info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

План-конспект уроку природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ» у 3 класі "Поняття про гірські породи, які використовує людина, їхню різноманітність. Види корисних копалин. Способи їх видобування. Практична робота: ознайомлення з колекцією корисних копалин. Порівняння властивостей твердих тіл на прикладі корисних копалин"

План-конспект уроку є дипломантом І ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ»)


Тема. Поняття про  гірські породи, які використовує людина, їхню різноманітність. Види корисних копалин.  Способи їх видобування. Практична робота: ознайомлення з колекцією корисних копалин. Порівняння властивостей твердих тіл  на прикладі корисних копалин.

Мета:

формувати поняття „гірська порода”, „корисні копалини”; ознайомити з найвідомішими гірськими породами, з їх різноманітністю в природі; розвивати  навички дослідницької роботи, логічне мислення, спостережливість; виховувати  пізнавальний інтерес.

Тип уроку. Вивчення  нового матеріалу

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Пролунав уже  дзвінок
Починається урок!

1. Емоційне налаштування на урок.

Вправа «Обери долоньку й зарядись позитивом»

2. Девіз уроку.

3.

4. Хвилинка спостережень.

Постійнодіюча метеостанція
3-А класу інформує,
а ще прогнозує:
гарний настрій,
допомогу в роботі,
успіх у навчанні.

Звіт  метеорологів:

1 учень:

Сьогодні 8 листопада 2018 року – вівторок.

2 учень:

Температура  повітря +   , вітер _____, небо ______, опади______ .

3 учень:

Прикмети 

Багряна зоря в цей день – до вітрів.

Якщо в цей день холод і сніг – весна пізня і холодна.

Якщо в цей день тепло – чекай суворої зими.

Кішка лапою морду закриває – до холоду.

5. Актуалізація опорних знань.

— Ми починаємо вивчати нову тему, а яку саме, ви дізнаєтеся:

1 і 2 групи - читають  ребус  (створено  за програмою   «Генератор ребусів», rebus1.com)

гірські породи

3 і 4 група - читають «Хмарку слів» (створено  за програмою  WordArt)   і підібирають узагальнююче поняття.

5 і 6 група  - читають  повну тему за  QR-кодом (створено  за програмою  «Генератор QR-кодів»).

III. Повідомлення теми і мети уроку.

— Молодці, ви так швидко здогадалися про тему уроку. І звучить вона так: «Поняття про  гірські породи, які використовує людина, їхню різноманітність. Види корисних копалин.  Способи їх видобування. Практична робота: ознайомлення з колекцією корисних копалин. Порівняння властивостей твердих тіл на прикладі корисних копалин».

Нашим помічником  сьогодні буде пан Кріт, бо він знає все про скарби нашої землі.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Проблемне питання:

  • А що ж таке гірські породи?

2. Прийом «Асоціативний кущ»

3.

  • Як ви вважаєте, гірські породи відносяться до живої чи неживої природи?
  • На вашу думку гірські породи виникають із допомогою людини, чи можливо у них інший шлях походження?
  • А де можуть знаходитися гірські породи?

Отже, давши відповіді на запитання,  ми можемо дати визначення «гірські породи». (Це тіла неживої природи, що створенні природою і знаходяться в глибинах Землі та на її поверхні)

4. Розповідь пана Крота   «Гірські породи – це …»

5. Перегляд відеоматеріалу.

(https://www.youtube.com/watch?v=cnxH0WY3KLk&t=61s)

  • Що ж таке гірські породи?

6. Робота з підручником с. 44

  • Що таке  гірські породи?

7. Робота в зошиті.

8. Розповідь пана Крота  «Буріння – це…»

9. Робота за підручником (С. 45)

  • Що означає бурити?
  • Упізнайте та назвіть гірські породи.

10. Розповідь учителя «Різноманітність гірських порід»

11. Віртуальна екскурсія до «Музею коштовного  та декоративного каміння» (https://www.youtube.com/watch?v=1b6dO7Em0NE).

  • А зараз ми побуваємо у цьому музеї.
  • Про які гірські породи розповіла директор музею?

Проблемне запитання

  • Чи всі гірські породи використовуються людиною?

12. Розповідь пана Крота  «Корисні копалини – це…»

  • Як вони називаються?
  • Що таке корисні копалини?

13. Робота за підручником (С. 47)

  • Що таке «корисні копалини»?

14. Розповідь пана Крота  «Стани та способи видобування  корисних копалин».

  • У яких станах перебувають корисні копалин?
  • Якими способами видобувають корисні копалини?

15. Види корисних копалин (відеоролик)

(https://www.youtube.com/watch?v=zO6w-ix-CNc)

  • Які є види корисних копалин?

Прийом  «Кластер»

 Узагальнюючи  наші знання, створімо   схему «Корисні копалини»

16. Робота за підручником. Розгляд ілюстрацій (С. 47).

17. Практична робота.

Ознайомлення з колекцією корисних копалин. Порівняння властивостей твердих тіл на прикладі корисних копалин».

1) Проблемне запитання

  • Чим схожі корисні копалини?
  • Чим відрізняються корисні копалини?
  • Як використовуються корисні копалини?

Практична робота у дослідницьких групах

2) Повторення правил роботи в групі

        А тепер виконаймо практичну роботу. Зараз ви об'єднаєтеся в групи, отримаєте картки-інструкції, за допомогою яких дослідите властивості корисних копалин. Результати досліджень занесете в таблицю.

3) Робота в групах.

1 - група

Картка-інструкція

Розгляньте  зразки піску. Визначте  стан і колір.

Дослід 1.

Розгляньте в лупу зразки піску. Зверніть увагу на те, з чого вони складаються.

Дослід 2.

Киньте пісок у воду і обережно розмішайте скляною паличкою. Визначте, розчиняється він у воді чи ні.

Корисна копалина Стан Колір Властивості
       

2 - група

Картка-інструкція

Розгляньте зразки кам'яного вугілля. Визначте  стан і колір.

Дослід 1.

На металеву пластинку покласти шматочок кам'яного вугілля й обережно вдарити по ньому молотком. Що сталося?

Дослід 2.

Покладіть у склянку з водою шматок вугілля і обережно розмішайте скляною паличкою. Що ви помітили?

Завдання Поміркуй і дай відповідь. Що виділяється при горінні кам'яного вугілля?

Корисна копалина Стан Колір Властивості
       

3 - група  

Картка-інструкція

Розгляньте  зразки  крейди. Визначте  стан і колір.

Дослід 1.

Розгляньте в лупу зразки крейди. Зверніть увагу на те, з чого вони складаються.

Дослід 2.

Киньте крейду у воду і обережно розмішайте скляною паличкою. Визначте розчиняється вона  у воді чи ні.

Корисна копалина Стан Колір Властивості
       

4 - група

Картка-інструкція

Розгляньте  зразки глини. Визначте  стан і колір.

Дослід 1.

Розгляньте в лупу зразки глини. Зверніть увагу на те, з чого вони складаються.

Дослід 2.

Киньте глину у воду і обережно розмішайте скляною паличкою. Визначте,  розчиняється він у воді чи ні.

5 - група

Картка-інструкція

Розгляньте  зразки солі. Визначте  стан і колір.

Корисна копалина Стан Колір Властивості
       

Дослід 1.

Розгляньте в лупу зразки солі. Зверніть увагу на те, з чого вони складаються.

Дослід 2.

Киньте  сіль у воду і обережно розмішайте паличкою. Визначте розчиняється він у воді чи ні.

6- група

Картка-інструкція

Розгляньте  зразки графіт. Визначте  стан і колір.

Корисна копалина Стан Колір Властивості
       

Дослід 1.

Розгляньте у лупу зразки графіт. Зверніть увагу на те з чого вони складаються.

Дослід 2.

Киньте графіт у воду і обережно розмішайте скляною паличкою. Визначте розчиняється він у воді чи ні.

Корисна копалина Стан Колір Властивості
       

4) Презентація виконаної роботи.

Прийом

«Графічний організатор»

Кожна група, звітуючи про пророблену роботу, заносить результати в таблицю, створюючи сторінку «Бортового журналу».

Корисна копалина Стан Колір Властивості
Пісок твердий жовтий сірий сипучий, без запаху, складається з залишків черепашок, у воді не розчиняється, важчий за воду.
Кам'яне вугілля твердий чорне без запаху, крихке, важче за воду, нерозчинне у воді,    горить,    виділяє тепло
Крейда твердий білий без   запаху,   крихкий.
Глина твердий коричневий щільна, нерозсипчаста, пластична
Сіль твердий білий сипуча, без запаху, з солоним смаком, розчиняється у воді.
Графіт твердий темно-сірий без запаху, крихке, важче за воду, нерозчинне у воді.

5) Використання корисних копалин. Перегляд відеоролику.

(https://www.youtube.com/watch?v=cnxH0WY3KLk&t=61s)

  • Для чого нам потрібні корисні копалини?

Фізкультхвилинка

V. Узагальнення і систематизація знань.

1) Прийом «Шість капелюхів»

Білий

Що таке корисні копалини?  Які вони бувають?

Жовтий

Яку користь вони приносять?

Чорний

Як шкодять  корисні копалини?

Зелений

Як творчо можна скористатися корисними копалинами?

Червоний

Які корисні копалини ми використовуємо вдома?

Синій

Чи потрібні вони нам? Як їх берегти?

2) Прийом «Сторітеллінг» (с.48)

Скласти фантастичну  казку за картиною Віктора Васнецова «Три царівни підземного царства».

«Три царівни підземного царства»  — картина Віктора Васнецова.

Три царівни ототожнювалися з корисними копалинами Донбасу.

- Як ви думаєте, з якими?

Це полотно зараз у збірці Київської національної картинної галереї.

3) Прийом «Флеш-картки»

 Стани гірських порід

Види корисних копалин

 Способи видобування

рідкий       нерудні   кар’єри   рудні

шахти       горючі    твердий

газоподібний        бурові установки

Самоперевірка.

4) Робота в групах

1 група

Вправа «Упізнай  корисну копалину» (створено на сайті «Розвиток дитини» chiidvelop.com.ua)

2 група

Вправа «Анаграми» (створено на сайті «Розвиток дитини» chiidvelop.com.ua)

3,4 група

Виконання  завдань «Види корисних копалин»  на планшеті  за програмою Learning.Apps.org

5,6 група

Виконання  завдань «Корисні копалини. Їх види»  на планшеті  за програмою Learning.Apps.org

7 група ( з вчителем)

Виконання  завдань «На які корисні копалини  багата Україна?» на комп`ютері   за програмою Learning.Apps.org

. Підсумок уроку

1) Вправа  «Кубик Блума»

Поясни  назву «корисні копалини».

Назви  корисні копалини.

Чому корисні  копалини видобувають  різними способами.

Поділися інформацією  про використання  корисних копалин.

Запропонуй ідеї щодо використання крейди.

Придумай  запитання для однокласника з теми «корисні копалини».

2) Вправа  «Резюме»

І. Домашнє завдання

Опрацювати  статті на  С. 44 – 49

Виконати завдання 3 у зошиті.

Завдання на вибір

  1. Скласти розповідь про  походження крейди.
  2. Скласти кросворд або ребус.
  3. Підготувати 5 запитань по темі для гри «Пінг-Понг».

Підготувала: Кожушко Тетяна Миколаївна, учитель початкових класів Сумського закладу загальної  середньої освіти І-ІІІ ступенів № 21 Сумської міської ради

tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram