info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

Мініпроєкт «ІНФОРМАЦІЙНІ ЗАГРОЗИ У ПРИКОРДОННИХ ГРОМАДАХ СУМЩИНИ: ПІДВИЩУЄМО СТІЙКІСТЬ ЗА УЧАСТІ МІСЦЕВИХ ЗМІ» триває

29.06.2023  

ПРОМІЖНИЙ ЗВІТ ГО "СУМСЬКИЙ ПРЕС-КЛУБ" ПО ПРОЄКТУ «ІНФОРМАЦІЙНІ ЗАГРОЗИ У ПРИКОРДОННИХ ГРОМАДАХ СУМЩИНИ: ПІДВИЩУЄМО СТІЙКІСТЬ ЗА УЧАСТІ МІСЦЕВИХ ЗМІ»

ДОСЛІДЖЕННЯ

11-12 травня 2023 року на замовлення Сумського прес-клубу було проведено фокус-групові інтерв’ю на тему «Інформаційні загрози у прикордонних громадах Сумщини» (11.05 - Ямпіль, 12.05 - Краснопілля, Велика Писарівка)

Модерувала розмову та аналізувала отримані дані Андріана Костенко, докторка політичних наук, професорка, доцентка Сумського державного університету, керівниця Центру соціальних досліджень, член правління ГО «Інтелект Сумщини».

Метою дослідження було виявити особливості інформаційної ситуації, зумовлені близькістю до кордону з рф та іншими місцевими чинниками, виявити основні інформаційні загрози для мешканців прикордонних районів Сумської області.

Заходи проходили в онлайн-режимі, на умовах анонімності.

Результати

Усього було проведено три фокус-групові інтерв’ю з 35 представниками Великописарівської, Краснопільської та Ямпільської територіальних громад: місцевими журналістами та редакторами, громадськими активістами, студентами, пенсіонерами, працівниками бібліотек та іншими мешканцями прикордоння.

За результатами фокус-груп д. політ. н. Андріана Костенко склала звіт «Інформаційні загрози у прикордонних громадах Сумщини: підвищуємо стійкість», у якому представила 10 висновків щодо ключових проблем за 4 напрямками: «Особливості споживання інформації та новин», «Специфічні теми та проблемні питання, що використовуються для інформаційних маніпуляцій», «Ставлення до тем, що часто використовує російська пропаганда», «Розвиток навичок інформаційної гігієни».  Також науковиця надала свої рекомендації щодо можливих шляхів вирішення проблем, перелічених у звіті.

Висновки та рекомендації створені за результатами фокус-груп дають можливість краще зрозуміти поточну ситуацію з російськими інформаційними загрозами у прикордонних районах Сумщини. Їх було використано для планування тем матеріалів, які будуть створені та опубліковані в місцевих ЗМІ в рамках проєкту. Також результати дослідження можливо використовувати поза рамками проєкту - для подальшої роботи щодо протидії пропаганді та дезінформації ворога на прикордонних територіях.

НАВЧАННЯ

19 травня 2023 року на запрошення Сумського прес-клубу керівниця Центру досліджень ГО «Детектор медіа» Ольга Білоусенко провела онлайн тренінг «Пребанкінг і журналістика: користь, шкода, глибока потреба».

Окрім команди проєкту та редакторів видань, які є партнерами/учасниками проєкту, у заході взяли участь журналісти та редактори інших видань Сумської області.

Тренінг стосувався наступних тем:

- принципи попереднього спростування дезінформації;

- коли варто використовувати пребанкінг;

- переваги та обмеження підходу пребанкінгу;

- приклади ефективного попереднього спростування дезінформації.

Результати

У заході взяли участь 17 людей, серед яких було 11 працівників медіа та 5 студентів. Учасники тренінгу поглибили свої знання з медіаграмотності, протидії пропаганді та дезінформації, познайомилися з особливостями використання інструментів пребанкінгу.

Окрім того редактори видань з прикордонних громад отримали нові необхідні знання та практичні інструменти для більш ефективної діяльності в рамках проєкту. Зокрема, команда проєкту разом з експерткою ГО Детектор медіа та редакторами прикордонних ЗМІ домовилися, що частину контенту в рамках проєкту  буде створено з використанням принципів та інструментів пребанкінгу. Ольга Білоусенко погодилася надавати менторську підтримку у процесі створення цих матеріалів.

Тож прямим результатом освітнього заходу можна вважати підвищення ефективності проєкту щодо реалізації намічених цілей та завдань, що сподіваємося, позитивно вплине на якість матеріалів, що будуть створені.

НАВЧАННЯ. ПЛАНУВАННЯ ПУБЛІКАЦІЙ

18 червня 2023 року експерти Сумського прес-клубу провели онлайн консультації з учасниками проєкту – редакторами видань з прикордонних громад.

Представники команди проєкту Алла Федорина, голова Сумського прес-клубу, медіаекспертка Інституту демократії імені Пилипа Орлика, доцентка кафедри журналістики та філології Сумського державного університету, заслужена журналістка України та Олексій Гвоздик, медіаексперт Сумського обласного  прес-клубу, журналіст, координатор та тренер у освітніх проєктах з медіаграмотності та протидії дезінформації  провели онлайн-зустріч, під час якої надали менторські консультації учасникам щодо вибору тем і створення матеріалів у рамках проєкту.

Метою заходу було визначити теми майбутніх матеріалів, які б відповідали ключовим інформаційним загрозам і проблемним точкам, зазначеним у звіті щодо результатів дослідження. Також експерти Сумського прес-клубу дали рекомендації щодо структури та формату контенту.

Результат

Обрані в результаті зустрічі теми публікацій усі стосуються конкретних проблем, зазначених у звіті за результатами фокус-групових інтерв’ю та націлені на їх вирішення. Зокрема: проблема трансляції російських пропагандистських радіо і телеканалів на території прикордонних громад, роз’яснення механізмів дезінформації на прикладі тем-тригерів, характерних для прикордоння, викривлення інформації про події в прикордонних районах російськими пропагандистами, проблема популярності анонімних проросійських телеграм-каналів та недовіра до українських офіційних джерел тощо.

В результаті зустрічі учасники проєкту - Олександр Соломко (Сайт «Ямпіль INFO», Ямпіль), Олександр Моцний (Газета «Перемога», Сайт «Краснопілля край слобожанський», Краснопілля), Олексій Пасюга  (Газета «Ворскла», Велика Писарівка)

- поглибили свої знання щодо можливостей місцевих медіа протидіяти ворожій пропаганді та дезінформації.

ВИСНОВКИ

Команда проєкту успішно провела заплановані календарним планом етапи: підготовка, дослідження, навчання, планування контенту.

Успіхи

  • Одним з досягнень проєкту на даному етапі є створення документу за результатами фокус-групових інтерв’ю з мешканцями прикордонних громад щодо проблемних точок інфопростору та основних інформаційних загроз в прикордонних районах. Результати цього дослідження можуть бути корисними не лише для нашого проєкту а й для іншої роботи у напрямку протидії ворожій дезінформації та пропаганді.
  • Також успіхом можна вважати співпрацю з експерткою ГО Детектор медіа Ольгою Білоусенко. Її тренінг та менторська підтримка щодо використання інструментів пребанкінгу має позитивно вплинути на якість контенту, що буде створений в рамках проєкту та сприятиме досягненню цілей та задач проєкту.

Ризики

Останні тижні не припиняються ворожі обстріли територій прикордонних громад Сумщини. Життя і здоров’я працівників редакцій, які беруть участь у проєкті, постійно перебуває під загрозою. Зайве говорити, що це створює перешкоди для нормальної роботи редакцій місцевих видань.

tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram