План-конспект уроку є дипломантом ІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ»)
Тема. Гриби: їстівні та отруйні. Правила збирання грибів.
Практичне завдання: розпізнавання їстівних та отруйних грибів за малюнками, фото.
Мета:
формувати у дітей систему уявлень про гриби як царство живих організмів, про ознаки грибів, їх будову, класифікацію та різноманітність у своїй місцевості;
- продовжити формування базових компетентностей учнів з теми «Гриби» шляхом пошукової діяльності суб’єктів навчального процесу із використанням мультимедійних засобів та елементів інтерактивної взаємодіі в групах;
- ознайомити учнів з поняттями їстівні гриби, отруйні гриби;
- вчити виявляти ознаки грибів і за ними розпізнавати їстівні та отруйні гриби на малюнках, фото під час виконання практичних завдань;
- формувати уявлення про значення грибів у природі, про цінність їх для людей, про необхідність охорони грибів, правильне їх збирання;
- формувати здатність учнів застосовувати отримані знання, уміння та навички для розв’язання природознавчих задач і життєвих ситуацій;
- розвивати вміння знаходити інформацію за підручником та додатковою літературою, висловлювати власні судження, перевіряючи їх правильність, доводити твердження, обґрунтовувати висновки, розвивати вміння працювати самостійно і в групі;
- розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення, допитливість, пізнавальну активність, творчі здібності, емоційний настрій дитини;
- виховувати особистісні якості школяра, його екологічну культуру, поведінку, що відповідає нормам морального, етичного, естетичного, здоров’язбережувального (без загрози життю) ставлення до природи, прагнення охороняти і примножувати природу рідного краю.
Обладнання: комплект мультимедійних засобів, ілюстративний матеріал до заняття.малюнки із зображенням грибів, роздатковий матеріал для кожного учня: вирізані картинки грибів; таблиця «Гриби: їстівні та отруйні», підручник «Природознавство» 2 клас.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Інтерактивна вправа
Діти стоять у колі.
– Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день.
Давайте привітаємось,
Давайте посміхнемося,
Давайте в очі глянемо,
І нам тепліше стане.
Раз рука, два рука,
Раз плече, два плече.
Голова вліво, вправо подивились,
Посміхнулись, привітались.
– Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними.
Завдання наші такі:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фенологічні спостереження
– Діти! Урок, як завжди, почнемо, зазирнувши до «віконечка природи».
- Вправа «Погода» (бліц-запитання):
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
2.Практична робота.
а) діти записують свої спостереження в зошити в календарі спостереження.
б) робота з класним календарем.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
– Сьогодні на адресу школи надійшов електронний лист від Білочки.
Любі мої другокласники!
До лісу прийшла чародійка Осінь. Це моя улюблена пора року. Адже вона дарує багато грибів, які я надзвичайно полюбляю. А які тільки бувають гриби! Їх сила-силенна найрізноманітніших! Такі гриби привабливі, так цікаво їх збирати, – бо вони ж ховаються, ніби в піжмурки з тобою грають! Я назбирала багато грибів. Але не знаю як вони називаються, які з них їстівні, а які отруйні. Допоможіть мені зібрати в кошик лише їстівні гриби.
Ваша Білочка
– Дорогі дітки щоб допомогти Білочці треба старанно попрацювати. Тож беремося до роботи.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
- Отже, тема нашого уроку… (напис на дошці «Їстівні та отруйні гриби»)
V.Сприйняття й усвідомлення матеріалу.
1. Вправа «Сенкан»
– Зараз перевіримо, що ви знаєте про гриби?
Гриби.
Їстівні, корисні.
Сушаться, варяться, смажаться.
Вони всім нам потрібні.
– А зараз ми відправляємось у віртуальну подорож “Осінній ліс”.
- Відео “Гриби в Карпатах”
Джерело: ( https://www.youtube.com/watch?v=yK4KkypMvDY )
3. Фізхвилинка (звучить «Звуки лісу»)
Дружно в ліс ми всі пішли, Скільки тут грибів знайшли! Ось опеньок, боровик, Підберезовик, лисичка, Маслючок і печериця, Сироїжка й білий гриб! В кошики гриби збирали, Доки повними не стали. Ще й побігали ми трішки, Натомили свої ніжки. Поверталися бадьорі, А про це вже знали в школі. |
– крокують – показ руками вправо, вліво – нахил вправо, вліво – присідають, збирають – оберти вправо, вліво, показують – нахил вправо, вліво – збирають руками – показують повний кошик – біжать – навколо себе крутяться – крокують – машуть рукою привіт |
– Діти, як дізнатися, їстівний чи отруйний гриб? (Перевірити)
– Як перевірити? (Відшукати інформацію в підручнику, енциклопедії, інтернеті)
– Якій інформації ми можемо довіряти? (В підручнику)
– Чому? (Тому, що перевірено)
5.Робота з підручником с.54-55.
а) ознайомлення з порадами Їжачка Хитрячка;
б) розгляд таблиці «Їстівні та отруйні гриби»:
– будова;
– розмір;
– колір;
– назва.
в) Флеш картка (медіаекспресія)
Джерело:( https://www.youtube.com/watch?v=sWFfb8FwCHc )
Як слід збирати гриби
(Розкажи своїм батькам)
– Слід бути дуже уважним при збиранні грибів! Не можна допустити, щоб зубожіли наші грибні багатства, тому під час збирання грибів грибники мусять дотримуватися таких правил:
1) Збирати тільки ті гриби, які добре знають.
2) Не збирати старі гриби та гриби, що ростуть на узбіччях доріг, біля сміттєзвалищ. У них може накопичуватися отрута.
3) Гриби слід обережно зрізати ножем, або викручувати із землі.
4) Не збивати неїстівні гриби – вони потрібні лісу! Ними лікуються тварини. Червиві гриби – це «будинок» для личинок комах. Наступного року на цьому місці виростуть молоді й нечервиві гриби.
5) Категорично забороняється збирати гриби учням початкових класів!
- Розповідь вчителя про отруйні гриби.
– Діти, а чи знаєте ви, кому потрібні отруйні гриби? Хто ними харчується?
- Отруйні гриби приводять до отруєння, порушення здоров’я, навіть смерті людини, але їх споживають тварини (лосі, кабани, білки, миші).
- А ще гриби мають лікувальні та інші властивості. Погляньте на малюнок.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
Групова робота
Створення інтелект-карти “Гриби”
VII. Підсумок уроку.
- Рефлексія. (На дошці малюнок білки)
А тепер ми можемо розказати Білочці про таке…
- Вчитель по черзі вивішує на дошку картки зі словами: Що дізнався нового? Що найбільше зацікавило?Що із вивченого хотів би розповісти друзям вдома?
- Відповіді учнів.
VIII. Домашнє завдання.
С.54 –55 читати, розповідати.
Список використаних джерел та літератури:
- Єлін Ю. Я., Коз’яков С. М. Гриби.
- Гриби України: Атлас-довідник / За ред. В. П. Гелюти. – Київ.
- Екологія грибів: моногр. / Г. Л. Антоняк, З. І. Калинець-Мамчур, Н. О. Бабич, Н. Є. Панас. – Львів.
- Підручник. Природознавство 2 клас Ірина Грущинська.
- https://www.youtube.com/watch?v=yK4KkypMvDY .
- https://www.youtube.com/watch?v=sWFfb8FwCHc.
Автор: Жирякова Олена Сергіївна, вчитель початкових класів Марганецької спеціалізованої школи I-III ступенів №2 з поглибленим вивченням англійської мови