info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

Пізнавально-розважальний тренінг для учнів 5-6 класів «У медіа лабіринтах»

Конкурсна робота «У медіа лабіринтах», може бути використана повністю або частково для роботи з учнями 5-6 класів під час позакласних занять, а також під час уроків зарубіжної літератури.

Робота є переможницею конкурсу «Моя школа – медіаграмотна».

Авторка: Костирко Ольга Володимирівна, учитель російської мови та зарубіжної літератури Миколаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №24.

Мета:

 • Розвиток медіакомпетентності учнів 5-6 класів.
 • Розвиток уміння захистити себе в умовах «епідемії» дезінформації
 • Формування уявлення про медіаімунітет  та медіагігієну.
 • Розвиток критичного мислення учнів.
 • Розвиток вміння протистояти фейкам.
 • Формування уміння співпрацювати в групі.

Які навички/компетентності розвиває: Медіаграмотність, критичне мислення, цифрова безпека, соціальна толерантність.

Допоміжний та роздатковий матеріал: Комп’ютери, листи для фліпчарту, фломастери, стікери

Орієнтовний час тренінгу: 45 хвилин

Перебіг гри

 1. Слово вчителя про плітки та фейки

Шановні  діти, ми живемо у соціальному суспільстві, спілкуємось з багатьма людьми, маємо постійні  контакти з людьми, це необхідно для нормального існування людства.

Раніше  спілкування людей  було частіше  наживо або в письмовій формі, а зараз у зв’язку зі стрімким розвитком  технологій, особливо комп’ютерних з’явилось  ще й спілкування за допомогою Інтернету в соціальних мережах, на різноманітних сайтах, платформах, за допомогою смартфонів тощо.

 • Як ви думаєте, що змінилось в спілкуванні людей?
 • Якими є ці зміни? Позитивними чи негативними?
 • Чи зустрічались ви з таким явищем, як плітки?
 • З якою метою вони виникають?

Звучить пісня В. Висоцького «Ходять слухи»: https://www.youtube.com/watch?v=jyYD9enF54I

Слово вчителя

Плітки (англ. gossip) — особлива, зазвичай недостовірна інформація (яка спотворює інформацію), що розповсюджується виключно в усній формі, як би «утаємничено, потайки», «із вуст у вуста», і функціонує виключно у звуковій формі.

 - Чи заважають плітки в житті людини?

Лідія Орбан-Лембрик у своїй роботі навела так звану класифікацію чуток. За експресивним параметром виділяють такі типи як:

 • Чутка-бажання. Мета такої чутки полягає у тому, щоб викликати певне розчарування з приводу того, що було замислено.
 • Чутка-страховище. Переважно там, де зазвичай панує тривогастрах, невдоволення власним низьким статусом тощо. Дуже шкодить індивіду Агресивна чутка. Спрямована на те, щоб настроїти індивіда на агресивнівчинки. Це можуть бути як міжгрупові, міжетнічні та міжнаціональні конфлікти.

Інформаційний характер пліток

 • Абсолютно недостовірні;
 • Недостовірні з елементами правдоподібності;
 • Достовірні чутки з елементами неправдоподібності;
 • Правдоподібні.

Плітки не можуть повністю бути достовірними, бо інформація завжди зазнає змін від того, хто її викладає і поширює.

Статуя Плітки в німецькому місті Зіндельфінген

Отже, в сучасному житті продовжують своє існування вже не тільки плітки, а  підроблені / імітаційні новини або фейки.

Феномен впливу фейк-ньюз на велику кількість людей  досяг найбільшого розвитку з глобальним поширенням соціальних мереж, власне сам ставши проблемою глобальною.

ВИПЕРЕДЖАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ УЧНІВ ПРО ПЕРШИЙ ФЕЙК (ПРО ГАЗЕТНИХ КАЧОК)

1 учень Найпершим фейком в історії прийнято вважати статтю у французькій «землеробської газеті», опублікованій в 1776 році, в ній розповідалося про відкриття нового способу лову диких качок за допомогою жолудів. За однією з численних версій, після цього випадку фейки в ЗМІ до останнього часу називали «газетними качками».

2 учень Перша згадка про фейкові новини припадає на XVII ст. Газетна качка — саме так називають неправдиву, сфальсифіковану та неперевірену інформацію, поширену в ЗМІ. За однією із версій (а їх чимало), виникнення виразу пов’язують із анекдотом бельгійського журналіста Корнеліссена, який одного разу опублікував цілком серйозно, як нібито наукове повідомлення, анекдот про ненажерливість качок.

Якийсь учений порубав, мовляв, качку на дрібні шматочки та віддав «на сніданок» іншим дев’ятнадцятьом качкам. Незважаючи на очевидну неправдивість і навіть абсурдність такого повідомлення, газети сприйняли цю потішну розповідь за чистісіньку правду і передрукували її на своїх сторінках. Згодом, коли суть цієї історії осмислили, слово «качка» стало символом вигадок газетярів. Тож, як бачимо, неправдива інформація — цілком давня річ.

Асоціативний кущ фейк-це ?

Можлива відповідь

 • Примітивізм новин
 • Надемоційне подання інформації — акцент на емоційне (особливо негативне) сприйняття, яке унеможливлює критичний аналіз.
 • Ніколи не мають продовження — фейкові повідомлення ніколи не мають продовження,
 • Сенсаційність
 • Скандальність
 • Багаторазове повторення певної інформації
 • Небажання людей перевірити інформацію
 • Інформація підтверджує власні думки людини або переконання
 • Швидке розповсюдження
 • Вплив на велику кількість людей
 • Нав’язування певних думок
 • Сатира
 • Можливі помилки в словах
 • Присутні підроблені фото та відеоматеріали

Слово вчителя про літературні фейки

Одним із найвідоміших фейків був радіоспектакль «Війна світів» за однойменним романом Герберта Веллса в ефірі станції CBS 30 жовтня 1938 року. Радіослухачі сприйняли спектакль, поставлений Mercury Theatre on the Air під керівництвом Орсона Веллса, за реальний новинний репортаж, у результаті близько 1,2 мільйона жителів південного сходу США повірили в напад марсіан і розпочалась паніка.

В результаті в трьох штатах (Нью-Йорк, Пенсільванія і Нью-Джерсі) почалися заворушення. Браві американці розстріляли водонапірну вежу, прийнявши її за інопланетний корабель. Підпалювали автомобілі - а один чоловік розбив свою власну машину, заявивши дружині, що вона більше їм не знадобиться. Багато кинулися геть з міст.

Бесіда

 • Яку шкоду несуть людям фейки ?
 • Чому треба критично мислити, читаючи чи переглядаючи будь- які новини?
 • Чим схожі плітки з фейками?
 • Як розпізнати фейк?

Алгоритм фактчекінгу

 • Походження: чи дійсно це оригінальний фрагмент контенту?
 • Джерело: Хто завантажив контент?
 • Дата: Коли контент було створено?
 • Місце розташування: Де було створено контент?

Слово вчителя про фейкові шарові кульки

У середу, 1 серпня 2018 року, з 14-ї до 17-ї години більше 160 ЗМІ Херсонської, Донецької, Запорізької, Луганської та Миколаївської областей отримали на редакційні адреси прес-реліз (двома мовами) під назвою «Шаровые молнии в Запорожской (Николаевской, Луганской etc.) области в августе — пресс-релиз» зі скриньки nasa.nasaukraine@gmail.com.

«Вам лист від «майже від NASA»

«Не панікуйте: кульові блискавки відчувають хвилі страху й можуть атакувати», — йдеться у прес-релізі Українського підрозділу Всесвітньої організації управління океану та атмосфери.

В результаті 160 ЗМІ отримала цей лист. На сторінці в Фейсбуці було понад 200 тисяч переглядів, 235 тисяч в Ютубі, інформацію поширили понад 100 ЗМІ!

Цей експеримент проводила редакторка видання «По той бік новин» Альона Романюк. Насправді щодо природи цього явища досі не існує єдиної думки, втім, беззаперечно те, що кульова блискавка є однією з форм електричного розряду (блискавки у широкому розумінні цього слова).

Виявляється під вплив рейкових новин можуть потрапити навіть професіональні журналісти, не говорячи вже про пересічних людей та недосвідчених дітей.

1 команда

Завдання 1.

- Правда чи брехня?

 • Казка Л.Керролла «Аліса в Країні Див» була в Китаї заборонена, бо тварини в ній розмовляли (так)

Можлива відповідь

У 1931 році «Аліса» потрапила в список заборонених творів в китайській провінції Хунань, оскільки «тварини не повинні говорити людським голосом» і «не можна показувати тварин і людей рівними».

Завдання 2. Спростувати фейкову новину із сайту mors.in.ua (https://mors.in.ua/people/3031-chomu-artur-konan-doyl-znenavydiv-i-vbyv-sherloka-holmsa.html)

Чому Артур Конан Дойл зненавидів і вбив Шерлока Холмса?

Можлива відповідь

Наведений заголовок не відповідає візуальному супроводу. На фото сучасний актор, який грає роль Шерлока, і продюсер Стівен Моффат. А на фото на початку статті взагалі немає письменника Конана Дойла.

Розповідь в статті про історію створення циклу творів про Шерлока Холмса, життя молодого Дойла, ставлення до нього видавців, читачів.

Немає посилань, літератури, першоджерел, за якими це можна було б перевірити.

Є тільки : «© знайдено в мережі», тому і немає джерел. Навіть прізвища кореспондента не вказано.

Велике фото автора наприкінці статті повинно начебто підтвердженням всього вищесказаного.

2 команда

Завдання 1.

- Правда чи брехня?

 • На честь Березневого зайця, Капелюшника, Казна-Що-Не-Черепаха і Білого Кролика названо астероїди. Також один з астероїдів названо на честь кішки Аліси — Діни (так).

Завдання 2 .Спростувати новину Том Соєр і Полліанна –брат і сестра

Можлива відповідь

Том Сойєр і Полліанна – головні герої дитячих творів. На їх долю випало чимало випробувань, але вони залишилися добрими та життєрадісними.

Діти приблизно одного віку, сироти, виховуються в родичів; життєрадісні, вигадливі, доброзичливі, сміливі, відповідальні, щирі, розумні, веселі, дружелюбні; активно впливають на оточуючих.

Але це два літературні персонажі, які створені різними авторами. В різний час. Хоча обидва автора американці, вони розповідають про різний період часу з життя Америки.

Том Соєр — один з головних персонажів романів Марка Твена«Пригоди Тома Соєра» (1876).

«Полліанна» — роман-бестселер американської письменниці Елеонор Портер, опублікований в 1913 році.

Згадки про їхнє «родинне життя» немає в жодному тексті.

Презентація робіт команд

ВИПЕРЕДЖАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ ПРО ФАЛЬШИВІ ФОТОГРАФІЇ

На сьогоднішній день фальшиві фотографії є способом обдурювання людей. Все більше і більше можливості фотошопу змушують людей замислюватися над побаченим і перевіряти побачене через інші джерела перш, ніж повірити своїм очам.

Жираф карлик фотошоп

Важливо переконатися, що ви дивитеся оригінал. Перевірити це можна за допомогою скріншотів - їх потрібно прогнати через зворотний пошук по картинкам в пошуковику, скористатися сервісом YouTube Data Viewer від Amnesty International або плагіном InVid. У результатах пошуку з'являться всі пов'язані відео, серед яких буде першоджерело.

Таке явище, як «лентикулярні» хмари, безсумнівно, дуже круте. Але зустрічаються автори фотошопа, які не знаючи міри, намагаються перенаситити зображення до надто неймовірного ефекту.

ПІДСУМКОВЕ ЗМАГАННЯ КОМАНД

Завдання 3. Змагання на швидкість в грі

https://learningapps.org/watch?v=pb9xmrca321

Підсумкове слово вчителя

Будьте пильні.

Навіть перевірені джерела можуть помилятися. Ставтеся критично до того, що читаєте, і діліться тільки достовірною, на вашу думку, інформацією. Факти, на відміну від фейків, рідше стають вірусними. Брехня поширюється швидше.

Фейки – одна з ключових проблем сьогодення

Сьогодні, в епоху пост-правди та неймовірної кількості інформації, яку ми вживаємо щодня, фейки стали невід’ємною частиною кожної стрічки новин. Автори контенту все більш успішно та витончено обманюють людей.

А соціальні медіа швидко поширюють дезінформацію.
Розповсюдження фейків є вкрай небезпечним. За допомогою фейкових новин можна не лише маніпулювати думкою людей, але й розв’язати війну!
Тож медіаграмотність, свідоме споживання та поширення інформації – необхідність для кожного.

Фейкові новини трохи нагадують яблуко - вони можуть бути красивими зовні, але щойно ви їх вкусите - побачите, що вони гнилі до серцевини.

Запитай себе: хто, що, чому, коли?

РЕФЛЕКСІЯ

Продовжіть речення..

Я дізнався/дізналась…

Мені було цікаво/ не цікаво, тому що…

Мене здивувало…

Хочу навчитись…

Заняття було для мене корисним, тому що…

СЛОВНИК

Дисклеймер — короткі текстові повідомлення, які можна побачити перед початком відео або на перших сторінках книжки. Письмова відмова від відповідальності за можливі делікатні наслідки того чи іншого вчинку в результаті дій, заяви, відмови або третіх осіб.

Хайп — інтенсивна реклама, розкручування; піар; значна увага, захват, інтерес,
галас довкола чогось.

Фейк свідоме або несвідоме подання фактів у спотвореному вигляді або повністю неправдивої (вигаданої) інформації.

Трафік — обсяг інформації, що надходить на комп’ютер із мережі й виходить
із нього в мережу.

Фактчекінг — перевірка тверджень на повноту, достовірність та наявність маніпуляцій.

Клікбейтзаголовок, головна мета якого – привернути увагу аудиторії та спонукати її прочитати чи проглянути матеріал, часто містить маніпуляції та перекручування фактів.

Хейт — ненависть.

Конспірологія — вчення про змови, таємні товариства та окультні таємниці; теорія змов.

Лайфха́к — сленговий термін, що означає деяку хитрість або корисну пораду.

ЛІТЕРАТУРА

 1. Освітні практики із запобігання інфодемії, або Як не ізолюватися від правди. Навчальний посібник / Волошенюк О. (розділ 2, 3, 5), Дегтярьова Г. (розділ 2), Каліберда М. (розділ 1), Мокрогуз О. (розділ 3), Потапова В. (розділ 4), Шаламов Р. (розділ 1) / За редакцією Волошенюк О., Євтушенко Р., Іванова В., Кулакова А. — Київ: АУП, Інтерньюз-Україна, ЦВП, 2020. – 68 с.
 2. https://www.stopfake.org/ru/glavnaya-2/
 3. Сайт Академія Української преси https://www.aup.com.ua/
 4. Медіаосвітня гра «Пригоди Літератуса», яку створив Центр медіаіціатив (Вірменія), а українську версію — Академія української преси.
 5. https://www.aup.com.ua/mediaosv/onlayn-gra-prigodi-literatusa/
 6. https://www.aup.com.ua/Game/index.html
 7. https://top.funnyreps.club/20-dokazatelstvo-togo-chto-fotoshop-legko-otlichit-ot-originalnyh-foto/
 8. https://www.bbc.com/ukrainian/media-46185490
 9. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B5%D0%B9%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%96_%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8
 10. http://science.lpnu.ua/uk/sjs/vsi-vypusky/vypusk-4-nomer-2020/vplyv-ta-znachennya-feykiv-u-svitoviy-istoriyi
 11. https://learningapps.org/watch?v=pb9xmrca321 ГРА
 12. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D1%96%D1%82%D0%BA%D0%B8
 13. https://detector.media/infospace/article/140132/2018-08-14-yak-sotni-media-v-gonytvi-za-kulovymy-blyskavkamy-zapustyly-feyk/
 14. http://science.lpnu.ua/uk/sjs/vsi-vypusky/vypusk-4-nomer-2020/vplyv-ta-znachennya-feykiv-u-svitoviy-istoriyi
 15. https://detector.media/infospace/article/140132/2018-08-14-yak-sotni-media-v-gonytvi-za-kulovymy-blyskavkamy-zapustyly-feyk/
 16. https://www.ridus.ru/news/293368
 17. https://vechirniykiev.com.ua/news/druh-chy-feyk-yak-vyznachyty-shkidlyvoho-bota-u-sotsmerezhi?fbclid=IwAR0XGwYinKrr2tDAGdfb2q2czF4KV_3dMyPF_xh0t8sbqIChXqI0mj9KLWw
 18. https://bilyayivka.city/tests/16638/test-gra-a-vi-vpiznaete-fejkovu-novinu-
 19. https://fake.net.ua/statti/42-z-yavilas-nova-oznaka-zavdyaki-yakoji-mozhno-viyaviti-fejk-duzhe-shvidko-navit-bez-chitannya-tekstu-novini
tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram