План-конспект уроку є дипломантом І ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. (Географія)
КОНСПЕКТ БІНАРНОГО УРОКУ З ГЕОГРАФІЇ КУРСУ «РЕГІОНИ ТА КРАЇНИ» ТА ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ у 10 класі.
Тема: «Використання знань і умінь при підготовці презентацій по географії на тему “Особливості економічного розвитку країн Європи і Азії”».
Комплексний, бінарний урок.
Компетенції уроку:
Уміння критично мислити, висловлювати власну думку на державній мові та мові переважного викладання в школі, аналізувати.
Мета уроку:
Освітні: Узагальнити і систематизувати знання з тем: “Особливості економічного розвитку країн Європи і Азії” застосувавши знання і уміння по підготовці презентаційного матеріалу отриманих на уроках інформаційних технологій.
Задачи навчального процесу:
Розвиваючі: Розвивати вміння аналізувати та порівнювати, виділяти головне, установлювати причинно-наслідкові зв’язки та на практиці використовувати географічні дані і вміння створювати презентації, робити висновки, розвивати критичне мислення.
Виховні: виховувати всесторонньорозвиненого учня та формувати його екологічну та інформаційну культуру.
Задачи перед учнями:
- Дати господарську оцінку природних ресурсів макрорегіонів Європи і Азії.
- Охарактеризувати рівень розвитку країн Європи і Азії з точки зору трисекторальної моделі економіки.
- Закріпити уміння знаходити і виділяти головне в інформаційних просторах інтернетресурсів з метою підготовки презентації.
- Продемонструвати отримані на уроках уміння і навички захисту презентаційних робіт.
Тип уроку:
Комбінований, бінарний урок. Урок дослідження та узагальнення матеріалу з елементами практикуму (з комп’ютерною підтримкою).
Підготовчі етапи та етапи уроку:
Організація частково – пошукової діяльності.
Індивідуальна робота.
Проведення самостійної роботи за попереднім завданням.
Гра «Впізнай яка це країна». Рефлексія.
Захист презентацій займає два урока.
Хід уроку:
І Організаційний момент.
Вчитель географії:
- Добрий день. Протягом кількох уроків ми з вами вивчали особливості господарського розвитку країн Європи та Азії. За попереднім завданням ви, на уроках інформаційних технологій, готували презентації за планом. Сьогодні ми з вами проведемо захист цих робіт.
Кожен з вас підготував презентацію за попереднім вибором країни із запропонованих. Оцінювати презентації ми пропонуємо всім, використовуючи таблицю, яка знаходиться на ваших столах. Критерії оцінювання введені в таблицю.
Кожному промовцеві треба поставити оцінку, сумуючи яку, буде отриманий загальний бал окремо з географії і окремо з інформаційних технологій.
Перш, ніж ми почнемо, я надаю слово (одному з учнів) для загальної, короткої характеристики цих частин світу.
(Учень/учениця розповідають у дошки за попереднім індивідуальним завданням. Відповідь учнів.)
- Европа – дуже давнє слово. Прослідкувати його виникнення важко. Назва могла виникнути від семітського «ереб» або «іріб», що означає «захід».
Ще одна версія в Давній Греції слово «Еребос» означає темнота, підземне царство мертвих.
Європа – частина світу, західна частина материка Євразія. - Азія – в перекладі з арабського «асу» – схід, частина світу, яка входить до складу материка Євразія. Займає найбільшу частину Євразії. Ще 500 років тому Азія приваблювала європейців. Саме з Азії привозили дорогоцінне каміння, тропічні фрукти, спеції (перець, корицю). Європейці довго мріяли про азіатські багатства.
- Відомо, умовну межу між Європою й Азією сьогодні проводять по східному схилу Уральських гір. У різні роки там були встановлені своєрідні «прикордонні» знаки — стовпи-обеліски. Найстаріший і найкрасивіший з них споруджений у 1868 році. Уральські майстри відлили обеліск із чавуну у вигляді каплиці заввишки 4 метри. Розташований він за 5 кілометрів від села Кедрівка Свердловської області. На її східній стіні напис: «Азія», на західній — «Європа»
(карти на інтеактивній дошці)
ІІ Актуалізація опорних знань учнів.
Учні попередньо, за два тижні, отримали завдання про підготовку презентацій по країнах Європи і Азії, що вивчаються за програмою. Їм було дано план для опису країн.
Вчитель географії:
– Діти давайте згадаємо, про те що Алан Фішер в 1935 року у своїй роботі сформував поняття “Три сектори економіки”. Які це сектори економіки?
(Відповідь дітей передбачає буди такою:
Первинний сектор економіки – здобич сировини, сільське господарство, гірничодобувна, рибна і лісова промисловість.
Вторинний сектор економіки – промислове виробництво і будівництво.
Третинний сектор економіки – сфера послуг, освіта і туризм.)
Вчитель географії:
– Добре. У основу ваших презентацій лягло саме це поняття, три сектори економіки. Але ви спиралися на план опису економічного розвитку країн Європи та Азії. Назвіть його.
(Відповідь дітей передбачає буди такою:
- ЕГП країни.
- Політичний устрій. Населення.
- Природні ресурси.
- Первинний сектор економіки.
- Вторинний сектор економіки.
- Третинний сектор економіки.
- Цікаві факти про країну.)
Вчитель інформаційних технологій:
– Діти ви всі вже знайомі з правилами підготовки та захисту презентацій. Перерахуйте, будь ласка, ще раз ці вимоги.
(Відповідь дітей передбачає буди такою:
- Основні слайди презентації:
- Титульний аркуш;
- Зміст з кнопками навігації;
- План презентації:
- Список джерел.
- Розміщення зображень (фотографій), їх оптимізація.
- Вплив кольору.
- Колір фону. Єдність стилю.
- Анімаційні ефекти.
- Об’єм інформації і розташування інформації на сторінці.
- Розгалужена навігація і клікабельні посилання).
Вчитель інформаційних технологій:
– Добре. Зараз ми почнемо захист проектів.
На ваших столах лежать таблиці “Критерії оцінювання”. Ви повинні проставити в них оцінки промовцеві за запропонованими критеріями. Технічні критерії та критерії дослідження за якими ви готували презентації вказані у таблицях.
Вчитель географії:
- Звертаю вашу увагу, що до процесу захисту проектів. Ви маєте ставити різні запитання промовцеві в рамках критеріїв оцінювання проекта. Питання можуть бути як по технічних аспектах самих презентацій так і на географічну тематику.
ІІІ Захист презентацій.
У процесі захисту проектів учні ставлять промовцеві питання, які у них виникають під час перегляду. Питання можуть бути як по технічних аспектах самих презентацій так і на географічну тематику. Свої оцінки промовцеві учні виставляють у таблицю.
IV Рефлексія.
Гра «Впізнай яка це країна». (Презентація вчителів).
V Підсумок уроку.
У кінці другого уроку підводимо підсумки по заповненню таблиці “Критерії оцінювання”. Обговорюємо, ділимося враженнями.
Вчителі переводять зароблені учнями бали в оцінки.
Додаток №1 (таблиця “Критерії оцінювання”) – додається.
Додаток №2 (презентація гри «Впізнай яка це країна») – додається.
Використані джерела:
Підручники: «Географія 10 клас» В. М. Бойко (2018 рік);
Сайти:
http://travelife.today/continents/%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0/
http://www.world-globe.ru/regions/europe/
https://www.votpusk.ru/country.asp
https://100dorog.ru/guide/articles/6176712/
http://travelife.today/continents/%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D1%8F/
http://www.world-globe.ru/regions/asia/
http://www.asian.com.ua/about/
Обладнання: комп’ютер; інтерактивна дошка.
Додаток №1
Комплексний, бінарний урок. Таблиця “Критерії оцінювання”.
Прізвище ім’я учня (промовця) | Відповідність матеріалу проекту плану опису по географії | Відповідність матеріалу проекту технічним критеріям підготовки презентацій | Використання засобів мультимедіа та оригінальність оформлення | Культура мови (відсутність граматичних, орфографічних і мовних помилок) |
Прізвище ім’я учня який дає оцінку проекта ___________________________________________________________
Прізвище ім’я по батькові вчителя _______________________________________________________________________________________________________________
Підготували: Бараннік Ольга Іванівна, вчитель географії I категорії, та Казакова Ірина Давидівна, вчитель інформаційних технологій, спеціалізована школа «Хабад Любавич» з поглибленим вивченням англійської мови та івриту, м. Запоріжжя