План-конспект уроку є дипломантом І ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ»)
Тема. Значення води у природі. Використання води людиною
Мета: поглибити знання про природу, способи використання води людиною; сприяти розвитку у учнів практичних навичок пошукової і науково – дослідницької діяльності; формувати ключову компетентність – уміння вчитися; ціннісні орієнтації у різних сферах життєдіяльності та природоохоронної практики; створити умови для розвитку у школярів умінь висловлювати свої думки, впливати на оточення, здатності відповідально і критично аналізувати; формувати загальнокультурну, інформаційну і комунікативну компетентності.
Очікувані результати
Учень:
наводить приклади використання води і розчинів людиною;
застосовує знання ощадливого використання води у побуті;
розуміє обмеженість ресурсів для задоволення потреб людини;
використовує додаткові джерела інформації для виконання навчального завдання; вивчену природничо-наукову лексику в самостійних повідомленнях;
свідомо дотримується авторського права;
формує і розвиває уміння:
- розрізняти наукові факти та інтерпретувати їх, відмінність фактів від суджень;
- вирізняти достовірну інформацію, перевіряти достовірність джерел і створювати власні медіаповідомлення;
- ідентифікувати методи, якими наукові меседжі передають медіа широкому загалу;
- здійснювати пошук зображень і текстів в Інтернеті за ключовими словами, посиланнями та зберігати результати пошуку;
- обирати відповідні ілюстрації для відображення ходу й висновків спостереження із запропонованих вчителем та матеріалів, отриманих з мережі Інтернет;
- створювати комп’ютерні презентації для оформлення результатів виконання завдання;
- спільними зусиллями вирішувати поставлену задачу.
Навчальні матеріали і обладнання: ілюстративний та роздатковий матеріал на кожну групу, відеоматеріали, компьютер або ноутбук на кожну групу з доступом до мережі Інтернет, зошити.
Тип уроку: урок-ділова гра
Хід уроку
- Організаційний етап
Об’єднати учнів у 5 робочих груп. Створити позитивний емоційний фон за допомогою вправи «Енергетична кулька».
Вправа «Енергетична кулька»
Тремо долоні одна об одну приблизно 1 хвилину, доти, поки вони не стануть теплими. Потім торкаємося розводимо долоні на 1-2 см, «зліплюємо енергетичну кульку» і передаємо сусіду, щоб поділитися гарним настроєм.
- Мотивація
Учитель зачитує уривок з вірша Т. Чорновола.
В росах
Між трав розлита,
Світанком неба в барви райдуги лечу,
В грозах
Палкого літа
Спадаю щастям життєдайного дощу.
Очі
Мої блакитні
Дивують всі безводні зоряні світи.
Хочу,
Земляни рідні,
Щоб ви любов мою зуміли зберегти.
- Підкажіть мені діти, чому очі нашої планети — блакитні?
Сьогодні ми присвятимо урок цій унікальній речовині, а саме — нашому відношенню до використання води. Вода — відновлюваний ресурс нашої планети, але якість води стає все гіршою, і це може обмежити наше використання цієї надважливої речовини.
Учитель повідомляє тему уроку і форми роботи на уроці.
- Актуалізація опорних знань
Вправа «Асоціативний кущ».
Учитель пропонує учням назвати і пояснити свої асоціації зі словом вода.
- Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу
4.1 Робота в групах за завданнями.
- Учитель нагадує правила роботи в групах (вільно висловлюватися, висловлюватися по черзі, не перебивати, не піддавати критиці людину, а тільки думку, розподілити обов’язки і завдання).
- Повідомляє, який час дається для виконання кожного етапу завдання.
- Роздає необхідні матеріали.
- Обговорює з учасниками, чи зрозуміли вони завдання.
- Рухається від групи до групи і допомагає учням дотримуватися правил роботи в групі, пояснює незрозуміле.
Група 1
Девіз: «Слухай мене, роби як я!»
Завдання
Переглянути і проаналізувати текст і відео реклами, яку створили інші учні про ощадливе використання води в побуті.
Підібрати і створити із запропонованих або самостійно підібраних фотографій слайд-шоу, які можуть бути ілюстраціями до тексту. (Додаток 1)
Схема аналізу реклами
- Ця реклама за метою: комерційна, соціальна чи аналітична?
- Сформулюйте головну ідею реклами?
- Яке завдання цієї реклами: проінформувати, переконати чи нагадати про проблему?
- Які елементи реклами (художні, інформативні) допомагають нам дійти такого висновку?
- Хто споживач цієї реклами: діти, дорослі? Чи звернули б свою увагу на цю рекламу ваші батьки і чому ви так вважаєте?
- Де, на вашу думку, краще розмістити дану інформацію: на білбордах, у пресі, на телебаченні, у соціальних мережах?
- Чи здалася вам ця реклама цікавою? Чому? Що вас в ній приваблює або відштовхує? Які зміни ви б запропонували з метою зробити рекламу дієвішою? Наприклад, залучити зіркових спортсменів чи акторів тощо.
Реп
Ми усі за чистоту,
Але й за економію.
Кілька правил вам розкажем,
Які самі виконуємо.
Якщо душ приймаєш ти—
Економиш кошти.
Менше витече води—
Купиш більше зошитів.
Гоління справа непроста,
Тече вода, тече вода…
Тече вода, а витікають
Копієчки із гаманця.
Зуби чистиш — пам’ятай,
Воду в склянку наливай.
Кожна крапля — то життя
Для якогось деревця,
Для комашки, для тваринки,
І маленької дитинки.
Без потреби не проллєш,
І планету збережеш.
Наша планета — блакитна,
Вона як ця кулька — тендітна.
Одна пара рук — слабка,
А разом — ми сила.
Група 2
Девіз: «Слова, які підкріплені зображенням, посилюють емоції».
Завдання
- Прочитати і проаналізувати уривок з вірша Л. Забашти.
Жива вода дає життя
Всьому живому в світі.
Якщо живе жива вода,
тоді земля у цвіті.
(Джерело: https://dovidka.biz.ua/virsh-pro-vodu-ukrayinskoyu-movoyu/ )
- Сформулюйте головну думку вірша.
- Із запропонованого набору підберіть фотографії (4-5 фото) і створіть слайд-шоу, в якому буде розкрита головна, на вашу думку, ідея вірша. Поясніть вибір фотографій. (Додаток 2)
- Придумайте підписи до вибраних вами фотографій.
- Чи допомогло вам це завдання краще зрозуміти значення води у природі?
- Які почуття виникали у вас під час виконання цього завдання? Що більше вплинуло на ваші емоції: текст вірша чи фотографії?
- Які знання і уміння з природознавства знадобились вам для виконання цього завдання?
Група 3
Девіз: «Інформація повинна бути достовірною».
Завдання
Проаналізувати інформацію «Це варто знати».
- Наскільки ця інформація є важливою для вас або інших людей? Чому?
- Чи вказані джерела інформації?
- Якщо є можливість, перевірте достовірність інформації, скориставшись посиланнями на джерела.
- Заповніть таблицю «Чинники, які зменшують запаси питної води, або роблять воду непридатною для життя», використавши наведені факти. Наприклад:
Назва чинника | Інформація на підтвердження |
Людина використовує багато води у побуті і забруднює її. | У містах витрати води на 1 людину становлять 300-500 л/добу. |
Джерела:
- https://24tv.ua/naysuhishe_mistse_na_zemli_v_antarktidi_n140024
- http://jkg-portal.com.ua/ua/publication/one/vodospozhivannja-za-ukrajinskimi-pravilami-36714
- http://ru.osvita.ua/vnz/reports/ecology/21069/
Група 4
Девіз: «Південний Буг — річка життя для Вінниччини?»
Завдання
За посиланням: https://vn.20minut.ua/Podii/hto-zabrudnyue-pivdenniy-bug-doslidniki-sklali-mapu-z-richkami-ukrayin-10703086.html знайдіть статтю Валерія Чудновського «Хто забруднює Південний Буг? Дослідники склали мапу з річками України». Уважно прочитайте її.
- До якого жанру належить цей матеріал: новина, репортаж чи коментар?
- Наскільки достовірною є ця інформація і чому ви так вирішили?
- Проаналізуйте дану статтю за схемою:
а) про яку подію йде мова;
б) де відбувалась;
в) коли це сталося;
г) чому була написана ця стаття;
д) кому буде корисною дана інформація.
- Висловіть власне судження щодо подій, щоб перетворити цю новину на коментар.
Група 5.
Девіз: «Найкращий співрозмовник той, хто вміє слухати».
Завдання
- Перегляньте відеозапис інтерв’ю.
https://drive.google.com/open?id=1QgOvXfmrHVKXY8uH3DautWG7guzXWgOZ
Проаналізуйте за схемою:
- До якого типу належить це інтерв’ю: інформаційне, проблемне, портретне?
- Думки стосовно якої проблеми хотіли почути журналісти, беручи інтерв’ю?
- Чи була проведена підготовка до інтерв’ю (наскільки продумані запитання, які респонденти брали участь)?
- Наскільки вдалося журналістам дізнатися про особистісне ставлення кожного із опитаних до проблеми?
- Прочитайте вислів журналіста В. Аграновського: «При інтерв’ю потрібно задавати герою питання, на які він не може відповісти “так” чи “ні”». Чи розділяєте ви його думку і чому?
- Напишіть коротку замітку до шкільної газети «Збережемо кожну краплю», використавши матеріали інтерв’ю. Висвітліть власне ставлення до проблеми.
4.2 Фізкультхвилинка
Угорі пливе хмаринка.
Унизу росте травинка.
Тваринка стежкою біжить,
У листі вітер шелестить.
Ми нагнулись до струмка:
– Ой, вода у нім яка!
Миєм ручки, миєм личка,
Акуратність наша звичка.
4.3 Презентація групами своєї роботи
Після завершення роботи в групах надається слово їх представникам для повідомлення результатів виконання завдання.
Підсумки кожної презентації коротко обговорюються. Можна запитати, чим обґрунтоване саме таке рішення. Чи є у членів групи особливі думки? Що завадило дійти згоди? Групи можуть ставити питання одна одній.
- Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
– Чи сподобалося вам виступати в ролі журналістів?
– Продовжіть речення: «Ще вчора я не знав…, а сьогодні навчився…»
- Домашнє завдання
Скласти сінквейн про воду. Написати коротку замітку в колонку новин про сьогоднішній урок, пам’ятаючи, що матеріал повинен дати відповідь читачу на запитання: «Що? Де? Коли? Як? Чому?».
Використана література та інші джерела
- Авторські заняття від медіапедагогів-лідерів: медіаосвітні практики в позакласній роботі учнів 5–7 класів / О. Волошенюк, І. Іванюк, О. Кущ, Г. Шевченко; За ред. В. Іванова, О. Волошенюк. – К. : ЦВП, АУП, 2017. – 50 с. http://www.aup.com.ua/uploads/5_7_class.pdf
- Основи медіаграмотності: Навчально-методичний посібник для вчителя 8 (9) клас. Плани-конспекти уроків / За ред. В.Ф. Іванова, О.В. Волошенюк, О.П. Мокрогуза. – Київ: Академія української преси, Центр вільної преси, 2014. – 190 с.
Додаток 1
Додаток 2
|
|
https://4vlada.com/investigations/20889
|
http://uzhgorod.net.ua/news/128632
|
https://www.dukascopy.com/fxcomm/blog/?action=post-show&post_id=189367
|
|
|
|
Розробила: Сологуб Ірина Миколаївна, вчитель хімії КЗ ЗСО І-ІІІ ступенів №9 Вінницької міської ради