План-конспект уроку є дипломантом ІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ»)
Конспект інтегрованого уроку з природознавства та літературного читання. 3 клас
Тема. Як сонячна енергія впливає на природу Землі.
Михайло Стельмах «Гуси – лебеді летять»
Мета: розширити знання дітей про невичерпні джерела енергії, сформувати знання про роль Сонячної енергії, її вплив на природу Землі, вдосконалювати навички свідомого читання; розвивати зв’язне мовлення та словниковий запас учнів; вчити аналізувати інформацію, узагальнювати, осмислювати набуті знання, творчо мислити; виховувати любов до прекрасного, до природи.
Методи застосовані на уроці: частково – пошукові ( створення проблемних ситуацій, активні роздуми ), словесні, наочні, практичні, методи розвитку критичного мислення, самостійна робота ( робота з підручником, роздатковий матеріал), здоров’язберігаючі технології.
Засоби застосовані на уроці: мультимедійна презентація, відеоматеріали, вербальні, наочні.
Хід уроку
I Організаційний момент.
II Мотивація навчальної діяльності.
Хто шукає – той читає,
хто читає – той знає.
- Я хочу, щоб ці слова спонукали вас до пошуків, пізнання нового і невідомого, до відкриттів і знань.
- Відгадування загадок (супроводжується методом «Чи вірите ви, що…». Спосіб голосування: так – встати, ні – сидіти)
- Напевно, ніщо так не захоплює вас, дітей, як таємниця. Коли в передчутті розкриття загострюються почуття і розум. Тому пропоную розпочати урок із … загадок, чим не таємниця.
Все у зелені довкола:
Пасовища, ліс і поле.
Мчать струмочки до ріки,
Ліплять гнізда ластівки,
І в сороки новина, –
Облетіла всіх вона,
Сповіща: – прийшла …(весна)
- Перевіримо (слайд 1 – весна)
Чи є серед фотографій пора, на яку ви вказали?
Доведіть власну думку.
- Чи вірите ви, що весна саме приходить, а не з’являється іншим способом?
- Обґрунтуйте свою позицію.
Білосніжні, гарні птиці
Дім будують на водиці.
Дуже схожі на гусей,
Обережні до людей! (Лебеді)
- Перевіримо
(слайд 2 – лебеді)
- Чи вірите ви, що існують птахи гуси-лебеді?
У шпаринку влазить, в дім,
Двері відчиня хвостом своїм. (Ключ)
- Перевіримо
(слайд 3)
- Чи вірите ви, що будь-який ключ можна загубити?
- Метод припущення на основі запропонованих слів.
-Цікаво, про що може розповідатися у творі, в якому зустрічаються ці слова (весна, лебеді, ключ)?
– Спробуйте поєднати їх у одному реченні.
– У складених вами реченнях прослідковуються ваші знання про природу і оточуючий світ.
III Повідомлення теми і мети уроку.
- А як зміст цих слів поєднується у одному творі, ви дізнаєтеся із уривка повісті Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять» (О. Я. Савченко «Літературне читання. Підручник для 3 класу») ст 163-164.
IV Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
- Опрацювання оповідання Михайла Стельмаха «Гуси – лебеді летять».
1.1 Виразне читання оповідання вчителем. (с. 163 – 164).
- В уривку – тобто частині великого твору – повісті – вам зустрінуться слова, значення яких ми зараз з’ясуємо.
Страхаюсь – лякаюсь.
Одгетькує – відсторонює.
Брама – великі ворота.
Діброва – ліс, у якому переважає дуб.
Ірій (вирій, рай) – тепла благодатна країна – місце зимівлі птахів.
- Отже слухайте уважно.
- Слідкуйте з олівчиком, позначайте незрозуміле
1.2 Аналіз тексту
– Назвіть дійових осіб оповідання?
– Від чийого імені ведеться розповідь? (Автор – це внук, який пише про своє дитинство).
Повість «Гуси-лебеді летять…» автобіографічна. Автобіографічним називають твір, головним героєм якого є сам автор.
Власний твір Михайло Стельмах присвятив батькам – «Моїм батькам – Ганні Іванівні та Панасу Дем’яновичу з любов’ю і зажурою».
1.3 Словесне малювання.
- Уявіть, що малюватимете ілюстрацію до розповіді діда Дем’яна. Що саме ви зобразите на малюнку, яким кольорам надасте перевагу?
Отже в основі композиції є сонце
(підвести учнів до ще одного ключового слова – сонце)
- Мовна розминка. Робота над скоромовкою.
– У нас з’явилося ще одне ключове слово «сонце»
– Спробуйте скласти і прочитати скоромовку про сонце (елемент здоровязберігаючої технології «навчання в русі»: частини скоромовки хаотично розміщені на різних стінах класу)
Сонце, сонце, даль ясна.
Ні, не сон це, а весна!
(читання у різних темпах з різним емоційним забарвленням (сумно, радісно),
1.5 Методика товстих і тонких запитань. Робота в парах.
- Перевіримо, чи уважно ви слухали та читали. Попрацюємо в парах.
- Поставте до тексту тонкі (5)
- та товсті (5) запитання
Тонкі (хто? Що? Де? Коли? чи вірно?)
Товсті (чому? яким чином? що буде, якщо? У чому причина?)
Прийшов час трішки відпочити
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (+ зарядка для очей)
https://www.youtube.com/watch?v=anLVbkn9_rk
1.6 Вибіркове читання з елементами пошукової роботи.
Продовжимо роботу над уривком
– А тепер попрацюємо з ключовими словами:
Встановіть порядок, у якому з’являються ці слова у творі, доведіть рядками з тексту.
Повернимося до питання, чи існують птахи гуси-лебеді. (слайд гуси і лебеді)
Цікаво знати !
Назва лебідь означає «білий», що відповідає його символіці, як білого денного світла.
Поширені “сірі гуси” і “лебеді”, яких у давнину саме називали білими гусьми або гусьми-лебедями. В довідковій літературі словами гуси і лебеді позначають різних птахів, хоча вони відносяться до роду водоплавних птахів, а насправді в природі вони не дружать.
- Чи потребують лебеді захисту? Де ми можемо знайти відповідь на це запитання?
- Робота з Червоною книгою України. Тварини.
- Пошук інформації у Вікіпе́дії (загальнодоступна вільна багатомовна онлайн-енциклопедія) . https://uk.wikipedia.org/wiki/Лебідь
– Яке з цих слів зустрічається наступним? (весна)
– Яким чином з’являється весна у даному творі.
- Ми по-різному говоримо про прихід весни, часто використовуючи вислови в переносному значенні.
- Але, спираючись на знання та власний досвід, скажіть, що ж є причиною приходу весни?
(Зміни в природі, спричинені рухом Землі навколо Сонця)
V Сприймання й усвідомлення нового матеріалу з природознавства.
- Перегляд відеоматеріалу
Сонце-джерело життя на Землі
https://www.youtube.com/watch?v=Fq3no9h3rs8
- Вправа-гра «Перекладач»
Робота в групах.
Зміст вправи: «перекласти» вислови з твору «Гуси-лебеді летять», вжиті в переносному значенні на науково-популярну мову, спираючись на текст підручника І. Грущинської «Природознавство. 3 клас» (с.65-66)
– То чи може Сонце загубити ключі?
– Це елемент казковості, вислів «…сонце своїми ключами відімкне землю…» вжито в переносному значенні.
- Перегляд уривку фільму «Гуси – лебеді летять»
– А тепер я пропоную вам переглянути уривок з фільму, знятого за твором Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять…» (час 2.00-3.52)
– Які ознаки впливу сонячної енергії на природу ви спостерігали, переглядаючи уривок?
– Чому автор так часто вживає слово сонце? (це джерело тепла, початку пробудження всього після зими, нового життя)
– Чому, на вашу думку, Михайло Стельмах пов’язав початок весни з лебедями? (Перелітні птахи повертаються із вирію навесні)
– Чи співпадає прочитане нами в підручнику «Літературне читання» з побаченим і почутим на екрані?
– Тож пам’ятайте, читати книгу завжди цікавіше, в ній міститься набагато більше, ніж у будь-якому фільмі.
VI Підсумок уроку
- Робота з прислів’ями.
- А зараз я вам пропоную попрацювати з прислів’ями
Кожна пара отримує половину прислів’я. Знайшовши іншу частину ви утворите групу, яка і буде пояснювати його значення.
Робота у групах (складання прислів’я за його частинами, коментування його значення)
Весна відмикає а на весну додому прилітає.
Сонце гріє, сонце сяє – джерела й річки.
Де ластівка не літає, рік годує.
Весняний день вся природа воскресає.
- Яке з поданих прислів’їв передає тему нашого уроку?
- Метод «Зайве слово»
- Серед поданих слів за темою уроку знайдіть зайве:
Життя, темрява, весна, сонце, енергія, тепло.
- Обґрунтуйте відповідь.
- Доберіть до цього слова протилежне за значенням (світло)
- Тож, нехай у вашому житті буде більше світла, тепла, любові, ніж темряви.
VII. Домашнє завдання.
– За допомогою картини О. Кваші «Сонце» (підручник «Природознавство», с.67) скласти розповідь про те, як впливає Сонце на природу
Розробила: Іванова Вікторія Михайлівна, учитель початкових класів Карлівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів№4, м. Карлівка, Карлівський район, Полтавська область