План-конспект уроку є дипломантом ІІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ»)
ТЕМА. Реклама. Види реклами. Вплив реклами на рішення людини
Я У МЕДІАПРОСТОРІ: Реклама – потужний сучасний двигун
ОСНОВИ ЗДОРОВ’Я (О. В. Гнатюк): Ухвалення рішень. Вплив реклами на рішення людини
МЕТА: сформувати в учнів уявлення про рекламу як про одне з найвпливовіших джерел інформації, познайомити з видами реклами, її перевагами та недоліками, з’ясувати, як реклама може вплинути на рішення і поведінку людини. Вчити протистояти рекламним впливам, грамотно сприймати та елементарно аналізувати рекламну продукцію. Розвивати уважність, мислення, вміння робити висновки. Виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я.
ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань.
ОБЛАДНАННЯ: презентація до уроку, фрукти, матеріали для створення банерів, малюнки глечиків, «монети».
ХІД УРОКУ
І. Організація дітей до уроку
– Наш урок «Я у медіапросторі та основи здоров’я» я б хотіла розпочати такими словами.
Доброго здоров’я, друзі, доброго вам дня!
Хай вам ясно світить сонце у вікно щодня.
Хай сміється мирне небо і дарує світ
а Земля нехай дарує вам барвистий цвіт,
бо здоров’я, любі діти, в світі головне,
а здорових і веселих щастя не мине.
– Хочу запросити до участі в уроці і наших шановних гостей (учителів початкових класів громади)
– Я вам всім бажаю бути на уроці уважними, активними, кмітливими, винахідливими; бажаю вам відчути радість і задоволення від роботи. Нехай цей урок залишить у вас, діти, міцні знання, а в наших гостей – чудовий настрій.
– Сьогодні ми будемо працювати з таким девізом:
Слайд
Видумуй, пробуй і твори!
Розум, фантазію. прояви!
Активним і уважним будь
і про кмітливість не забудь!
ІІ. Постановка проблемного питання
Слайд
Гра «Магазин»
- Урок наш ми розпочнемо з гри. Пограємо в гру «Магазин»
Покласти на стіл банан, яблуко, апельсин, лимон, ківі та певний невідомий предмет, загорнутий у кольоровий пакетик. Запропонувати учням «купити» собі продукти.
- Який товар ви б купили і чому, поясніть свій вибір.
- – А чому ніхто із вас не купив би ось цей пакетик? (Тому, що ми не знаємо, що в ньому.)
- А якщо я скажу, що в пакеті дуже смачна цукерка, її смак неповторний. Хто виявить бажання купити цей товар?
- Чому ви змінили свою думку? (Тому, що ми отримали інформацію про товар.)
- Отже, інформація про товар, тобто реклама вплинула на ваш вибір.
- Пригадайте випадок, коли на ваше рішення вплинула реклама. Що ви купили чи ваші рідні, подивившись, чи почувши рекламу? (Відповіді дітей)
- Отже, завдяки рекламі ви купили певні товари.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
– Темою нашого уроку є «Реклама.Види реклами. Вплив реклами на рішення людини».
– Ми будемо вести розмову про рекламу, як про одне з найвпливовіших джерел інформації;
– познайомимося з історією виникнення реклами, з її видами, перевагами та недоліками;
– дізнаємося, як реклама може вплинути на рішення і поведінку людини;
– вчитимемося критично ставитися до реклами, а особливо до реклами шкідливих товарів.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Слайд
- Гра « Шифрувальник»
– Спершу давайте дізнаємось, що ж таке реклама.
– Розшифруйте за допомогою підказки.
Слайд
А -1; О -2; Л -3; С – 4
Рек31м1 – це п2ширення від2м24тей пр2 т2в1ри, п243уги, щ2б привернути ув1гу п2купців 1б2 4п2жив1чів.
Слайд
Реклама – це поширення відомостей про товари, послуги, щоб привернути увагу покупців або споживачів.
- Історія виникнення реклами
– Щоб більше дізнатися про рекламу, учні готували цікавий матеріал до уроку. Їм було завдання дізнатися:
– Коли виникла перша реклама і де саме, про це повідомлять нам учні, які готували цю інформацію.
Слайд
1 учень.Перші рекламні повідомлення з’явилися в Стародавньому Єгипті. Археологи виявили папірус, залишений господарем якогось раба. Документ розхвалював фізичну витривалість, відмінне здоров’я та інші якості невільника, щоб для нього швидше знайшовся покупець.
Слайд
2 учень. Перші «рекламщики» з’явилися пізніше – в епоху Стародавньої Греції. Вже тоді по міських вулицях і площах бродили глашатаї, які співали та закликали народ щось купити або скористатися якоюсь послугою.
Слайд
3 учень. Перші рекламні оголошення народилися в Стародавньому Римі. Їх писали прямо на стінах будинків. Переходячи від споруди до споруди, городяни могли дізнатися про місце і час гладіаторських боїв, про продаж домашньої худоби та різних товарів.
Слайд
4 учень. Винахід друкарського верстата розпочав новий період в розвитку реклами. Вважається, що першу офіційну рекламу випустила лондонська газета, яка пообіцяла нагороду за повернення 12 вкрадених коней.
Вчитель.
– Дякуємо учням за цікаву інформацію.
– Реклама в житті людини має не абияке значення і дуже впливає на прийняті нею рішення.
– А зараз послухайте притчу (невелика повчальна розповідь) про черепаху і дайте відповідь на питання.
– Що втратила черепаха, повіривши красивій рекламі?
Презентація до притчі «Черепаха і Лисиця»
Вчитель за слайдами розповідає притчу.
Притча про черепаху
Жила – була звичайна Черепаха. Вона постійно носила на спині важкий панцир. Він придавлював її до землі, і кожен крок Черепасі давався важко. Тому життя її, що вимірювалося кількістю цих непростих кроків, також було нелегким.
Але, коли із сусіднього лісу прибігала голодна Лисиця, Черепаха ховала голову під панцир і спокійно перечікувала небезпеку. Лисиця стрибала навколо, пробувала панцир вкусити, перевернути свою жертву, тобто, застосовувала всі притаманні агресору прийоми, але Черепаха стояла на своєму і залишалася живою.
Одного разу Лисиця принесла із собою великий гаманець із грошима, привела юриста і, всівшись навпроти, запропонувала свої послуги для купівлі панциря. Довго думала Черепаха, але в силу бідності своєї фантазії, відмовила. І знову руда хитрунка пішла ні з чим.
Йшов час, навколишній світ змінювався. В лісі з’явились нові технічні телекомунікаційні засоби. І одного разу, вийшовши з дому, Черепаха побачила на дереві телевізійний екран, де демонструвалися літаючі черепахи без панциря. Диктор-дятел дуже емоційно коментував їх політ: “Яка легкість! Яка швидкість! Яка краса! Яка вишуканість”
День дивилася Черепаха ці передачі, два, три…
А потім в її маленькій голові народилася думка про те, що вона дуже нерозумна, якщо носить на собі подібний тягар – панцир. Чи не краще його скинути? Жити тоді стане набагато легше. Страшно? Так, трішки страшно, але в останніх новинах телеведуча Сова заявила, що нібито Лисиця дотримується останньої моди і стала вегетаріанкою.
«Світ змінюється. Ліс он теж став зовсім іншим. Чому б не політати? Небо – таке велике і таке прекрасне! Досить відмовитися від панциря і мені зразу буде легше!” – думала Черепаха.
“Досить відмовитися Черепасі від панциря і її зразу буде легше їсти!” – думала Лисиця, підписуючи рахунок на чергову рекламу літаючих черепах.
І одного прекрасного ранку, коли небо, як ніколи здавалося великим і безмежним, Черепаха зробила свій перший і останній крок до свободи від системи захисту.
Черепаха не знала і вже ніколи не дізнається, що реклама – це популяризація товарів, послуг, видовищ з метою привернути увагу покупців, глядачів. Її головною метою є – продати товар чи послугу.
– Яку роль для черепахи відігравав її панцир?
– До якої хитрості вдалася лисиця, щоб з’їсти черепаху?
– Чому їй це вдалося?
– Який висновок можна зробити, послухавши цю притчу?
- Види реклами
– Чи завжди рекламований товар приносить користь здоров’ю ?
– Наведіть приклади реклами товару, що не є корисним, а навіть є шкідливим для здоров’я. (Чіпси, сухарики зі смаками, солодкі газовані напої, солодощі)
Відеоролик про сухарики
– А для чого ж тоді рекламують шкідливі товари ?
– А які продукти не потребують реклами? (Фрукти, овочі, натуральні продукти – м’ясо, риба) (Слайди)
– Отже, треба бути уважними до реклами і не піддаватися на всі рекламні спокуси. Послухайте вірш і дайте відповідь, чи правильно вчинив Сергійко?
Вірш Лесі Вознюк «Сергійко і реклама»
Дивились чіпси на Сергійка із реклами
підсмажені, з рум’яними боками.
Хотілось бігти і одразу купувати,
та навіть дозволу у мами не спитати.
В рекламі дружно чіпсами хрумтіли,
хвалили, насолоджуючись їли.
Із шинкою та сиром, із грибами
просили: «З’їж їх, не запитуй в мами!»
Але Сергійко впевнено тримався
і на спокуси чіпсів не піддався.
Засвоїв, що навчають не реклами,
а в школі та поради тата й мами.
– Отже, реклама товарів і послуг, які потребують продажу є комерційною рекламою. (Слайд Комерційна реклама) Це один із самих розповсюджених видів реклами.
– А щоб краще розібратися в комерційній рекламі, виконаємо руханку
Руханка (виконати рухливі вправи) (слайди)
Вчитель читає рядок вірша, діти присідають і говорять «Не купую», або підстрибують і говорять «Купую».
Ось сухарики в пакеті. (Не купую)
Макарони і спагеті. (Купую)
Чіпси смажені хрусткі. (Не купую)
А ось булочки м’які. (Купую)
Помідори з огірками. (Купую)
А ось фанта з бульбашками. (Не купую)
– Отже, реклами, які пропонують купити будь-який товар називаються… (комерційною рекламою)
Соціальна реклама. Робота в групах
Вчитель. Інколи на телебаченні або на вуличних банерах можна побачити рекламу, яка пропагує здоровий спосіб життя чи інші важливі цінності. Таку рекламу називають соціальною. (слайд)
- Сьогодні ми створимо соціальну рекламу.
(Клас поділено на 6 груп. Кожна група має тему, слоган та малюнки. ЗАВДАННЯ: створити рекламний банер, дібравши малюнки до теми і слогану та наклеївши їх)
ТЕМИ:
1 група «Харчування і здоров’я»
- Слоган: Щоб бути здоровим, мати енергію для навчання і відпочинку, треба добре харчуватись.
2 група «Харчування і здоров’я»
- Слоган: Їжа повинна бути різноманітною. Треба щодня вживати білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини, воду.
3 група «Спорт і загартування»
- Слоган: Якщо хочеш бути здоровим, щоранку роби зарядку, багато рухайся, надавай перевагу активним видам відпочинку.
4 група «Спорт і загартування»
- Слоган: Повітряні і сонячні ванни, обтирання мокрим рушником, обливання і контрастний душ, купання у водоймах і ходіння босоніж – все це процедури загартовування.
5 група «Гігієна школяра»
- Слоган: Щоб зберегти своє здоров’я, завжди бути чистим та охайним, треба дотримуватися правил гігієни.
6 група «Гігієна школяра»
- Слоган: Народна мудрість каже: «Чистота – запорука здоров’я».
Презентація рекламних банерів (Діти демонструють банер і розповідають, чому саме такі малюнки вони вибрали для нього)
Вчитель. Молодці діти гарно справилися із завданням.
– Отже ми познайомилися із двома видами реклами (слайд – комерційна, соціальна)
- Умій прийняти правильне рішення
А. – А чи завжди треба слідувати рекламі? (відповіді дітей)
– Треба вміти приймати правильні рішення. Пригадаємо правило світлофора для прийняття зважених рішень – вчитель ставить завдання, діти в групі обговорюють.
- Ви вирішили поснідати. Перед вами вибір – каша або сухарики. (Слайд + кольори світлофора)
-
- Червоне світло – зупинись.
- Жовте світло – зваж наслідки. (Якщо я з’їм сухарики, може заболіти живіт, вони шкідливі для здоров’я. Замість того, щоб навчатися в школі, я лежатиму на ліжку з болем. Якщо я з’їм кашу, організм отримає необхідні поживні речовини, я матиму енергію для навчання).
- Зелене світло – зроби вибір. (Я вибираю кашу).
– У будь якій ситуації є вибір, є можливість прийняти правильне рішення.
Б. Читання та обговорення тексту (с. 107, «Основи здоров’я», 2 клас, 2012)
В. Робота за таблицею
– Отже, реклама поширення відомостей про товари, послуги, з метою їх продажу (комерційна). Мета реклами – продати товар.
– До чого заохочує дітей реклама на таблиці?
– Які рішення вони прийняли?
– Які це мало наслідки?
– А що робили б ви? Обґрунтуйте свій вибір?
– Що означає заклик у нижній частині таблиці?
- Підсумок (робота на картках)
– Підсумовуючи все сказане про рекламу, давайте визначимо позитивний і негативний вплив реклами на дітей. У вас на партах лежать «монетки», а на дошці зображено два глечики з написами «Позитивний вплив», «Негативний вплив». Прочитайте напис на «монетках» і визначте вплив реклами на дітей, потім прикріпіть «монетки» на відповідний глечик.
Написи на «монетках»:
Привчає до споживання некорисних продуктів (рекламування продуктів харчування, які протипоказані дітям: чіпси, солодка газована вода, жуйки);
- сприяє погіршенню здоров’я людини;
- впливає на стосунки в сім’ї (конфлікти в сім’ї, образи, якщо дитині щось не купили з реклами);
- пропонує прості методи розв’язання проблеми, які негативно відбиваються на інтелекті (не виходить зробити уроки – їж чіпси);
- чинить негативний вплив на особистість дитини (нав’язують ідеали краси; подорожі, одяг, автомобілі, які вкрай далекі від реальності);
- мигаючі картинки реклами негативно впливають на зоровий апарат дитини в цілому (на очі, на роботу серця, на мозок), а часта зміна зображення послаблює увагу;
- допомагає бути в курсі появи нових товарів;
- допомагає дітям дізнатися багато нового (чистити зуби двічі на день, регулярно відвідувати стоматолога);
- новинки реклами допомагають під час підготовки до уроків (дають інформацію для роздумів, отримання нових знань);
- реклама здорового способу життя використовує образи відомих людей, на яких діти прагнуть походити.
– Зробимо висновок. Чого більше позитивного чи негативного має реклама?
– Отже, ви повинні навчитися вибирати товар не за рекламою, а за його необхідністю та корисністю.
– Діти, а зараз розрекламуйте предмети, які я вам покажу так, щоб кожен присутній із гостей захотів його мати. (Реклама яблука)
Вручення гостям яблук (кожне яблуко лежить у пакетикові з рекламою його корисності).
Електронні ресурси:
http://svitppt.com.ua/rizne/osnovi-zdorovya-klas.html
З досвіду роботи вчителя початкових класів Овечко Наталі Олексіївни, КЗ „Криничанська середня загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 1” Криничанської селищної ради Дніпропетровської області
Щиро дякую. Надзвичайний урок. Творчих злетів і здоров’я.
Дякуємо і вам, що ви користуєтесь нашими доробками.
Надайте, будь ласка,доступ до презентації
А який саме лінк не відкривається?
Намагаємося все перевірити і надати доступ.