилів.
  6. Різноманітність представників ряду Крокодили.
  7. Особливості зовнішньої будови черепахи.
  8. Різноманітність ряду Черепахи.
  9. Гаттерія – єдиний представник ряду Дзьобоголові

ІІ. Вивчення матеріалу нової теми

Різноманітність рептилій

  1. Ряд Лускаті (6,5 тис. видів)
  2. Ряд Крокодили (21 вид)
  3. Ряд Черепахи (220 видів – прісноводні і морські черепахи)
  4. Ряд Дзьбоголові (1 вид - гатерія).

Ряд Лускаті -Squamata

1. Ряд Лускаті - найчисельніший ряд плазунів, у яких на поверхні тіла наявні рогові луски і щитки. Це найбільш чисельна і процвітаюча група рептилій, які живуть майже скрізь на суходолі, а окремі види – у прісних водоймах та морях. Його представники розселились по всьому світі. В Україні живе 10 видів. Ряд Лускаті поділяються на:

  1. Підряд Ящірки
  2. Підряд Хамелеони
  3. Підряд Змії

1.1. Підряд Ящірки.

Ящірки мають рухливе тіло, що складається з голови, стрункого тулуба та довгого хвоста. Дві пари ніг чітко виділяються на фоні тулуба. Зовнішній покрив ящірок - рогові лусочки, але у деяких видів під ними є кісткові пластини.

На голові у ящірки розміщені рот та органи чуття. Очі – орган зору, ніздрі – орган нюху, вухо – орган слуху. Барабанна перетинка ящірок не закрита плівкою, а знаходиться на поверхні шкіри або в неглибокому отворі. Ящірка має язик – орган дотику. Лусочки, що вкривають тіло бувають різних форм: табличні, кільчасті, зерноподібніі та інші. В Україні живуть ящірка прудка, зелена, живородна, кримська, скеляста і різноколірна..

Підряд Ящірки ділиться на декілька родин:

  1. Справжні ящірки
  2. Агамові
  3. Гекони
  4. Варани
  5. Ігуани
  6. Отрутозуби

1.1.1. Родина Справжні ящірки.

Всі види справжніх ящірок живуть лише в Старому Світі.

Вони відрізняються витягнутим тулубом, довгим і крихким хвостом, чотирма п'ятипалими ногами, барабанною перетинкою на голові, добре розвиненими, здатними рухатися, очними повіками і костистими, щільно прилеглими щитками, що покривають голову.

Найчастіше всі справжні ящірки лежать на сонці і видивляються свою здобич: дощових черв'яків, земляних равликів, комах та інших невеликих хребетних та навіть яйця невеликих рептилій.

1.1.2. Родина Агами

Всі 350 видів теж живуть лише в Старому світі.

Відмінною рисою агам є товстий язик, прикріплений по всій довжині ротової порожнини, і не здатний висуватися назовні. Ящірка літаючий дракон, що мешкає в Малайзії та на Філіппінах відома своїм способом пересування. ЇЇ ребра під час стрибка з дерева широко розсовуються в боки, розтягуючи складки шкіри на боках. Дракони можуть пролітати повітрям до півсотні метрів. До родини належить ящірка плащоносна і кругоголовка вухата.

1.1.3. Родина Варани

Варани – найбільші за розміром і високоорганізовані ящірки. До родини належить 30 видів. Поширені в Африці, Азії, Австралії. Є наземні, деревні й напівводяні види. Найбільший з них – варан комодський – сягає 3 м завдовшки і вага його до 160 кг. Варани полюють із засідки, нападаючи навіть на оленів та кабанів. Варан Індонезійський сягає в довжину 3 м, а маса його становить 150кг. Живиться ссавцями, падаллю. Здобич підстерігає, лежачи в траві біля звіриних стежок. Рухаючись, варан розвиває швидкість 120 м/хв. Молоді, невеликі варани поїдають гризунів, плазунів, комах.

1.1.4. Родина Ігуани

Ігуана морська або галапагоська має унікальну серед сучасних ящірок здатність проводити значну частину свого життя у морі. Зустрічається на всіх островах Галапагоського архіпелагу, переважно на скелястих берегах, у солоних болотах та мангрових заростях.

1.1.5. Родина Гекони

Гекони – нічні ящірки з великими немиготливими очима. На пальцях геконів містяться спеціальні щіточки з мікроскопічних волосків. За їх допомогою гекони чіпляються до шершавої поверхні та можуть лазити не лише по вертикальній стіні, а й по стелі догори ногами. Більшість плазунів – мовчазні тварини. Гекони часто видають звуки: пищать, кумкають цвірінькають, тріщать.

1.1.6. Родина Отрутозубів

Серед ящірок є і отруйні види, які належать, до родини отрутозубів. У них є справжній отруйний апарат, що утворився зі слинних залоз. Родина включає два види, які поширені в Мексиці та на острові Калімантан.

            1.2. Підряд Хамелеони

Хамелеони – це група лускатих, у яких тулуб сильно стиснутий з боків, коротка шия, пальці у вигляді клешень і чіпкий хвіст. Довжина тіла – від чотирьох до шестидесяти сантиметрів. На голові у багатьох видів є рогові та шкіряні вирости. Язик довгий, здатний далеко викидатися для захоплення здобичі. Очі великі, з товстими зрослими повіками і маленьким отвором для зіниці. Рухи очей не залежні один від одного. Забарвлення тіла може швидко мінятися, живуть, головним чином, в Африці та на Мадагаскарі, де пристосувалися до деревного способу життя.

              1.3. Підряд Змії

Змії – це група лускатих з видовженим тілом, у яких відсутні кінцівки. Ззовні змії дуже схожі на ящірок, але у них немає середнього вуха, грудної клітки та рухливих повік. Змії мають дуже гнучкий хребет. Найважливішою відмітною ознакою від інших видів, у змій є рухливість лицьових кісток,що дають їм змогу заковтувати здобич цілою.

Простота і одноманітність зовнішньої форми тіла обумовлені будовою кісткового скелета, який складається лише з черепа, хребетного стовпа і ребер. Межі між головою, тулубом та хвостом не помітно. Змії відрізняються від інших тварин відсутністю поясу передніх та поясу задніх кінцівок. Ребра мають дуже важливе значення, оскільки вони заміняють зміям кінцівки.

Змії освоїли різні середовища існування. Більшість видів живе на землі, здебільшого в теплих та вологих місцевостях. Змії зустрічаються в пустелях, степах та горах. Окремі види живуть біля річок та озер, гарно плавають та пірнають. А морські змії перейшли до життя у воді, навіть розмножуються, не виходячи на берег шляхом живородіння. Підряд Змії ділиться на декілька родин:

       1.3.1. Родина Вужеві змії

1.3.2. Родина Пітони

1.3.3. Родина Аспідові змії

1.3.4. Родина Гадюкові змії

1.3.5. Родина Морські змії

1.3.1. Родина Вужеві змії

Вужеві змії – найчисленніша родина змій. У тропічних країнах трапляються отруйні вужі, довжина яких від 15 см до 3,5 метра. У багатьох видів тропічних вужів отрута стікає не з передніх, а із задніх зубів, розташованих у глибині глотки. Тому отрута вражає жертву лише після того, як змія заковтне здобич. Навіть надто отруйні вужеві змії зовсім не зашкоджують людині: адже щоб торкнутися їх отруйних зубів, треба докласти неабияких зусиль. Відомо близько 2000 видів. На території України живуть лише неотруйні вужеві змії.

1.3.2. Родина Пітони

Пітони й удави – це величезні отруйні змії, довжина яких 5-6 метрів. Вони полюють із засідки і душать свою жертву, обвиваючись навколо неї кільцями і не даючи їй змоги зробити вдих. Гігантські пітони й удави полюють на мавп, оленів, антилоп. До удавів належить анаконда, поширена в Південній Америці і сітчастий пітон. Анаконда, яка населяє Південну Америку є найбільшою у світі змією. Друге місце за розмірами посідає пітон сітчастий з довжиною тіла до десяти метрів.  Родина Пітони відрізняються тим, що у їх представників міжщелепні кістки озброєні гострими зубами, а нижні хвостові щитки утворюють два ряди. Представники даного роду поширені в Австралії, Новій Гвінеї, на Молукських островах та в Америці. Ці змії для людини небезпеки не становлять.

1.3.3. Родина Аспідові змії

У цю родину ми вносимо ті отруйні змії, тіло яких має витягнуту форму, а голова маленького розміру. Луска аспідових змій має 15 рядів гладких лусочок. Ця луска надає їм королівського, аристократичного вигляду. Ще одна їх відмінна риса - очі мають круглу зіницю.

1.3.4. Родина Гадюкові змії

Гадюкові - отруйні живородящі змій. Їх тіло товсте, а голова плоска, трикутна. Верхня щелепа озброєна виключно гладкими гачкуватими отруйними зубами. На відміну від аспідових, гадюкові мають вертикальну зіницю.

1.3.5. Родина Морські змії

У морських змій, або плоскохвостів хвіст сплюснутий з боків, що полегшує рух у воді. Хвіст утворюється двома рядами добре розвинених щитків. Позаду отруйних зубів є неборознистий зуб, який легко випадає. Функція цього зуба до цих пір не знайдена.

1.3.6.  Родина Гримучі змії

Ознаки гримучих змій - ямки біля ніздрів і тріскачка на кінці хвоста. Довжина гримучих змій коливається від 50 до 60 см.

Брязкальце гремучника смугастого (Crotalus horridus), як і у всіх гримучих змій складається з щитків, що труться один об одного. Смугастий гремучник і його більший родич ромбічний гремучник - найбільш поширені і красиві гримучі змії.

  1. Ряд Крокодили - Crocodilia

Крокодили займають особливе положення серед сучасних плазунів, тому, що вони є найбільш близькими родичами вимерлих динозаврів, яких пережили майже на 60 млн. років, і сучасних птахів, ніж інших рептилій нашого часу.
Ряд особливостей організації крокодилів, і в першу чергу досконалість нервової, кровоносної та дихальної систем, дозволяє вважати їх найбільш високоорганізованими із всіх нині живих плазунів.

У крокодилів видовжене тіло вкрите роговими щитками. Це – найбільш високоорганізована група сучасних рептилій, які мають багато пристосувань до напівводного способу життя: плавальні перетинки між пальцями задніх ніг, довгий хвіст, стиснутий з боків, виступаючі над поверхньою голови очі та ніздрі, клапани в ніздрях і в слухових отворах. Поширені крокодили в тропічних і субтропічних регіонах.

З допотопних велетнів цього ряду до нашого часу збереглися лише небагато форм. По своєму загальному вигляду крокодили нагадують ящірок. Вони перевершують всіх рептилій по величині тіла. На спині декількома гребенями розташовані щитки, що змикаються в хвості. Вони виконують роль панцира. На передніх лапах крокодили мають п'ять пальців, а на задніх чотири.

У внутрішній будові крокодилів ще більше відмінностей від інших плазунів. Це чотирьохкамерне серце, добре розвинений шлунок. В ньому перетравлюються роги і копита заковтнутих тварин, а з часом можуть перетравитись і шматки заліза.

Існує 21 вид крокодилів, які належать до трьох родин:

2.1. Справжні крокодили

2.2. Гавіали

2.3. Алігатори

2.1. Родина Справжні крокодили. (12 видів.)

Від гавіалів і алігаторів вони відрізняються вузьким рилом, чотирма, рідше п'ятьма, шістьма рядами подовжніх щитків.

Всі крокодили ростуть все життя, тому старі тварини є велетнями. Крокодили - дбайливі батьки. Вони самовіддано можуть захищати потомство, голодуючи при цьому.Чутки про те, що крокодилів можна приручати - правда! Якщо відокремити маленького крокодила від матері та привчити до людини, то він швидко почне відгукуватиметься та  братиме їжу з рук. Зараз, у зв'язку з їх вимиранням, створюються крокодилові ферми.

2.2. Родина Гавіали

До родини Гавіали належать лише один вид Гавіал Гангський. У цього крокодила дуже довгі щелепи, оснащені сотнею дрібних гострих зубів. Більшу частину життя він проводить у воді швидко плаває і вправно ловить рибу.

2.3. Родина Алігатори

До родини Алігатори належать сім видів, поширених, в основному, в прісноводних водоймах Америки. Сюди належить каймани, алігатор місісіпський, алігатор китайський. Родина Справжні крокодили поєднує представників що мешкають у тропічних районах Африки, Азії, Америки та Австралії. До цієї родини належить найбільші крокодили – крокодил нільський(до 8 м) і крокодил гребінчастий (до 6 м)

  1. Черепахи - Chelonsia

Налічують близько 250 видів сучасних черепах, які виділили у 6 родин: Черепахи кайманові, Черепахи мулові, Черепахи великоголові, Черепахи прісноводні, Черепахи сухопутні, Черепахи морські. Вони поширені головним чином в тропічних і екваторіальних областях. Місця проживання черепах винятково різноманітні - жаркі пустелі, тропічні ліси, гірські схили, озера, річки і болота, культурні землі, узбережжя морів і безкрайні простори океану.
Черепахи - ряд плазунів з кістковим панцирем – органом пасивного захисту. Він складається з спинного та черевного щитів. Спинний щит утворений переважно розширеними ребрами, верхніми паростками хребців і кістковими пластинками. Нижній щит складається з черевних ребер, ключиць, груднини. Шийний і хвостовий відділи хребта вільні, інші зрощенні із спинним щитом. Голова розміщена на довгій рухомій шиї. Зубів у черепах немає, їхню функцію виконують рогові чохли. Переважна кількість черепах є рослиноїдними, але зустрічаються хижаки, які живляться медузами, рибою, земноводними. Великого розвитку досягає мускулатура кінцівок, тулубова мускулатура майже зникла. Ріст черепахи триває продовж всього свого життя. Найпоширеніша європейська болотяна черепаха. Вона населяє болота, озера, ставки, затоки річок, канали.

Ряд Черепахи ділиться на родини:

3.1. Родина Сухопутні черепахи

3.2. Родина Морські черепахи.

3.3. Родина Прісноводні черепахи.

В Україні є лише 1 вид черепах – європейська болотяна черепаха.

3.1. Родина Сухопутні черепахи

Сухопутні черепахи - найледачіші і найнезграбніші зі всіх черепах. Харчуються м'якими частинами рослин, рідше черв'яками і равликами. П'ють дуже рідко, але багато. Живуть дуже довго: від 50 до 160 років у неволі. Найбільші за розмірами і масою черепаха слонова (до 2 метрів і масою до 400 кг) і зелена (супова), тіло якої до 1 метра завдовжки,а маса до 450 кг. Вони трапляються на островах Індійського і Тихого океанів. Слонові черепахи мешкають на островах Галапагоського архіпелагу. Відомо 12 підвидів. Самці зазвичай більші за самок. Голова галапагоських черепах відносно маленька, а шия - довга.
Маса черепах, що мешкають на великих островах, може досягати 200 кілограм.
Довжина карапакса галапагоських черепах до 122 сантиметрів

3.2. Родина Морські черепахи

Морські черепахи відрізняються від інших черепах тим, що їх ноги перетворені на ласти, причому передні ласти набагато довші за задні.

3.3. Родина Прісноводні черепахи.

Всі прісноводі черепахи живуть в сирих місцях. Вони прекрасно плавають, але по землі рухаються повільно, хоч і швидше за сухопутних. Гарні мисливці.

  1. Ряд Дзьобоголові –Rhynchocophalia

Дзьобоголові - це ряд плазунів, у яких тіло вкрите зернистими лусочками. До наших часів дожив лише один вид гатерія, який водиться на островах Нової Зеландії.

Дзьобоголові досить незграбні і схожі на ігуану тварини. Можуть досягати в довжину до 75 см. Харчуються комахами, зрідка поїдають пташині яйця. Гатерія здатна до регенерації, але хвоста при небезпеці не відкидає. Гатерія примітивна, оскільки температура її тіла коливається від 6 до 13 градусів. Характерна риса клювоголових - третє, тім'яне, «око.

Тім’яне око містить рогівку, кришталик і сітківку. Цей орган відкривається на поверхні голови між тім’яними кістками і визначає освітлення і температуру. “Третє око” - це світлочутливий орган, характерний для перших земноводних і плазунів. Він є в гатерії, оскільки гатерія - це перехідна форма від земноводних до рептилій. А живуть гатерії на нашій планеті з палеозою. На даний момент гатерія є зникаючим видом. Зараз Міжнародний Союз Охорони природи захищає цей унікальний вид усіма силами.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Клас Рептилії об’єднує такі ряди…
  2. Ряд Лускаті об’єднує два підряди…
  3. До підряду Ящірки належать родини…
  4. Тіло ящірки має твкі особливості…
  5. До підряду Змії належать родини…
  6. Тіло змії має такі особливості…
  7. До ряду Крокодили належать родини
  8. Які особливості будови тіла крокодила ви можете вказати?
  9. До ряду Черепахи належать родини…
  10. Будова тіла черепахи цікава тим, що…
  11. До ряду Дзьобоголові належить один вид…
  12. Гаттерія примітивна тим, що…

ІV. Домашнє завдання: §29

Презентація до уроку>>>


Підготувала: Гаєва Вікторія Анатоліївна, вчитель біології ЗОШ I-III ступенів №4 м. Переяслава – Хмельницького Київської області.

tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram