
План-конспект уроку є дипломантом ІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. (Біологія).
Конспект уроку на Всеукраїнський конкурс найкращих-конспект уроків з природничих дисциплін з елементами медіаграмотності.
Тема 3: Рослини. (22 години). 6 клас.
Тема уроку: Суцвіття.
Цілі:
Тип уроку: комбінований.
Методи навчання: репродуктивний, словесно-ілюстративний, частково-пошуковий.
Форма роботи: фронтальна, групова, індивідуальна.
Обладнання: комплект для моделювання відповідей на завдання, картки «суцвіття» для розподілу групової роботи, інтерактивна презентація SMART, картки Qr-коду, фотографії суцвіть рослин.
Хід уроку:
Настрій на позитивну емоційну спрямованість.
Розподіл груп за позначенням карток. Учні об'єднуються в групи за подібністю карток.
1 група - Ромашка
2 група - Конвалія
3 група - Вишня
4 група - Черемуха
5 група - Береза
6 група - Конюшина

Визначаємо групу для роботи за комп'ютером - Питання класу:
- перевіримо вашу увагу! При підготовці до уроку біології. У параграфі 32 (автор підручника І. Костіков) вам розповідалося про найбільшу квітку - Раффлезія Арнольда і найменшу квітку на планеті діаметром 1 мм. Назвіть цю квіточку. (Ряска)
Повторення вивченого матеріалу необхідного для «відкриття» нових знань. Виявлення труднощів в індивідуальній діяльності, корекція.
Завдання для перевірки знань з теми квітка. (посилання на гугл-диск)
5 груп отримують пакети із завданнями. Моделюють відповіді. Група за комп'ютером ці ж завдання моделюють в інтерактивній програмі.
Час на підготовку 5 - 8 хв.
Завдання №1.
Будова квітки. Вкажіть правильно все органи квітки.
Завдання №2:
Виберіть фото квітки відповідно значенням:
Визначте дводомна рослина і однодомна рослина. Визначте, де є одностатеві і двостатеві квіти. Проста оцвітина і подвійна оцвітина, гола квітка.
завдання №3
Використовуючи терміни малюнка, опишіть процес і значення подвійного запліднення у квіткових рослин.
завдання №4
Розподіліть особливості будови квітів вітрозапилюваних рослин і комахозапилюваних рослин.
Перевіряємо виконані завдання, використовуючи еталон відповідей на інтерактивній дошці.
Перевіряємо спільно, звіряємо відповіді. Коригуємо.



На слайді фото: суцвіття кошик - рослина соняшник.
Діти, зверніть увагу - квітка якої рослини перед вами? (Соняшник)

Що ще нам треба дізнатися про квіти? Давайте разом поставимо завдання на сьогоднішній урок.
Учні отримують знання самостійно використовуючи підручник параграф 34. і додатковий матеріал (Qr-код суцвіть, фото суцвіть. Бланк відповідей.)

Кожна група отримує кілька Qr-код суцвіть із зашифрованою схемою.

Бланк відповідей групи.
У таблиці допишіть у 1-у колонку як називається рослина на фото з суцвіттям, а в 2-у колонку № суцвіття та його назву.
| № QR – кода (фото суцвіття) | № схемы суцвіття |
| №1 | |
| №2 | |
| №3 | |
| №4 | |
| №5 | |
| №6 | |
| №7 | |
| №8 | |
| №9 | |
| №10 |
Перевіряємо роботу учнів. Фронтальна робота з коментарями вчителя. Використання еталона на слайдах презентації із зображенням коду і № відповіді суцвіття. Фото відзначено галочкою відповідності.


На слайдах презентації данні:
Завдання №1.
Фото 3-х рослин ... визначити, який тип суцвіття не зустрічався в попередній роботі ... ...
Завдання №2.
Розподіліть по групах прості і складні суцвіття ...
Завдання №3.
Виберіть із варіантів відповідей - біологічне значення суцвіть.
відповіді:

Закінчіть речення:

8. Рефлексія.
Заповнення бланка роботи групи. Обговорення.
«Плюс - мінус - цікаво»
| + | - | цікаво |
| Все, що сподобалось, інформація та формы роботи, які викликали позитивні емоції. | Все, що не сподобалось, було нудним, незрозумілим, зайвим. | Всі цікаві – факти, то що пізнали з вивченої теми. |

Завдання в зошиті друкованої основи.
Ознайомитися з пр. 35.

Фото для карток при розподілі на групи:

Завдання для перевірки знань з теми «Квітка».
Завдання знаходяться в папці, учні моделюють використовуючи підказки відповіді.
Завдання №1: Будова квітки. Укажіть вірно всі органи квітки.

| Тичинка | Пиляк |
| Пелюстки | Тичинкова нитка |
| Зав’язь | Чашолистки |
| Стовпчик | Квітоніжка |
| Приймочка | Квітоложе |
Завдання №2:
Виберіть фото квітки відповідно значенню:
визначте дводомну рослину та однодомну рослину. З’ясуйте, де одностатеві та двостатеві квіти.

квіти огірка

Проста оцвітина чи подвійна, гола квітка???

Завдання №3
Використовуючи терміни малюнка опишіть процес і значення подвійного запліднення у квіткових рослин. Проставити номери відповідного етапу.

- Формування ендосперму
- Дозрівання яйцеклітини і центральної клітини в сім'язачатки зав'язі
- Злиття сперміїв з яйцеклітиною і центральною клітиною зародкового мішка
- Проростання пилкової трубки пилкового зерна на поверхні приймочки.
- Формування зародка
- Формування насіння з сім'язачатка
- Звільнення двох сперміїв з пилкової трубки в зародковому мішку.
завдання №4
Розподіліть особливості будови квітів вітрозапильних рослин і комахозапильних рослин.

| Пилку багато | Пилку мало |
| Пилок липкий | Пилок сухий |
| є нектар | Пелюстки відсутні |
| Пелюстки яскраві | Квітнуть до появи листви на рослині |
Підготувала: Шарабарова Світлана Станіславівна, учитель біології, Енергодарський навчально-виховний комплекс №5. місто Енергодар. Запорізької області