План-конспект уроку є дипломантом ІІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Хімія»)
Тема. Солі, їх склад і назва, фізичні властивості, поширення в природі та практичне застосування.
Мета. Ознайомити учнів зі складом солей, їх назвами; вивчити алгоритм складання назв солей; з’ясувати, яке значення мають солі в житті людини; вивчити фізичні властивості солей, поширення в природі та практичне застосування. Розвивати вміння орієнтуватися в медійному просторі та інформаційних потоках, вміння формувати у вербальну інформацію візуальну і навпаки, сприймати інформацію з різних джерел, логічне мислення, пам’ять, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; творчі здібності, критичне мислення. Виховувати колективізм, відповідальність, спостережливість, допитливість.
Очікувані результати:
Учень (учениця):
називає: середні солі за сучасною науковою українською номенклатурою;
наводить приклади середніх солей;
описує поширеність представників основних класів неорганічних сполук у природі;
складає хімічні формули cередніх солей;
використовує сучасну українську номенклатуру основних класів неорганічних сполук;
обґрунтовує залежність між складом, властивостями та застосуванням неорганічних речовин;
висловлює судження вплив речовин на навколишнє середовище і здоров’я людини, вплив діяльності людини на стан довкілля й охорону від забруднень.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: Таблиці, проектор, комп’ютер, роздатковий матеріал, мобільний телефон.
Хід уроку
І. Організаційний етап
- Вправа : “Психологічна настанова” – “До успіху”
Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі, як епіграф уроку:
ЕПІГРАФ:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Актуалізація почуттєвого досвіду й опорних знань учнів.
- Бліц-опитування: (прийом «Світлофор»)
- Які класи складних неорганічних сполук ви знаєте?
- Що таке Оксиди?
- За кількістю атомів Гідрогену кислоти бувають
- Оксиди поділяються на…
- Розчинні у воді основи називаються…
- Що таке кислоти?
- Самостійна робота в картках
Завдання: скласти формули за назвами речовин:
- Барій оксид – ;
- Сульфатна кислота –
- Фосфор (V) оксид – ;
- Магній гідроксид –
- «Мереживо»
Завдання: намалювати «хімічне» мереживо з використанням умовних позначок.
Формули речовин: H2S, CaO, HBr, NaOH, HNO3, Cu(OH)2, HF, Fe2O3, H3PO4, Fe(OH)3, H2SiO3, KOH, H2CO3, SO3, HI.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Загадка «Що знаходить в коробці?»
У ній знаходиться надзвичайна речовина. Колись її вважали милістю богів, символом миру у східних країнах. Та не така вона вже і мирна! Через неї навіть море може стати мертвим. Обійтися без неї неможливо. Металургія, кераміка, шкіряне взуття, с/г, медицина… (Сіль)
- Перегляд ролику «Це наше і це твоє. Сіль»
- з youtube каналу (посилання https://www.youtube.com/watch?v=8YXdnNU5Llc)
- Питання:
- Про яку сіль йдеться в даному відео? (кухонна сіль).
- А чи тільки одна сіль зустрічається на нашій планеті? (Ні)
Сьогодні на уроці ми з вами дізнаємося про склад солей, фізичні властивості, поширення їх в природі, практичне застосування.
ІV . Повідомлення теми, мети уроку
- Вправа «Зашумлена тема»
Солі,їх склад і назва, фізичні властивості, поширення в природі та практичне застосування.
(запис теми в зошит)
- Колективне формування мети та завдань уроку.
V. Сприйняття й первинне усвідомлення учнями нового матеріалу.
План уроку
(запис на дошці)
1. Поняття «солі», їх приклади;
2. Алгоритм складання формули солі;
3. Склад та назви солей;
4. Види солей;
5. Фізичні властивості солей;
6. Поширення і застосування солей в природі та житті людини.
- Індивідуальна робота з підручником та карткою №1
Завдання: скласти поняття «солі» на картці, використовуючи підручник ст. 136 (П. П. Попель, Л. С. Крикля)
Картка №1
Солі – це ___________ , до складу яких входять катіони ______________елементів та аніони кислотних ______________.
- демонстрація відео «Солі. Зразки солей»
(посилання https://www.youtube.com/watch?v=zly98HH5Vfo)
- Пояснення вчителя:
Складаючи формулу солі, треба на першому місці ставити хім. символ металу, а потім – кислотний залишок (підручник парагр. 26, ст. 137).
- Самостійна робота з контролем на дошці.
Завдання: скласти формули солей
- Колективна робота з таблицею, обговорення (виведена на екран)
- Повідомлення вчителя «Види солей», (запис класифікації в зошит)
Середні – якщо є надлишок лугу.
Кислі – якщо є надлишок кислоти.
Основні – якщо є повне заміщення гідроксильних груп на кислотні залишки.
- Робота в парах.
- Випереджаюче завдання: повідомлення учня «Фізичні властивості солей», з мультимедійною презентацією.
- Колективна робота з віршем «Взаємодія солей з водою», виведеним на екран
Завдання: добрати риму
Кристалиночки тверді,
Світлі, аж іскряться,
Народились у _________,
А води бояться.
Добули їх із ____________
Білосніжної, твердої,
Знову ж кинули туди –
Вмить зробилися ________.
(воді, води, водою)
- Індивідуальна самостійна робота, перегляд відео «Поширення солей в природі»
https://www.youtube.com/watch?v=29P88BaNM20,
Maxym Simpson, опубліковано 22 груд. 2015 р.
Завдання: переглядаючи відео, занотувати основну інформацію у зошит для виступу перед однокласниками.
VІ. Узагальнення й систематизація знань
(Запис радіогазети «Цікавий урок хімії» на диктофон телефону.)
Запис 1: Сьогодні ми, учні 8 класу вивчали Солі, їх склад і назва, фізичні властивості, поширення в природі та практичне застосування, дізналися, що солі – це …)
- Вправа «Ланцюжок».
Завдання: визначення поняття «Солі»
(Хто найкраще проговорить визначення терміну, того учня записуємо на диктофон – запис 2).
Запис 3: щоб скласти формулу солі треба спочатку поставити метал та додати кислотний залишок.
- Самостійна робота з картками №2, контролем біля дошки.
Завдання: скласти формули солей
Картка №2
Na, Ca, K, Mg. Cl, SO3, PO4, SO4. |
Запис 4: правильні формули солей.
Запис 5: класифікація солей.
- Вправа «Блискавка» по ланцюжку
Завдання: на екран проектуються формули солей, учні швидко називають вид солі.
- Вправа «Редактор»
Завдання: виправити помилки в тексті (включаючи орфографічні)
ТЕКС: Солі мають немолекулярну будову, тому всі солі, за звичайних умов, рідкі кристалічні речовини з низькими температурами плавлення. Солі можуть мати різний колір. Багато з них добре розчині у воді, але багато і таких, що у воді практично не розчиняються. Щоб дізнатися про розчинність тієї чи іншої солі у воді, можна скористатися таблицею розчинності.
- Гра «Хто перший»
- Назвіть сіль, що складається з алюмінію та кислотного залишку сульфатної кислоти.
- У воді родиться і води боїться.
- Солі якої кислоти всі розчиняються у воді?
- Тривіальна назва натрій хлориду.
- Солі карбонатної кислоти — це…
- Що за чиж на чорнім полі креслить носом білий слід?
- Водний розчин цієї солі має красиве рожево фіолетове забарвлення та допомагає в багатьох випадках — у разі ангін і стоматитів, харчових отруєнь, для обробки виразок та опіків. Назвіть цю сіль.
- Хліб із… не свариться.
- Чоловік без друга — що їжа без…
- Самостійна робота: розв’язання задачі.
Задача. Науковці підрахували, що за добу людина споживає 12–15 г солі. Виходячи з цих відомостей, обчисліть, скільки солі ви з’їли за все своє життя.
VIІ.Підведення підсумків уроку
- Рефлексія – методика «Рофт» (СМС товаришу)
-Про що ми вчили на сьогоднішньому уроці?
-Чи досягли ми очікуваних результатів?
-Що сподобалось на уроці?
– Що не сподобалося?
VIIІ. Повідомлення домашнього завдання
- Вивчити параграф № 26 ст. 136-140
- Виконати №198, 204
- Додаткове завдання:
- Учню (учениці), який займався записом радіогазети дописати рубрики «фізичні властивості солей»- запис 6, «поширення солей та їх використання» – запис 7, змонтувати запис, організувати прослуховування радіо в школі.
- Пошукова робота: за допомогою інтернет-ресурсів підготувати творчу роботу «Українські прислів’я та народна мудрість про сіль »
- Скласти рекламу солі.
Підготувала: Блажко Оксана Миколаївна, учитель Майської філії І-ІІ ступенів КОЗО «Кислянська ЗШ І-ІІІ ст.», с. Майське, Синельниківський район, Дніпропетровська область