План-конспект уроку є дипломантом ІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ»)
Інтегрований урок з природознавства та інформатики з елементами медіаграмотності
2 клас
Природознавство: сторінка дослідника. Як вберегти ялинку перед новорічними святами?
Інформатика: перегляд навчальних відео, картин художників, читання текстів в Інтернеті.
Цілі:
Ключові компетентності: формувати вміння вчитися, планувати свої дії, соціальну компетентність: продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі та команді; формувати вміння оволодівати новими інформаційними технологіями, використовувати джерела інформації для власного розвитку.
Предметні компетентності: надати учням можливість до конкретних дій по збереженню вічнозелених насаджень; продовжити навчати шукати інформацію і працювати з нею; висвітлити значення дерев для життя на Землі та використання їх багатств людиною; сприяти розвиткові пам’яті, спостережливості, вихованню бережного ставлення до природних багатств.
Тип уроку. Інтегрований. Компетентнісно зорієнтований урок
Девіз нашого уроку:
Щоб не скривдити, не зламати,
У гармонії з світом жити,
Природу нам треба знати,
Бо прийшли ми у світ – любити.
Природа рідна – наша втіха,
Тож хай вона не знає лиха
Перебіг уроку
І. Етап мотивації, ціле визначення і планування (10 хв.)
Добрий день!
Всіх гостей ми в нас вітаємо,
Подивіться, що ми знаємо.
Я всміхаюсь квіточці:
– Хай вона росте!
Я всміхаюсь сонечку:
– Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь дощику:
– Лийся. Мов з відра!
Друзям усміхаюся,
Зичу їм добра!
Діти дарують один одному і вчителю посмішку
1) Вправа «Погода»
Доповідь синоптика:
- За даними гідрометеоцентру на сьогоднішній день в Полтавській школі-інтернаті спортивного профілю, а зокрема в 2 класі очікується такий прогноз погоди, а саме: безхмарне небо на уроці, сильний вітер від піднятих рук та глибоких знань, температура плюс 12 балів, опади у вигляді великої кількості високих балів. Нашій вчительці і всім присутнім синоптична лабораторія бажає: нехай проблеми та незгоди не роблять вам в житті погоди.
- А насправді сьогодні на території міста Полтави спостерігається така погода....
2) Повторення правил з техніки безпеки.
Вчитель: Перед тим, як ми розпочнемо роботу повторимо правила поведінки в комп’ютерному класі та техніку безпеки при роботі з комп’ютером.
Щоб з комп’ютером дружити
Треба правила учити.
Не шуміти, не ходити,
Тільки тихо говорити.
Руки чистими тримати,
Сухо-сухо витирати
Кнопки на клавіатурі
Не потрібно натискати
Слухай вчителя уважно
І виконуй все, що скаже
Тільки так знання здобути
Допоможе друг – комп’ютер!
- Молодці! Йдемо вперед, здобувати знання!
1) Технологія «Незакінчене речення»
«Я люблю зиму, тому що…»
2) Створення проблемної ситуації
- Прочитайте девіз уроку.
3) «Мозковий штурм»
- Що таке природа? А лихо?
- Як можна завдати природі лиха? Як зрозуміти ці слова?
4) Гра «Розсипанка»
- Сьогодні урок у нас незвичайний ще й тим, що ми вирушаємо на зустріч веселого свята, а якого, ви здогадаєтесь, як складете з розсипанки слова
(Діти складають речення «Незабаром Новий рік»)
5) «Мозковий штурм»
- Усі діти люблять Новорічні та Різдвяні свята. А що ж залежить від природи, щоб Новий рік був гарний? Відгадайте загадку:
Зелену сукню маю,
ніколи не міняю.
Один єдиний раз на рік
її я прикрашаю. (Ялинка).
- Який настрій викликають слова ялинка, Новий рік?
(Піднесений, радісний, святковий).
- Пригадайте девіз уроку. Виникає проблема: як святкувати Новий рік з ялинкою і не завдати їй лиха, а захистити її. Захистіть ялинку!
6) Технологія «Кубик Блума»
7) Інтерактивна вправа «Очікування»
Передбачення за ключовими словами (ялинка, не купуємо, прикрашаємо, лісник, красуня, болісно, нищити, смітник).
- Чого чекаєте від уроку?
- Що б хотіли побачити на уроці?
- З ким хотіли б зустрітися під час уроку?
- Давайте сплануємо нашу роботу:
ЗНАЄМО
ВМІЄМО
ХОЧЕМО ЗНАТИ
- Людина, яка живе в єдності з природою не буде руйнувати цей світ, не стане аморальною людиною.
- Діти, запам’ятайте і зрозумійте, що «новорічна ялинка» - це жива істота, збереження якої залежить від кожної людини, навіть маленького хлопчика чи дівчинки.
ІІ. Етап опрацювання нового матеріалу (25 хв)
1) Перегляд картин українських художників
Для когось зима – це білосніжність снігу, свята, колядки, мандаринки і цікаві синиці, що зазирають у вікна. Для інших – мороз, холод, вогкість, важкі одяганки і відсутність комфорту. Зиму можна або любити або ж терпіти…
А ще в зиму можна закохатися вперше або ж остаточно і безповоротно! Розгляньте шедеври українських художників. Адже на створення робіт їх надихнула саме зима (додаток 1)
2) Гра пазл
Діти складають пазли із картин
Вправи для очей
- А зараз давайте намалюємо ялинку разом із пінгвінчиком
Діти працюють у програмі Tux Paint, створюючи малюнок ялинки
Вправа двоетапна.
Спочатку вчитель пропонує дітям стати автором будь-якого медіа продукту (намалювати малюнок). Презентувати свій «авторський медіапродукт» сусідові за партою. Коли учні зроблять презентацію одне одному, необхідно привітати партнера, похвалити його за створений «авторський медіапродукт».
Другий етап вправи – використання медіапродукту свого однокласника без його дозволу та присвоєння собі авторства щодо цього продукту.
Учитель просить учнів розіграти таку ситуацію: уявіть собі, що з’явилася людина, якій дуже потрібна саме така інформація, яку створили ви. Але вона з певних причин не хоче (або не може) зробити це сама. Ця людина бере ваш медіапродукт, використовує його і повідомляє всіх, що цей продукт створила вона. Обміняйтесь у парі своїми «авторськими медіапродуктами» і розіграйте запропоновану ситуацію.
Обговорення після вправи:
Учитель підводить дітей до висновку, що більша частина створених медіапродуктів існує для того, щоб інші люди їх використовували. Але існує обов’язкова умова: вказати автора або джерело, звідки ви взяли цю інформацію.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА «Ялинка» (відео)
5) Практична робота за комп’ютером. Пошук інформації в Інтернеті
- Знайдіть та прослухайте відео «Улюблені вірші. Ялинка». Вірш О. Олесь «Ялинка», уявіть себе дійовими особами.
https://www.youtube.com/watch?v=Bq92CvkczHk
6) «Мозковий штурм»
- Чи сподобався вам вірш? На що він схожий?(На казку).
- Хто головні герої вірша?
- Кого зустрів хлопчик у лісі?
- Чи правильно вчинив зайчик, коли почав відбирати ялинку? Чи зрозумів хлопчик зайчика і свою провину?
- Що ви знаєте про дбайливе ставлення до природи?
Зробіть висновок.
- не слід вирубувати ялинок для новорічних розваг.
7) Гра «Твоя позиція»
- Всі ми звикли, що Новорічне свято приходить у наш дім разом з красунею ялинкою, з Дідом Морозом, з подарунками. І на цьому святі веселяться всі, невесело лише одній ялинці, яку зрубали в лісі і принесли додому, щоб створити святкову атмосферу на декілька днів, а потім викинути на смітник.
- Перед вами сніжинки червоного і синього кольору. Ось у нас тут стоїть штучна ялинка. Підійдіть будь ласка до столу і повісьте на цю ялинку червону сніжинку, якщо ви проти вирубки хвойних дерев на Новорічні свята. Синю нехай повісить той, хто вважає, що без живої ялинки не можна обійтися. Якщо ви утримались – залишайтесь на місці. Аргументуйте, будь ласка, свій вибір.
8) Робота в групах
- Новорічне свято буває раз на рік, існує традиція прикрашати хвойним деревцем свої оселі. І дерев жаль… Що ж робити?
Подумайте і висловіть свої ідеї, як зберегти ялинки, сосни.
І група «Ялинки»
ІІ група «Сосни»
Діти висловлюють свої ідей.
ІІI. Рефлексивно-оцінювальний етап (5 хв.)
- Багата в нас природа, неповторна її краса. Щоб вона приносила нам радість, щоб багатство її множилося для майбутніх поколінь, треба оберігати її, дбати про неї. Все, що є в нашій країні: багаті надра корисних копалин, безкраї родючі поля, рослинний і тваринний світ, гори і води - то народне надбання, і кожен з нас від дитини до людини похилого віку відповідає за його збереження і розумне використання.
- Чи справдилися ваші очікування?
Рефлексія.
Підведемо підсумок за схемою:
дізнався…
Я навчився…
зможу…
дякую…
На Землі, у домі вселюдському — протиріч і негараздів тьма. Будьте, люди, обережні в ньому! Іншої домівки в нас нема.
Додаток 1
Ліпатов А. "Різдво"
Жук Анна «Ялинка»
Роп'яник Ігор "Нова радість стала"
Євгеній Карлович "Зима"
Підготувала: Бровко Оксана Михайлівна, КЗ «Полтавська спеціалізована школа-інтернат спортивного профілю І-ІІІ ступенів Полтавської обласної ради», місто Полтава