info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

Аналіз, трактування (декодування) музичних відео файлів на занятті хореографічного гуртка позашкільного закладу

09.09.2024  

Вправа "Аналіз, трактування (декодування) музичних відео файлів на занятті хореографічного гуртка позашкільного закладу" є вправою-учасницею конкурсу "Медіаграмотна вправ для широкого загалу".

Авторка: Олена Пушкарьова.

Тривалість виконання:

Перша частина: мотиваційний та організаційний етапи – робота на занятті у гуртку – 20 хвилин; друга частина – виконується вдома в залежності від того, скільки потрібно дітям для виконання завдання; третя частина – інтерактивний та підсумковий етапи, індивідуальна та колективна робота на занятті у гуртку – 2 години.

Аудиторія та її вік:

Здобувачі освіти гуртка «Народний танець» позашкільного закладу, 10-12 років

Які навички формує, для чого вправа:

Розвиток критичного мислення, уваги, спостережливості, уміння аналізувати тексти, відео, аудіо. Поглиблення знань про оцифровані джерела інформації, освоєння програм, додатків, цифрових технологій для створення власних медіапродуктів; здатність застосовувати цифрові та медіа засоби для розвитку мистецьких компетенцій, активності та естетичного ставлення до танцювального мистецтва; уміння створювати власний цифровий продукт (відео пластичної імпровізації), аналізувати співвідношення звукового ряду з власними рухами, оцінювати їх вплив на глядача. Поглиблення уміння безпечно користуватися мережею Інтернет для пошуку навчальної інформації; формування звички дбати про кібербезпеку, відповідального користування соціальними мережами, поваги до авторського права.

Закріплення поняття «інформаційна безпека», осмислення понять: «медіапростір», «віртуальна реальність», «кіберпростір», «медіатекст», «медіапродукт», «медійні ефекти», «декодування медіапродукту». 

Що потрібно для виконання вправи з (не) підручних матеріалів:

Медіа ресурс; мобільні телефони, смартфони, ноутбуки, ПК, фломастери, кольорові паперові «пелюстки».

Послідовність виконання, опис вправи:

Мотиваційний етап.

Педагог пояснює, що у цифровому суспільстві на занятті гуртка можна  здійснити візит у медіапростір. Пропонує дітям згадати, що таке медіапростір. Діти називають терміни складових медіапростору, разом створюють кластер «медіапростір»: пишуть назви на кольорових паперових «пелюстках» і розкладають їх на підлозі танцювального класу. Педагог доповнює, коментує: радіо, телебачення, преса, кіно, фотографія, відео, мультимедійні комп’ютерні системи, Інтернет. Педагог уточнює, що Інтернет – це веб сайти установ і організацій, соціальні мережі: Viber, Фейсбук, освітні платформи тощо. Діти доповнюють кластер.  Педагог звертає увагу, що медіапростір розташований як у об’єктивній, так і віртуальній реальності. Діти розділяють «пелюстки» на дві частини. Віртуальна реальність – це кіберпростір, який штучно сконструйований комп’ютерними засобами. Він має усі ознаки реальності, там відбувається онлайнова комунікація. Саме у кіберпросторі ми з вами побуваємо сьогодні. Там можна знайти аудіо, візуальну, аудіовізуальну інформацію, створювати твори мистецтва, взаємодіяти з людьми і з віртуальними персонажами (додаються «пелюстки» до кластеру). Педагог застерігає дітей, що треба уникати небезпечного заміщення реального життєвого досвіду віртуальним, набутим тільки через глобальну мережу Інтернет. Педагог уточнює, що інформацію, отриману у кіберпросторі, називають медіатекстом, або медіапродуктом. Пропонує дітям згадати, як називається добре їм відомий короткий аудіовізуальний медіатекст – відеокліп (долучається ще один «пелюсток»). Відеокліп може бути музичним, або рекламним. Педагог нагадує, що медіа матеріали суттєво впливають на думки та поведінку людей. Впливи медіа називають медійними ефектами (долучається ще один «пелюсток» до кластеру). Вони можуть бути позитивними і негативними (додаються «пелюстки»). Діти наводять приклади. Педагог коментує.                                                                                                                           

Педагог пропонує переміститися до кіберпростору: переглянути мультиплікаційний фільм каналу Музикограй – К. Сен-Санс «Карнавал тварин. Фінал» (виконання Chicago Symphony Orchestra). Звертає увагу дітей на те, що за допомогою різних засобів музичної виразності композитор створив певні образи. А ми, уважно слухаючи, можемо проаналізувати, трактувати, або декодувати медіатекст: впізнати та відтворити ці образи у рухах за допомогою пластичної імпровізації. Діти розказують, яких тварин відтворено у музиці К. Сен-Санса.                                                      

Організаційний етап.

Керівник гуртка дає домашнє завдання: самостійно ознайомитись із інформацією, посилання на яку діти отримають через групу у Viber та на електронну пошту. Це електронні тексти, аудіо та відео п’яти номерів сюїти К. Сен-Санса «Карнавал тварин». Педагог нагадує правила безпечного користування Інтернетом, особливості використання музичних, відео файлів; підкреслює необхідність поважати авторське право.

Інтерактивний етап.

Вихованці гуртка вдома знайомляться з рекомендованими аудіо, відео файлами та електронними текстами; аналізують номери сюїти: «Королівський марш лева», «Акваріум», «Слони», «Кури та півні», «Лебідь». Визначають засоби музичної виразності, які застосовані для створення певного образу. Обирають один з номерів та продумують рухи для пластичної імпровізації на цю музику, щоб рухами створити образ тварини, яку їм «підказує» музика.

На занятті вихованці демонструють свої пластичні імпровізації на обрані теми під аудіо (оркестрове виконання). Відбувається запис відео композицій учасників. Педагог нагадує, яким вимогам мають відповідати медіапродукти (відео та електронні тексти), які будуть поширюватись у соціальних мережах . Діти розповідають про свій досвід на власних сторінках у соціальних мережах Instagram, Facebook; разом з педагогом розміщують свої імпровізації на сторінці гуртка у Facebook та у груповому чаті у Viber. Педагог нагадує, як уникати кібербулінгу, з яким вони можуть зіткнутися, коли їх медіапродукт буде коментуватися та оцінюватися у соціальних мережах. 

Підсумковий етап.

Запитання для обговорення:

Що може вам дати отриманий досвід у хореографічній діяльності?

Що треба робити для безпечного користування Інтернетом та соціальними мережами?

Як створювати власний цифровий контент?

Як убезпечити себе та не порушувати права інших користувачів?

Рефлексія за результатами проведення вправи:

Я навчилася працювати з електронними джерелами.

Я дізналася, як створювати власний медіапродукт.

Завдяки дискусії я знаю, як засоби музичної виразності допомагають правильно сприймати програмну музику.

Раніше мені було важко виконувати хореографічні імпровізації.

Ключова фраза для закріплення знань (висновки до вправи):

У цифровому  суспільстві змінюються соціальні ролі індивідів. Ми є «громадянами» соціальних мереж, не тільки споживачами цифрового контенту, але і творцями медіапродукту. На нас впливають медіа, але і ми можемо впливати на спільноту своєю присутністю у кіберпросторі та медіатворчістю. Маємо набувати знань та умінь, щоб адаптуватися до нових соціальних ролей у цифровому суспільстві.

Джерела, які були використані:

Мультфільм каналу «Музикограй» - К. Сен-Санс, «Карнавал тварин». Фінал. URL: https://www.youtube.com/watch?v=jtvRZY6Au_E&ab_channel

Теоретичні матеріали: «Карнавал тварин» Матеріал з Вікіпедії. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/

Відео: К. Сен-Санс «Карнавал тварин». Академічний камерний оркестр АРКАТА Вінницької обласної філармонії. URL: https://www.youtube.com/watch?v=MWrbQlA8xqg&ab_channel

Аудіо матеріали: «Королівський марш лева», «Акваріум», «Слон», URL: https://z3.fm/artist/2647668?sort=date&page=3

«Кури і півні». URL: https://z3.fm/mp3/search?keywords

«Лебідь». URL: https://z3.fm/song/37055171

Вправа для використання на занятті у гуртку «Народний танець», другий основний рівень, 3-4 рік навчання, при вивченні теми «Народно-сценічний танець».

Автори: Пушкарьова Олена Анатоліївна, керівник гуртка, Лукіна Тетяна Євгенівнаакомпаніатор, Комунальний заклад «Центр дитячої та юнацької творчості
№ 6 Харківської міської ради».

Мета вправи/заняття: розвивати мистецькі компетенції дітей засобами музичного та хореографічного мистецтва, формувати мистецьку активність та естетичне ставлення до танцювального мистецтва за допомогою цифрових та медіа засобів: вчити дітей безпечно користуватися мережею Інтернет для пошуку навчальної інформації, виконання творчих завдань, а також - програмами, додатками, технологіями, які дозволяють створювати власні проекти; відповідально користуватися соціальними мережами.

Короткий опис вправи, анотація:  вихованці опрацьовують електронні тексти, аудіо, відео матеріали, для створення пластичної імпровізації на тему «Карнавал тварин» на музику К. Сен-Санса. Діти знайомляться з поняттям «програмна музика», аналізують засоби музичної виразності запропонованих номерів сюїти, порівнюють їх та створюють власну хореографічну імпровізацію на той номер, який їм найбільше сподобався. На занятті діти демонструють свої роботи, записують відео та розміщують його на сторінці ансамблю у соціальних мережах.

Час необхідний на виконання вправи: перша частина: мотиваційний та організаційний етапи – робота на занятті у гуртку – 10 хвилин; друга частина – виконується вдома в залежності від того, скільки потрібно дітям для виконання завдання; третя частина – інтерактивний та підсумковий етапи, індивідуальна та колективна робота на занятті у гуртку – 1 година.

Застосування вправи:

вправа застосовується на заняттях у гуртку «Народний танець».

Необхідне обладнання/матеріали: медіа ресурс; мобільні телефони, смартфони, ноутбуки, ПК.

Форма/метод роботи: індивідуальна робота, інтерактивна групова робота, метод аналізу та синтезу інформації, квест-ігрова технологія, методика музикотерапії, декодування.

Детальний опис вправи:

Мотиваційний етап.                                                                                                                   

Педагог пояснює, що наразі ми скористаємося послугами мас-медіа – засобами масової інформації. Давайте згадаємо їх. Разом створюють кластер «ЗМІ». Діти називають, педагог доповнює, записує назви на кольорових пелюстках, прикріплює їх на дошці: радіо, телебачення, преса, кіно, фотографія, відео, мультимедійні комп’ютерні системи, Інтернет. Діти відповідають на питання: яку інформацію поширюють медіа, пелюстки з назвами: аудіо, візуальну, аудіовізуальну інформацію, педагог прикріпляє на дошці. Таку інформацію називають медіатекстом, або медіапродуктом. Вам добре відомий короткий аудіовізуальний медіатекст –відеокліп (долучає ще один пелюсток). Відеокліп може бути музичним, або рекламним. Впливи медіа матеріалів  на думки та  поведінку людей називають медійними ефектами (ще один пелюсток). Впливи медіа можуть бути позитивними і негативними (фіксуються пелюстки на  дошці). Діти наводять приклади.

Педагог пропонує дітям переглянути мультиплікаційний фільм каналу Музикограй – К. Сен-Санс «Карнавал тварин. Фінал» (виконання Chicago Symphony Orchestra). Пояснює, що ми будемо вчитися аналізувати – трактувати, або  декодувати медіатекст. Педагог звертає увагу дітей на те, що за допомогою різних засобів музичної виразності композитор створив певні образи, а ми, уважно слухаючи, можемо їх впізнати та відтворити у рухах за допомогою пластичної імпровізації. Діти розказують, яких тварин вони побачили і почули у музиці К. Сен-Сансу.                                                      

Організаційний етап.

Керівник гуртка пояснює, що вихованці мають самостійно ознайомитись із інформацією, посилання на яку отримають через групу у Viber та на електронну пошту. Це електронні тексти, аудіо та відео п’яти номерів сюїти К. Сен-Санса «Карнавал тварин». Педагог нагадує правила безпечного користування Інтернетом, особливості використання музичних, відео файлів.

Інтерактивний етап.

Вихованці гуртка вдома знайомляться з рекомендованими аудіо, відео файлами та електронними текстами; аналізують номери сюїти: «Королівський марш лева», «Акваріум», «Слони», «Кури та півні», «Лебідь». Визначають засоби музичної виразності, які застосовані для створення певного образу. Обирають один з номерів та продумують рухи для пластичної імпровізації на цю музику, щоб рухами створити образ тварини, яку їм «підказує» музика.

На занятті вихованці демонструють свої пластичні імпровізації на обрані теми під аудіо (оркестрове виконання). Відбувається запис відео всіх учасників. Кожен розповідає про свій досвід на власних сторінках у соціальних мережах Instagram, Facebook. Разом з педагогом діти розміщують свої імпровізації на сторінці гуртка у Facebook та у груповому чаті у Viber.

Підсумковий етап.

Запитання для обговорення:

Що може нам дати отриманий досвід у хореографічній діяльності?

Які правила безпечного користування Інтернетом та соціальними мережами?

Як створювати власний цифровий контент?

Як убезпечити себе та не порушувати права інших користувачів?

Очікувані результати:

Танцювальне мистецтво:

Покращення навичок свідомого сприйняття музичного мистецтва, розвиток уміння аналізувати засоби музичної виразності і як вони допомагають реалізувати програмовий зміст твору та створити хореографічну імпровізацію. Розвивати уміння передавати рухами характер музики або дію, імпровізувати на задану музичну композицію, створювати цільний хореографічний образ.

Медіаграмотність:

Вчити уважно сприймати інформацію, розвивати навички критичного мислення, уваги, спостережливості; розвивати уміння аналізувати тексти, відео, аудіо; закріпити поняття «інформаційна безпека».

Поглиблювати знання про оцифровані джерела інформації, уміння створювати власний цифровий продукт (відео пластичної імпровізації), аналізувати співвідношення звукового ряду з власними рухами та як це впливає на глядача.

Вчити дітей дбати про кібербезпеку.

Підсумок / рефлексія за результатами проведення вправи:

Я навчилася працювати з електронними джерелами

Я дізналася як створювати власний контент

Завдяки дискусії я знаю, як засоби музичної виразності допомагають правильно сприймати програмну музику

Раніше мені було важко виконувати хореографічні імпровізації

Використані джерела:

Мультфільм каналу «Музикограй» - К. Сен-Санс, «Карнавал тварин». Фінал. URL:

https://www.youtube.com/watch?v=jtvRZY6Au_E&ab_channel (дата звернення: 07.11.2023).

Теоретичні матеріали:

«Карнавал тварин» Матеріал з Вікіпедії. URL:

https://uk.wikipedia.org/wiki/ (дата звернення: 07.11.2023).

Відео:

К.Сен-Санс «Карнавал тварин». Академічний камерний оркестр АРКАТА Вінницької обласної філармонії. URL:

https://www.youtube.com/watch?v=MWrbQlA8xqg&ab_channel (дата звернення: 07.11.2023).

Аудіо матеріали:

«Королевський марш лева», «Акваріум», «Слон», URL:

https://z3.fm/artist/2647668?sort=date&page=3 (дата звернення: 07.11.2023).

«Куры и петухи». URL:

https://z3.fm/mp3/search?keywords

«Лебідь». URL:

https://z3.fm/song/37055171 (дата звернення: 07.11.2023).

Предмети:

Хореографія, музика, гурток «Народний танець».

Клас/вік: 3 – 4 клас.

Теми медіаграмотності: пошук і збір інформації; інформаційна безпека; етика в медіа.

tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram