info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

Медіаграмотність: технології і практичне застосування. Посібник

Войтович Н.О., Імбіровська-Сиваківська Л.А. Медіаграмотність: технології і практичне застосування/ За заг. ред. В. Ф. Іванова. Київ: Академія української преси, Центр вільної преси, 2024. 57 с.

Автори

Наталія Войтович, журналіст, медіатренер, медіаексперт, кандидат наук з соціальних комунікацій, доктор соціальних наук у галузі соціальних комунікації та медіадосліджень (Польща), доцент кафедри теорії та практики журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка, член Національної спілки журналістів України, співзасновник ГО «Ти-Медіа», координатор Центру журналістської солідарності у Львові

Лілія Імбіровська-Сиваківська, асистент кафедри теорії та практики журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка, журналістка «24 Каналу»

Посібник познайомить з основними термінами та темами з медіаграмотності. Допоможе зацікавитися цією темою та краще зрозуміти світ медіа. Посібник розрахований на широку аудиторію.

Викладачі, вчителі, які скористаються посібником для проведення заняття і заповнять коротку анкету-апробацію, отримають електронний сертифікат від МОН України та АУП про підвищення кваліфікації лінк на форму.

МЕДІАГРАМОТНІСТЬ: технології і практичне застосування
Завантажено: 102, розмір: 1.3 MB, дата: 29 Тра. 2024

Переглянути відеозапис презентації посібника на каналі Youtube

КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ — «ВАКЦИНА» У СВІТІ МАНІПУЛЯЦІЙ ТА ПРОПАГАНДИ

Наше життя сповнене почуттів та дій. Причому дії часто ґрунтуються не на когнітивному знанні, а на емоційній реакції на те, що ми дізнаємося, що нас схвилювало. Далеко не завжди ми осмислюємо та перевіряємо інформацію, яка «зачепила за живе». У таких випадках нашою реакцією та діями можуть керувати досвідчені маніпулятори. Тому в сучасному світі навички медіаграмотності та критичного мислення життєво необхідні. Нами вміло маніпулюють політики, медіа, друзі й недруги. Проти нас використовують наші ж логічні помилки. І якщо ви не хочете стати жертвою обману та маніпуляцій, треба застосовувати критичне мислення.

Сьогодні поняття «інформаційна війна», «пропаганда», «фейк», «мова ненависті» — увійшли в повсякденний вжиток українського суспільства. Через засилля недостовірної інформації у світі та українських медіа зокрема, питання фактчекінгу, тобто перевірки інформації, є над- звичайно актуальним для сьогодення. Кожен з нас потрапляє під лавину пропагандистської, маніпулятивної та неправдивої інформації. У трагічних обставинах, під час війни ми стаємо ще вразливішими. Треба завжди вміти зупинитися та замислитися: чи дійсно події, про які хтось повідомив, відбулися; чи об’єктивною є їхня інтерпретація, чи вона правдиво відбиває їхню сутність; хто і з якою метою хоче вплинути на нас цим повідомленням. Треба взяти собі за правило: якщо новина нас емоційно вразила, вона обов’язково має бути перевірена. Не треба шкодувати на це часу. Бути обдуреним і дезінформованим значно гірше. У цій книжці ви знайдете механізми запобігання брехні та маніпуляції. Критичне мислення — це те, що необхідно кожному. Як у побуті та стосунках, так і на роботі та взаємодії в соціумі.

Академія української преси з 2010 року активно працює у сфері медійної освіти. І за цей час стала однією з організацій-лідерів у цій галузі: провідними експертами та науковцями АУП створено понад 140 видань у царині медіаграмотності, журналістики та цифрової безпеки для читачів різного віку та спеціальностей, а за 2023 рік нами проведено більше 500 захо- дів: вебінарів, презентацій, круглих столів, онлайн-мостів, офлайн-тренінгів, прямих ефірів, які відвідали загалом майже 100 тисяч осіб.

Упевнені, що пропоноване видання стане провідником у сфері медіаінформаційної грамотності, допоможе українцям набути стійкого імунітету в сучасному маніпулятивному світі та навчить протистояти ворожій пропагандистській машині.

Валерій Іванов,
президент Академії української преси

Максим Запорожченко,
менеджер медіаосвітніх програм Академії української преси, завідувач центру цифрової освіти та медіакультури Миколаївського ОІППО

tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram