План-конспект уроку є дипломантом ІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. (Біологія).
Конспект уроку на Всеукраїнський конкурс найкращих-конспект уроків з природничих дисциплін з елементами медіаграмотності.
Тема 3: Рослини. (22 години). 6 клас.
Тема уроку: Суцвіття.
Цілі:
- Сприяти розвитку компетенцій про будову і різноманітність квітів, ввести нове поняття «суцвіття», ознайомити учнів з найбільш поширеними суцвіттями, визначити їх біологічне значення в житті рослин;
- За допомогою ІКТ (інтерактивної презентацією, Qr-код сканером) і матеріалів підручника продовжувати формувати компетентність вміння вчитися протягом усього життя, організовуючи і оцінюючи свою навчально-пізнавальну діяльність. Продовжити формування соціальної та громадянської компетентності: вміння працювати в команді.
- Формувати екологічну грамотність у учнів, показуючи тісний зв’язок між будовою квітів, суцвіть і їх адаптацією до умов життя, запиленням з їх подальшим утворенням плодів і насіння. Збереження та збільшення чисельності видів; продовжувати виховувати розуміння необхідності дбайливого ставлення до квіткових рослин, навколишнього середовища.
Тип уроку: комбінований.
Методи навчання: репродуктивний, словесно-ілюстративний, частково-пошуковий.
Форма роботи: фронтальна, групова, індивідуальна.
Обладнання: комплект для моделювання відповідей на завдання, картки «суцвіття» для розподілу групової роботи, інтерактивна презентація SMART, картки Qr-коду, фотографії суцвіть рослин.
Хід уроку:
- Самовизначення до діяльності (Організаційний момент):
Настрій на позитивну емоційну спрямованість.
- Перед початком уроку учні заходячи в клас вибирають з 6 варіантів карток одну з певним зображенням (суцвіття – відноситься до вивчення нової теми).
- Парти розставлені для групової роботи. У групі передбачається до 5 учнів. Одна з сформованих груп буде працювати за комп’ютером з інтерактивними вправами.
- Привітання. Девіз уроку на дошці «З маленької перемоги починається великий успіх!»
Розподіл груп за позначенням карток. Учні об’єднуються в групи за подібністю карток.
1 група – Ромашка
2 група – Конвалія
3 група – Вишня
4 група – Черемуха
5 група – Береза
6 група – Конюшина
Визначаємо групу для роботи за комп’ютером – Питання класу:
– перевіримо вашу увагу! При підготовці до уроку біології. У параграфі 32 (автор підручника І. Костіков) вам розповідалося про найбільшу квітку – Раффлезія Арнольда і найменшу квітку на планеті діаметром 1 мм. Назвіть цю квіточку. (Ряска)
- Учень, який вірно відповів і перший разом зі своєю групою переходять до роботи з інтерактивною презентацією.
- Актуалізація знань.
Повторення вивченого матеріалу необхідного для «відкриття» нових знань. Виявлення труднощів в індивідуальній діяльності, корекція.
Завдання для перевірки знань з теми квітка. (посилання на гугл-диск)
5 груп отримують пакети із завданнями. Моделюють відповіді. Група за комп’ютером ці ж завдання моделюють в інтерактивній програмі.
Час на підготовку 5 – 8 хв.
Завдання №1.
Будова квітки. Вкажіть правильно все органи квітки.
Завдання №2:
Виберіть фото квітки відповідно значенням:
Визначте дводомна рослина і однодомна рослина. Визначте, де є одностатеві і двостатеві квіти. Проста оцвітина і подвійна оцвітина, гола квітка.
завдання №3
Використовуючи терміни малюнка, опишіть процес і значення подвійного запліднення у квіткових рослин.
завдання №4
Розподіліть особливості будови квітів вітрозапилюваних рослин і комахозапилюваних рослин.
Перевіряємо виконані завдання, використовуючи еталон відповідей на інтерактивній дошці.
Перевіряємо спільно, звіряємо відповіді. Коригуємо.
- Постановка навчального завдання:
На слайді фото: суцвіття кошик – рослина соняшник.
Діти, зверніть увагу – квітка якої рослини перед вами? (Соняшник)
- Перед вами одна квітка або це сотні квітів? – дискусія ….
Що ще нам треба дізнатися про квіти? Давайте разом поставимо завдання на сьогоднішній урок.
- У природі велике значення впливає на виживання об’єднання в співтовариства і групи. І навіть квітки, об’єднуючись в групи і утворюючи суцвіття, мають переваги в порівнянні з одиночним квіткою. Давайте розкриємо секрети квіткових рослин і дізнаємося …
- Які бувають групи квітів, і чим вони корисні для рослин.
- Навчимося визначати суцвіття по фото та в живій природі.
- «Відкриття нового знання»:
Учні отримують знання самостійно використовуючи підручник параграф 34. і додатковий матеріал (Qr-код суцвіть, фото суцвіть. Бланк відповідей.)
Кожна група отримує кілька Qr-код суцвіть із зашифрованою схемою.
- Визначити якому суцвіттю належить дана схема використовуючи сканер на мобільних телефонах або встановлене додатки зчитування Qr-код.
- Розглянути пронумеровані схеми суцвіть на картці і вибрати відповідність даному коду.
Бланк відповідей групи.
У таблиці допишіть у 1-у колонку як називається рослина на фото з суцвіттям, а в 2-у колонку № суцвіття та його назву.
№ QR – кода (фото суцвіття) | № схемы суцвіття |
№1 | |
№2 | |
№3 | |
№4 | |
№5 | |
№6 | |
№7 | |
№8 | |
№9 | |
№10 |
- Первинне закріплення:
Перевіряємо роботу учнів. Фронтальна робота з коментарями вчителя. Використання еталона на слайдах презентації із зображенням коду і № відповіді суцвіття. Фото відзначено галочкою відповідності.
- Самостійна робота – самоперевірка за зразком.
На слайдах презентації данні:
Завдання №1.
Фото 3-х рослин … визначити, який тип суцвіття не зустрічався в попередній роботі … …
Завдання №2.
Розподіліть по групах прості і складні суцвіття …
Завдання №3.
Виберіть із варіантів відповідей – біологічне значення суцвіть.
відповіді:
- Включення нових знань в систему знань:
Закінчіть речення:
- Суцвіття необхідні рослинам для більш ефективного – запилення.
- Прості суцвіття мають різну будову головної осі і довжини квітконіжок.
- Складні суцвіття це об’єднання – простих суцвіть.\
8. Рефлексія.
Заповнення бланка роботи групи. Обговорення.
«Плюс – мінус – цікаво»
+ | – | цікаво |
Все, що сподобалось, інформація та формы роботи, які викликали позитивні емоції. | Все, що не сподобалось, було нудним, незрозумілим, зайвим. | Всі цікаві – факти, то що пізнали з вивченої теми. |
- Д / З
Завдання в зошиті друкованої основи.
Ознайомитися з пр. 35.
- Творче завдання зробити моделі суцвіть або квітки з підручного матеріалу (пластилін на картоні, дріт і т. п.)
Фото для карток при розподілі на групи:
Завдання для перевірки знань з теми «Квітка».
Завдання знаходяться в папці, учні моделюють використовуючи підказки відповіді.
Завдання №1: Будова квітки. Укажіть вірно всі органи квітки.
Тичинка | Пиляк |
Пелюстки | Тичинкова нитка |
Зав’язь | Чашолистки |
Стовпчик | Квітоніжка |
Приймочка | Квітоложе |
Завдання №2:
Виберіть фото квітки відповідно значенню:
визначте дводомну рослину та однодомну рослину. З’ясуйте, де одностатеві та двостатеві квіти.
квіти огірка
Проста оцвітина чи подвійна, гола квітка???
Завдання №3
Використовуючи терміни малюнка опишіть процес і значення подвійного запліднення у квіткових рослин. Проставити номери відповідного етапу.
– Формування ендосперму
– Дозрівання яйцеклітини і центральної клітини в сім’язачатки зав’язі
– Злиття сперміїв з яйцеклітиною і центральною клітиною зародкового мішка
– Проростання пилкової трубки пилкового зерна на поверхні приймочки.
– Формування зародка
– Формування насіння з сім’язачатка
– Звільнення двох сперміїв з пилкової трубки в зародковому мішку.
завдання №4
Розподіліть особливості будови квітів вітрозапильних рослин і комахозапильних рослин.
Пилку багато | Пилку мало |
Пилок липкий | Пилок сухий |
є нектар | Пелюстки відсутні |
Пелюстки яскраві | Квітнуть до появи листви на рослині |
Підготувала: Шарабарова Світлана Станіславівна, учитель біології, Енергодарський навчально-виховний комплекс №5. місто Енергодар. Запорізької області
Які відповіді в 1
Завданні?