План-конспект уроку є дипломантом І ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. (Біологія).
Тема уроку: «Сон. Біоритми»
Мета: дати поняття про сон як функціональний стан організму, види сну та його біологічне значення; продовжити формування здоров’язберігаючої компетентності учнів на прикладі гігієнічної необхідності здорового сну; продовжити профорієнтаційну просвіту учнів; розвивати навички роботи з додатковими джерелами інформації, творчі здібності, спостережливість, увагу, уміння порівнювати та аналізувати, логічне мислення учнів на основі встановлення причинно-наслідкових зв’язків; закріплювати інтерес до предмета біології і самостійного пошуку нових знань; розвивати вміння застосовувати отримані знання у повсякденному житті.
Компетенції учнів на уроці: критичне мислення, медіа грамотність, креативність, дизайн-мислення, вміння самоорганізації робочого процесу, командна робота, комунікативна компетенція, вміння знаходити нестандартні інноваційні рішення, соціально-трудова компетенція, навчання протягом життя.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: мультимедійний комплекс, мережа Internet, тематичні зображення та фото, карточки для вправи «знайди втрачену інформацію» з глосарієм термінів та таблицею «Біоритми людини».
Дидактичні та методичні матеріали: інтерактивні вправи, медіа супровід, відео, скрайбінг, анімація, Padlet (інтерактивна дошка), інтелект-карта.
План та хронометраж уроку:
Організація класу | 2 хв |
Вступне слово вчителя Вправа на активізацію |
Виклик, або вступна частина уроку |
2 хв 3 хв |
Вступне слово вчителя Виконання біологічного диктанту |
Осмислення, або основна частина уроку |
4 хв
13хв
2 хв
10хв |
Робота в групах над створенням глосарію асоціацій Виконання завдань індивідуально, в парах та гетерогенних групах Динамічна пауза (виконання кінезіологічних вправ) Обговорення, доповнення, коригування та формулювання висновків |
Рефлексія, або підбиття підсумків | 7хв | Розв’язування завдань на розвиток критичного мислення |
Домашнє завдання | 2хв | Пояснення, формування завдання з урахуванням результатів рефлексії |
Хід уроку:
І. Організація класу. Створення емоційного настрою.
Вірш Івана Франка «Чому являєшся мені у сні» у виконанні ОNUKA (перегляд відео за посиланням https://youtu.be/G1I0B8GhASA ). Обговорення власних та учнівських очікувань від уроку, налаштування на плідну співпрацю.
ІІ. Виклик.
Виклик є вступною частиною уроку з розвитку критичного мислення. За час «виклику» відбувається актуалізація опорних знань, уявлень, умінь, пов’язаних з темою уроку, виявляються прогалини, формується контекст для сприйняття нових ідей; зацікавленість у процесі навчання.
На минулому уроці учні вивчали тему: «Мислення та свідомість». Для перевірки якості засвоєння матеріалу теми, актуалізації знань, уявлень, умінь, пов’язаних з темою уроку учні виконують завдання біодиктанту.
На виконання завдань біодиктанту ( «доповни речення») пропонується 2 хв. Для економії часу учням видається роздатковий матеріал – картки з глосарієм термінів та речення зі «втраченою інформацією». Відповіді вони не записують повністю, а шифрують буквами з глосарію. Після чого правильні відповіді оприлюднюються та перевіряються учнями.
ІІІ. Осмислення
Осмислення є основною частиною уроку, під час якої учні самостійно здобувають знання та навички, формують власне ставлення до проблемних питань, що розглядають. Досвід неодмінно має випереджати обмін думками для формування дизайн-мислення у учнів - представників покоління Z.
Пропоную подивитись скрайбінг Севериної Катерини: «Цікаві факти про сон», за посиланням https://youtu.be/ZX3dIoaIXUY на біологічному YouTube каналі «BioSTREAM» КЗО «Гімназії №3» ДМР https://www.youtube.com/channel/UCYnekvnd8beQJTkIYq9y8kw
Повідомлення учням теми уроку: «Сон. Біоритми». У світі царює ритм. Сьогодні ж ми розглянемо сон - найважливіший добовий біоритм людини.
Обговорення найяскравіших сновидінь однокласників за допомогою віртуальної інтерактивної дошки Padlet: «Сновидіння», доступ до якої учні отримують через Google Class (учні мали змогу до уроку додати опис своїх сновидінь, ознайомитись з іншими, прокоментувати та оцінити найцікавіші сновидіння).
Темі сну присвячували свої твори художники, музиканти, поети.
Ознайомтесь з найвідомішими картинами «Сон» Пабло Пікасо та Сальвадора Далі. Якщо вас зацікавила творчість Сальвадора Далі, ви зможете скориставшись QR-кодом в правому нижньому кутку слайда детальніше ознайомитись з мистецтвом художника (за QR-кодом пропоную переглянути відео презентацію «The amazing art of Salvatore Dali»).
Проживаючи третину життя уві сні, ми знаємо, що таке сон. Які ж асоціації викликає у вас це поняття? Складіть асоціативну хмаринку «СОН» (опрацюйте в групах і від 4-х учнів напишіть на SMART-дошці одне слово – асоціацію зі словом сон, яку ще не записали попередні групи. Якщо ви погоджуєтесь з цією асоціацією, додайте її в свій опорний конспект).
Після обговорення асоціативної хмаринки пропоную учням наступний план співпраці:
Визначаємо ключові слова уроку:
Сон - це фізіологічний стан, що періодично настає у людини й характеризується майже повною відсутністю реакцій на зовнішні подразнення, зменшенням активності ряду фізіологічних процесів.
Сновидіння - це особливий період, стан сну, коли людина сприймає певну спроектовану реальність, що може включати в себе всі типи відчуттів.
Біоритми - ритми фізіологічних процесів, властиві всім живим організмам.
У 50-х роках минулого століття була досліджена електрична активність головного мозку людини під час сну та неспання. Записи електричних струмів мозку (електроенцефалограми) виявили, що сон – це складний періодичний процес. Повноцінний сон складається з 5 циклів, що закономірно чергуються. Кожен з цих циклів триває від 1 до 1,5 години і починається фазою повільного сну, яку змінює фаза швидкого сну. Вчимось розрізняти наступні стадії сну за графіком:
Визначаємо види сну:
Учні впізнають на слайді фото М. В. Гоголя. Деяким учням з різних медіа джерел вже відома інформація про летаргічний сон відомого письменника. Завдання на розвиток критичного мислення: підтвердити чи спростувати цю інформацію з відповідною аргументацією своєї точки зору.
Пригадаємо класифікацію біоритмів (залежно від тривалості) та перевіримо за слайдом презентації:
Складаємо схему «Біоритми людини» (учні використовують роздатковий матеріал (картки) - таблицю «Біоритми людини», робота в парах) та перевіряємо.
Пропоную збалансувати функціональну асиметрію півкуль головного мозку кінезіологічними вправами (динамічна рухавка виконується за допомогою відео за посиланням https://youtu.be/0ug_JfVYNg8 на YouTube каналі «BioSTREAM» https://www.youtube.com/channel/UCYnekvnd8beQJTkIYq9y8kw, три учениці, які знімались у даному відео показують рухи учням синхронно з відео на екрані).
Всі виконували рухавку синхронно, але для одних це було просто, а для інших - важче. Це пов’язано з тим, що ми належимо до різних хронотипів.
Учні ознайомлюються з хронотипами людини (за характером добових біоритмів) та найвідомішими представниками відповідних хронотипів:
За допомогою QR-коду на слайді презентації учні вдома пройдуть тест на визначення власного хронотипу та залишать інформацію на створеній віртуальній інтерактивній дошці Padlet: «Хронотипи моїх улюблених учнів», доступ до якої учні отримують через Google Class.
Для усвідомлення значення сну (нічний сон – основа піраміди) пропоную опрацювати «Піраміду відпочинку».
Учні виконують вправу: «Ланцюжок думок» (передають одне одному саше з лавандою та трояндою, пропонуючи своє правило гігієни сну). Результат перевіряємо за матеріалом слайду презентації.
Учні записують в конспект основні правила гігієни сну:
ІV. Рефлексія, або підбиття підсумків.
Вправа «Недостовірна інформація». З медіа джерел стало відомо про наукові відкриття під час сну, але під час підготовки журналістами матеріалу до ефіру переплутались дані. Допоможіть журналістам та встановіть правильну відповідність (науковець – відкриття). Правильний результат на слайді.
За бажанням, на наступний урок пропоную учням підготувати відео повідомлення «Дослідники сну» про найвідоміших вчених в цій галузі:
Раджу та бажаю вам відвідати унікальний музей сновидінь Зігмунда Фрейда (хоча б віртуально).
Підсумок уроку:
V. Домашнє завдання:
Додаток 1. Картка (роздатковий матеріал).
Тема уроку: «Сон. Біоритми».
1) Завдання «знайди втрачену інформацію». Тема: «Мислення та свідомість».
Глосарій термінів для завдання «знайди втрачену інформацію»:
А) Самоконтроль; Б) Теоретичне; В) Прогноз; Г) Мислення; Д) Свідомість;
Е) Моделювання; Є) Словесно-логічне; Ж) Навички; З) Динамічний стереотип;
І) Права; Й) Звички; К) Наочно-дійове; Л) Наочно-образне; М) Ліва;
Н) Підсвідоме; О) Накопичення; П) Функціональна асиметрія мозку; Р) Вміння.
Таблиця №1. Періодичність біоритмів
Назва процесу | Тривалість |
Нервовий імпульс | 0,001 с |
Серцевий цикл | 0,8 с |
Вдих-видих | 8 с |
Голодна перистальтика шлунка | 30 хв |
Зміна дня і ночі | 1 доба |
Менструальний цикл у жінок | 28 діб |
Народження потомства | 1 рік |
Зміна пір року | сезон (3 місяці) |
Циклічність сонячної активності | (11,2 роки), багато років (орієнтовно - 80) |
Додаток 2. Скріншот частини інтелект-карти: «Біоритми», створеної мною для узагальнення та закріплення матеріалу теми уроку: «Сон. Біоритми» в програмі MindMeister.
Розробила: Дядюшкіна Ірина Олександрівна, учитель біології Комунального закладу освіти «Гімназія №3» Дніпровської міської ради, вчитель вищої кваліфікаційної категорії