План-конспект уроку є дипломантом ІІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ»)
Природознавство
Тема. Яка група тварин найчисельніша на Землі
Сходинки до медіа грамотності.
Тема. Пізнавальна література. Дитячі журнали «Колосок», «Колосочок»
Мета:
– продовжити формувати поняття «комахи», формувати вміння описувати комах, визначати їх за істотними ознаками за допомогою додаткової та енциклопедичної літератури. Популяризувати дитячі природничі журнали та газети.
– Продовжувати навчати порівнювати, досліджувати і робити висновки.
– Розвивати логічне мислення через завдання та порівняння, доведення.
– Виховувати спостереження, любов і дбайливе ставлення до тварин у природі.
Обладнання: підручник, енциклопедії, природничі журнали «Колосок», газети «Колосочок», Червона книга України, дидактичний матеріал, мікроскоп, зразки досліджень, розмальовки доповненої реальності, навчальний науковий відеофільм про комах, ІКТ.
План уроку
- Організаційний момент уроку.
- Девіз уроку.
- Повідомлення теми уроку і завдання. Розповідь учителя.
- Робота у групах. Представлення команд. Додаток 1.
- Повідомлення командами короткої і цікавої інформації про види і життя комах. Додаток 2.
- Перегляд навчального відеофільму “Цікаві факти про комах”. Додаток 2-2.
- Робота з шкільним мікроскопом.
- Робота в командах. Тематичний кросворд.
- Хвилинка-відпочинку. «Розмалюй самостійно» Виставка учнівських робіт.
- Оживлення малюнків через програму додаток доповненої реальності Quiver. Додаток 3.
- Робота в командах. Складання вірша за словами римами.
- Підведення підсумків уроку учнями. Озвучення складеного командами вірша за словами-римами.
- Повідомлення вчителем домашнього завдання: провести спостереження за комахами та їх поведінкою у природі (за бажанням).
Зміст уроку
- Організаційний момент уроку
- Девіз уроку
Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь.
Знаходь, досліджуй і твори.
Цікавість й розум на уроці прояви!
- Повідомлення теми уроку і завдання. Розповідь учителя.
Яку роль відіграють тварини у житті рослин?
Комахи – це найчисленніша і найрізноманітніша група тварин на Землі. Вони живуть всюди: і в ґрунті, і в повітрі, і в воді. Комахи легко прилаштовуються до буль-яких умов. Їх можна зустріти у пустелі, у горах,в озерах.
Комахи – група тварин, тіло яких почленоване на три відділи (голова, груди, черевце), є 6 ніг, 4 крила, тіло має легкий і міцний покрив – хитин.
Наприклад: жуки, метелики, бабки, комарі, бджоли, джмелі, оси, мухи.
Багато хто з них пристосувався до польоту. Тобто вони мають крила.
Комахи бувають рослиноїдними та хижими.
На сьогоднішньому уроці ми поринемо у світ комах. Познайомимося з тим, яких видів бувають комахи, з їх життєвим циклом, з їх зовнішньою будовою.
- Робота у групах. Представлення команд. Додаток 1.
- Дослідники – робота з енциклопедіями.
Коротка інформація і демонстрація.
Енциклопедія «Комахи». Тематичний словник школяра.
Енциклопедія школяра. 4000 цікавих фактів. Енциклопедія живої природи.
(У книжках цієї серії міститься інформація про світ природи і його мешканців, про проблеми екології та збереження довкілля, про чудеса світу й найважливіші історичні події, про космос і будову Землі. Важливі й цікаві факти виокремлені для запам’ятовування).
- Шукачі – робота із журналом «Колосок», газетою «Колосочок»
Коротка інформація і демонстрація.
(Всеукраїнський науково-популярний природничий журнал для дітей “КОЛОСОК”, науково-популярна природнича газета для розумників та розумниць “КОЛОСОЧОК”)
- Рятівники – робота з Червоною книгою України
Коротка інформація і демонстрація літератури.
(Червона книга – це зібрання фактів про унікальних мешканців нашої планети, над якими нависла серйозна загроза зникнення.
Червона книга України заснована у 1976 році.)
- Повідомлення командами короткої і цікавої інформації про види і життя комах. Додаток 2.
Дослідники – інформують про захоплюючий світ і звуки дикої природи.
- Комахи повзаючі та літаючі істоти
- Гірські комахи – безкрилі
- Життя комах коло водойм
- Комахи у пустелі
- Різновид комах у дощових лісах
- Яка відмінність між денними і нічними метеликами
- Незвичайний «спів» комах в природі
Шукачі – дивують суперфактами про життя комах в природі
- До яких із п’яти царств життя – належать комахи, середовище їх проживання.
- Як живуть комахи? Мурашині «професії».
- Сонечко, сонечко полети на небо…
- Бабки-ненажери.
- Хатка для комах. Як догодити комахам у виборі житла?
Рятівники – попереджають про загрозу зникнення комах, про їх рідкісні види
- Пухнастий джмелик
- Жуки занесені до Червоної книги України
- Чому потребують охорони: Аполлон, богомол, жук-олень, вусач великий, шовкопряд, жужелиця – полюскоїд.
Висновок. Діяльність людини день у день завдає Природі неповторної шкоди. Чисельність зменшується через розорювання степів та луків. Охороняти у заповідниках.
- Перегляд відеоматеріалу про комах
Цікаві факти про життя комах – YouTube. Додаток 2-2
https://www.youtube.com/watch?v=Bmtg5LHRds4
Висновок. Висловлення учнями оцінних суджень про значення комах у природі.
- Робота з мікроскопом.
Коротка інформація про мікроскоп і його значення.
Практична робота
- Збільшений вигляд крила бджоли
- Збільшене зображення маленької квіткової комашки
Висновок зроблений учнями.
- Тематичний кросворд.
Завдання для команд
- Кого їсть бджолоїдка?
- Записати назви комах в кросворді.
- Хвилинка – відпочинку.
«Розмалюй самостійно»
Виставка учнівських робіт.
- Оживлення малюнків через програму додаток Quiver. Додаток 3.
Світ тварин дуже різноманітний!
Як цікаво побачити тварин на своїх малюнках у дивовижному русі!
(Для активізації пізнання світу комах використовую доповнену реальність таким чином удосконалюючи навички роботи і з новітніми інформаційно-цифровими технологіями.
Учні за допомогою інтерактивної взаємодії з програмними додатками вивчають віртуальний світ природи.
Робота з програмними додатками доповненої реальності сприяє розвитку спостережливості, візуального та дослідницького мислення, навичок творчої праці, а також дозволяє здійснювати віртуальні та інтерактивні мандрівки у світ цікавої природи.)
- Робота в командах. Складання вірша за словами – римами.
працювати – читати
школярів – зумів
діти – світі
- Підсумок уроку.
Озвучення складеного командами вірша за словами-римами
Ми навчились не тільки з енциклопедіями працювати.
А й дружно й завзято дитячу пресу читати.
«Колосочок» газета для нас школярів,
Кожен у конкурсі журналу «Колосок» участь брати зумів.
Їх читають дорослі й діти,
Бо хочуть знати все на світі.
- Повідомлення вчителем домашнього завдання: провести спостереження за комахами та їх поведінкою у природі (за бажанням).
Використані джерела
– Енциклопедія живої природи. Київ. Махаон-Україна. 2055 р.
– Енциклопедія. Звуки дикої природи. Київ. Махаон.
– Енциклопедія школяра. 4000 цікавих фактів. Видавництво «Махаон-Україна», с. 135, 140, 143, 153, 155, 161, 183.
– Тематичний словник школяра. К. С. Прищепа, В. Г. Лук’яненко, с. 178
– Журнали «Колосок» – №8\2011, с.16, с. 24.
№8/2018, с. 6-11., с. 30-31.
– Газети «Колосочок» – №24/2012, №5/2013, №8/2013, №9/2013, №11/2013, №14/2013, №4/2014, №3/2014, №12/2014, №16/2014, №13/2015.
YouTube https://www.youtube.com/watch?v=Bmtg5LHRds4
Підготувала: Базарницька Ірина Йосифівна, учитель початкових класів, «учитель-методист», Червоноградський навчально – виховний комплекс № 13, м. Соснівка, Львівська область