info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

Громадянський проект з медіаграмотності

04.09.2015  

Громадянський проект з медіаграмотності створений з метою посилення спроможності українців визначати надійні медіаджерела та контент.

Таким чином, за допомогою тренінгів та публічних кампаній, що заохочують до грамотного використання медіа, сформується стійкість громадян перед факторами дестабілізації та дезінформації.

 

Громадянський проект з медіаграмотності, впроваджений спільно зі StopFake та Академією української преси, сприяє розвиткові спроможності українських споживачів контенту новин розрізняти правдивість джерел російсько- та українськомовних медіа, які  протилежно одне одному висвітлюють  інформацію, зокрема щодо конфлікту, реформ уряду та становища тимчасово переміщених осіб. З метою взаємодії з широкою аудиторією громадян всіх верст суспільства з 14 областей східної, південної та центральної України, які знаходяться під найбільшим впливом інформаційної війни, Громадянський проект з медіаграмотності працює пліч-о-пліч з місцевою консультативною групою, до якої входять українські медіаексперти, журналісти, активісти, соціологи та представники громадянського суспільства. Якщо громадяни володітимуть навичками розпізнавання ненадійних джерел, мови ненависті та повідомлень, створених з метою викривлення реальності, то, відповідно, зростатимуть потреби людей сприймати та  знаходити правдиві факти. Громадянський проект з медіаграмотності не нав’язує українським громадянам, що дивитися, читати, слухати, а радше навчає способу уникнення ситуацій, коли їм прищеплюють почуття паніки, ненависті чи страху.

 

Цільова Група зі Стабілізації та Відновлення – Світовий Фонд Миру та Безпеки (GPSF)

Цільова Група зі Стабілізації та Відновлення (з англ. абревіатура START), а також  Канадський урядовий центр підтримки нестабільних та постраждалих від конфлікту країн  фінансують Громадянський проект з медіаграмотності. START розробляє програми з надання швидкої, реагуючої та ефективної допомоги задля стабілізації та відновлення під час криз і нестабільних ситуацій в усьому світі, а також керує загальнодержавною координацією дій у надскладних кризах. Світовий Фонд Миру та Безпеки підтримує створення програм, що направлені на ефективне та злагоджене подолання нових міжнародних криз, а також ризиків миру та безпеці у найкоротші терміни.

Цілі

Громадянський проект з медіаграмотності посилює стійкість українців перед дестабілізуючою силою впливу неправдивої інформації щодо актуального конфлікту шляхом:

1.  Підсилення спроможності громадян визначати надійність новинних джерел та контенту.

2. Підвищення попиту громадськості на правдиві медіа повідомлення у 14 цільових східних, південних та центральних областях. 

 

Мотивація

За останні два роки жорстка інформаційна війна поширюється на рівні з фізичним насильством у східних областях України. Починаючи з 2013 року велика кількість незалежних журналістів і активістів громадянського суспільства доповіли про кібератаки, нанесені з метою підриву їхнього авторитету. Новинні медіа змушені були блокувати веб-сайти та публікації, які, ймовірно, створені з метою заплямування репутації інших. Для деяких журналістів постала загроза викрадення та позбавлення життя, що призвело до проведення самоцензури та публічного цинізму щодо надійності медіа. У результаті громадськість залишається у стані страху та нерозуміння, кому ж довіряти, оскільки ситуація стає ще більш напруженою у регіонах під впливом конфлікту.  У той час, коли очікування урядових реформ триває, а  до завершення воєнного конфлікту ще далеко, дуже важливо забезпечити громадян навичками аналізу телевізійного, радіо, друкованого та соціального медіаконтенту.  Це стосується також умінь розпізнавати для себе, що варте довіри, яка є альтернативна точка зору, а що викривлено з метою досягнення певних стратегічних цілей.

 

Діяльність у рамках проекту

 Підтримка навчання медіаграмотності: Громадянський проект з медіаграмотності розробляє двомовну, практичну та цікаву програму, а також допоміжні матеріали, що супроводжується створеними для самостійного навчання дистанційними курсами з медіаграмотності.

 Навчання педагогів медіаграмотності: Громадянський проект з медіаграмотності співпрацюватиме з Академією української преси з метою забезпечити навчання педагогів різних рівнів у цільових областях. Заохочення до участі проводитиметься за допомогою таких стимулів як невелике обладнання  та можливості отримання мікро-грантів, розрахованих на підтримку ідей впровадження інноваційного навчання.

 Навчання громадян медіаграмотності: Тренери Громадянського проекту з медіаграмотності  проводитимуть тренінги та консультації з медіаграмотності для принаймні 12, 600 громадян, які належать до різних цільових груп, наприклад, профспілки, поліція, школи та бібліотеки. Тренери нададуть учасникам відповідні матеріали, поради та інші ресурси, а також заохочуватимуть громадян брати участь у соціальних медіа та певних соціальних мережах, щоб продовжувати практику поширення медіаграмотності серед населення.

 Публічна кампанія з медіаграмотності:  Прозора та публічна кампанія з медіаграмотності (телебачення, радіо, друковані джерела та соціальні медіа) буде проводитись у рамках проекту російською та українською мовами для того, щоб підвищити результати навчання в кожній області, заохотити до подальшої участі та донести інформацію до тих, хто не мав попередньої можливості особисто відвідати тренінги Громадянського проекту з медіарамотності.

 

Додаткові посилання

Stabilization and Reconstruction Task Force - Canadian Department of Foreign Affairs, Trade and Development

Media Reform Center - StopFake (English)

Media Reform Center - StopFake (Russian)

Academy of Ukrainian Press

tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram