info@aup.com.ua
+380 67 372 2733
Предмети: Мистецтво
Застосування: На уроці
Вік/клас:
Методи: Індивідуальна робота, Фронтальна робота
Теми медіаграмотності: Новинна грамотність

Вправа для використання на уроці образотворчого мистецтва, мистецтва, дизайну і технологій у 6 класі при вивченні теми «Марія Примаченко. Правда є...» є вправою-учасницею Всеукраїнського конкурсу на кращу вправу з інтеграції медіаграмотності для учнів 5-6 класів.

Авторка: Холеван Лілія Марківна, вчителька образотворчого мистецтва, мистецтва, дизайну і технологій Підзахаричівського НВК "Перлина Гуцульщини" Усть-Путильської ТГ Чернівецької області.

Мета вправи/заняття: сформувати розуміння відмінностей понять «копія», «підробка», «авторський повтор», «зображення за мотивами», «репродукція», засвоїти поняття «авторське право».

Короткий опис вправи, анотація:  дана вправа допоможе учням/ученицям зрозуміти спільне та відмінне між тим, що таке оригінал картини, її репродукція, копія та картина за мотивами.

Час необхідний на виконання вправи: 40-45 хв.

Застосування вправи: пропоную використовувати на уроці образотворчого мистецтва у 6 класі під час вивчення теми «Образи тварин у мистецтві»

Необхідне обладнання/матеріали: підручник  Образотворче мистецтво 6 клас О.В. Калініченко, Л.М.Масол Видавництво «Сиция», 2014, аркуш паперу, фарби, пензлі, простий олівець, ємність з водою, серветки, смартфон, доступ до мережі Інтернет.

Форма/метод роботи: фронтально-колективна, індивідуальна/стимулювання і мотивації, дослідницький.

Детальний опис вправи: 

Вчитель/вчителька: Погляньте на цю картину. Як вона називається? Хто її написав?

Джерело: https://plomin.club/maria-prymachenko/

Це репродукція картини МАРІЯ ПРИМАЧЕНКО «ДИКА ОВЕЧКА».

Репродукція: це високоякісний поліграфічний друк на різноманітних матеріалах. На сьогодні технології настільки зробили крок вперед, що фоторепродукція максимально наближена до оригіналу.

З творчістю цієї знаменитої художниці ми вже знайомилися в початкових класах і дещо про її творчість ви знаєте.  Але сьогодні ми поглянемо на її життя та творчість під іншим кутом, так сказати глибше зануримося в світ української мисткині.

Почнемо з прізвища художниці. Знайдіть в підручниках на сторінці 22 – Портрет митця. Марія Примаченко. Прочитайте самостійно перший абзац повідомлення.

Чи збентежило вас щось?

Чому у неї два співзвучні прізвища?

Давайте разом зрозуміємо в чому причина. Як ви гадаєте , як нам первірити, який варіант правильний?

Зайшовши за цим QR кодом, прочитаємо інформацію зі статті Вікіпедія.

А саме, частину під назвою Написання прізвища

Тут ми бачимо, що   2010 року рішенням Вищого адміністративного суду встановлено, що правильне написання прізвища, згідно з пенсійним посвідченням, свідоцтвом про смерть, свідоцтвом про право на спадщину за законом на спадкове майно — Примаченко . Тепер погляньте на першу сторінку підручника. В якому році його було видано? Так , 4 роки після рішення суду.

Що з цього випливає?

Проте, для того , щоб зрозуміти чи інформація є правдивою, потрібно перевірити щонайменше два інформаційні джерела, а краще навіть – три.

Перейшовши за цим кодом на сторінку сайту, читаємо наступну інформацію. Ось ,що розповідає правнучка Марії Овксентіївни Примаченко: «Вона підписувала свої малюнки: «МП», але, бувало, підписувала М.Примаченко, без «й», ніколи не підписувала Приймаченко. До речі, у мене досить велика архівна база – достатньо багато листів з її переписки із пошановувачами творчості, і свої листи вона також підписувала Марія Примаченко, без «й»».

Якщо з правильністю написання художниці ми вияснили, тоді перейдемо до її творчості. Всесвітню славу художниці принесло так зване її «наївне мистецтво»(примітивізм) — в його основі лежать українські казки, легенди та оповідання. 

Я не відкрию вам секрет, коли скажу , що всіх відомих художників намагалися «підробити». Тобто писати копіїї картин та видавати їх за справжні,  оригінальні. Сформулюйте будь ласка визначення, що таке копія  та, що таке підробка картини?

                                         КОПІЯ                                                            ПІДРОБКА

   

Копія – картина, виконана художником/художницею  за образом і подобою іншого твору мистецтва.Природно. що копія залежно від таланту художника/художниці може виглядати буквально, як оригінал або бути схожою на нього. Професійний копіїст/копіїстка  не стане приховувати справжнього автора роботи.

Підробка – це виготовлення витворів образотворчого й декоративно-прикладного мистецтва з наслідуванням стилю певної історичної епохи або відомого майстра з метою збуту. Автори підробок  не підписують роботу своїм іменем, а маскують її, видаючи за роботу іншого митця. Підробка карається законом.

Пропоную переглянути фото картин художників Джузеппе Арчімбольдо  та Миколи Фалафівки – нашого земляка, колишнього односельчанина.

Де тут оригінал, а де копія?

Фото 1- М.Фалафівка

Фото 2- Д.Арчімбольдо

Перейшовши за цим лінком , ви можете побачити, що Микола не приховує . що це копія.

https://falafivka.com/ua/gallery/copies/1/411

Тут вважаю за необхідне , розказати дітям про авторське право.

Авторське право – це юридичний термін, повязаний із використанням творів науки, літератури або мистецтва . Він використовується для опису вправ , які мають автори на свої твори. Авторське право поширюється як на оприлюднені , так і на не оприлюднені твори, що існують у будь якій формі (письмовій,усній та інші).

Так от, картини Марії Примаченко також підробляли і підробляють. Виходячи з того, що ви вже знате, поясніть , для чого їх підробляють?

Давайте ще раз звернемося до статі про правнучку художниці та знайдемо в тексті підтвердження того , що картини її прабабусі підробляють і як вона та її родина з цим справляються.

Анастасія Примаченко : « Дуже багато підробок! Люди користуються тим, що існує величезна кількість робіт Примаченко в музеях та приватних колекціях, – і підроблюють роботи – просто копіюють роботу й додають якийсь елемент. Але ж видно, що це не робота Марії Примаченко! Це дешева пародія. Люди не розуміють, купують, але я продовжую говорити, якщо виникає така ситуація, – звертайтеся до нас і ми скажемо, чи це її справжня робота».

Існує ще таке поняття, як «картина за мотивами».   Прикладом цього можуть слугувати картини Енді Уорхола.

Його картина створена за мотивами відомого італійського художника  тосканської школи Сандро Боттічеллі

Як підсумком всього, що ви дізналися, пропоную створити свій шедевр. Тобто виступити в ролі копіїста/копіїстки , підробника/підробниці (не забувайте, що підробка карається законом))) чи художника/художниці , які  малюють за мотивами інших картин відомих авторів/авторок. Прошу вас намалювати фантастичного звіра в одній з цих номінацій(копія, підробка, картина за мотивами).  В цьому вам допоможе підручник(ст.23), де є репродукції картин Марії  ПРИМАЧЕНКО.

Зробіть підпис до своєї картини.

Очікувані результати: уміння критично та логічно мислити,розпізнавати проблему, міркувати, робити висновки на основі інформації , поданої в різних формах.

 Підсумок / рефлексія за результатами проведення вправи:

  1. Сьогодні я дізнався/дізналася …
  2. Сьогодні  я навчився/навчилася …
  3. Мені було важко …
  4. Мені було незрозуміло …
  5. Тепер я знаю, що …
  6. Мене здивувало …
  7. Я б хотів/хотіла дізнатися, чому …

 Використані джерела:

  1. https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/2641283-anastasia-primacenko-direktor-blagodijnogo-fondu-tvorca-spadsina-rodini-marii-primacenko.html
  2. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE_%D0%9C%D0%B0%D1%80%D1%96%D1%8F_%D0%9E%D0%BA%D1%81%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%96%D1%97%D0%B2%D0%BD%D0%B0
  3. http://qrcoder.ru/
  4. https://nzl.theukrainians.org/maria-pryjmachenko.html
  5. https://falafivka.com/ua/gallery/copies/1/411
  6. https://www.wikiart.org/uk/endi-vorgol/venere-dopo-botticelli
Додаток >>>
Завантажено: 16, розмір: 716.6 KB, дата: 07 Жов. 2023
magnifiercrossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram