info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

В інтерв’ю є одна зірка, і це не ти

19.06.2014  

Відео 1

Відео 2

Відео 3

12 червня 2014 року в рамках Літньої школи з медіаосвіти, яка проходила в м. Кальмар (Швеція) учасники заходу зустрілись з представниками навчального радіо UR  Габріеллою Тінц та Густавом Ранше. Вони розповіли учасникам про техніки інтерв’ювання.

Густав Ранше та Габріела Тінц (Навчальне радіо UR) справа Вероніка Менжун (перекладач)

Канадський журналіст та вчений Джон Саватскі виділяє три види вдалих запитань:

·         Прості;

·         Відкриті;

·         Нейтральні.

Також він говорить про  сім смертельних гріхів інтерв’ю:

Відсутність питання

Запитальна інтонація, але питання як такого немає.

Наприклад: Ой, як мабуть складно сидіти цілий день в аудиторії!?

Декілька питань в одному

Наприклад: Коли почалася пожежа? Це був підпал? Є постраждалі?

Перенасичене інформацією питання

Такого роду питання, як правило, довгі, відрізняються складністю для сприйняття і рясніють спеціальними вузькопрофесійними термінами. Інтерв’юеру  хочеться блиснути перед співрозмовником, показати свою начитаність та обізнаність. Але так  незрозумілим стає сенс бесіди; адже в інтерв'ю головна дійова особа - об'єкт інтерв'ю. Перевантажені питання можуть внести сум'яття в хід бесіди, збити з пантелику співрозмовника і викликати у нього / неї відчуття роздратування («Навіщо було питати мене, якщо ви і самі все знаєте і вмієте!").

Гострі фрази та оціночні судження

Це, мабуть, один з найбільш серйозних промахів інтерв'юера. Оцінки і навішування ярликів можуть призвести до повного краху розмови.

Наприклад: Мабуть, так жахливо потрапити в подібну ситуацію?

Ствердження та припущення замість запитання

Припущення самого інтерв'юера щодо тієї чи іншої теми можуть бути представлені у формі питання, однак від цього вони не перестають бути його / її твердженнями. Це, як правило, може викликати з боку об'єкта інтерв'ю протести і бажання внести корективи.

До іншого різновиду цього «гріха» можна віднести питання, в яких ведучий інтерв'ю намагається дати свою оцінку, змушуючи співрозмовника прийняти його думку.

Гіперболізація

До таких питань відносяться як занадто довгі питання, та ті, в яких використовуються емоційно забарвлені слова, що викликають ту чи іншу реакцію у співрозмовника. Наприклад, навіщо говорити: «Чи можна це назвати просто нечуваною удачею?», У співрозмовника, що володіє почуттям міри, такий вислів викличе заперечення. Або: «Правда, це жахливе поразка?».

Питання, які передбачають однозначну відповідь (так - ні)

Закриті питання потребують однозначної відповіді. За різними оцінками, до 50% всіх питань, що задаються в ході діалогів, відносяться саме до таких. Цей «гріх» нерідко посилюється перебільшеннями, емоційно забарвленими словами і твердженнями.

Відповіді на питання, які передбачають односкладові відповіді, рідко бувають інформативними. Що дадуть вам або вашої аудиторії (слухачеві, глядачеві, читачеві) відповіді на питання:

- Вам сподобався сніданок?

- Ви випили кави на сніданок?

- Вам подавали яєчню на сніданок?

- Ви пили каву з молоком?

Постановка таких питань абсолютно неефективна: на кожну відповідь йде час, не кажучи вже про те, що слухати таку бесіду нудно і нецікаво.

Учасників Літньої школи з медіаосвіти об'єднали  в команди, щоб ті спробували зняти власне інтерв’ю. У результаті учасники дійшли висновку, що інтерв’ю на камеру знімати важче, ніж якби журналіст просто записував відповіді у зошит чи на диктофон. Респонденти починали хвилюватись Разом з тим респондент мав більше стримувати себе, адже його фіксувала камера.

І як сказав Джон Саватскі: «В інтерв’ю є одна зірка, і це не ти!»

Фотоархів

tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram