План-конспект уроку є дипломантом ІІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ»)
Тема: Узагальнення знань. Природа материків
Мета:
формувати ключові компетентності:
- уміння вчитися – викликати інтерес до навчання; формувати почуття відповідальності за виконуване завдання, готовність самостійно працювати , мати власну думку, обґрунтовувати її, навички самоконтролю та самооцінки;
- соціальна – вчити налагоджувати взаємодію з іншими дітьми, працювати за правилами у команді, ціннісно ставитися до довкілля та своєї особистості;
- громадянська – розвивати критичне мислення, навички приймати правильне рішення, виявляти громадянську позицію у ставленні до людей та самого себе;
- загальнокультурна – вчити толерантності, мовленнєвій культурі;
- інформаційно-комунікативна – вдосконалювати вміння добувати, осмислювати, аналізувати та використовувати інформацію з різних джерел, здійснювати комунікацію у групі та колективі;
формувати предметні компетентності:
- навчальна – поглибити знання дітей проматерики, вчити правильно висловлюватись, аналізувати, узагальнювати, робити висновки;
- розвивальна – розвивати творчі задатки школярів, мовлення, мислення, увагу, спостережливість;
- виховна -виховувати любов до природи.
Обладнання: презентація, букви-початок девізу, схеми материків, паперова квітка, скриня, демонстраційні малюнки, картки для роботи в групах, музичне оформлення.
Форма проведення: урок–квест
Хід уроку
- Організаційна частина
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну природи, в країну погоди,
В країну чудової пригоди.
(Слайд № 1)
– Я думаю Вам доводилося чути слово “квест”, а хто може пояснити, що це слово означає?
– Квест, як відомо, – це гра-пригода. Сьогодні ви за командами будете виконувати цікаві завдання з вивченої теми. Поділ на 4 групи буде за датою народження: весна, літо, осінь, зима.
Привітайте команди одна одну, склавши слова-початок девізу змагань (кожна група отримує аркуш із літерою)
– Давайте спробуємо за початковими буквами слів сказати, якими ви будете сьогодні на уроці?
Зразок: К – кмітливі, В –… (веселі), Е – … (енергійні), С –… (старанні),
Т – …(творчі).
Складення правил роботи в групі
(Слайд № 2)
Допомога вчителя – піднята рука
- Мотивація навчальної діяльності
– Сьогодні на уроці ми повторюємо тему, зашифровану в анаграмі:
(Слайд № 3)
– У класі є чарівна скринька, яку відкрити ми зможемо, виконавши всі завдання.
– За урок потрібно :
- повторити материки Землі
- повторити істотні ознаки кожного материка
- пригадати тваринний і рослинний світ материків
- Актуалізація опорних знань.
Бліц-опитування.
– Що таке глобус?
-Що таке океан?
-Скільки існує океанів?
– Що таке материк?
– Скільки існує материків на Землі?
- Проходження квесту
(Слайд № 4)
Завдання № 1 (для кожної групи): підписати назви материків
(Картка видається групі)
Завдання № 2: кросворд
По горизонталі: | По вертикалі: |
1.Третій за розмірами материк : Америка… (Північна) 2. Найбільша пустеля (Сахара) 4. Найспекотніший материк (Африка) 6. Рослина в Африці (баобаб) 9. Найбільший за площею материк (Євразія) |
3. Потребує природа Півд. Америки (охорона) 4. Найсухіший материк (Австралія) 5. Гори в Південній Америці (Анди) 7. Рослина в Австралії (бамбук) 8. Найбільшдощовий материк: Південна… (Америка) |
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА («Світ буде добрим» – аудіозапис)
Завдання № 3: розподіл карток-назв рослин і тварин за двома конвертами – Австралія і Північна Америка
- Кенгуру, утконос, єхидна, коала, верблюди, кукурудза, манго, банани, абрикоси.
- Ягуар, кондор, топір, броненосець, мавпа, туя, ялина, сосна, карликова береза.)
Завдання № 5 «Хто або що зайве?». Ребуси
(Слайд № 5)
Завдання № 6
Невдалі селфі. “Чиї частини тіла. З якого материка тварина”.
(Слайд № 6)
Чий дзьоб?
Чиї ноги?
Чий хвіст?
Чиї вуха?
Завдання № 6 «Хто більше?»
Назвати якомога більше тварин, зображених на малюнку
- Підбиття підсумків і обговорення результатів роботи
– Із завданням ви справились на відмінно. То ж час відкрити скриньку та дізнатись, що ж може допомогти Вам у подальшому навчанні.
-Так, це ЗНАННЯ
(Міцні знання – запорука успіху)
-А зараз ми створимо квіточку настрою за підсумками уроку, подивимось, які враження ви отримали, оберіть пелюстку за кольором, що відповідає вашому настрою.
(Слайд № 7)
Домашнє завдання
- Усно підготувати цікаве повідомлення в 3-5 речень про найбільших, найменших тварин, тварин, що мають незвичний зовнішній вигляд чи поведінку.
Підготувала: Королевська Тетяна Юріївна, вчитель початкових класів ХЗОШ I-III ступенів № 102 Харківської міської ради Харківської області