План-конспект уроку є дипломантом ІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ»)
Природознавство
2 клас
Урок 39
Тема. Ознаки весни у неживій природі
Мета. Закріпити елементарні уявлення учнів про найхарактерніші ознаки весни у неживій природі, вчити спостерігати за погодою навесні, розвивати мислення, пам’ять, спостережливість, уміння робити висновки, працювати в команді, виховувати любов та дбайливе ставлення до природи.
Очікувані результати:
Методично-дидактичне забезпечення уроку: підручник «Природзнавство. 2 клас» (автор Грущинська І. В.), мультимедійний проектор, презентація до уроку, ілюстративно-демонстраційний матеріал для інтелектуальної карти, макет дерева, роздатковий матеріал: картки оперативного контролю для роботи у групах та у парах, предметні малюнки весняних квітів; музичний супровід: відеозапис з уривками п’єс «Березень», «Квітень», «Травень» із циклу «Пори року» П. І. Чайковського, пісня «Веснянка» муз. М. Ведмедери, сл. К. Перелісної.
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: нестандартний інтегрований урок-казка.
Зінтегровано зміст предметів: природознавство, літературне читання, музичне мистецтво.
Орієнтовний план уроку:
І. Організаційний момент 1. Привітання 2. Психоформула |
1 хв. |
ІІ. Хвилинка синоптика | 1 хв. |
ІІІ. Оголошення теми уроку ІV. Актуалізація опорних знань 1. Іструктаж. 2. Повторення правил роботи в групі. |
1 хв. |
3. Робота в групах | 4 хв. |
4. Презентація виконаної роботи. | 1 хв. |
V. Мотивація навчальної діяльності. | 1 хв. |
VІ. Узагальнення і систематизація знань учнів. 1. Вправа «Інформаційне бюро» |
2 хв. |
2. Вправа «Плутанка» | 3 хв. |
3. Вправа «Народний синоптик» | 2 хв. |
VІІ. Фізкультхвилинка | 2 хв. |
VІІІ. Опрацювання нового матеріалу. 1. Вправа «Термінологічний словничок» 2. Первинне закріплення. 2.1. Вправа «Знайди відповідність» Колективна робота |
4 хв. |
2.2. Робота в парах. 2.3. Самоперевірка |
4 хв. |
3. Дослідницька робота. | 1 хв. |
4. Робота з підручником. 4.1. Самостійна робота. |
2 хв. |
4.2. Гра «Розвідники». | 1 хв. |
ІХ. Підсумок уроку. 1.Закріплення вивченого матеріалу. 1.1. Гра «Текстовий редактор» |
2 хв. |
1.2. Проблемна ситуація | 1 хв. |
2. Рефлексія. 3. Розвиток творчих здібностей. 3.1. Декламування віршів |
2 хв. |
3.2.Рольова гра. Телепередача «У світі цікавого» | 2 хв. |
3.3. Виконання веснянок. | 2 хв. |
4. Заключне дійство | 1 хв. |
Усього тривалість: | 40 хв. |
Хід уроку
І. Організаційний момент
Слайд 2
Любі діти!
Продзвенів уже дзвінок.
Починається урок.
Буде він у нас цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Повернімося обличчям до гостей,
Усміхнімось і промовим:
«Добрий день!»
- Діти, щоб настрій у всіх був дуже гарний, усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм з товаришем, з гостями.
- За виразом обличчя я бачу, що все гаразд і ми можемо засвітити сонечко гарного настрою.
Слайд 3
- Я всім бажаю, щоб такий настрій зберігся до кінця уроку.
ІІ. Хвилинка синоптика
Заповнення календаря спостережень.
- А першою урок природознавства розпочинає хвилинка синоптика.
Слайд 4
(Черговий учень озвучує вслух дату та спостереження за станом неба, температурою повітря, ймовірними опадами та силою вітру. Усі інші заповнюють власний календар спостережень.)
ІІІ. Оголошення теми уроку
Слайд 5
(На дошці виконується запис з розрізних букв «ВЕСНА». Додаток 1.)
ІV. Актуалізація опорних знань.
(На дошці з’являються назви місяців. Додаток 2).
Роботу виконуватимете паралельно. Поки уся група розгадуватиме кросворд під музику видатного композитора Петра Ілліча Чайковського, обраний експерт від кожної з груп має зрозуміти про який місяць йдеться у запропонованих відеосюжетах.
Слайд 6
Перш, ніж розпочати роботу давайте швидко пригадаємо правила роботи в групі.
- бути активним;
- бути доброзичливим;
- поважати товаришів;
- слухати інших;
- говорити по черзі.
Групам роздаються кросворди і повідомляється, що зі зворотньої сторони є фотопідказки, якими діти можуть скористатись у разі крайньої потреби.
Експерти і гості уроку насолоджуються фрагментами із циклу фортепіанних п’єс П. І. Чайковського «Пори року» і намагаються зрозуміти назву музичного твору за відеопідказками.
Слайди 7-9
1. Висновки «експертної комісїї».
2. Доповнення інтелект карти:
- демонстрація розв’язаних кросвордів (Додаток 3);
- аналіз ілюстрацій до назв місяців (Додаток 4).
V. Мотивація навчальної діяльності.
Дзвінок (імітація) через Viber . «Спілкування» за допомогою аудіо та текстових повідомлень через Viber.
Слайди 10-11
Учитель. Дивіться, нам хтось телефонує! Хто це? Це пані Зима!
Слайд 11 (2-ий раз)
Зима. Добрий день, дітлахи! Ой! А що це вас тут так багато зібралось?
Учитель. Добрий день! Ми зібрались тут, щоб зустрічати Весну.
Слайд 12 (2 рази)
Зима. Весну?!! А Весни цього року не буде! Я замкнула її в своєму замку на далекій Півночі!
Слайд 13 (2 рази)
Зима (улесливо). Навіщо вам Весна? Поміркуйте, як нам добре з вами: сніг, мороз, завірюха, бурульки! Чому ви так чекаєте на Весну?
Учитель. Діти, давайте скажемо Зимі, чому ми так чекаємо Весну?
Вправа «Продовж речення : Я чекаю весну тому, що…»
- Я чекаю тому, що весною тепло.
- Я чекаю тому, що можна довго грати на вулиці із друзями.
- Я чекаю тому, що будуть весняні канікули.
- Я чекаю тому, що в мене навесні день народження.
Учитель. А в кого ще день народження навесні? Підніміть руки! (Діти піднімають)
Слайд 14
Слайд 15
Зима. Ну добре! Вмовили! Якщо вам так вже необхідна та Весна, то виконайте усі мої завдання і, можливо, я відпущу її!
Слайд 16
Читайте - уважно, виконуйте - старанно!
Завдання складні – тому - до ЗУСТРІЧІ!
VІ. Узагальнення і систематизація знань учнів.
Учитель. Ну що ж діти, будемо рятувати Весну? Тоді читаємо перше завдання пані Зими.
Слайд 17
Завдання №1
ЗИМА. Три брати-красені:
Землю пробуджують,
Птахів закликають,
Людей звеселяють. (весняні місяці)
Назва БЕРЕЗЕНЬ походить від назви промислу - березол (заготівля березового попелу, що використовувався для виготовлення скла). У народі його звали: капельник, протальник, запалі сніги, з гір потоки, соковик, полютий, красовик.
КВІТЕНЬ називається так, тому що в цей час земля починає квітувати. В ужитку були й інші народні назви: краснець, лукавець, дзюрчальник, водолій та апріль.
ТРАВНЕМ останній місяць весни став у минулому столітті. До цього він звався май - від імені давньоримської богині весни Майї. У народі його називали: пісенник, місяць-громовик, травник.
Доповніть нашу інтелект-карту народними назвами місяців. (Запропоновані на картках народні назви місяців діти групують, доповнюючи офіційні. Додаток 5).
Слайд 18
Завдання 2
- Згадайте і розплутайте прислів’я про весняні місяці. Додаток 6.
З’єднайте частини прислів’їв про весну. Прочитайте їх.
Завдання для І групи.
У березні зверху пече, зиму вимітає, а весну
в гості запрошує.
У березні день а знизу морозить.
У березні вже щука-риба з ніччю зустрічаються.
Березень березовим віником може хвостом лід розбити.
Завдання для ІІ групи.
Квітень водою славний, а в квітні додому прилітає.
Квітень-переплітень, а квітами гарний.
Хто у квітні не сіє, бо переплітає трохи зими,
трохи літа.
Де ластівка не літає, той у вересні не віє.
Завдання для ІІІ групи.
Травень ліси одягає - скупий буде врожай.
Як у травні дощ надворі, літо в гості чекає.
Травень холодний — то восени хліб у коморі.
Сухий і теплий май – не будеш голодний.
Презентація виконаної роботи. Доповнення інтелект-карти.
Слайд 19
Завдання № 3
VІІ. Фізкультхвилинка
Слайд 20
VІІІ. Опрацювання нового матеріалу.
Ознайомлення з термінологією уроку.
Слайд 21
Завдання № 4
Слайд 22
Колективне читання ( Одночасно доповнення інтелект-карти термінами. Додаток 7.)
Відлига — потепління погоди взимку або навесні, що призводить до танення снігів.
Ожеле́диця — тонкий шар льоду на земній поверхні, що утворюється після дощу або відлиги при зниженні температури нижче 0.
Скресання — руйнування крижаного покриву на річках, озерах і ставках.
Льодохі́д— рух крижин на річках і озерах під дією течії чи вітру.
Повінь – розлиття річки при весняному розтаванні снігу.
2.1. Вправа «Знайди відповідність»
Колективне доповнення інтелект-карти ілюстративним матеріалом. (Додаток 8)
2.2. Робота в парах.
(Картки оперативного контролю, заздалегідь розкладені по одній на парту, об’єднують дітей в пари. Додаток 9.)
- Які ознаки весни зображені на ілюстраціях? Підпишіть.
(Діти, працюючи в парах, підписують ілюстрації відповідними термінами).
2.3. Самоперевірка
Слайд 28
Завдання № 5.
Спираючись на власний життєвий досвід та спостереження діти приходять до висновку, що причиною весняних змін в природі є рух Землі навколо Сонця.
Слайд 29
Завдання № 6
- Як змінюється тривалість дня і ночі навесні? Дізнайтесь із підручника, коли настає день весняного рівнодення.
4.1. Самостійна робота.
Мовчазне читання (ст.100). Відповіді на запитання.
Слайд 30
Завдання № 7
- На які три періоди поділяють весну?
4.2. Гра «Розвідники».
Читання «по діагоналі» з метою якнайшвидшого пошуку відповідей на запитання. (ст. 101).
ІХ. Підсумок уроку.
Слайд 31
Завдання № 8
Слайд 32
1.1. Гра «Текстовий редактор»
- Прочитайте текст. Вставте пропущені слова.
Ознаки весни
Весна у наш край приходить тихо й непомітно. Спочатку сонце все вище на небосхилі, а тоді з кожним днем посилає все більше тепла. Дні стають довшими .
Сонечко тихесенько, ніби матуся, пробуджує природу від зимового сну. Під його теплим промінням починає танути сніг. Розпочинається відлига. Та вночі ще намагається господарювати зима. Вона вкриває тонким шаром льоду все довкола і на ранок на дорогах часто ожеледиця.
Минає кілька днів, і весна стає сміливішою, гомінкою. Починає скресати лід на річках і озерах. Ще через кілька днів він починає сердито тріщати. Крижини з гуркотом штовхають одна одну. Розпочинається льодохід.
Переповнені талою водою водойми виходять з берегів і тоді на прилеглих до них територіях панує повінь.
Танення снігу, скресання льоду на водоймах, льодохід, повінь – це весняні явища в житті неживої природи.
1.2. Проблемна ситуація
Слайд 33
Завдання №9
На магнітній дошці прикріплено силует безлистого дерева. В учнів на партах - квіточки. Додаток 10.
- А тепер давайте спробуємо оцінити міцність наших знань.
Слайд 34
Завдання №10.
3.1. Декламування віршів
Перші крапельки весни
Ще навколо біло-біло,
Та вже сонечко пригріло.
І з-під стріхи: капу-капу! —
Прямо цуцику на лапу.
Цуцик носа підставляє,
Цуцик хвостиком виляє:
Він радіє довгожданим
Першим крапелькам весняним.
(Г. Бойко)
Все навколо зеленіє ...
Все навколо зеленіє,
Річка ллється і шумить.
Тихо, тихо вітер віє
І з травою гомонить.
Як тут всидіти у хаті,
Коли все живе, цвіте,
Скрізь дзвенять пташки крилаті,
Сяє сонце золоте...
«Швидше, мамо, черевички!
Глянь, як весело в саду!
Ти не бійся — до кринички
Я і сам не підійду».
(О. Олесь)
Котики вербові
Сонце по діброві
Ходить, як лисичка.
Котики вербові
Жмурять жовті личка.
Вже не хочуть спати,
Хоч і трішки сонні.
Гріють лапенята
На яснім осонні.
(Анатолій Камінчук)
…………………………………………………………………………………….
3.2.Рольова гра. Телепередача «У світі цікавого»
(Діти, які виявили бажання при підготовці до уроку спробувати себе у ролі телеведучих, озвучують слайди презентації).
Слайд 35
Слайд 36
Слайд 37
Слайд 38
Слайд 39
Слайд 40
Слайд 41
- Якщо весна барилася й не поспішала до нас приходити, то люди її починали закликати.
3.3. Виконання веснянок.
Благослови, мати, весну закликати!
Весну закликати, зиму проводжати!
Зимочка — в візочку,
Літечко — в човночку.
Ой весна, весна, днем красна,
Що ти нам, веснонька, принесла?
Принесла я вам літечко,
Щоб родилось житечко,
Ще й озима пшениця
І усяка пашниця.
Пісенька-весняночка
Лугом поміж квітами я іду,
Пісеньку-весняночку я веду.
Склала я цю пісеньку голосну
Про гаряче сонечко, про весну.
Батьківщино сонячна, рідний край!
Тут топчу я стежечку з краю в край
І тягнусь, мов квіточка, в висоту.
Лугом поміж квітами я іду,
Пісеньку-весняночку я веду.
І лунає пісенька скрізь моя:
Батьківщину сонячну славлю я!
(Лідія Компанієць)
……………………………………………………..
Учитель. Щось Зима вже довго не озивається…Мабуть заслухалась, а може уже пішла від нас?
Слайд 42
Слайд 42 (2-ий раз)
Весна. Діти, я дуже вдячна вам за визволення з полону Зими. І за давнім звичаєм, дарую вам і нашим гостям жайворонків.
Учитель «знаходить» на підвіконні кошик із випічкою у формі пташечок і роздає їх усім присутнім в класі.
Слайд 43
Весна. До нових зустрічей!
Презентація, додатки та фото з уроку доступні за посиланням:
https://drive.google.com/open?id=17hk7Na6mj_Ygnf5hR9mtDoRUD3fFBcAh
Підготувала: Шишка Юлія Іванівна, учитель початкових класів опорного навчального закладу «Апостолівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 Апостолівської міської ради Апостолівського району Дніпропетровської області»