info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

Баркемп «BiblioCooking від медіа-шефів» в бібліотеці імені Дніпрової Чайки

13.09.2021  

9-10 вересня у Херсонській обласній бібліотеці для дітей ім. Дніпрової Чайки працював баркемп з медійної грамотності «BiblioCooking від медіа-шефів», основні акценти в програмі якого були поставлені на протидію інфодемії.

Учасниками навчально-тренінгової програми офлайн стали працівники шкільних і дитячих бібліотек Херсона, до яких долучились також і дві гості із сусіднього Миколаєва - провідні фахівці обласної бібліотеки для дітей імені В.Лягіна, а також представники освітянських методичних центрів - Херсонської академії неперервної освіти та Херсонського міського центру професійного розвитку педагогічних працівників.

Захід проведено за підтримки Академії української преси (у рамках конкурсу міні-грантів «Інструменти медіаграмотності під час пандемії на платформах шкільних бібліотек») та Медійної програми в Україні.

Обрана асоціативна символіка – «медіакухня», що пропонує свої «страви» споживачам інформації – задала тон оригінальній програмі баркемпу та надихнула організаторів на незвичайний театралізований пролог професійної тренінгової програми: sketch-сніданок із посвяченням в «медіашефи».

У вітальному слові директора бібліотеки ім. Дніпрової Чайки Анни Бардашевської прозвучала вражаюча статистика заходу: оскільки баркемп відбувається у гібридному форматі, то його авдиторія налічує понад 170 учасників – 15 із них навчаються офлайн, а решта – беруть участь у програмі з використанням застосунку Zoom та долучаються до подій професійного заходу через пряму відеотрансляцію на сторінці бібліотеки у Facebook. Авдиторію учасників складають представники бібліотек із 16 областей України.

Програма першого дня заходу – насичена й різноманітна. Яскравий  «Комплімент від шефа», або Професійний «amuse de bouche», присвячений дослідженню  медійних фейків, запропонувала учасникам Тетяна Іванова – медіаексперт, медіа та бізнес-тренер, доктор педагогічних наук, професор.

Ірина Жорова, проректор з наукової роботи КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської обласної ради, доктор педагогічних наук, професор, провела тренінг «ПП сніданок: як споживати інформацію».

До участі у власних авторських вправах з медіаграмотності та медіаігор залучили колег  провідні фахівці бібліотеки імені Дніпрової Чайки Ірина Ковач та Ірина Срібна, сертифіковані медіатренери. У програму першого дня увійшли професійні батли «Вибухово-інформаційний еспресо», «Пудингові фейки», «Медіа-кола» (велика інтерактивна гра «Медіадесерти» - з елементами сторітелінгу та з використанням кубиків Рорі), а також тренінг «Бібліотижневик: УДК».

Учасники тренінгу офлайн виконували завдання «медіа-шефів», об’єднавшись у чотири команди, а учасники онлайн – пропонували свої варіанти у чаті zoom-конференції.

Тренінг від Тетяни Іванової, під час якого учасники навчання аналізували різницю між фактами і судженнями, інформацією і пропагандою, виконуючи цікаві вправи та беручи участь у ігрових завданнях, справив яскраве враження.

На завершення програми першого дня у ролі спікерів виступили вже самі учасники навчання – шкільні бібліотекарі міста Херсона, випускники «Школи медіаграмотності», що працювала у обласній дитячій книгозбірні в 2019-2020 та у минулому навчальному році. Лілія Карпенко і Тетяна Єжова презентували нові напрацювання своїх команд – онлайн-компоненти до бібліотечних медіа-уроків, створені з використанням застосунків та веб-платформ для інтерактивної комунікації з авдиторією: Kahoot!, Padlet, LearningApps тощо.

10 вересня баркемп продовжив свою роботу і приніс учасникам нові знання, навички, враження. День розпочався з ранкової кави, а разом із нею – і з інтерактивної медіа-гри «Кавова маніпуляція», мета якої – збагатити знання учасників заходу стосовно понять «факт» і «фейк», навчатися звертати увагу на деталі в медіаповідомленнях.

Майстер-клас від Тетяни Іванової озброїв бібліотечних працівників і освітян – учасників баркемпу – методикою проведення медіаосвітніх вправ, які допомагають показати специфіку сучасних комунікацій та зрозуміти, як сучасна людина відчуває себе у гіперінформаційному просторі. Медійні ігри «Пілоти» і «Танграм» практично й наочно продемонстрували, як медіа маніпулюють споживачами інформації, впливають на наші рішення урізних сферах життя.

У «меню» професійних батлів другого дня – вправи на закріплення набутих під час навчання умінь: «Маніпулятивний фантик», «Клікбейтовий еклер» та «Інформаційна глазур». «Су-шефи»-тренери Ірина Ковач та Ірина Срібна презентували учасникам баркемпу свої оригінальні авторські розробки – «Медіамафіни», в основу яких покладено метод кілець Луллія, та «Класичні снеки» для «інформаційної дієти».

Організатори навчально-тренінгової програми підготували і традиційний компонент, притаманний бібліотечним заходам, – огляд-анонс збірника матеріалів баркемпу «Ексклюзивні рецепти “бібліотечної медіакухні” в часи інфодемії», а також нового практичного посібника, виданого Академією української преси, – «Медіаграмотність для бібліотекарів».

Насамкінець баркемпу усіх його учасників очікував сюрприз – лотерея «Твоя медіаспеція» – як фінал гри «Медіадесерти», а також цілком очікувані вихідне анкетування (паралельно воно стартувало і для учасників онлайн через Google-форму), підбиття підсумків баркемпу та обмін враженнями, вручення сертифікатів усім учасникам програми офлайн і, звичайно – спільна фотосесія.

Даний проект «BiblioMediaSchool» виконується за підтримки проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Медійна програма в Україні», що реалізується міжнародною організацією Internews. Ця програма зміцнює українські медіа та розширює доступ до якісної інформації.

tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram