info@aup.com.ua
+380 67 372 2733
Предмети: Етика
Застосування: На уроці, Поза школою
Вік/клас: 5 клас
Методи: Групова робота, Декодування, Ігрова діяльність, Індивідуальна робота
Теми медіаграмотності: Маніпуляція, Пошук і збір інформації, Стереотипи

Вправа для використання на уроці етики у 5 класі при вивченні теми «З чого починається дружба?» є вправою-учасницею Всеукраїнського конкурсу на кращу вправу з інтеграції медіаграмотності для учнів 5-6 класів.

Авторка: Гура Світлана Павлівна, методист навчально-методичного центру Комунального закладу “Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти” Запорізької обласної ради. 

Мета вправи/заняття: засобами гри підвести учнів до парадоксального висновку про те, що другу ми довіряємо, ділимося з ним таємницями, говоримо правду, але нова реальність дружби в Інтернеті змушує не довіряти інтернет-друзям, не надавати всієї інформації про себе, постійно пам’ятати про небезпеки, бути обережним та постійно користуватися критичним мисленням; виконання вправ має зацікавити учнів у підвищенні власної медіаграмотності.

Короткий опис вправи, анотація: квест «Найбільший скарб» має 9 запитань щодо дружби, з яких 3 – стосуються кібергрумінга. Вправи виконані в LearningApps: «Дружба в Інтернеті та кібергрумінг» (класифікація), «Кібергрумінг: маніпуляції зловмисників» (знайди пару), «Кібергрумінг: як себе захистити» (фрагменти зображення). Всі матеріали до квесту розміщені на блозі «Найнеобхідніше для життя».

Час необхідний на виконання вправи: Квест – 0,5-2 год (в залежності від шкидкості читання учня) «Дружба в Інтернеті та кібергрумінг» – 2-4 хв., «Кібергрумінг: маніпуляції зловмисників» – 5-7 хв., «Кібергрумінг: як себе захистити» – 2-4 хв.

Застосування вправи: окремі вправи можна використовувати під час уроку, квест – у вільний час (вдома разом з батьками).

Необхідне обладнання/матеріали: компьютерний клас, презентаційне обладнання або телефони з доступом у інтернет (для уроку); ПК/ноутбук/планшет (для роботи вдома).

Форма/метод роботи: очно-дистанційна, дистанційна.

Детальний опис вправи:

Квест «Найбільший скарб». Url: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfhhu915NiLXX25_Un_5L9sdhcT8aVRxhsKZhDiRctXqIy_UA/viewform

Квест має такий вступ: Любі учні! Запрошую вас взяти участь у квесті з етики. Зберіть 9 підказок і ви дізнаєтесь, що найбільше цінував один видатний українець.Вам допоможе блог “Найнеобхідніше для життя”. Url: https://friendskarb.blogspot.com/ (натисніть на посилання та працюйте за необхідністю).

Має 9 запитань щодо дружби, а саме:

 1. Які слова найкраще відповідають поняттю «дружба»? (варіанти відповідей)
 2. Хто автор висловлювання6 «Дружба подвоює радощі і скорочує навпіл горе»? (варіанти відповідей)
 3. Які якості найбільш цінні в дружбі? (варіанти відповідей висловлювання видатних людей та прислів’я)
 4. Переглянь на блозі картини художників про дружбу. Чого не вистачає на цій картині, а що лишнє? Яку вона має назву та хто її автор? (картина)
 5. Багато музикантів присвятили свої твори дружбі. А яка пісня про дружбу найбільше сподобалась тобі? За що? (див. блог)
 6. Виконай завдання 1 в LearningApps “Дружба в Інтернеті та кібергрумінг” (переваги та небезпеки) (див. блог). Які переваги має дружба в Інтернеті? (варіанти відповідей)
 7. Виконай завдання 2 в LearningApps “Кібіргрумінг: маніпуляції зловмисників”. Визнач приклади маніпуляції: (варіанти відповідей)
 8. Виконай завдання 3 в LearningApps “Кібіргрумінг: як себе захистити”. Обов’язково обговори з батьками свою поведінку в проблемній ситуації. (таблиця-картинка з варіантами відповідей)
 9. Переглянь мультфільм “Який друг кращий?” https://www.youtube.com/watch?v=TAbmgJYI8pE&ab_channel=%D0%A2%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%9F%D0%9B%D0%AE%D0%A1%D0%9F%D0%9B%D0%AE%D0%A1 Оціни себе, як друга: (варіанти відповідей)
 10. Чи сподобався тобі квест про дружбу? (лінійна шкала)

Чудово, якщо в тебе вийшло висловлювання:  “Маючи друзів, вважай, що ти володієш скарбами”. Григорій Савич Сковорода

Вправи виконані в LearningApps:

 1. «Дружба в Інтернеті та кібергрумінг» (класифікація). Url: https://learningapps.org/18899701

Спілкування в Інтернеті має не тільки переваги, але і небезпеки, одна з яких є кібергрумінг – встановлення дорослими дружніх та довірливих відносин з неповнолітніми особами через Інтернет для вступу з ними в інтимний зв’язок, шантажування та залякування. Уважно прочитай та розподіли картки.

Дружба:

 • Це безкорисливі взаємовідносини між людьми, засновані на довірі, щирості, взаємних симпатіях, спільних інтересах, захопленнях тощо
 • Це своєрідний міст між людьми, між групами людей, між окремими державами
 • Мета полягає у спілкуванні, сприйнятті, розумінні та підтримці один одного
 • Спілкування під час карантину
 • Можна знайти однодумців в різних країнах
 • Приносить захоплення, задоволення, радість

Кібергрумінг:

 • Це встановлення дорослими дружніх та довірливих відносин з неповнолітніми особами через Інтернет для вступу з ними в інтимний зв’язок, шантажування та залякування
 • Метою найчастіше є отримання фотографій та відео відвертого характеру
 • Вимога грошей або вступу в інтимний зв’язок
 • Втирання в довіру задля власної вигоди
 • Приносить спочатку захват від друга, що тебе розуміє, а потім від шантажу – сором, ганьба (іноді смертельні випадки)

Чудово, ти правильно розумієш переваги дружби та небезпеку кібергрумінга!

magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram