План-конспект уроку є дипломантом ІІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ»)
Мета: ознайомити дітей з весняним святом Великоднем та традиціями його святкування; вчити вільно висловлювати свою думку; удосконалити вміння розгадувати ребуси, розв’язувати математичні приклади; виховувати охайність, точність у виконанні роботи, бережливе ставлення до природи, почуття прекрасного.
Формувати групу компетентностей:
–Загальнокультурну компетентність для вдосконалення знань про навколишній світ та його особливості;
–Компетентність спілкування державною мовою для правильного використання термінологічного апарату, спілкування під час пояснення навчального матеріалу;
–Здоровʼязбережувальну компетентність шляхом свідомого ставлення до власного здоров’я та здоров’я інших;
– Компетентність в природничих науках для формування в учнів практичних навичок дослідження;
– Компетентність уміння вчитися впродовж життя шляхом спостереження природних явищ і процесів та їхніх наслідків;
–Інформаційну компетентність для здійснення пошуку інформації в різних джерелах.
Освітні галузі: природнича, математична.
Очікувані результати:
- Сприймає монологічне висловлювання;
- З увагою сприймає усні репліки вчителя й однокласників (вітання, знайомство, запитання, прохання) й доречно реагує на усну інформацію;
- Демонструє іншим результати власної діяльності;
- Застосовує за потреби найпростіші матеріали та прилади;
- Використовує інформацію, отриману з відомих та запропонованих іншими джерел (книги, фільми);
- Ділиться своїми почуттями та емоціями від прослуханого та побаченого;
- Використовує фактичний зміст (хто?, що?, де?, коли?) для перетворення усної інформації;
- Розповідає про те, що його вразило, схвилювало.
Обладнання: ноутбук, планшети або смартфони учнів, роздавальний матеріал (арифметичні розмальовки), доступ до мережі Internet, магнітно-маркерна дошка, письмове приладдя.
Хід уроку.
І. Організаційний етап. Мотивація діяльності.
- Ранкова зустріч. Вітання в колі друзів.
Щоб день хороший розпочати,
Треба добре друзів привітати.
Треба разом привітатись:
Добрий день!
Дружно й радісно сказати:
Добрий день!
Вліво, вправо поверніться,
Один одному всміхніться:
Добрий день!
Вправа «Щоденні новини» (Відмітити дату, день тижня, стан погоди, помічників вчителя; визначити настрій)
- Відгадування теми уроку (розгадування ребуса)
(Великдень)
ІІ. Ознайомлення з новою темою
- Слово вчителя:
Із року в рік ми з великим нетерпінням чекаємо весну-чарівницю. Ми лічимо дні, виглядаємо, коли пташки з великого вирію принесуть весну-красну. Чекаємо, коли вона прожене холод, устелить землю травичкою зеленою, заквітчає квітами пахучими, а пташки наповнять гаї, ліси своїм голосистим співом.
Весна – це оновлення не тільки природи, а й людської душі. Разом з нею приходить одне з найвизначніших християнських свят – Великдень (Воскресіння Ісуса Христа). На Великдень дівчата водили хороводи, співали веснянки та гаївки і разом із парубками грали в різні ігри, які самі ж і вигадували. Діти по-своєму раділи весні і разом із матусями та бабусями готувалися до свят – розмальовували писанки.
- Перегляд і обговорення «Великодня казка»\
3. Крісло автора: «Які традиції Великодня у моїй родині?»
4. Вправа «Обмін інформацією». Діти стають в коло і діляться враженнями про те, які нові традиції святкування Великодня вони дізналися.
Руханка «Тук-тук»
https://www.youtube.com/watch?v=T7ofWPCl8-E
- За допомогою мобільного телефона або ноутбука виконати завдання разом з другом
https://learningapps.org/display?v=pzm1vcnyk19
Слово вчителя:
Мудрі люди кажуть: “У світі доти існуватиме любов, доки люди писатимуть писанки”. Кожна писанка – це ніби маленький світ. Тут і небо із зорями, і вода з рибами, і дерево життя з оленями й птахами, і засіяне поле, і трибанні церкви – усе це вималюване у певному порядку для того, аби підтримати лад та рівновагу у нашому світі. Так писали писанки наші далекі предкині, наші прабабусі. Ця традиція нараховує вже близько 8 тисяч років. Звичайно ж, з часом правила писання спростилися. Але традиція проминула всі труднощі і змогла вижити й донині.
Розфарбувати писанку. (вчитель роздає дітям арифметичні розмальовки)
ІІІ. Підсумок уроку.
- Зробити селфі з писанками для створення фотофільму.
- Рефлексія. Заповнення «Щоденник вражень»
Список використаних джерел:
- Арифметичні розмальовки https://childdevelop.com.ua/worksheets/3408/
- Руханка https://www.youtube.com/watch?v=T7ofWPCl8-E
- Програма для створення інтерактивних завдань learningapps.
- Підручник інтегрованого курсу для 1 класу закладів загальної середньої освіти «Я досліджую світ» , Н. М. Бібік, Г. П. Бондарчук. Харків, Видавництво «Ранок», 2018.
- «Українська газета», стаття «Традиція Великодніх свят в Україні».
Додаток «Математичні розмальовки»
Підготувала: Бондаренко Катерина Вікторівна, вчитель початкових класів КЗ «Чорноземненська ЗОШ І-ІІІ ступенів Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області»