План-конспект уроку є дипломантом І ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Хімія»)
План-конспект уроку хімії із елементами медіаграмотності.
Тема: Поняття про полімери на прикладі поліетилену. Застосування поліетилену.
Клас: 9 клас
Мета:
Формування ключових компетентностей:
(Уміння: працювати в команді, конструктивно комунікувати в різних середовищах, висловлювати різні погляди; реалізовувати громадянські права та свободи).
Екологічна грамотність і здорове життя
(Уміння: встановлювати причино-наслідкові зв’язки між станом природного довкілля і здоров’ям, добробутом і безпекою громади; аналізувати вплив способу життя на добробут і безпеку (особисту і громадську).
(Уміння: усно й письмово висловлювати свою думку, слухати співрозмовника, тлумачити базові концепції щодо забезпечення добробуту, здоров’я та безпеки; обговорювати, дискутувати й презентувати своє бачення та спільне рішення).
(Уміння: застосовувати знання з природничих наук (бережливого природокористування) для забезпечення добробуту, здоров’я і безпеки; установлювати причино-наслідкові зв’язки між природним та соціальним довкіллям, прогнозувати соціальні наслідки використання сучасних технологій у природному та соціальному середовищі).
(Уміння: отримувати інформацію з використанням ІКТ щодо безпеки; аналізувати, порівнювати та критично оцінювати достовірність і надійність джерел даних, інформації та цифровий контент. Навчальні ресурси: застосування хмарних технологій та мобільного Інтернету у дослідженнях, практичних роботах).
(Уміння: здійснювати самооцінювання та самоконтроль).
(Уміння: усвідомлювати власні слабкі та сильні сторони).
Ознайомити учнів із загальними поняттями хімії високомолекулярних сполук на прикладі поліетилену; показати переваги й недоліки окремих видів полімерів; розглянути властивості та застосування поліетилену; розглянути проблеми утилізації полімерних матеріалів.
самоповаги; ефективної комунікації; кооперації; самоконтролю; керування стресами; емпатії; асертивності; розв’язання проблем; запобігання конфліктам та розв’язання їх, адаптація та відновлення психологічної рівноваги.
Наскрізні лінії: «Екологічна безпека та сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров'я і безпека» формують повагу до прав людини та активне громадянство.
Практичні завдання, які є складовою діяльнісного компоненту:
Опрацювання алгоритму аналізу (декодування) новин-повідомлень засобів масової інформації.
Очікувані результати: учні мають знати особливості будови і властивості полімерів на прикладі поліетилену; учні мають уміти складати рівняння полімеризації на прикладі добування поліетилену; учні мають виявляти зв’язок між будовою і властивостями речовин і робити відповідні висновки; учні мають розуміти екологічні проблеми, пов’язані з використанням та утилізацією полімерів, шукати шляхи вирішення проблеми.
Базові поняття та терміни: мономер, полімер, структурна (мономерна або структурна ланка), ступінь полімеризації.
Обладнання: ноутбук, інтерактивна дошка, мобільні телефони (смартфони).
Тип уроку: формування компетенцій.
Використана література:
Шейбе С., Рогоу Ф. Медіаграмотність: Підручник для вчителів. – К.: Центр Вільної Преси, Академія Української Преси, 2017. – 319 с.
Структура уроку
(з використанням хмарних технологій)
2.1 Командна гра на платформі Classtime.com за темою: «Вуглеводні» (Додатки 1 та 3). Учні виконують завдання на мобільних телефонах. На інтерактивній дошці демонструється в on-line командна гра «Поборіть міське забруднення». Від роботи кожної команди залежить спільний результат. В інтерактивній грі будується будинок із зеленими насадженнями, листя яких перетворюють вуглекислий газ від викидів заводів та вихлопних газів автомобілів на кисень.
Посилання:
https://www.classtime.com/library/question-sets/7e226d70-3557-4aa3-9a06-c7c78801d480
По завершенні тестування вчитель відкриває правильні відповіді, учні в команді аналізують помилки.
Вчитель задає запитання:
2.2 Перегляд Відео на інтерактивній дошці
Яке воно, морське життя 21 століття?
Британські синхроністки вирішили підтримати ініціативу боротьби з пластиком та відчути це на собі. Уже зараз сотні тисяч морських жителів задихаються від сміття. За прогнозами, до 2050 року кількість пластику в світовому океані перевищить кількість риби. Це сміття, яке загрожує планеті та її мешканцям, адже 91% пластику не переробляється.
Відео: The Big Bang Fair
https://www.facebook.com/ukrainemind/videos/438177040284715/
2.3 Повідомлення теми та мети уроку.
3.1 Евристична бесіда з використанням матеріалів хмарної платформи http://www.znanius.com/5134.html?&L=0 (демонстрація на інтерактивній дошці).
3.2 Робота в командах. Учні об’єднуються в 6 команд.
Створення інтелект-карти «Проблеми утилізації полімерних матеріалів».
4. Захист роботи команд.
Під час виступу кожної команди інші додають матеріал до своєї інтелект-карти (вправа «Пазли»).
Обговорення (декодування інформації):
Ключові запитання для аналізу медіамеседжів:
Запитання, що поєднують навчальну програму та питання медіаграмотності:
5. Підведення підсумків.
Оцінка команди буде складатися з роботи над створенням інтелект-карти та виступу під час захисту роботи команди.
6. Домашнє завдання.
Додаток А
Тестування на платформі Classtime.com за темою: «Вуглеводні».
Командна гра «Поборіть міське забруднення»
Приклад зображення тестування на екрані мобільного телефону або іншого гаджету
Приклад вигляду сесії на екрані вчителя
Результат тестування на екрані гаджету (приклад)
Приклад звіту сесії (обробка результатів тестування)
Додаток 2
https://www.radiosvoboda.org/a/news-plastic-ban-in-eu/29846992.html
2. Новини. 01.04.2019. ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНИЙ ПОРТАЛ. Президент підписав Стратегію екологічної політики України до 2030 року
https://eu-ua.org/novyny/prezydent-pidpysav-strategiyu-ekologichnoyi-polityky-ukrayiny-do-2030-roku
3. Відео Забруднення пластиком Світового океану. 01.05.14
Усе морське дно - від узбережжів до океанських глибин вкрите сміттям. До таких невтішних висновків прийшли вчені після масштабного дослідження, в якому брали участь 15 різних організацій. Дослідники вивчили 600 невеликих ділянок морського дня - в Атлантиці, Арктиці та Середземному морі на глибині від 35 метрів до 4 з половиною кілометрів. І всюди вони знаходили відходи людської життєдіяльності.
4. Відеопрезентація Забруднення пластиком світового океану
ВВС дослідження забруднення пластиком
5. Новини 31.03.19
На Сардинії неподалік від курорту Порто-Черво виявили загиблу самку кита, в животі якої знайшли ненароджене дитинча та 22 кілограми пластикового сміття.
У Тихому океані науковці виявили сміттєвий континент площею як чотири України
Додаток 3
Схема аналізу відео:
1. Хто автор цього відео?
2. Йдеться про справжній немонтований запис, чи були внесені до нього технічні зміни (була додана музика, ефекти, відеомонтаж)?
3. Це документальний чи художній фільм?
4. Коли, де і за яких умов здійснено цей запис?
5. На яку аудиторію зорієнтований цей запис? Він призначений для широкого загалу чи для обмеженої групи людей? Чому ви так вважаєте?
6. З якою метою автор створив або публікує відео? У чому полягає задум автора? У чому полягає головна ідея чи послання відео?
7. Кому це відео йде на користь та кому шкодить?
8. Які почуття викликало у вас це відео? Як на вас вплинуло?
9. Чи допоміг вам цей фільм краще зрозуміти події чи навпаки викликав протиріччя в сприйнятті та оцінці події чи явища?
(Складено на основі статті М. Маргана Робота з відео на уроках історії URL:http://www.ustnayaistoriya.info/wp-content/uploads/2015/09/prezentace-04.pdf )
Алгоритм аналізу медіатексту:
(за матеріалами сайту MediaSapiens. URL: http://osvita.mediasapiens.ua/)
Додаток 4
Тестові завдання за темою: «Вуглеводні»
Підготувала: Гавриліна Вікторія Вікторівна, КЗ “ НВК «Гімназія № 11- спеціалізована школа з поглибленим вивченням іноземних мов І ступеня – дошкільний навчальний заклад “Еврика” Кам’янської міської ради», м. Кам’янське, Січеславська (Дніпропетровська) область