25 січня 2023 року о 15:00 Академія української преси провела онлайн- презентацію заняття «Руйнуємо російську пропаганду».
Модераторка: Оксана Волошенюк, менеджерка медіаосвітніх програм АУП зазначила: «Якщо у збройному конфлікті боротьба йде за території, то у інформаційних війнах вона точиться за авдиторію. Інформаційний простір під час криз вже не суто інформаційний, він перетворюється на пропагандистський, а слово на зброю. Або навіть сильніше за зброю».
Нині дуже важливим є формування в учнів чіткої понятійної системи, яка не дозволить ворожій пропаганді підмінювати поняття та маніпулювати свідомістю. Серед актуальних дефініцій, зокрема, такі поняття як «інформаційна війна». Саме воно було введено в оновлену програму з «Громадянської освіти», 10 клас весною 2022 року.
Інформаційна війна – це частина гібридної війни, яку веде росія проти України, США та країн Європи. Мета інформаційної війни – змусити противника сумніватися, вірити в домисли і, таким чином, отримати переваги, змінювати когнітивну поведінку; виправдати агресію у збройному конфлікті.
Інформаційна війна – термін переважно публіцистичний, він не використовується в професійному середовищі, де його замінили на інформаційні чи психологічні операції.
ІПСО (інформаційно-психологічна операція) – це підготовлений вплив на думки, настрої, світоглядні позиції людей (іноземної аудиторії) з метою реалізувати власні цілі організатора.
Спікерка: Оксана Рудь, старша викладачка катедри менеджменту освіти Волинського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти розповіла, що мета заняття – надати навички з декодування інструментарію інформаційно-психологічних операцій (ІПСО) у медіа; вміння захищатися від потенційно шкідливої інформації; активного ставлення до сприйняття будь-яких відомостей, що розповсюджуються в інформаційному просторі.
Інформаційна війна «атакує» інформаційний простір та знання противника задля зміни його світогляду, цінностей та переконань.
Пані Оксана відзначила, що застосування таких занять – це своєрідна вакцинація, яка спонукає уважно розглядати медіатексти, позаяк механізм ІПСО може звертається саме до емоцій, почуттів, щоб вплинути на групи та індивідів, які сьогодні надзвичайно занурені в онлайн-простір. Механізм/алгоритм запуску ІПСО авторка продемонструвала на прикладі серії медіатекстів березня 2022 про «непереможного дона Кадирова».
Заняття може бути проведено на уроках з громадянської освіти, захисту України, історії.
Переглянути онлайн презентацію можна за посиланням:
https://www.facebook.com/aupfoundation/videos/3083950628564690
Презентоване заняття: