info@aup.com.ua
+380 67 372 2733

План-конспект уроку природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ» "Обчислення площі озер за допомогою палетки. Задачі, пов’язані зі знаходженням площі прямокутника. Знаходження значень виразів на сумісні дії"

План-конспект уроку є дипломантом ІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу на кращий план-конспект уроків природничих дисциплін із елементами медіаграмотності для 1-11 класів у 2018/19 н.р. («Природознавство/інтегрований курс «Я досліджую світ»)


Інтегрований бінарний природничо – математичний урок

Тема: «Обчислення площі озер за допомогою палетки. Задачі, повязані зі знаходженням площі прямокутника. Знаходження значень виразів на сумісні дії».

Мета:

  • формування предметних компетентностей: пояснити учням будову палетки і правила користування нею; вчити визначати площу плоскої фігури та фігури невизначеної форми за допомогою палетки та масштабу, вправляти учнів у складанні та обчисленні виразів; розвивати вміння порівнювати результати, площі прямокутників та їх периметри; критичне мислення та вміти виділяти головне;
  • формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: дослідити важливість природничо–математичних зв’язків; розвивати вміння планувати власні дії, оцінювати свою роботу; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати просторову уяву, вміння працювати із картою, математичне мовлення;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про види водойм та різноманітність озер;

інформаційно – цифрової: вчитися визначати за допомогою QR- коду двовимірне зображення, популяризація медіаграмотності;

підприємливості: уміння робити власні висновки  щодо підприємницької діяльності;

громадянської: привернути увагу здобувачів освіти до проблем охорони водойм.

Обладнання: палетки, роздатковий матеріал (зображення озер, різнорівневі кольорові картки, сигнальні картки), карта світу, презентація, гербарій, записи на дошці, персональні гаджети, фліпчарт, насіння соняшника, підручники з природознавства (І. Грущинська, 4 клас) та математики (М. В. Богданович, Г. П. Лишенко, 4 клас).

Хід уроку

І. Вступна частина

Привітання

Сьогодні в нас урок незвичний

Він два предмета поєдна,

Розкриє нам чудове диво,

А диво зветься це – знання.

ІІ. Актуалізація

  1. - Чому нас двоє? (відповіді дітей)
  • Так, сьогодні ми поєднаємо два предмета «Природознавство» та «Математику». Сигнал нашого уроку ось такий , спробуйте його відтворити.
  • Яку тему вивчаємо з природознавства?

(Діти: Материки світу)

  • Яку тему ми вивчаємо з математики?

(Діти: Площу фігур)

  • Які водойми ви знаєте? (Відповіді дітей).
  • Як знайти прощу прямокутника? (Потрібно довжину помножити на ширину). В яких одиницях вимірюється площа? (Площа вимірюється в мм², см², м², км²). А чи можна обчислити площу фігури, якщо її форма невизначена (немає вершин та однакових за довжиною сторін)? Наприклад, площу листка (вчитель демонструє гербарій та дослухається до припущень дітей).

ІІІ. Мотивація. Повідомлення теми та мети уроку

  • Отже, сьогодні ми навчимося визначати площу фігур цікавих форм та будемо шукати інші шляхи для їх обчислення.
  • Будемо вчитися виділяти головне та докладати зусиль для отримання спільного результату.
  • І для цього ви вже зробили перший крок, виготовивши палетку.

ІV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

  • У нас є чудовий матеріал у помічнику – підручнику.
  1. Робота за підручником (с. 102).

За рис. на с.102 – колективно;

За рис. на с.103 – самостійно дівчатка будуть обчислювати площу   (13 см²), а площу   - хлопці  (10см²).

– На яку водойму схожа форма фіолетового круга. Що вона нагадує? (Озеро)

  • Які озера ви знаєте? (учні називають та показують на мапі світу).
  • Сьогодні ми навчимося визначати площу озер за допомогою палетки та масштабу.
  1. Інтерактив «Дружна робота» (учні обирають картки за назвами вказаних озер та об’єднуються в групи зі своїми палетками, зошитами та планшетами). Відшукують інформацію про озера за допомогою індивідуальних планшетів та встановлюють, на якому материку вони знаходяться.

(Паралельно з відповідями учнів, вчитель демонструє презентацію)

Чад - озеро дуже мілководне: середня глибина дорівнює всього лише двом, а найбільша - чотирьом метрам. Крім того, береги у нього плоскі, заболочені. Підхід до них ускладнений, хоча місцями покрив з переплетених стебел очерету та водної рослинності настільки міцний, що витримує тяжкість людини. Чад, власне кажучи, являє собою величезну мілководну калюжу зі слабко солонуватою водою.

Вікторія – друге за площею прісне озеро в світі (після озера Верхнього). Озеро назване на честь англійської королеви Вікторії. Озеро Вікторія отримує величезну кількість води від дощів – більше, ніж від усіх своїх приток. Поблизу східних берегів озера видобуваються золото й діаманти. В озері Вікторія мешкає більше 200 видів риб.

Тітікака - існує безліч припущень щодо походження назви озера. В перекладі з мови аймара «Тітікака» звучить як «священний камінь». Згідно з іншими версіями назва озера перекладається як «кам´яна пума» чи «олов’яне поле». Кожна з цих версій опирається на особливості самої водойми. Зокрема, назва «кам´яна пума» відображає обриси озера, що нагадують силует пуми, якщо дивитись на нього з певної висоти.

  1. Інтерактив «Дружна робота» (учні визначають приблизну площу озер).

Вчитель організовує роботу у чотири етапи:

  1. Рахують кількість повних клітинок;
  2. Визначають половину від неповних; (якщо при обчисленні неповних клітинок виходить непарна кількість, то одну непарну клітинку пропонується додати до парних);
  3. Додають отримані результати;
  4. Обчислюють за допомогою дії множення та вказаного масштабу, отримані результати по черзі записують на дошці з метою порівняння.

Площа Чад- 1350 км².

Площа Віктор – 31 000 км².

Площа Тітікака –  8372 км².

Отримані результати учні записують на дошці. Визначають найбільше та найменше за площею озеро.

  1. - Результатами знаходження площ озер є багатозначні числа.
  • Як працюють багатозначні числа при розв’язуванні математичних виразів (за допомогою роздаткового диференційованого матеріалу – двосторонніх карток з подальшою самоперевіркою, де на зворотному боці треба знайти потрібний результат).

(1270 + 1856 : 4) · 7           (8240 – 294 · 7) · 3            32 · (32 : 4)

(32 + 32 : 4) · 2                   (32 + (32 – 4)) · 2              32 – (32 – 4)

V. Фізкультхвилинка. Дихальна гімнастика під музику.

VІ. Закріплення та осмислення

  • Ми з вами працювали над визначенням площі фігур цікавих форм, а зараз настав час попрацювати з фігурами, площі яких визначаються за формулами.
  1. Робота над задачею № 627 (с.103) на знаходження площі периметра зі стороною 5дм, а шириною 3 дм та квадрату сторона якого дорівнює 4дм. (Фігури натуральної величини розміщені на фліпчарті. Після самостійного обчислення учні  порівнюють результати обчислення периметра та площі).

Робимо висновки: прямокутник та квадрат з різними довжинами сторін можуть мати однакові периметри, але різні площі.

  • Щойно ми виконали задачу на знаходження відмінностей, а зараз справимося із завданням на знаходження схожості та визначимо головного фігуранта нашої природничої задачі. Вчитель роздає QR – коди, учні їх сканують та визначають рослину, про яку йде мова у задачі (соняшник).

  • Чи вирощують дану культуру в Україні?
  • На якому континенті зі схожими кліматичними умовами України можуть вирощувати соняшник? (Північна Америка)
  1. Робота над задачею 630 (с.103) зі складанням геометричної схеми.

Ознайомившись з умовою задачі, учні складають короткий запис та геометричну схему її розв’язання:

Отже, один кілограм соняшникового насіння дав прибутку 4 грн. Але, на сьогодні один кілограм такого насіння фермер може продати за 10 грн, а якщо ми з вами будемо купляти смажене насіння в магазині то за 1 кг заплатимо 100 грн. То скажіть, що вигідно: продавати сировину чи кінцевий продукт? Чому?

Висновки: кінцевий продукт дає більший прибуток, ніж сировина.

VІ. Підсумок та встановлення рефлексивних зв’язків.

  • А прибутком нашого уроку є отримані знання, які ми закодували у сигнальних картках (вчителі показують сигнальні картки, що означають певні завдання та етапи уроку).

При показі сигнальних карток, учні називають основні моменти уроку:

  • Сигнал уроку
  • Площа, периметр
  • Більше, менше
  • Озера
  • Палетка
  • Насіння соняшника
  • Космічні фото озер

VІІ. Домашнє завдання.

с.103, задача 632.

Додаткові завдання:

  • (за бажанням) обчислити за допомогою палетки площу Червонооскільського водосховища (площа Червонооскільського водосховища – 130 км² (фото вчитель надає));
  • за допомогою QR – кодів знайти цікаву інформацію про мешканців озера Вікторія (протоптер, муха цеце).


Підготували: Толкачова Оксана Володимирівна, вчитель початкових класів, та Загоруйко Наталія Яківна, вчитель початкових класів, директор КЗ «Опорна школа «Оскільський ліцей Оскільської сільської ради Ізюмського району Харківської області»

tagclockmagnifiercrossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram