План-конспект уроку є дипломантом ІІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ»)
Урок на тему: «Вода – як елемент планети Земля»
Мете уроку:
Навчальна мета: сформувати уявлення про всебічні властивості води; познайомити із поняттям «пам'ять води», особливостями й наслідками діяльності людини щодо елементів гідросфери.
Розвиваюча мета: розвивати вміння порівнювати, аналізувати, робити висновки.
Виховна мета: виховувати готовність до соціальної взаємодії.
Обладнання: джерела додаткової літератури, міні – презентації тематичного характеру, фрагменти документального фільму «Вода», звуки води, лабораторний дослід «Вода як розчинник», математичні задачі.
Тип уроку: Урок – дослідження.
Хід уроку:
І. Організаційний момент:
- оголошення теми, мети, завдань та структури уроку.
ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності:
ІІІ. Основна частина:
Слово вчителя. Життя людини, навіть у наш час, значною мірою залежить від води. Антуан де Сент Екзюпері сказав:
…Вода! В тебе не має ні смаку, ні запаху,
Тебе не можливо описати,
Від тебе не можливо відірвати очі -
Тобою насолоджуєшся, не відаючи, що ти таке.
Не скажеш, що ти необхідна для життя ;
Ти саме життя!
Ти – найбільше багатство на Землі.
Слово вчителя. До нашої зустрічі запрошуються наступні творчі групи:
«Гідрографи» з питанням «Вода на планеті Земля»;
«Хіміки» з питанням «Вода в хімії, чи хімія у воді?»;
«Біологи» з питанням «Роль води в живих організмах»;
«Природознавці» з питанням «так» чи «ні» кип'яченій воді»;
«Фізики» з питанням «Пам'ять води»;
«Знавці основ економіки» з питанням «Чи потрібна економія води?»;
З давніх – давен наші далекі предки не усвідомлюючи «навіщо?», помічали та запам’ятовували особливості, властивості води. (див. додаток 2)
Вода – це чудовий, неповторний, незамінний елемент природи. Прісну воду називають «діамантом» на планеті Земля. Проте, на жаль, вода, а особливо прісна вода, - це вичерпний природний ресурс, за який в деяких країнах світу ведеться «війна». (див. додаток 3)
До слова запрошуються «Гідрографи» з питанням «Вода на планеті Земля»;
Пропоную вам, дорогі друзі з'ясувати актуальність формули – див. додаток 4
Ми, жителі степової частини України, маємо неповторні ріки, озера, ставки. З оповідок старшого покоління ми знаємо, що зміни торкнулися й гідроресурсів нашої малої Батьківщини. Це питання зацікавило й наших майбутніх журналістів, які й провели своє невеличке аматорське «розслідування», спілкуючись зі старожилами сіл Новий Стародуб, Олімпіадівка, Балахівка, Олександрівка. (див. додаток 5)
Слово вчителя. Вода – це краса, від якої не можливо відірвати погляду (див. додаток 6). Людина за допомогою води створила фантастичні гідрокомплекси - фонтани, штучні водоспади; зобразила їх в художніх полотнах. Тому, пропоную дати відповідь на 2 частину формули (див. дод. 4).
Чиста, цілюща, поживна, гарна, незамінна – це все про неї про ВОДУ!
В її краплині криється життя
Вона багата і водночас бідна.
Ну що там є – лише вода,
Ну що там є – вода - Царівна.
В її краплині світиться весь світ,
Усе життя проблискує у ньому.
Твоє життя – її життя відсвіт
І ти повинен лиш радіти цьому.
На неї моляться, присвячують їй оди
У ній вбачають щось незвичне.
З неї знущаються і топлять у відходах –
Ти збережи життя її краплини
Й воно тобі сторицею вернеться,
Ти захисти її від рук своїх, людино!
І цілий світ до тебе знов вернеться!
А. Павак ( 1985 р.)
Слово вчителя. Лише з нею, і тільки з нею, природа оживає. Тому пийте чисту воду і будьте здорові! До слова запрошуємо «Біологів» з питанням «Роль води в живих організмах». Значення води важко оцінити. Джерелом життя назвав воду італійський художник Леонардо да Вінчі. На зорі виникнення нашої планети Земля – життя вперше зародилося у воді, у світовому океані. А життя людини? Ембріон людини розвивається також у навколоплідних водах, в утробі материнського організму. Тому вважають, що вода – це колиска життя.
Втрата організмом великої кількості води призводить до його загибелі, тому що жоден процес у живих організмах не відбувається без участі води. Життя існує лише у водних розчинах. Вода є основним середовищем, у якому відбуваються процеси обміну речовин та перетворення енергії. Вода утворює основу внутрішнього середовища живих організмів (крові, лімфи, міжклітинної речовини). З водою в організм надходять мінеральні солі, мікроелементи без яких організм існувати не може.
(30-50 днів),
З її допомогою відбувається всмоктування поживних речовин із ґрунту, пересування їх по судинах угору по рослині, для фотосинтезу; випаровування води листками оберігає їх від перегріву; деяким рослинам вона необхідна для запліднення, поширення плодів і насіння, для проростання насіння; вода — середовище існування для живих організмів.
- А яку ж роль відіграє вода в житті тварин?
Вода бере участь у процесах теплорегуляції (охолоджує тіло під час випаровування), є основою внутрішнього середовища організму.
У водоймах узимку лід залишається на поверхні води й захищає її мешканців від низьких температур і промерзання.
Живі істоти на 2/3 складаються з води. Багато води в соковитих плодах, м'якоті листків, коріннях рослин. Так, в огірках і кавунах до 90 % води, яблуках — до 85 %, картоплі — 80 %. В організмах ссавців — до 70 % води, риб — 80 %, медуз — 97 %. Вода в організмі людини відіграє дуже важливу роль. Людина вмирає, якщо втратить усього лише 12% вологи свого організму. Наша кров містить 83 % води, серце й мозок близько 80 %, і навіть у кістках міститься від 15 до 20% води. Відомо, що склад плазми крові дуже близький до складу води морів і океанів. (див. додаток 7 та 8)
Давайте виконаємо завдання і підрахуємо скільки води міститься в організмі кожного з вас.
Слово вчителя. Вода в хімії, чи хімія у воді? – це питання не залишило байдужими «юних хіміків». Запрошуємо їх до слова.
Вода – унікальна речовина і всі її аномальні властивості: висока температура кипіння, значна розчинювальна і диссоциїруюча здатність, мала теплопровідність, висока теплота випаровування і інші обумовлені будовою її молекули і просторовою структурою.
У окремо взятої молекули води є якість, яка виявляється тільки у присутності інших молекул: здатність утворювати водневі містки між атомами кисню двох що виявилися поряд молекул, так, що атом водню розташовується на відрізку, що сполучає атоми кисню. Властивістьутворюватитакімісткиобумовленанаявністюособливоїміжмолекулярноївзаємодії, в якій істотну роль грає атом водню. Ця взаємодія називається водневим зв'язком.
Результати численних досліджень будови розчинів електролітів свідчать, що при гідратації іонів у водних розчинах основну роль грає ближня гідратація – взаємодія іонів з найближчими до них молекулами води.
Коли речовина розчиняється, його молекули або іони дістають можливість і, відповідно, його реакційна здатність зростає. З цієї причини в клітині велика частина хімічних реакцій протікає у водних розчинах. Неполярні речовини, наприклад ліпіди, не змішуються з водою і тому можуть розділяти водні розчини на окремі компартаменти, подібно тому, як їх розділяють мембрани.
Неполярні частини молекул відштовхуються водою і в її присутності притягуються один до одного, як це буває, наприклад, коли крапельки масла зливаються в більш крупні краплі; інакше кажучи, неполярні молекули гідрофобні.
Подібні гідрофобні взаємодії грають важливу роль в забезпеченні стабільності мембран, а також багатьох білкових молекул, нуклеїнових кислот і інших субклітинних структур.
Властиві воді властивості розчинника означають, також, що вода служить середовищем для транспорту різних речовин. Цю роль вона виконує в крові, в лімфатичній і екскреторних системах, в травному тракті і у флоемі і ксилемірослин. (учні демонструють міні – досліди).
Слово вчителя. З давніх-давен українці вірили в надприродну, цілющу і захисну силу води. З нею пов’язували народження всього живого. Згадай, як у казках герой, умившись чарівною водою, стає сильнішим.
З іншого боку, наші предки знали й про руйнівні властивості водної стихії. За часів язичництва воді поклонялися, навіть боялися, а тому приносили жертви річкам, колодязям і водяним духам. Усі давні вірування українців знайшли своє відображення у багатьох прислів'ях і приказках про воду.
У казках, прислів’ях та легендах наші далекі предки, не знаючи, не розуміючи того, що відомо сучасній людині про воду, на рівні інтуїції, донесли до нас, - сучасних людей такі поняття, як «жива» та « мертва» вода. Згадаємо лишень прислів’я:
Риба у воді, а він до неї петрушку кришить.
Без Гриця і вода не святиться.
Тиха вода людей топить, а бурна тільки лякає.
Під лежачий камінь і вода не тече.
Стовкла воду в ступі.
Бовть, як дурень у воду.
Йому, як з гуски вода.
Схожі, як дві краплі води.
Хліб — батько, вода — мати.
Ваша вода мокра, ще й зимна.
Звик з бідою — як риба з водою.
Без води й борщу не звариш.
Без води каші не звариш.
Вода все криє, а береги риє.
Водою воду не загатиш.
Глянь у воду та на свою вроду.
Вода м’яка, а камінь пробиває.
Без води і не туди і не сюди.
Вода ума не мутить та й голови не смутить.
У воді стоїть, а води просить.
Від великої води надійся шкоди.
Він, як вода: скрізь просочиться.
Він ані в воді не втоне, ані в огні не згорить.
Він без кінця воду варить.
Він такий, що й у ложці води втопиться.
Він і на холодну воду дує.
Вода найде собі дорогу.
Вода греблю рве.
В решеті води не наносиш.
Вода все сполоще, крім лихого слова.
Вода в одного бере, а другому дає.
Води — хоч топитись, та нема де напитись.
Не все переймай, що по воді пливе.
Глибока вода не каламутиться.
Глибока вода тихо пливе.
З брудної води ще ніхто чистим не вийшов.
Не виливай каламутну воду, доки чисту не найдеш.
Не спитавшись броду, не сунься в воду.
Не ходи у воду за птицею, а в ліс за рибою.
Прийшло з води, пішло з водою.
Пролиту воду назад не збереш.
Тиха вода греблю рве.
Тиха вода найглибша.
Як з гірким молоком, то краще зі святою водою.
В криницю воду лить – тільки людей смішить.
Не зарікайся з тої криниці воду пити.
Не плюй у криницю – знадобиться води напиться.
А такі казки, як «Котигорошко», «Кривенька качечка», «Степова перлина», «Лебедина казка», «Казка про Іванка та хлопчика Потічка», «Казка мого діда» на прикладі яких зросли покоління.
Сучасна людина використовує для повсякденного вжитку кип’ячену чи перекип’ячену воду. Чи дійсно саме така вода є корисною? До розмови запрошуємо нашого юного гостя, знавця природознавства, учня 5 класу з питанням місця кип'яченої води в природі. (див. додаток 9 )
Ми, - сучасні люди не можемо назвати воду живою, проте не можемо й мертвою. Чому? (дискусія )
Ще однією, зовсім не помітною, мало вивченою, властивістю води є пам'ять. «Фізики» з питанням «Пам'ять води».
(див. додаток 10)
Людство від народження й до смерті бачить, взаємодіє з водою Людина не може назвати її ВОДУ тихою, лагідною, бо іноді вона «приносить» нам несподіванки див.додаток 10 «Стихія води».
Воду необхідно, також, й економити, як один з найцінніших елементів на планеті. Запрошуємо до співпраці «Знавці основ економіки» з питанням «Чи потрібна економія води?» (див. додаток 11)
Бережімо один з найцінніших елементів нашої планети воду! (див.додаток 12)
ІV.Підведення підсумків. Оцінка участі учнів класу.
V. Домашнє завдання. Прослідкувати та описати у формі таблиці вплив діяльності людини на атмосферу.
Підготувала: Дяченко С. Д., Новостародубська ЗШ І-ІІІ ступенів, Кіровоградська область