План-конспект уроку є дипломантом І ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ»)
Розробка уроку природознавства 3 клас
Тема: Органи чуття
Мета: Формувати уявлення про органи чуття і їх значенні для життєдіяльності організму; розвивати уміння зіставляти інформацію, аналізувати навчальний текст; працювати з медіапродуктами, формувати медіаграмотність, розвивати дослідницькі навички, увагу та спостережливість; виховувати бережливе ставлення до свого організму.
Обладнання: мультимедійна презентація, навчальні відео, інтернет, малюнки-пазли, дрібні предмети для дослідів, у кожної дитини на парті: лепбук, люстерко, лупа, матеріали для роботи в групах.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу; бінарний урок.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Станьте, дітки, всі рівненько,
Посміхніться враз гарненько.
Дзвоник дзвонить: «Дзень-дзелень»,
Привітайтесь: "Добрий день!"
Вушка - прислухайтесь,
Очки - придивляйтесь,
Носик - глибше дихай,
Ротик - посміхнись.
Спинки - розправляйтесь,
Ручки - піднімайтесь.
Нумо до роботи
Дружно всі взялись!
- Діти, покладіть голівки на парти, заплющіть оченята. Уявіть собі, що ви в лісі. Тут багато дерев, кущів і всіляких квітів. Неподалік, біля джерельця, покритий мохом камінь, сядемо на нього ... Прислухайтесь до звуків ... Ви чуєте спів птахів, шелест трав, шарудіння листя. Відчуйте запахи: пахне волога земля, вітер доносить запах сосен. Проведіть рукою по каменю. Він гладкий і теплий. А тепер доторкніться моху. Він м’який і прохолодний. Скуштуйте суничку. Вона солодко-кислувата. Запам'ятайте свої відчуття, захопіть їх з собою, повертаючись з подорожі. Нехай вони будуть з вами весь день.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
https://www.youtube.com/watch?v=ksCKKkS48uQ
Знає нас і він, і ти.
Між собою ми брати.
Робимо життя яскравим,
Все навкруг стає цікавим.
Вушка чують спів пташок,
Голос батька, рідної неньки.
Смак відчує язичок —
Чи гірке, чи солоденьке.
Очі бачать кольори,
Розмір, форму всіх предметів.
Носик нюха навкруги,
Ловить запахи в повітрі.
Шкіра може підказати,
Чи колюче, чи гладеньке,
Чи холодне, чи тепленьке.
Пам'ятайте п'ять братів,
Звуть нас — органи чуттів.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Вступне слово вчителя
З найперших днів життя людина отримує безліч інформації із навколишнього світу: бачить навколишнє з усіма його барвами, формами, розмірами, чує звуки природи та техніки, відчуває найрізноманітніші запахи, пізнає смаки всього їстівного, а також відчуває на дотик найрізноманітніші предмети. Допомагають людині у цьому органи чуття. Всі вони мають групи клітин, здатних сприймати певні сигнали. Називаються ці клітини рецепторами. Отримані сигнали органи чуття перетворюють на серії слабких електричних сигналів, які біжать по нервових клітинах до мозку. Давайте познайомимося ближче з цими чудовими органами чуття.
1.1 Робота з загадкою (лепбук)
Відкриваємо лепбук, з кишеньки «Загадки» витягаємо і читаємо першу загадку:
На ніч два віконця самі зачиняються,
А зі сходом сонця самі відчиняються.
Два братики через дорогу живуть, один одного не бачать.
Маленькі, кругленькі, а весь світ бачать.
1.2 Дослід
- Проведемо невеликий дослід: що у мене в руці? (М'яч)
- Якої він форми?
- Якого розміру?
- Якого кольору?
- Який орган вам допоміг у даному досліді? (Очі)
1.3 Ознайомлення з органом зору – очима. (Слайд 1-3):
1.4 Робота з люстерком
1.5 Робота в групах. Вправа «Селфі»
Давайте знайдемо у Вікіпедії, що ж це таке: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B5%D0%BB%D1%84%D1%96
Учні об’єднуються в групи, створюють селфі (кожен учень демонструє певну емоцію), селфі проектуються на екран проектора. Колективно визначаємо, які емоції бачимо на обличчях.
1.6 Валеологічна хвилинка
Гімнастика для очей
1.7 Пам’ятка «Як треба поводитись, щоб вберегти очі» (лепбук)
2.1 Робота з загадкою (лепбук)
Двоє лисенят завжди поруч сидять,
Багато що чують, а розповісти не можуть.
Дві дірочки голови
Усе чують навкруги.
А нам треба відгадати,
Як їх будемо називати.
2.2 Дослід
- Проведемо наступний дослід: закрийте очі.
(Вчитель плескає в долоні)
- Що сталося?
- Продовжуємо дослід.
(Вчитель рве папір)
- Що сталося зараз?
- Як ви здогадались? (Почули)
- Який орган вам в цьому допоміг? (Вуха)
2.3 Ознайомлення з органом слуху – вухами. (слайд 4-6)
2.4 Гра «Почуй і вгадай»
Учитель пропонує дітям прослухати кілька аудіотреків і вгадати, що саме вони озвучують.
Наприклад:
До вправи додається інтерактивна бесіда:
Діти доходять висновку: якщо людина знайома з предметом, істотою чи явищем, які створюють певне звучання, то назвати їх за звуком неважко.
2.5 Вправа «Як жити, коли не чуєш»
Учитель пропонує переглянути мультфільм «Тамара» про глухоніму дівчинку та її мрію.
https://www.youtube.com/watch?v=nCQawIqi3Z0
Після перегляду інтерактивне обговорення:
Учитель пропонує переглянути відео, на якому показано алфавіт мовою жестів і пропонує показати своє ім’я.
https://www.youtube.com/watch?v=zTjpnS5PRrQ
2.6 Валеологічна хвилинка
Масаж для вушок
2.7 Правила догляду за вушками (лепбук)
3.1 Робота з загадкою
Сопе, хропе, а часом чхає,
Сюди-туди зазирає.
На морозі не змерзає,
Хоч одежини не має.
3.2 Дослід
Учитель викликає кілька учнів і зав'язує їм очі. За запахом вони мають визначити, які знаходиться перед ними (яблуко, хліб, цибуля, часник і т. д.)
3.3 Ознайомлення з органом нюху – носом. (слайди 7-9)
У середній частині носа знаходяться нюхові нерви. Вони відповідальні за нашу здатність відчувати різні запахи, тобто за наш нюх. Повітря, яке ми вдихаємо, подразнює закінчення цих нервів. Обидва ні нерви здатні розрізняти тисячі різноманітних запахів, причому про кожен окремий запах в мозок передається спеціальний сигнал.
3.4 Робота з люстерком
3.5 Валеологічна хвилинка
Ароматерапія. У вас на партах є невеличкі аромаподушечки. Піднесіть їх до носика і вдихніть аромат лікарської ароматної травички. Спробуйте впізнати запах.
3.6Пам’ятка «Щоби носик не хворів»
4.1 Робота із загадкою (лепбук)
Завжди в роті, а не проковтнеш.
Якби ти його не мав, то нічого б не сказав.
4.2 Досліди
- Перш, ніж говорити далі, ми проведемо досліди: на столі стоять 3 склянки з водою. Чи можете ви, використовуючи органи зору, слуху та нюху, визначити, в якому склянці солодка вода, солона вода, проста вода?
- А що для цього потрібно зробити?
(потрібно спробувати)
- Який орган ви підключите до виконання завдання? (язик)
Викликається учень для проведення досвіду і пробує воду мовою
- Яка вода знаходиться в кожній із склянок?
(Відповідає)
- Які ще якості їжі розрізняє язик?
(Гаряче і холодне, тверде і м'яке, рідке і густе)
4.3 Ознайомлення із органом смаку – язиком (слайди 10-12)
«Як смачно!» - кажеш ти, коли їси добре приготований обід, або фрукти, або тістечка. А що таке смак? Візьми дрібку цукру і спробуй її кінчиком язика. Відразу відчуєш: солодко. Якщо замість цукру лизнеш крупинку солі, відчуєш: це солоне.
А ось якщо кінчиком язика доторкнутися до лимону або до крапельки журавлинного соку, то і не зрозумієш, який він. Тільки коли сік розчиниться у тебе в роті і потрапить на бічні сторони язика, ти відчуєш: це кисле.
А коли спробуєш щось гірке, тобі не скажуть правду ні кінчик язика, ні його краї. Гірке ти відчуєш тільки тоді, коли воно потрапить на задню частину язика.
Солодке і солоне язик відчуває своїм кінчиком, кисле - боками, а гірке - коренем. Язик - це орган смаку. На ньому розташовані особливі смакові сосочки. З їх допомогою по смакових нервах передається сигнал в головний мозок і людина відчуває певний смак.
4.4 Гра «Впізнай смак»
З закритими очима розмотати цукерку з фруктовим смаком, поклавши в рот, відгадати смак і подивитись на обгортку, чи правильно визначив.
4.5 Робота в групах «Рекламна маніпуляція»
Учні об’єднуються у чотири групи.
Слогани для кожної групи:
Група 1.
Пийте газований напій «Живчик», і у вас будуть найкращі красиві посмішки.
Група 2.
Шоколад «Кіндер» такий ніжний, як мамина ласка для дітей.
Група 3.
Коли ти з'їдаєш забагато шоколаду, то я дуже хворію потім. Твій животик.
Група 4.
Кожен день я псую твої маленькі маленькі зубки, тому що не люблю коли вони здорові і білі. Просто Живчик.
По закінченні роботи чіпляємо плакати на видному місці так, щоб плакати груп I та III, а також плакати груп II та IV висіли поруч.
Діти звертають увагу на суперечливу та неправдиву інформацію, що з'являється на плакатах.
4.6 Валеологічна хвилинка
Гімнастика для язичка
Мавпочку покажи,
Язичка за губку заклади.
Ширше відкривай свій рот,
Як величезний бегемот.
До вовка сон чомусь не йде,
Він губи в трубочку складе.
Вправно хлепче молочко
Кошенятко язичком.
З нижньої губки язичком
Теж ми злижемо молочко.
4.7 Пам’ятка «Як зберегти орган смаку»
5.1 Робота з загадкою (лепбук)
Все тіло наше облягає
Та рухатись не заважає.
І в людини і у звіра,
Захищає тіло …. .
5.2 Дослід
- Проведемо останній дослід.
(Викликається учень)
- Учитель просить закрити очі і на дотик визначити предмети: м'ячик, кубик, шишки, ложку.
- Чи правильно він визначив?
- Який орган почуттів допоміг визначити предмети?
(Шкіра)
5.3 Ознайомлення з органом дотику – шкірою (слайди 13-15)
Шкіра – це даний природою «одяг».Вона не пропускає воду, захищає органи від спеки, холоду, різних ушкоджень та інфекцій. Шкірою ми можемо відчувати холод або тепло, подих вітру, жар, укол, удар і робити висновок – що добре, а що небезпечно. Цієї властивості шкірі надають нервові закінчення, які в ній містяться. Шкіра, так само як і кістки, міцна й пружна. Цьому вона завдячує речовині кератину, завдяки якому шкіра не рветься і не сповзає.
5.4 Дослідження шкіри
5.5 Валеологічна хвилинка
Рухлива вправа «Розтягуємо шкіру»
- Отже, шкіра – пружна, вона може розтягуватись і стискатись.
5.6 Пам’ятка «Як доглядати за шкірою»
IV. Фізкультхвилинка.
Я намалюю зайчика для вас – раз. Роблять колові рухи руками над головою
Це у нього, бачите, голова – два. Руки кладуть на голову
Це у нього вуха догори – три. Піднімають руки вгору до вух
Це стирчить у нього хвостик сірий – чотири. Повертають тулуб праворуч, ліворуч
Це очиці весело горять – п’ять. Прикладають руки до очей
Ротик, зубки – хай морквину їсть –шість. Імітують жування моркви зайцем
Шубка тепла хутряна на нім – сім. Плещуть в долоні
Ніжки довгі, щоб гасав він лісом – вісім Підскакують на місці
Ще навколо посаджу дерев я – дев’ять. Садять дерева, притоптують ямки
І хай сонце сяє з піднебесся – десять. Піднімаються на носках, руки вгору
V. Закріплення нового матеріалу.
На п’яти столиках розміщені малюнки, що ілюструють один з п’яти органів чуття. Кожному учневі роздається картка, на якій зображено предмет, який є об’єктом сприйняття одним із цих органів. Учень має визначити, яким саме і покласти свій пазл у відповідне місце. Таким чином учні об’єднуються в групи: око, вухо, язик, ніс, шкіра.
Учням пропонується «побувати» у саду. Кожен «орган» має описати свої відчуття, наприклад, око бачить гарні дорослі дерева, зелені листочки, червоні яблука, вухо – чує спів птахів та шелест листя, ніс відчуває запах квітів та спілих плодів, язик смакує солодкими яблуками, шкіра відчуває шовковистість трави, шершавість стовбурів.
Діти об’єднуються в групи так, щоб у кожній був представник кожного органу чуття. Групі дається будь-який фрукт. Учасники групи мають описати його кожен по черзі декількома словами, учні з інших груп повинні відгадати назву фрукта.
VI. Підсумок уроку.
Під керівництвом учителя учні встають, подумки кладуть на праву долоню знання, з якими прийшли на урок, на ліву - ті, що отримали на уроці. За командою вчителя долоньки з'єднуються (знання об'єдналися), і діти хором кажуть «Спасибі» собі і оточуючим за роботу на уроці.
Розробила: Ряба Людмила Михайлівна, учитель Лопатівського навчально-виховного комплексу, с. Лопатів Сокирянського району Чернівецької області