План-конспект уроку є переможцем Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Хімія»)
УРОК №32
Тема програми: Оксигеновмісні органічні сполуки.
Тема уроку: Вуглеводи. Класифікація вуглеводів. Навчальний проект «Вуглеводи в харчових продуктах: виявлення і біологічне значення».
Мета уроку:
Знаннєвий компонент: розширити знання про вуглеводи, ознайомити із їх класифікацією; навести приклади вуглеводів і їхніх тривіальних назв, показати поширення вуглеводів у природі і харчових продуктах;
Діяльнісний компонент: формувати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між складом, будовою, властивостями і застосуванням вуглеводів; класифікувати вуглеводи за здатністю до гідролізу, критично ставитись до повідомлень хімічного характеру в медійному просторі, розвивати хімічну мову, екологічне мислення.
Ціннісний компонент: сприяти усвідомленню взаємозв’язку складу, будови, властивостей і застосування вуглеводів, висловлюванню суджень щодо впливу продуктів харчування на здоров’я людини; спонукати до розв’язання проблеми власного раціонального харчування на основі знань про вуглеводи; розуміння біологічного значення вуглеводів для харчування людини; формувати уміння приймати обґрунтоване рішення щодо їхнього безпечного використання, дотримуватися здорового способу життя.
Тип уроку: комбінований урок.
Форма проведення: урок-подорож.
Методи та методичні прийоми: прийоми «Девіз творчих і винахідливих», «Хвилинка для ґаджетів», «Рюкзак знань», «Знайомство», «Мозковий штурм», «Синтез рівняння», «Пригадай!», «Приклад хіміка-знавця», «Пояснити твердження», «Як і де?», «Античними мовами», «Невідоме про відоме», «Медіасторінками», «Так чи ні» та «Мікрофон», метод «Прес», візуальна перевірка домашнього завдання, евристична бесіда за запитаннями, розповідь викладача, повідомлення учня, складання схеми, заповнення таблиці, пояснення викладача.
Засоби навчання: презентація викладача, ґаджети, медійні і друковані джерела інформації, роздатковий матеріал (додатки №№1-9), учнівська презентація «Вуглеводи в харчових продуктах: виявлення і біологічне значення», підручники.
Ключові компетентності:
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:
«Жири горять у вогні вуглеводів…»
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання викладача, перевірка присутніх та готовності учнів до уроку, створення робочої атмосфери.
Прийом «Девіз творчих і винахідливих» (позитивне налаштування)
Ну що ж, починаємо урок, а на уроці ми…
Уважні!
Розумні!
Організовані!
Кмітливі!
Викладач. Доброго дня! Учні, сьогодні у нас незвичайний урок, а урок-подорож. Подорожувати ми з вами будемо країною «Вуглеводи». Ваші відповіді на уроці будуть оцінюватися цукерками. Чому саме ними, ви зможете сказати пізніше. Правильна, повна відповідь – 3 бали (шоколадна цукерка), неповна відповідь – 2 бали (льодяники), коротка відповідь, неточна відповідь – 1 бал (еклерчик). Бали заносите в оцінювальний лист, який знаходиться у кожного на робочому місці (додаток 2).
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Візуальна перевірка домашнього завдання
Прийом «Хвилинка для ґаджетів»
Вправа «Незакінчене речення» на тему «Жири» | Вправа «Знайти пару» на тему «Жирні кислоти» |
Вправа «Пазл» на тему «Класифікація жирів» |
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Евристична бесіда за запитаннями:
(Очікувана відповідь учнів: цукор, солодощі, солодка вода, картопля, макарони тощо).
(Очікувана відповідь учнів: плоди і фрукти є солодкими тому, що у своєму складі мають глюкозу та фруктозу, які є солодкими на смак).
Викладач. Оскільки до складу цукерок також входять солодкі на смак вуглеводи, тому саме з їх допомогою буду оцінювати ваші відповіді на уроці. З курсу біології ви знаєте, що у природі під дією сонячного світла у рослинах утворюються деякі органічні речовини, у тому числі і вуглеводи. Оскільки більше 80% сухої маси рослин та близько 20% організму тварин і людини складають вуглеводи, то можна зробити висновок, що вуглеводи відіграють важливу роль у житті рослин, тварин і людини. Тому сьогодні на уроці ми будемо розглядати даний клас органічних речовин.
Повідомлення теми, мети та плану уроку
Тема уроку: Вуглеводи. Класифікація вуглеводів.
Завдання уроку: повторити поняття «вуглеводи», ознайомитись із класифікацією вуглеводів та їх поширенням у природі, значенням вуглеводів у процесах життєдіяльності людини та інших живих організмів, коротко розглянути застосування вуглеводів.
План уроку:
ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Прийом «Рюкзак знань»
Викладач. Урок ми проведемо у формі мандрівки. Підкажіть мені, а з чого зазвичай повинна починатися будь-яка подорож? Я вважаю, що подорож потрібно розпочати зі збору рюкзака – зібрати до нього необхідні речі. А в нашому випадку – це ваші знання. Від того, як ми його наповнимо, залежать успіх та результативність засвоєння знань на уроці.
Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати тему «Оксигеновмісні органічні сполуки» на прикладі вуглеводів та їх класифікації. Але перш ніж розпочати вивчення нового матеріалу, давайте пригадаємо.
Запитання:
(Очікувана відповідь учнів. Білки, ліпіди, вуглеводи, вітаміни, мінеральні солі, вода та ін.).
(Очікувана відповідь учнів. Білки, ліпіди, вуглеводи).
(Очікувана відповідь учнів. Білки є будівельним матеріалом для організму, здійснюють обробку та перетворення інформації, беруть участь у клітинних процесах; ліпіди – джерело води в організмі, форма запасання енергії; вуглеводи – забезпечення енергією, є компонентами клітинних мембран тощо).
Викладач. Із запитаннями ви впоралися, наповнивши рюкзак хімічними знаннями
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь викладача
Викладач. Оскільки у нас урок-подорож країною «Вуглеводи», тож вирушаймо в дорогу. Кожна подорож передбачає нові зустрічі та знайомства.
Прийом «Знайомство»
Викладач. Скільки б подорож не тривала, але найкраще познайомитися з визначними місцями можна тільки під час зупинок.
І зупинка «Історична»
Повідомлення учня на тему «Історія відкриття вуглеводів».
Викладач. Молодець, добре підготувався! Цікаво, а з яких джерел взята інформація? Під час пошуку інформації в Інтернеті, чи звертав ти увагу на назву сайту, його оформлення, наявність автора статті? (Учень відповідає).
ІІ. Зупинка «Синтез»
Прийом «Мозковий штурм»
Викладач. Рушаймо далі до наступної зупинки. Вуглеводи входять до складу усіх живих організмів. На уроках природознавства, хімії і біології ви вивчали процес, який відбувається в зелених листках рослин.
Запитання: Пригадайте, як називається даний процес, за яких умов він відбувається і які речовини утворюються?
(Очікувана відповідь учнів: процес, що відбувається в зелених листках рослин, називається фотосинтез та проходить у пігменті хлоропласта – хлорофілі – під дією сонячної енергії, у результаті якого утворюються вуглеводи та вода).
Викладач. Отже, схема цього процесу в рослинах:
вуглекислий газ + вода вуглеводи + кисень
Прийом «Синтез рівняння»
Завдання: За наведеною схемою скласти хімічне рівняння реакції фотосинтезу як метод одержання вуглеводів, зокрема глюкози.
(Очікувана відповідь учнів: 6СО2 +6Н2О → С6Н12O6 +6О2).
ІІІ. Зупинка «Аналіз»
Прийом «Пригадай!»
Викладач. З курсів хімії і біології ви дізналися про походження назви цієї величезної групи органічних речовин. Якісний і кількісний склад більшості вуглеводів описує загальна формула Cn(H2O)m (n і m мають значення 5 і більше).
Завдання: Проаналізуйте загальну формулу вуглеводів та поясніть походження назви «вуглеводи».
(Очікувана відповідь учнів. Загальна назва вуглеводів походить від слів «вуглець» та вода», які описують склад цих речовин. Раніше терміном «вуглець» називали хімічний елемент періодичної системи – Карбон).
Викладач. Отже, вуглеводи – це оксигеновмісні органічні сполуки, склад яких можна виразити загальною формулою Cn(H2O)m, але відомі також вуглеводи іншого складу.
Прийом «Приклад хіміка-знавця»
Завдання: Наведіть два приклади речовин, які ви вивчили на попередніх уроках хімії, що не є вуглеводами, хоча їхня молекулярна формула відповідає загальній формулі вуглеводів.
(Очікувана відповідь учнів. Оцтова кислота С2Н4О2 (карбонові кислоти), формальдегід СН2O (альдегіди)).
Пояснення викладача
Вуглеводи поділяють на моносахариди (не здатні до гідролізу; до них належать глюкоза, фруктоза та інші сполуки), дисахариди (утворюють під час гідролізу дві молекули моносахаридів; приклад – сахароза, або звичайний цукор) та полісахариди – високомолекулярні речовини (утворюють під час гідролізу n молекул моносахаридів; приклад – крохмаль, целюлоза). Як правило, для вуглеводів використовують тривіальні назви, більшість яких закінчується на -оза.
Складання схеми
Завдання: на основі вищесказаного та користуючись підручником, скласти схему «Класифікація вуглеводів» (додаток 6), вказавши класи вуглеводів, їх здатність до гідролізу та приклади (не менше трьох прикладів).
(Очікувана відповідь учнів. Схема «Класифікація вуглеводів»)
Заповнення таблиці
Викладач. Серед моносахаридів виділяють альдози, що містять у своєму складі альдегідну групу, та кетози – мають кетонну групу. Залежно від кількості атомів Оксигену в молекулі виділяють тріоди, тетрози, пентози, гексози та ін.
Завдання: на основі складеної схеми та вже відомих даних давайте спробуємо разом заповнити таблицю «Класифікація вуглеводів» (додаток 7).
Вуглеводи |
Моносахариди |
Дисахариди |
Полісахариди |
|
Пентози | Гексози | |||
Приклади | ||||
Формула |
(Очікувана відповідь учнів. Таблиця «Класифікація вуглеводів»)
Вуглеводи |
Моносахариди |
Дисахариди |
Полісахариди |
|
Пентози | Гексози | |||
Приклади | Рибоза | Глюкоза | Сахароза | Крохмаль |
Дезоксирибоза | Фруктоза | Мальтоза | Целюлоза | |
Галактоза | Лактоза | Глікоген | ||
Формула | С5Н10О5(4) | С6Н12О6 | С12Н22О11 | (С6Н10О5)n |
IV зупинка «Значення і поширення»
Прийом «Пояснити твердження»
Викладач. Значення вуглеводів описує одне містке твердження: «Без цих речовин життя на планеті Земля не було б таким солодким».
Завдання: Поясніть значення даного твердження.
(Очікувана відповідь учнів. Інша назва вуглеводів – цукри. Із повсякденного життя відомо, що цукор, точніше сахароза, є солодкими на смак білими кристалами.)
Прийом «Як і де?»
Завдання: Пригадайте, як і де використовують вуглеводи в побуті та на виробництві?
(Очікувана відповідь учнів. Вуглеводи споживають у їжу, використовують у кулінарії та харчовій промисловості (глюкоза, сахароза, крохмаль), їх вводять внутрішньовенно, додають у таблетки та лікувальні сиропи (глюкоза, сахароза), вони є джерелом енергії для клітин організму (глюкоза, сахароза), відіграють важливу роль у збереженні і відтворенні генетичної інформації (рибоза, дезоксирибоза), є компонентом текстильної та целюлозної промисловості, виробництва метанолу і етанолу, клеїв, паперу (крохмаль, целюлоза)).
Прийом «Античними мовами»
Викладач. Від латинської мови saccharum – цукор, а fructus – плід, lactis – молоко, cellula – клітина; грецькою мовою γλυκύς означає солодкий, γέννόω – породжую, створюю, χιτών – одяг, шкіра, оболонка (додаток 8) (за матеріалами інтернет-енциклопедії Вікіпедія https://uk.wikipedia.org).
Запитання: Від чого походять назви вуглеводів?
(Очікувана відповідь учнів. Назви вуглеводів походять від тих органів рослин і тварин, продуктів харчування, в яких уперше були виявлені чи найбільше трапляються в природі, а також характеризують їх властивості).
Прийом «Невідоме про відоме»
Викладач. Вуглеводи є основним компонентом складу харчового раціону людини та більш ніж на 50 % забезпечують організм у добовій потребі калорій та енергії. Це енергетичний матеріал для будь-якої діяльності людини. Їх вживають у їжу у декілька разів більше, ніж жирів і білків. Протягом життя людина в середньому споживає близько 15 тонн вуглеводів, у тому числі більше 2,5 тонн моносахаридів, або простих цукрів. Тому, відповідно до чинної програми, учні підготували навчальний проект з даного питання.
Презентація навчального проекту №13 «Вуглеводи у харчових продуктах: виявлення і біологічне значення».
Викладач. Цікава та корисна інформація! Якими джерелами ви користувались, готуючи виступ? Чи вважаєте їх надійними?
Метод «Прес»
Викладач. «Ми те, що ми їмо», – казав давньогрецький лікар, «батько сучасної медицини» Гіппократ.
Запитання: Як ви розумієте дане твердження? Висловіть свою думку, поясніть, у чому полягає ваша точку зору. Почніть так «Я вважаю, що …» (Учні відповідають).
Викладач. На жаль, у теперішній час не кожен, особливо учні та студенти, які навчаються далеко від рідного дому, замислюється про те, які продукти входять до щоденного раціону.
Запитання: Які наслідки можуть бути через неправильне і незбалансоване харчування? Наведіть факти, будь-які дані, які аргументують і доводять вашу правоту.
(Очікувана відповідь. Найчастіше виникають проблеми зі здоров’ям: надмірна вага, захворювання шлунково-кишкового тракту тощо.)
Викладач. Більшість із нас намагається в найкоротші терміни виправити «скрутне» становище.
Запитання: Який найпростіший шлях боротьби із зайвою вагою?
(Очікувана відповідь учнів. Шляхом дуже жорстких дієт.)
Запитання: Який найпоширеніший спосіб дізнатися дієтичне меню?
(Очікувана відповідь учнів. Інтернет, газети, журнали, радіо- і телебачення тощо.)
Викладач. Отже, все це можна об’єднати одним терміном «медіа».
Викладач. У багатьох засобах масової інформації можна знайти цілу низку статей та відеороликів про білкові дієти, які насьогодні є дуже популярними. Згідно із ними, такі дієти сприяють «сушці» тіла, спалюванню жирів та нарощуванню м’язів. Їхні автори стверджують, що тільки при дотриманні такої дієти можливий ідеальний прес з кубиками. Суть білкової дієти полягає в тому, щоб їсти більше білків та зменшити або повністю відмовитись від споживання вуглеводів та жирів.
Прийом «Медіасторінками»
Викладач. У сучасному світі інформації багато і вона різна. Для того, щоб захистити себе від негативного впливу масмедіа, потрібно виокремлювати, чи дійсно потрібна інформація, не вірити інформації від одного джерела, а перевіряти її з різних джерел та аналізувати.
Запитання: Як можна аналізувати інформацію, яка нас оточує?
Викладач. Наприклад, педагоги з Ithaka College (коледж у Нью-Йорку, США) підготували базову анкету – питання, які ви повинні собі задати, читаючи ту чи іншу новину (додаток 9).
Завдання: Проаналізуйте твердження різних джерел інформації про значення білків, жирів та вуглеводів як компонентів їжі, про білкові дієти, та дайте відповідь на запитання поданої анкети. Чи спробували б ви після цього дані дієти у своєму житті?
Порада від викладача.
VІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
Прийом «Так чи ні»
Завдання: За допомогою сигнальних карток зеленого кольору (символізують відповідь «Так») та червоного кольору (символізують відповідь «Ні») дати відповідь на запропоновані твердження (підняти картку відповідного кольору).
VІІ.ПІДСУМОК УРОКУ
Прийом «Мікрофон»
VІIІ. ВИСТАВЛЕННЯ ОЦІНОК ТА ЇХ ОБҐРУНТУВАННЯ
IX. ІНСТРУКТАЖ З ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Початковий рівень: опрацювати конспект та підручник Хімія (рівень стандарту): підруч. для 10-го кл. закл. заг. серед. освіти / Г. А. Лашевська, А. А Лашевська, С. Р. Ющенко. – К. : Генеза, 2018, §23 с. 105-106.
Середній рівень: дати відповідь на запитання §23, №№ 1-5 (с. 109).
Достатній рівень: скласти рівняння реакції утворення глюкози.
Високий рівень: використовуючи газети, журнали, інтернет-ресурси чи інші медіа джерела, підготувати повідомлення (презентацію) на тему «Вуглеводи – продукти харчування. Корисність і шкідливість вуглеводів».
Додаток 3
Вправи для перевірки домашнього завдання
Вправа «Незакінчене речення» на тему «Жири»
Завдання: вставити слова у пропуски.
Посилання: https://learningapps.org/display?v=pxjnmebrj19
QR-код: зіскануйте цей код мобільним пристроєм і перейдіть до вправи на LearningApps.org.
Відповідь. -1- естери; -2- гліцерину; -3- вищих; -4- етерифікації; -5- насичених; -6- нена-сичених; -7- риб’ячого; -8- кокосового; -9- пальмового; -10- воді; -11- бензині; -12- мило.
Вправа «Знайти пару» на тему «Жирні кислоти»
Завдання: знайти пару між формулою жирної кислоти та її назвою
Посилання: https://learningapps.org/display?v=pjj900w8n19
QR-код: зіскануйте цей код мобільним пристроєм і перейдіть до вправи на LearningApps.org.
Відповідь. С17Н35СООН – стеаринова кислота; С15Н31СООН – пальмітинова кислота; С3Н7СООН – масляна кислота; С17Н33СООН – олеїнова кислота; С17Н31СООН – лінолева кислота; С17Н29СООН – ліноленова кислота.
Вправа «Пазл» на тему «Класифікація жирів»
Завдання: за зображеннями прикладів жирів класифікувати їх за походженням на рослинні та тваринні.
Посилання: https://learningapps.org/display?v=phbfv764c19
QR-код: зіскануйте цей код моюільним пристроєм і перейдіть до вправи на LearningApps.org.
Відповідь.
Додаток 4
«Рюкзак знань»
Додаток 5
Зразки вуглеводів
Додаток 6
Схема «Класифікація вуглеводів»
Додаток 7
Завдання: заповнити таблицю.
Таблиця «Класифікація вуглеводів»
Вуглеводи | Моносахариди | Дисахариди | Полісахариди | |
Пентози | Гексози | |||
Приклади | ||||
Формула |
Відповідь.
Вуглеводи | Моносахариди | Дисахариди | Полісахариди | |
Пентози | Гексози | |||
Приклади | Рибоза | Глюкоза | Сахароза | Крохмаль |
Дезоксирибоза | Фруктоза | Мальтоза | Целюлоза | |
Галактоза | Лактоза | Глікоген | ||
Формула | С5Н10О5(4) | С6Н12О6 | С12Н22О11 | (С6Н10О5)n |
Додаток 8
Походження назв вуглеводів
Назва вуглеводу | Походження назви | ||
Мова | Назва | Переклад | |
Сахароза | лат. | saccharum | цукор |
Фруктоза | лат. | fructus | плід |
Лактоза | лат. | lactis | молоко |
Целюлоза | лат. | cellula | клітина |
Глюкоза | грец. | γλυκύς | солодкий |
Глікоген | грец. | γλυκύς і γέννόω | солодкий і породжую, створюю |
Хітин | грец. | χιτών | одяг, шкіра, оболонка |
Додаток 9
Група 1. «Жіночий Інтернет журнал «Ліза»
Завдання: Проаналізуйте інформацію із журналу про значення білків, жирів та вуглеводів як компонентів їжі, про білкові дієти, та дайте відповідь на запитання поданої анкети. Чи спробували б ви після цього дані дієти у своєму житті?
«Білкова дієта для спалювання жиру допоможе тобі зробити фігуру підтягнутою. Вона прибирає жир у важкодоступних місцях: на животі, стегнах та сідницях. За місяць на ній можна скинути 6-9 кг, які вже ніколи не повернуться! Білки – будівельний матеріал для гормонів та ферментів, що беруть участь в обміні речовин. А це означає, що розщеплення жирів буде йти з максимальною швидкістю»
Жіночий Інтернет журнал «Ліза»; посилання https://liza.ua/materialyi-na-ukrainskom-yazyike/bilkova-diyeta-dlya-spalyuvannya-zhiru-minus-10-kg-ta-pidtyanutiy-zhivit/
Анкета педагогів з Ithaka College (коледж у Нью-Йорку, США):
Висновок
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
Група 2. «Інтернет портал про здоров’я «UkrHealth»
Завдання: Проаналізуйте інформацію з Інтернет-порталу про значення білків, жирів та вуглеводів як компонентів їжі, про білкові дієти, та дайте відповідь на запитання поданої анкети. Чи спробували б ви після цього дані дієти у своєму житті?
«Основний компонент білкової дієти, як неважко здогадатися з назви, – продукти з великим вмістом білка. При білковій дієті дозволяється вживання деяких овочів і фруктів, але дієтичне меню практично не містить вуглеводів і жирів. Без припливу вуглеводів ззовні організм починає користуватися власними їх запасами. Коли запаси вуглеводів закінчуються, з білків і жирів починає синтезуватися глюкоза. Білки для виробництва глюкози надходять з їжею, а жири організм витрачає з власних запасів. Починається процес схуднення»
Інтернет портал про здоров’я «UkrHealth»; посилання https://ukrhealth.net/bilkova-diyeta/
Анкета педагогів з Ithaka College (коледж у Нью-Йорку, США):
Висновок
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
Група 3. «Інтернет портал «Сьогодні Lifestyle»»
Завдання: Проаналізуйте інформацію з Інтернет-порталу про значення білків, жирів та вуглеводів як компонентів їжі, про білкові дієти, та дайте відповідь на запитання поданої анкети. Чи спробували б ви після цього дані дієти у своєму житті?
«… вуглеводи – це основне джерело енергії … Вони насичують наш організм, дозволяють надовго прибрати відчуття голоду і дарують великий заряд енергії. Негативною ж славою в питанні зайвих кілограмів обзавелися швидкі вуглеводи. Їх так назвали, тому що вони фактично миттєво переробляють глюкозу. Так, вони дарують швидкий приплив сил і енергії, проте ненадовго»
Інтернет портал «Сьогодні Lifestyle»; посилання https://ukr.segodnya.ua/lifestyle/food_wellness/dietologi-rasskazali-pochemu-nelzya-otkazyvatsya-ot-uglevodov-653703.html
Анкета педагогів з Ithaka College (коледж у Нью-Йорку, США):
Висновок
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
Розробила: Іщенко Ольга Василівна, викладач хімії і біології у Регіональному центрі професійної освіти ім. О. С. Єгорова м. Кропивницький Кіровоградська область