info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

«Стрічка часу»: герої-освітяни в умовах повномасштабної війни

24.02.2025  

Кадр з фільму

В основній конкурсній програмі Берлінського міжнародного кінофестивалю відбулась прем’єра  українського документального фільму Катерини Горностай «Стрічка часу». По завершенню показу овації залу (стоячи) тривали протягом 10 хвилин.

«Надзвичайний. У цьогорічній програмі Берлінського кінофестивалю не може бути більш актуального фільму» – такими словами відгукнувся американський інтернет-часопис Deadline.

Фільм присвячений темі шкільного освітнього процесу під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, географічно охоплює північ, південь та схід нашої країни, зокрема Черкаси, Михайло-Коцюбинське, Миколаїв тощо. Однією з найкращих і найдраматичніших сцен «Стрічки часу» став Zoom-випускний 11-класників із Бахмута. «Ми обов’язково повернемось у наш рідний, відбудований Бахмут» – наостанок мовить вже колишнім учням класна керівниця.

Ідея створення «Стрічки часу» належить громадській спілці «Освіторія» https://osvitoria.org/  на чолі з Зоєю Литвин, затим – однією з чотирьох продюсерок фільму.  З початком повномасштабного вторгнення спілка зібрала великий пласт особистих історій вчителів – як кожен з них провів перші місяці 2022 року. Катерина Горностай поговорила з кожним, щоб визначитись, чию діяльність висвітлити у фільмі. Завдяки «Освіторії» знімальна група мала безперешкодний доступ до шкіл.

Фото: творці фільму на берлінській прем’єрі, автор – Elena Ternovaja

Творці фільму відмовились від використання закадрового голосу, інтерв’ю та реконструкцій – камера оператора Олександра Рощина виступає безмовним свідком шкільного життя нових поколінь українців, при цьому не вдаючись до «п’яного ефекту» від методу ручного фільмування.

Попри пронизливу тему, настрій фільму не переходить межу гіпертрофованого трагізму. Монтаж діє на контрасті – за болісною сценою слідує обов’язковий елемент гумору. Вчителі та учні виглядають живими, не плакатними людьми, які усвідомлюють, що в теперішніх реаліях без посмішки і доброго слова не обійтись. Командою фільму окремо охоплені теми вимушеної онлайн-освіти та професійно-технічних навчальних закладів, які незрідка розташовані поблизу від фронту.

В інтерв’ю «Українській правді» Катерина Горностай наголошувала: «"Освіторія" дбає про підйом репутації вчителя як професії, і ця ситуація зараз справді поліпшилась. Мені також здається, що і самі вчителі себе трошки краще почувають. Врешті це історія про те, що ти просто любиш свою роботу і робиш її, без грошової сатисфакції. І в моєму фільмі саме такі є вчителі, які мають цей природний хист». На берлінській прем’єрі, поряд з командою фільму, були присутні і його герої  – Микола Шпак, директор Михайло-Коцюбинського ліцею, Світлана Попова, в. о. директора литовсько-українського ліцею № 1 у Бородянці, Борис Ховряк, вчитель, а нині український військовий, учениця Ольга Бригінець.

Після завершення фестивального та кінотеатрального прокатів, прем’єра фільму про адаптацію освіти до війни відбудеться на телеканалах «Суспільного мовлення», яке під час створення надало часткову фінансову підтримку його творцям.

Трейлер фільму: https://www.youtube.com/watch?v=5xPjzNrPsRg

Олег Зозуля

tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram