План-конспект уроку є дипломантом ІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. (Географія)
7 клас
Урок з географії №31
Дата:
Мета: сприяти формуванню понять про фізико-географічне положення взагалі і Австралії, зокрема. Закріпити уміння учнів визначати географічні координати крайніх точок материка та його протяжність вздовж меридіанів та паралелей. Закріпити вміння робити висновки про особливості природи материка, що залежать від його ФГП, розвивати вміння орієнтуватися по карті; виховувати пізнавальну активність, інтерес до вивчення теми, ініціативність.
Обладнання: Комп′ютер, сенсорна панель, електронна фізична карта світу. Глобус. Фізична карта Австралії. Зошити для практичних робіт. Атлас, окуляри віртуальної реальності..
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Очікувані результати: учні зможуть орієнтуватися на карті світу та назвати характерні ознаки географічного положення Австралії, вдосконалити свої знання ознайомившись із дослідниками Австралії; орієнтуватися на тектонічні карті Австралії, чітко вказувати на основні форми рельєфу материка; вказувати на якісні та кількісні особливості порівняльної характеристика Австралії, порівняно з іншими материками.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
(Привітання з класом, перевірка присутніх, настрій класу на сприймання нового матеріалу)
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Прийом «Кросворд + Ребус» (Слайд 3)
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Прийом «Дивуй!» (Слайд 4)
Сьогодні, діти, ми з Вами вирушимо в чарівну подорож до цікавого, невідомого материка - Terra Incognita. Наша подорож буде тривати від материка Південної Америки, який ми уже познайомилися на попередніх уроках, до цікавих, ще не звіданих земель. Понесе нас течія Західних Вітрів, до прохолодних вод Атлантичного океану, потеплішає тільки біля берегів Африки, це буде нашою проміжною точкою у маршруті, де ми зможемо відпочити, і далі продовжити свою дивовижну подорож. Далі нашу подорож буде гріти Індійський океан, з найкращими у світі краєвидам.
Вже ми не далеко, от і невідома земля.
Нас зустрічають тварини які мешкають на материку, але нам спочатку потрібно з′ясувати та відгадати їх. Тварини закодовані у ребусах, давайте спробуємо.
Прийом «Пазли» (Слайд 5)
(До дошки викликаються діти, які найбільше слів відгадали у кросворді, їхня задача скласти пазл на сенсорній дошці) (Картинка пазлу-КЕНГУРУ)
http://three.flash-gear.com/npuz/puz.php?c=v&id=4180756&k=30894282
* Дане посилання потрібно скопіювати і вставити у пошукову строку Google
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з мультимедійною презентацією, фізичною картою Австралії, планом географічного положення материка, позначення у практичних зошитах номенклатури.
Північна — мис Йорк (11° пд. ш.; 142° сх. д.)
південна — мис Південно-Східний (39° пд. ш.; 146° сх. д.),
західна — мис Стип-Пойнт (26° пд. ш. 113° сх. д.),
східна — мис Байрон (29° пд. ш.; 154° сх. д.)
Австралія займає відокремлене положення відносно інших материків та частин світу. Порівняно близько до Австралії розташовані острови Південно-Східної Азії.
Історія відкриття Австралії.
Коли і як було відкрито цей дивовижний материк? У 1606 р. Австралію відкрив голландець Віллєм Янсзон, який назвав її Новою Голландією. Сучасна назва материка, яку йому дав супутник уславленого Джеймса Кука натураліст Форстер, закріпилася у XIX ст. У 1642-1643 рр. голландець Абель Тасман знайшов на південь від материка землю, яка пізніше була названа на його честь,- це острів Тасманія. Східних берегів материка у 1770 р. досяг Джеймс Кук, експедиція якого пливла з боку Нової Зеландії.
Практична робота (робота у практичних зошитах). Позначити на контурній карті назви крайніх точок Австралії, океани, які омивають материк, елементи берегової лінії: великі острови, півострови, моря, затоки, протоки; форми рельєфу.
Висновок 1. Австралія - найменший материк на Землі, віддалений від усіх інших континентів, повністю розташований у Південній півкулі, значна частина материка лежить у тропічних широтах.
Тектонічна будова та рельєф (слайд 16-18)
Робота з фізичною та тектонічною картами
Прийом «Слухай уважно»
В основі значної частини Австралії лежить давня Австралійська платформа. На сході до давньої платформи приєдналася область герцинської складчастості. Платформі відповідають рівнини: Західно-Австралійське плоскогір’я на заході і Центральна низовина на сході і південному сході. Області складчастості відповідають Східно-Австралійські гори, які в Австралії називають Великий Вододільний хребет. На південному сході гори досягають найбільшої висоти і називаються Австралійськими Альпами (середня висота близько 2000 м, найвища точка — гора Костюшко, 2228 м). В Австралії немає активних сейсмічних зон та активних вулканів, у зв’язку з чим її називають найспокійнішим у геологічному відношенні материком. Австралія — найнижчий материк нашої планети. Середня висота материка — близько 300 м.
Висновок 2. В основі материка лежить давня платформа, на схід від якої простягнулися області герцинської складчастості. Геологічною будовою обумовлено переважання рівнинного рельєфу.
Прийом «Активно подорожуй світом 3-D»
В основі прийому полягає віртуальна подорож материком.
Найактивніші діти на уроці отримують можливість побачити світ Австралії на 360 градусів. Усі інші діти бачать подорож на екрані та телевізорі, окуляри синхронізовані з комп’ютером, томі кожний рух онлайн екскурсовода бачать однаково, як і учні з окулярами так і усі присутні на уроці.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Прийом «Чи пам′ятаєш ти?» (слайд 19)
Учні показують об’єкти на настінній контурній карті Австралії біля дошки.
1. Крайні точки материка.
2. Шлях першого мореплавця який відкрив Австралію.
3. Основні родовища корисних копалин материка.
4. Показати всі водні структури, які омивають материк.
5. Найвища гора на материка.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ
Прийом «Цікавинка»
5 учнів отримують qr-коди, де при зчитувані телефоном з’являються цікаві факти про Австралію. Учні зачитують їх.
1. Найбільше у світі пасовище.
У Південній Австралії знаходиться найбільше в світі пасовище. Воно називається Анна Крик і площа займає 34 квадратних кілометри. Вражаюче, але площа пасовища здатна покрити всю території Бельгії. Така територія здатна випасати приблизно 16000 голів великої рогатої худоби. Однак, в даний час ця кількість скоротилася всього до 2 тисяч голів у зв’язку з посухою.
2. Найбільший риф на землі.
Найбільшим на землі кораловим рифом вважається великою Бар’єрний риф. Він же саме велике органічне формування на Землі, так як його довжина досягає 2000 кілометрів. Цей риф знаходиться біля берегів Квінсленда, в Кораловому морі.
3. У Австралійських Альпах випадає більше снігу , ніж у Швейцарських .
З півночі на південь, через Квінсленд, Південний Уельс і Вікторію, на 3500 кілометрів розтягнувся великий вододільний хребет. Австралійські Альпи є його частиною. Взимку тут випадає дуже багато снігу, і ця кількість перевищує навіть кількість опадів, які випадають в Швейцарських Альпах.
4. В Австралії існує служба під назвою «Літаючий доктор».
Ця служба призначена для того, щоб надавати невідкладну допомогу жителям, які проживають у віддалених регіонах. «Літаючий доктор» – організація некомерційна, часто рятує життя людям, які не мають можливості дістатися до лікарні.
5. Австралії є домом для 100 мільйонів овець.
120 мільйонів цих тварин налічувалося в Австралії в 2000 році. Однак посуха і падаючий попит на шерсть знизив їх кількість до 100 мільйонів. Дивно, що овець в цій стані в 5 разів більше, ніж жителів. А проживає не території Австралії всього 20 мільйонів громадян.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготував: Пічкур Богдан Анатолійович, вчитель географії, Козятинський ЗНВК І-ІІІ ступенів «Школа-інтернат-гімназія» ім. В. М. Підгорбунського, с. Сигнал, Козятинський район, Вінницька область