Йоран Андерсон
Йоран Андерсон – чільний шведський медіаосвітянин і педагог, багатолітній куратор шведського медіаосвітнього порталу http://www.mediekompass.se/, ментор Міжнародного Літнього медіа темпу в Кальмарі, організованого Медіаінститутом FOJO в 2015 та 2016 роках для медіаосвітян з Білорусі, Вірменії, Казахстану та України. Йоран, за фахом вчитель географії і суспільствознавства, фанат-фотограф рослин та пташок. Погляньте лише на ці фото:
Правило 1. Не поширюйте прохання про пошук людини! Тільки якщо вони не надходять із міліції або групи «Ангел» (пошук зниклих безвісти людей в Швеції). Чому? Ну, ви ж не знаєте всю історію. Іноді за дуже емоційним проханням знайти зниклу безвісти близьку людину (щоб ті, хто читає відчули себе останніми покидьками, якщо не натиснути кнопку «Поділитися»), може ховатися звичайний брехун. Ще гірше - той, хто переслідує жертву, або той, хто хоче комусь помститися. Те, що інформація виглядає щирою, не робить її більш правдивою. Іноді люди ховаються від домашнього насильства, тікають від переслідування, так що розкриття особистості, може означати для них велику небезпеку
Правило 2. Не діліться інформацією про події та нещасні випадки. Те ж саме - ви не знаєте факти. Під час поширення інформації про ознаки підозрюваного або потерпілого, ви ризикуєте нашкодити невинним і поширити неправдиві заяви, які дезорієнтують багатьох людей. Йдеться також про захист тих, хто безпосередньо постраждав в ситуації. Вони часто не мають ніякого бажання привертати увагу громадськості, в той час, коли вони потрапили в складну ситуацію. (Приклад: уявіть почуття жертви групового зґвалтування, яке транслювали в фейсбуці.)
Правило 3. Конкурси та розіграші призів. Якщо вам пропонують поширити картинку або «лайкнути» слайд, щоб виграти призи на Facebook, знайте, що це афера. Такі змагання є незаконними. Деякі з повідомлень Facebook містять посилання на сторінки, на яких просять дати вашу особисту інформацію, щоб конкурувати за приз. Такі конкурси не є незаконними та практично не мають переможців, власник сайту збирає інформацію для продажу її багатьом компаніям, щоб вони могли вам відправити рекламу по електронній пошті або телефону.
Правило 4. Не проходьте тести на Facebook. На деяких веб-сайтах, які пропонують тести, рекомендується увійти в систему з обліковим записом соціальної мережі і дати дозвіл, щоб розмістити результати на сторінці. Це завжди попереджувальний знак, так клікнувши, ви дозволяєте мати повний контроль над вашим обліковим записом. Ви ж помітили, що ваш профіль Facebook почав розміщення інформації без вашого відома? Є дві речі, які ви повинні зробити: попередьте своїх друзів і видаліть сайт зі списку вашого облікового запису в Facebook. Як це зробити: Натисніть на маленьку кнопку з замком у верхньому правому кутку і виберіть «Control Privacy» (Налаштування конфіденційності). Потім натисніть кнопку «Далі» і виберіть «Додатки», де знаходяться додатки, які мають доступ до облікового запису. Потім, натисніть на «х», щоб видалити непотрібний сайт. (З доповіді на міжнародній конференції з медіаосвіти за підтримки Медіаінституту FOJO (07.11.2016, м. Мінськ).
Текст білоруською підготувала Тамара Мацкевич, переклад Оксани Волошенюк